Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks ξανά, μάλλον το δικό μου Sainsburys δεν έχει. Εντύπωση πάντως, γιατί έχει οτιδήποτε άλλο, από coca κεράσι μέχρι 250 διαφορετικές μάρκες χυμούς και αναψυκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Αμερική, μου άρεσε πάρα πολύ ένα Βιετναμέζικο πιάτο που λέγεται pho (νομίζω πως διαβάζεται κάπως σαν "φα" και όχι "φο" αλλά δεν είμαι σίγουρος).

 

Στην Ελλάδα δε το έχω βρει πουθενά, αν το ξέρει κάποιος, ας μου πει. Στο wagamama δε το έχει, αν και δε περίμενα να το έχει. Έχω ψάξει για άλλα Βιετναμέζικα αλλά κανένα δε το κάνει. Ίσως επειδή συνήθως το κάνουν σε μεγάλες ποσότητες και δε θα πουλήσει εδώ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=PsSiA-JHm0U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώ σε Τούφα. Έκανα αυτήν εδώ που με είπες, την Ιταλική ναούμ. Στην δόση που λέει η συνταγή, αλλά αντί για 6 έβαλα 3 σκελίδες σκόρδο. Την τσακίσαμε εγώ και η κυρά. Μπήκε στην καρδιά και στον πρωκτό μας. Θα σου στείλω τον λογαριασμό του νερού ε.

 

Έκανα επίσης και μια ακόμα σκορδαλίτσα, λίγο γκέη, γιατί έχουμε και άμαχο πληθυσμό. Έκανα έναν πουρέ δηλαδής, με όχι και τόσο πολύ βούτυρο, αλλά με λίγο παραπάνω αλάτι, μπόλικο ξύδι, και μια μικρή σκελίδα σκόρδο (σε μια μεσαία κατσαρόλα, ίσα ίσα που πήρε λίγο άρωμα). Γαμάτη επίσης.

 

Τέλος, μέχρι τώρα έκανα κουρκούτι με αυγό. Σήμερις βρήκα μια συνταγή που δεν είχε ντιπ αβγό, αλλά μόνο μπύρα και αλεύρι, πλας μια κουταλιά ζάχαρη. Πολύ καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώ σε Τούφα. Έκανα αυτήν εδώ που με είπες, την Ιταλική ναούμ. Στην δόση που λέει η συνταγή, αλλά αντί για 6 έβαλα 3 σκελίδες σκόρδο. Την τσακίσαμε εγώ και η κυρά. Μπήκε στην καρδιά και στον πρωκτό μας. Θα σου στείλω τον λογαριασμό του νερού ε.

 

Έκανα επίσης και μια ακόμα σκορδαλίτσα, λίγο γκέη, γιατί έχουμε και άμαχο πληθυσμό. Έκανα έναν πουρέ δηλαδής, με όχι και τόσο πολύ βούτυρο, αλλά με λίγο παραπάνω αλάτι, μπόλικο ξύδι, και μια μικρή σκελίδα σκόρδο (σε μια μεσαία κατσαρόλα, ίσα ίσα που πήρε λίγο άρωμα). Γαμάτη επίσης.

 

Τέλος, μέχρι τώρα έκανα κουρκούτι με αυγό. Σήμερις βρήκα μια συνταγή που δεν είχε ντιπ αβγό, αλλά μόνο μπύρα και αλεύρι, πλας μια κουταλιά ζάχαρη. Πολύ καλύτερη.

Ο τρόπος που γράφεις ναούμ τα σπάει! Διαβάζω και γελάω δηλαδής.

 

Ο Heston είχε κάνει ένα γαμάτο κουρκούτι που το έβαλε σε ένα από αυτά τα σεικερ που έχουν οι μπάρμαν που βάζουν μια αμπούλα CO2 και το πετάει με δύναμη δημιουργώντας φυσαλίδες. Με αυτό τον τρόπο το έκανε πολύ τραγανό.

 

http://www.youtube.com/watch?v=rQaLjLJtDEQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...