Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια σας,,,Την ξαναέκανα την ερώτηση αλλά πρεπει να χάθηκε λόγω του προβλήματος προχθές..Εχω κάνει port forward στο μTorrent εμφανίζεται η πράσινη ένδειξη αλλά όταν κλείνω το πρόγραμμα μετά πάλι τα ίδια.Πάω στο router κανω πάλι save n reboot αλλά τπτ.Το ip μου δεν αλλάζει ,ειναι στατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να δημιουργήσω έναν torrent tracker;Με ποια προγράμματα και αναλυτικά εάν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δημιουργείται και ποια το κατά πιθανόν προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν!

 

Εκτος εάν υπάρχει κάποιο ελληνικό site που να τα εξηγεί αναλυτικά,να δώσει κάποιος ένα link!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! κατεβαζα για μια βδομάδα ενα ντιβιντι απο το μτορεντ και τώρα δε μου το ανοίγει!!! το αρχείο γράφει "εικονικό αρχείο δίσκου" το ανοίγω με το ΝΕRO αλλά μου εμφανίζει μόνο το μενού του ντιβιντι χωρίς να μπορεί να με βάλει μέσα!!!Το αρχείο έχει κατάληξη .nrg Ti να κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνές απορίες (πραγματικές και υποθετικές)

 

  • Όταν κατεβάζω είναι πολύ αργό το ίντερνετ! Τί να κάνω;
     
    Μπορεί η ανώτατη ταχύτητα ανεβάσματος που έθεσε ο Wizard να είναι πολύ κοντά στην πραγματική ταχύτητα ανεβάσματος της σύνδεσής σας. Έτσι, δεν μένει αρκετό bandwidth για να επικοινωνούν τα άλλα προγράμματα με τον έξω κόσμο (π.χ. ο Firefox). Δοκιμάστε να βάλετε τον κόφτη του ανεβάσματος λίγο παρακάτω, π.χ, από 10 kB/s στα 9 kB/s ή από 9 στα 8. Αν ήταν αυτό το πρόβλημα, τότε μάλλον θα δείτε και καλύτερες ταχύτητες στο πρόγραμμα BitTorrent.

  • Τα έχω ρυθμίσει όλα σωστά αλλά κατεβάζει πολύ αργά!
     
    Μπορεί να μην έχετε διαλέξει υγιές τόρρεντ. Στα τόρρεντ «καλή υγεία» σημαίνει καλή αναλογία seeders/leechers. (Seeders ονομάζονται όσοι έχουν ολοκληρώσει το κατέβασμα και μόνο ανεβάζουν. Leechers εκείνοι που κατεβάζουν και ανεβάζουν ταυτόχρονα.) Π.χ., μια αναλογία 2/200 είναι κακή. Η αναλογία 200/200 είναι πολύ καλή. Η αναλογία 200/20 είναι υπερτέλεια. Όταν η υγεία του τόρρεντ είναι κακή, τα αρχεία θα κατέβουν ούτως ή άλλως, αλλά θα περιμένετε πολύ...

  • Πώς θα βεβαιωθώ ότι όλα είναι εντάξει από τη δική μου πλευρά;
     
    Σχεδόν όλες οι διανομές Linux και πολλά άλλα προγράμματα διατίθενται και σε μορφή τόρρεντ. Αυτά τα τόρρεντ έχουν συνήθως πολύ καλή αναλογία seeders/leechers και κατεβαίνουν πολύ γρήγορα. Διαλέξτε ένα και κατεβάστε το, να δείτε τί ταχύτητα θα πιάσει:

     

    Ένα άλλο μικρό αρχειάκι που κατεβαίνει πολύ γρήγορα είναι η εκάστοτε βήτα έκδοση του Azureus:

     

    Αν η ταχύτητα είναι καλή, το μονο που λείπει είναι να επιλέγετε υγιή τόρρεντ.

    Στον Azureus, ένας απλούστερος τρόπος είναι να κοιτάξετε το Average Swarm Speed στην Στατιστική (βλ. παραπάνω). Αν δεν είστε κάτω από τον μέσο όρο, όλα είναι εντάξει.

  • Γίνεται να κάνω προεπισκόπηση [preview] των αρχείων που κατεβάζω;
     
    Εξαρτάται. Π.χ., αν το αρχείο είναι πολλά κομμάτια .rar, δεν γίνεται. Αν είναι ένα αρχείο .avi, γίνεται. Δύο τινα χρειάζονται: Πρώτον, να έχουν κατεβεί κάποια κομμάτια του αρχείου, οπωσδήποτε το πρώτο και κατά προτίμηση και το τελευταίο. Δεύτερον, ένα πρόγραμμα που διαβάζει ημιτελή αρχεία.
     
    Για το πρώτο, πηγαίντε στις προτιμήσεις του προγράμματος και βεβαιωθείτε ότι είναι τικαρισμένη η επιλογή να ζητάει το πρώτο και το τελευταίο κομμάτι πριν από τα άλλα.
     
    Για το δεύτερο, ιδού τρεις λύσεις:
    • MPlayer -- Το καλύτερο. Μόνο που δεν έχει ακόμα εύχρηστο GUI [Graphical User Interface], οπότε διαλέγουμε τον άλλο δυνατό παντοπαίχτη:
    • VLC media player -- Το δεύτερο καλύτερο
    • BitComet -- Πρόγραμμα τόρρεντ με ενσωματωμένη προεπισκόπηση (πολύ αγαπητό γενικά, αλλά και εδώ στο Insomnia). Αν χρειάζεστε συχνά την προεπισκόπηση, ρίξτε του μια ματιά.

     

    Εγκαταστήστε λοιπόν το VLC, πηγαίντε στο ημιτελές αρχείο και σύρτε το σε ένα παράθυρο του VLC (αν το VLC σας προτείνει να διορθώσει το αρχείο, πείτε όχι).

     

    Αν το πρόγραμμα τόρρεντ δεν αφήνει να γίνει προεπισκόπηση ενός αρχείου που ανεβοκατεβαίνει εκείνη την ώρα, δύο είναι οι λύσεις:

    • Κλείστε το πρόγραμμα τόρρεντ, κάντε προεπισκόπηση, και ξανανοίξτε το
    • Κάντε Ctrl+C, Ctrl+V το αρχείο. Θα φτιαχτεί ένα αντίγραφο μέσα στον ίδιο φάκελο. Κάντε προεπισκόπηση το αντίγραφο και μετά σβήστε το

  • Γίνεται να μεταφέρω τα αρχεία μου αλλού και να συνεχίσει το ανέβασμα/κατέβασμα;
     
    Βέβαια! Και σε άλλον φάκελο και σε άλλον δίσκο και σε άλλο πρόγραμμα και σε άλλο κομπιούτερ και σε άλλο λειτουργικό σύστημα! Ο paredwse το έχει εξηγήσει πολλές φορές. Δείτε μια κλασική περίπτωση.
     
    Βασικά, δύο πράγματα χρειάζονται:
    • Βάλτε τα αρχεία εκεί που θέλετε. -- Όπως ενδείκνυται γενικά όταν ο όγκος των αρχείων είναι μεγάλος, αντιγράψτε τα στη νέα θέση, βεβαιωθείτε ότι αντιγράφτηκαν σωστά και ότι όλα δουλεύουν εντάξει και μόνο τότε διαγράψτε τα από την παλιά θέση. Μην κάνετε κατευθείαν μεταφορά!
    • Ανοίξτε τις προτιμήσεις του προγράμματος και δείξτε του την καινούργια θέση των αρχείων.

     

    Αν εκτός από θέση θέλετε να αλλάξετε και πρόγραμμα/κομπιούτερ/ΛΣ, καλό είναι να έχετε κάπου μαζεμένα και τα αρχειάκια .torrent, για να μην τα ψάχνετε μετά ένα-ένα στο ίντερνετ (χωρίς αυτά το πρόγραμμα δεν θα βλέπει τί έχει στον φάκελο που του δείξατε). Πού βρίσκονται αυτά; Στα 2000/ΧP:

    • μTorrent: πατήστε Winkey+R, γράψτε %appdata%\utorrent και χτυπήστε Enter
    • Azureus: πατήστε Winkey+R, γράψτε %appdata%\azureus\torrents και χτυπήστε Enter

  • Προώθησα την πόρτα στην IP, αλλά η IP αλλάζει κάθε φορά που ανοίγω το κομπιούτερ!
     
    Αυτό είναι πρόβλημα! Τί συμβαίνει εδώ: Ο δρομολογητής δεν δίνει πάντα την ίδια εσωτερική IP στο κομπιούτερ. Ένας λόγος μπορεί να είναι ότι στο μεταξύ συνδέσατε μια άλλη συσκευή στο δίκτυο και την έδωσε εκεί την IP. Έτσι, ενώ έχετε ορίσει να στέλνει στην IP x ό,τι έρχεται για την πόρτα y, τώρα στην IP x είναι ένα άλλο κομπιούτερ ή δεν είναι τίποτα...
     
    Δύο λύσεις υπάρχουν:
    • Πείτε του DHCP Server του δρομολογητή να δίνει σταθερή IP στον Η/Υ που σας ενδιαφέρει. Αυτό δεν γίνεται σε όλους τους δρομολογητές -- δείτε το εγχειρίδιο. Σε κάποιους γίνεται με εναλλακτικό firmware, π.χ. DD-WRT. Θα χρειαστεί να ξέρετε την MAC Address της κάρτας δικτύου του Υ/Η. Από Έναρξη/Start, Εκτέλεση/Run, γράψτε cmd, Enter, γράψτε ipconfig /all, Enter, και δείτε την Physical Address (δηλ. την ταυτότητα (μοναδική) μέσω της οποίας η κάρτα σας αναγνωρίζεται από άλλες συσκευές δικτύου). Μετά πείτε του δρομολογητή να δίνει πάντα την ίδια IP σ' αυτή την κάρτα.
    • Πείτε του Η/Υ να μην παίρνει αυτόματα IP (από τον DHCP Server του δρομολογητή) και δώστε του («καρφώστε του», όπως λέγεται συχνά) μια σταθερή διεύθυνση IP. Οδηγίες με εικόνες στο PortForward.com: How To setup a Static IP Address.

  • Μου βγάζει το τάδε μήνυμα σφάλματος! Τί να κάνω;
     
    Αντιγράψτε το μήνυμα όπως είναι (ή μέρος του, άμα είναι πολύ μεγάλο), πηγαίντε στο Google, προσθέστε και το όνομα του προγράμματος, π.χ., Azureus ή uTorrent, (το βήμα αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο) και κάντε αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να βρείτε λύση μέσα στα δέκα πρώτα αποτελέσματα. Αν δεν βγάλετε άκρη, ρωτήστε εδώ πέρα.

  • Τί θα κάνω μ' αυτή την Όπερα; [Opera] Δεν θέλω να μου ανοίγουν εκεί τα τόρρεντ!
     
    Είναι απλό. Από απάντηση του μέλους devout84:
     
    Ανοίξτε ένα κενό καρτελάκι [tab], γράψτε opera:config και χτυπήστε Enter. Στην επιλογή BitTorrent αποεπιλέξτε το Enable.

  • Θέλω να επαναφέρω τις προεπιλεγμένες [default] ρυθμίσεις!
     
    Είναι απλό. Στα Windows 2000/XP,
     
    Azureus:
    • Κλείστε τον Azureus
    • Από Έναρξη/Start επιλέξτε Εκτέλεση/Run (ή πατήστε κατευθείαν Winkey+R), γράψτε %appdata%\azureus και χτυπήστε Enter -- θα ανοίξει ένα παράθυρο του Windows Explorer
    • Διαγράψτε δύο αρχεία: azureus.config και azureus.config.bak (και μόνο αυτά τα δύο)
    • Ανοίξτε το πρόγραμμα και θα είναι σαν να ξεκινάει για πρώτη φορά (άμα δείτε ένα μήνυμα ότι την τελευταία φορά δεν τερμάτισε σωστά, μη δώσετε σημασία: απλά, βλέπει ότι λείπουν αυτά τα δύο αρχεία και νομίζει ότι καταστράφηκαν από ανώμαλο τερματισμό)

     

    μTorrent:

    • Κλείστε το μTorrent
    • Από Έναρξη/Start επιλέξτε Εκτέλεση/Run (ή πατήστε κατευθείαν Winkey+R), γράψτε %appdata%\utorrent (προσοχή: είναι utorrent, όχι μtorrent) και χτυπήστε Enter -- θα ανοίξει ένα παράθυρο του Windows Explorer
    • Διαγράψτε δύο αρχεία: settings.dat και settings.dat.old (και μόνο αυτά τα δύο)
    • Ανοίξτε το πρόγραμμα και θα είναι σαν να ξεκινάει για πρώτη φορά

  • Τί είναι το TCPIP Patch; Το χρειάζομαι;
     
    Προειδοποίηση: Το θέμα είναι αμφιλεγόμενο και η λύση που αναφέρεται παρακάτω τροποποιεί ένα βασικό αρχείο συστήματος των Windows. Προσεγγίστε με προσοχή! και μόνο εφόσον: 1. έχετε ανεπίλυτα προβλήματα ταχύτητας και 2. βλέπετε μέσω του Event Viewer ότι το θέμα σας αφορά! Επίσης, ρίξτε μια ματιά σε αυτό και αυτό το ποστ του madsc για πατσαρισμένα tcpip.sys και ελληνικές συνδέσεις.
     
    Το SP2 των XP και το SP1 Beta των 2003 εισήγαγαν όριο (10) στις ταυτόχρονες απόπειρες TCP συνδέσεων, προκειμένου «να περιοριστεί η ταχύτητα με την οποία κακόβουλα προγράμματα, όπως ιοί και σκουλήκια, μεταδίδονται προς μη μολυσμένους υπολογιστές». (Προσοχή: το όριο αφορά τις ταυτόχρονες απόπειρες, όχι τις ταυτόχρονες επιτυχημένες συνδέσεις, που μπορεί να είναι εκατοντάδες.) Για περισσότερα: Changes to Functionality in Microsoft Windows XP Service Pack 2: Part 2: Network Protection Technologies. Κάποια δικτυακά και διαδικτυακά προγράμματα ενδέχεται να επηρεάζονται από τον περιορισμό αυτό. Τα προγράμματα P2P είναι μεταξύ αυτών που ενδέχεται να επηρεάζονται.
     
    Για να δείτε αν σας αφορά το θέμα, γράψτε eventvwr.msc στο Run/Εκτέλεση, Enter, και κοιτάξτε στο System για Events με αριθμό 4226. Αν είναι πολλά, σημαίνει ότι φτάνετε συχνά το όριο και ότι ενδέχεται να καθυστερεί το πρόγραμμα τόρρεντ και άλλα (δια)δικτυακά προγράμματα που τρέχουν ταυτόχρονα. Για να αλλάξετε την κατάσταση χρειάζεται επέμβαση σε ένα αρχείο συστήματος των Windows, to TCPIP.SYS.
     
    Κατεβάστε το διορθωτικό πρόγραμμα Event ID 4226 Patcher του LvlLord και μέσω αυτού ανεβάστε λίγο το όριο, π.χ. σε 50. Πριν κάνει τη διόρθωση, το Event ID 4226 Patcher φτιάχνει ένα αντίγραφο του αρχείου, ώστε να είναι δυνατή μετά η επαναφορά. Ωστόσο, λάβετε υπόψιν ότι η επέμβαση γίνεται σε ένα βασικό αρχείο συστήματος των Windows και ότι δεν αποκλείεται να έχετε επιπλοκές: δεν φέρουμε καμία ευθύνη! (Επίσης, κάποιες ενημερώσεις των Windows αντικαθιστούν το αρχείο και επαναφέρουν το όριο στο 10, οπότε θα χρειαστεί να ξαναεκτελέσετε το πρόγραμμα του LvlLord.)
     
    Τώρα, αφού τα κάνατε όλ' αυτά, είναι ώρα να σκαλίσετε λίγο και τις ρυθμίσεις του προγράμματος. Και ο Azureus και το μTorrent έχουν εσωτερικό όριο 8, αναγκαστικά, λόγω του ορίου που εισήγαγε το SP2. Βάλτε το λίγο παραπάνω, π.χ., 16. Στον Azureus: Tools, Options, Connection, Advanced Network Settings, Max simultaneous outbound connection attempts. Στο μTorrent: Options, Preferences, Advanced, net.max_halfopen.
     
    Αφού αλλάξετε και το εσωτερικό όριο του προγράμματος, είναι πιθανό τα τόρρεντ να ξεκινούν γρηγορότερα. Επίσης, ενδέχεται να δείτε καλύτερη συνολική ταχύτητα στις παρακάτω περιπτώσεις:
    • Σχετικά γρήγορη σύνδεση
    • Πολλά τόρρεντ που κατεβαίνουν ταυτόχρονα (5, 10, 50, 100 κοκ.)
    • Τόρρεντ με ελάχιστους seeders και πολλούς leechers
    • Τόρρεντ με αρχεία τεμαχισμένα σε πολλά μικρά κομμάτια (π.χ., 128kB) παρά σε λίγα και μεγάλα (π.χ., 4MB)
    • Ταυτόχρονη λειτουργία πολλών προγραμμάτων που κάνουν όλα πολλές ταυτόχρονες απόπειρες TCP συνδέσεων

     

    Και, να το πω άλλη μία φορά: όλ' αυτά τα κόλπα μπορεί να μη σας αφορούν καθόλου και επίσης είναι πιθανό να προκαλέσουν ζημιά στο σύστημά σας.

    Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά
    . Ανακάλυψα
    [2006-09]
    ότι ο Azureus για Linux έχει κι αυτός εσωτερικό όριο 8. Το ξέχασαν; Εν πάση περιπτώσει, έβαλα μεγαλύτερη τιμή και η ταχύτητα (προς τα πάνω και προς τα κάτω) αυξήθηκε και σταθεροποιήθηκε αισθητά.

  • Πού θα βρω πρόσκληση για έναν private tracker?
     
    Δεν ξέρω. Και να ήξερα, δεν θα απαντούσα εδώ, αφού τέτοιες ερωτήσεις και απαντήσεις απαγορεύονται από τον κανονισμό του Insomnia.

  • Ποιος είναι ο καλύτερος τράκερ για ελληνική/ξένη κλπ. μουσική κλπ. κλπ.;
     
    Βλ. παραπάνω απάντηση

  • Τί σημαίνει «μTorrent»; Πώς γράφεται; Πώς προφέρεται;
     
    Σημαίνει «microTorrent». Προφέρεται ποικιλοτρόπως: μικροτόρρεντ, μαϊκροτόρρεντ, μιουτόρρεντ (από την προφορά του συμβόλου στα αγγλικά) ή γιουτόρρεντ (από το γράμμα u, που συνηθίζεται να χρησιμοποιείται όταν δεν είναι εύκολη η χρήση του ελληνικού αλφαβήτου ή του ειδικού συμβόλου). Η γραφή «utorrent» είναι η επικρατέστερη και δίνει τα περισσότερα αποτελέσματα στις αναζητήσεις. Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στο Google, χρησιμοποιήστε και τις δύο βάζοντας ανάμεσα διάζευξη. Π.χ., «utorrent|μtorrent problem»

  • Τί σημαίνει «torrent»;
     
    «Χείμαρρος». Και «BitTorrent» σημαίνει χείμαρρος από μπιτ. -- Όπως είπαμε πιο πάνω, το πρωτόκολλο επιτρέπει μεγάλες ταχύτητες στην ανταλλαγή αρχείων. Όπως και στα ελληνικά, η λέξη έχει και στα αγγλικά τη μεταφορική σημασία του ορμητικού και ασυγκράτητου.

 

Εισαι αρχηγοσ μου ελυσεσ σχεδον ολεσ τησ αποριεσ ασχετα ε ανδεν καταλαβα καπια πραγμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, επειδη θελω να ειμαι σωστος, πειτε και καποια απαραιτητα πραγματα για αυτον τον τροπο p2p.. Δηλαδη, π.χ. ποσο uplod ειναι απαραιτητο; 120%; 100%;

 

Κατι αλλο, σχετικο, που πρεπει να ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά simeonidis. :-)

 

Τα ποστ δεν είναι ανάγκη να τα παραθέτεις ολόκληρα. :-) Φτάνει κι ένα κομματάκι, αφού ούτως ή άλλως τα παραθέματα έχουν λινκ μέσα και έτσι η πηγή βρίσκεται μʼ ένα κλικ. Μπορείς να το αλλάξεις και τώρα, πατώντας edit.

 

Freakster, «απαιραίτητο» δεν υπάρχει. Αλλά για να σταθεί το πρωτόκολλο και να έχει υλικό, κάποιοι πρέπει και να ανεβάζουν, όχι μόνο να κατεβάζουν. Άλλοι ανεβάζουν παραπάνω, άλλοι παρακάτω. Είναι θέμα του καθενός.

 

Κατά τʼ άλλα, είναι πολλά που έχει ενδιαφέρον να μάθεις. :-) Για τα βασικά, ξεκίνα από τα θέματα που έχουν γίνει εδώ στο Ινσόμνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, θελω να ρωτησω γιατι η ταχυτητα οταν παω να κατεβασω απο το bitTornado ειναι αργη εως καθολου(δλδ 0) κ μετα απο ωρα οταν το αφηνω την βλεπω κ ανεβαινει κ το πολυ να φτασει στα 50 με 60 kb αμα του κ@υλωσει, επισης η ταχυτητα μου ειναι στα 2ΜΒit. καμια ιδεα ρε παιδια γιατι πρεπει να τα αξιοποιησω τα 2mbit καταλληλα.. :-D

 

 

ευχαριστω παιδες κ καλη σαρακοστη να εχουμε..

 

 

 

 

 

υ.γ: αν ειναι λαθος το topic, επειδη εχω μια αμφιβολια, σορρυ αλλα εδω κατεληξα επειδη δ ταιριαζει αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] καμια ιδεα ρε παιδια γιατι πρεπει να τα αξιοποιησω τα 2mbit καταλληλα.. :-D [...]

 

Για να τα αξιοποιήσεις κατάλληλα με BitTorrent, ζήτα να σου δώσουν 2 Mbps και προς τα πάνω! :-P

 

To BitTorrent είναι πρωτόκολλο ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ αρχείων. Μπορεί να κατεβάζεις κάπου-κάπου και με 200, αλλά ο μέσος όρος σου δεν γίνεται να είναι ΤΟΣΟ μεγαλύτερος από τον μέσο όρο του ανεβάσματος, δηλ. 10 ή 15 φορές! :-)

 

btw, μια χαρά μου φαίνεται το τόπικ σʼ αυτό το τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παίδες παρατηρησα το εξής:

Ενώ τις περισσότερες φορές που κατεβάζω με τόρεντ τα βράδια η ταχύτητα μου ανέβαινε χαλαρά στα 190 και ορισμένες φορές και παραπάνω αλλα εδώ και 24 ώρες που κατεβάζω ένα αρχείο δεν λέει να παει πάνω απο 45! Να σας πώ οτι αυτην την στιγμή έχω SEEDERS 17 και LEECHERS 103! αυτο φταίει η να ανησυχώ για κάτι άλλο??Ποία είναι η σωστή αναλογία?

Χρησιμοποιώ you torrent και η ταχύτητα μου είναι 2048/256

το upload το έχω στο 15 και είμαι εγγεγραμένος στον τράκερ.

 

Υ.Γ. δοκιμασά και στο rapidshare και έκανα και speed-test και η ταχύτητα μου είναι OK!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η αναλογία σου, Δημήτρη. Αν θες να σου το πουν κατευθείαν οι ειδικοί, ξεκίνα από δω:

 

http://www.azureuswiki.com/index.php/Good_Torrents

 

Για την ταχύτητα:

 

http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=179407

 

Την επόμενη φορά που θα δω τέτοια απορία στο Ινσόμνια, θα ΟΥΡΛΙΑΞΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia se olous

 

Ekana prosfata format sto disko(pikra!) kai ksanaegkatesthsa to Azureus 2.5.x.x. Prin kanw format eixa idi katebasei arketa torrents kai imouna kai seeder se polla apo auta.

Pws mporw twra na synexisw na katebazw auta pou afhsa sth mesh prin kanw to format?

Pws mporw na dhlwsw sto Azureus oti exw idi katebasei kapoia torrents kai oti auta briskontai mesa sto disko mou kai oti mporw na ta kanw seed xwris na ta kanw ksana download?

 

Na sas pw oti prin apo to format, auta pou ekana download ta eixa se ena fakelo, kai afou ginotan complete to download ta metefere to Azureus se allo ksexwristo fakelo. Dhladh eixa diaforetiko default directory kai diaforetiko completion moving directory.

 

 

Thanks a lot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έκανα χθες φορμάτ στον υπολογιστή (το αναφέρω γιατί πριν από αυτό δε μου το εμφάνιζε το πρόβλημα) οπότε πάω σήμερα να κατεβάσω κάτι και μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο !!!

Φυσικά δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει;; Το' χει αντιμετωπίσει κανείς αυτό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παναγιώτης

 

Μόλις βρήκα και αυτό:

http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?pid=224379

Το οποίο ταιριάζει στο πρόβλημά μου (FAT32 δίσκος και αρχείο > 4GB), μόνο που δεν αναφέρεται λύση :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το βρήκα :)

I get "Error: Not enough free space on disk." when I have more than enough free space!

 

This only happens on FAT32 drives, due to a limitation with FAT32. Files greater than 4GB cannot be created on FAT32 partitions. The only fix is to convert the drive to NTFS, or use another drive that is already NTFS.

 

To convert a drive to NTFS, click Start -> Run -> cmd, then type convert X: /FS:NTFS, X being the drive's letter you want to convert.

 

Οπότε ας μεταφερθεί καλύτερα σε άλλο τόπικ, ούτως ώστε κάποιος άλλος να βρει τη λύση αν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...