Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπερα εχω μtorrent και ταχυτητα 784/192 (νομιζω) στη συνδεση μου...εκανα οσα ειπατε -βασικα εχω δοκιμασει τα παντα- αλλα εξακολουθω να εχω τραγικες ταχυτητες(πχ 0.9 ή 1 ή 2 αντε στη καλυτερη περιπτωση 20 αλλα μονο σε ενα αρχειο που κατεβαζω τα υπολοιπα σερνονται)...τι να κανω?ειστε η τελευταια μου λυση.Στο τελος θα τα παρατησω και θα τα αφησω να σερνονται.

Θα σας πω ενα παραδειγμα .Μια μερα αρχισα να περνω μια σειρα που μολισ ειχε βγει..Αρκετοι seeders πολλα τρακερ ολα ωραια....κλασσικα τη κατεβαζα με ταχυτητα 1.2Κb/s ...Ενα παιδι που προσπαθουσε να με βοηθησει με το θεμα ταχυτητασ μου μου εστειλε μια φωτογραφια του μtorrent tou και ειδα οτι κατεβαζε το ιδιο αρχειο με μενα με ταχυτητα 164 kb/s .Δε με παραξενευσε η ταχυτητα του γιατι ξερω οτι αυτες οι ταχυτητες ειναι φυσιολογικες και οχι η δικια μου ...Με παραξενευσε το οτι ειχε πολλα peers +seeds ,περισσοτερα απο τα δικα μου. Πως γινετε αυτο???τον ρωτησα και ουτε και εκειος ηξερε να μου απαντησει.Νομιζω οτι κατι μπλοκαρει τα peers και δεν ξερω τι...

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις router στο οποίο πρέπει να κάνεις portfoward την port που χρησιμοποιεί το utorrent??

 

Ενδεικτικά πήγαινε στα options->preferences->connection του utorrent και δες εκεί που λέει listening port τι αριθμό έχει.Γράψε κάπου τον αριθμό και άνοιξε τη σελίδα του router σου και ρύθμισε για αυτόν τον αριθμό (port) να επιτρέπονται tcp και udp packets (τα δύο βασικά πρωτόκολλα του διαδικτύου που χρησιμοποιούνται για την ανταλλαγή δεδομένων).

 

Ίσως να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο και γι αυτό να έχεις χαμηλές ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις router στο οποίο πρέπει να κάνεις portfoward την port που χρησιμοποιεί το utorrent??

 

Ενδεικτικά πήγαινε στα options->preferences->connection του utorrent και δες εκεί που λέει listening port τι αριθμό έχει.Γράψε κάπου τον αριθμό και άνοιξε τη σελίδα του router σου και ρύθμισε για αυτόν τον αριθμό (port) να επιτρέπονται tcp και udp packets (τα δύο βασικά πρωτόκολλα του διαδικτύου που χρησιμοποιούνται για την ανταλλαγή δεδομένων).

 

Ίσως να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο και γι αυτό να έχεις χαμηλές ταχύτητες.

 

 

εχω κανει port forward...Αλλα δε ξερω αν το εχω κανει σωστα Δε ξερω εαν εχω βαλει σωστα αυτα που μου ζηταει

1) Εχει ενα βελακι που μου ζηταει να διαλεξω αναμεσα σε α)Any b)TCP kai c)UDP ποιο απο ολα?

2)επειτα μου ζηταει να βαλω μαλλον τη ip adress αλλα δεχετε μονο 5 ψηφια και η ip ειναι παραπανω Μηπως θελει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το προβλημα μου ειναι το εξης :

αρκετα torrents δεν κατεβαινουν καθολου με το μtorrent

1.7.5 ενω κανονικα με τον azureus.

υπαρχει κατι που μπορω να κανω στο μtorrent(δεν εχω ιδεα τι και αν γινεται κατι) ετσι ωστε να κατεβαινουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα μου ειναι το εξης :

αρκετα torrents δεν κατεβαινουν καθολου με το μtorrent

1.7.5 ενω κανονικα με τον azureus.

υπαρχει κατι που μπορω να κανω στο μtorrent(δεν εχω ιδεα τι και αν γινεται κατι) ετσι ωστε να κατεβαινουν ?

 

http://www.johntp.com/2006/04/19/how-to-increase-download-speeds-of-utorrent/

δεν απανταει σε αυτο που λες αλλα θα σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο βασικότερο λάθος είναι ότι χρησιμοποιείς αυτό το σκουπίδι που λέγεται Windows Media Player...

 

Ή θα εγκαταστήσεις τον δωρεάν VLC player, χωρίς codecs, για να δεις το φως το αληθινό.

 

Το καλό με τη δεύτερη λύση είναι ότι ο συγκεκριμένος εξαιρετικός player δεν χρειάζεται codecs για κάθε 'περίεργο' αρχείο που τυχόν κατεβάσεις, παίζει τα περισσότερα αρχεία εγγενώς.

 

;)

να ρωτησω....επειδη με ρωταει συνεχεια πριν κατεβασω τετοια αρχεια μπορει να υπαρξει κπ προβλημα?και επισης τι ειναι το codecs?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια για να καταλαβω κατι:πως γινετε με dynamic ιp να γινονται οι συνδεσεις στους υπολογιστες που εχουν το αρχειο αφου καποτε θα αλλαξει η ιp? δηλαδη πως γινετε να βρισκει το αρχειο στον υπολογιστη που το εχει αν εχει αλλαξει η ιp του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

 

Kρατάει λογαριασμό ο τράκερ, με τον οποίο επικοινωνεί σε τακτά διαστήματα ο client (δηλ. το πρόγραμμα που έχουμε εμείς) και τον ενημερώνει. Με τη σειρά του, κατά την επικοινωνία αυτή, ο τράκερ ενημερώνει τους clients για τις διάφορες αλλαγές (στις διευθύνσεις IP, στη διαθεσιμότητα των αρχείων κλπ.).

 

Οι δυναμικές IP είναι δυνητικό πρόβλημα στην περίπτωση που θες να κάνεις bootstrap σε τελείως αποκεντρωμένο δίκτυο, όπως το Kad των μουλαροειδών ή τα διάφορα συστήματα trackerless των τορρεντοειδών.

 

Γιατί:

 

Έστω ότι ξεκινάς το eMule και όλοι οι διακομιστές ed2k είναι πεσμένοι. Δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριέσαι, αφού το Kad (υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις) είναι καλύτερο δίκτυο, εκτός από ένα απλό πρόβλημα: αν δεν ξέρεις τη διεύθυνση τουλάχιστον ενός ήδη συνδεδεμένου client είναι αδύνατο να συνδεθείς στο Kad. Αν ξέρεις τη διεύθυνση έστω και ενός, φτάνει. Σε λίγο θα σε βλέπουν όλοι και θα τους βλέπεις κι εσύ όλους. -- Οπότε οι δυναμικές διευθύνσεις δυσκολεύουν την κατάσταση, αλλά υπάρχουν διάφορες απλές λύσεις για να επιτύχεις το bootstrap.

 

Το αντίστοιχο Kad των τορρεντοειδών, δηλ. οι υλοποιήσεις distiributed hash table, δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς δουλεύουν. Ξέρω πάντως ότι ο Azureus έχει ένα σύστημα, έναν κεντρικό σέρβερ νομίζω, που βοηθάει τα προγράμματα να κάνουν bootstrap για το trackerless δίκτυο.

 

Η δεύτερη υλοποίηση distiributed hash table των τορρεντοειδών, δηλ. αυτή που εφαρμόζουν το μTorrent, το KTorrent, το επίσημο πρόγραμμα και διάφορα άλλα και η οποία είναι ασύμβατη με του βατράχου, νομίζω ότι δεν διαθέτει κάτι αντίστοιχο.

 

Aυτές οι δυνητικές δυσκολίες με τις δυναμικές IP βέβαια, όπως είπα και πιο πάνω, είναι μόνο για τελείως αποκεντρωμένα δίκτυα. Στα τόρρεντ όπως τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, δηλ. με τη διαμεσολάβηση ενός τράκερ, καθαρίζει ο τράκερ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...