Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δουλευεω το AZUREUS και....

ενω το download μου ειναι 15 kb/s πχ το upload μου ειναι 25 kb/s οταν κανεις δεν τραβαει απο εμενα κανενα αρχειο (η λιστα απο κατω ειναι κενη)

 

εαν ηταν το upload μου 1 η 2 kb/s θα το δικαιολογουσα λεγοντας οτι τραβαει καποια δεδομενα απο το μηχανημα μου για να ενημερωνεται το δικτυο σε σχεση με το πραγματα που διαθετω (λεω τωρα...)

αλλα το 25 η και καμια φορα περισσοτερο δεν το καταλαβαινω??

μηπως εχει κανεις καμια ιδεα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 2 μήνες μετά...

Συγνωμη αν δεν εγινα αντιληπτος.Μαλλον επειδη δεν ξερω πολυ καλα απο τετοια θεματα.Εννοω οταν κατεβασω π.χ μια ταινια τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να την δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα που ακολουθείς είναι πολύ απλά:

1. Βρίσκεις το αρχείο torrent που σε ενδιαφέρει.

2. Το φορτώνεις στον αγαπημένο σου torrent client.

3. Περιμένεις να κατέβουν τα περιεχόμενα του torrent.

4. Μόλις τελειώσει, έχεις όλα τα αρχεία στο δίσκο σου.

 

Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τον τύπο των αρχείων, πράττεις και ανάλογα. Αν πχ. μια ταινία είναι avi, απλά παίζει με τον player που θες. Αν είναι σε rar, χρειάζεται πρώτα αποσυμπίεση. Αν είναι σε iso τότε χρειάζεται είτε να την κάψεις σε κάποιο δισκάκι είτε να την κάνεις mount σε κάποιο virtual drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera!eimai kainourgios genika kai ligo asxetos!Twra teleutaia sto u torrent mou vgazei thn eksiw frash!utorrent has crushed,unable to generate a crush dump!Mporei kapoios na mou pei ti akrivws shmainei kai ti prepei na kanw, na allakso kati!Eyxaristw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι φιλοι,

Ηθελα να ξαναρωτησω τα εξης γιατι δεν απαντηθηκαν οι αποριες μου,σε προηγουμενο μηνυμα μου.

Ανεβασα αρχεια στον Χ τρακερ,και δημιουργηθηκαν τα αντιστοιχα αρχεια τορρεντ μερικων ΚΒ αναλογα με το ανεβασμενο αρχειο, στον C|Documents\name\Εγγραφα\upload torrent τα οποια περιεχουν το περιεχομενο του αρχικου αρχειου και την διευθυνση του τρακερ.Ερωτηση 1. Αυτα τα κρατω εκει που ειναι?Τα σβηνω?Η τα μετακινω και που? Ερωτηση 2. Αν θελω το αρχικο αρχειο να το ανεβασω και σε αλλο τρακερ πρεπει να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη,η μπορω να προσθεσω εκ των υστερων στο αρχικο αρχειακι τορρεντ την νεα διευθυνση και πως?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αγαπητοι φιλοι,

Ηθελα να ξαναρωτησω τα εξης γιατι δεν απαντηθηκαν οι αποριες μου,σε προηγουμενο μηνυμα μου.

Ανεβασα αρχεια στον Χ τρακερ,και δημιουργηθηκαν τα αντιστοιχα αρχεια τορρεντ μερικων ΚΒ αναλογα με το ανεβασμενο αρχειο, στον C|Documents\name\Εγγραφα\upload torrent τα οποια περιεχουν το περιεχομενο του αρχικου αρχειου και την διευθυνση του τρακερ.Ερωτηση 1. Αυτα τα κρατω εκει που ειναι?Τα σβηνω?Η τα μετακινω και που? Ερωτηση 2. Αν θελω το αρχικο αρχειο να το ανεβασω και σε αλλο τρακερ πρεπει να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη,η μπορω να προσθεσω εκ των υστερων στο αρχικο αρχειακι τορρεντ την νεα διευθυνση και πως?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Να τα πω διαφορετικά, γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με την περιγραφή σου; :)

 

Λοιπόν:

 

- Για να φτιάξω ένα αρχείο torrent και να το ανεβάσω σε κάποιον tracker.

 

α. Από το torrent client που χρησιμοποιώ, διαλέγω την επιλογή Δημιουργία Αρχείου Torrent, το οποίο θα μου υποδείξει να επιλέξω τι θέλω να περιέχει το αρχείο μου. Ας πούμε ότι θέλω να ανεβάσω ένα αρχείο που λέγεται Insomnia.ISO. Διαλέγω αυτό και μετά βάζω τη διεύθυνση announce του tracker στον οποίο θέλω να ανεβάσω το αρχείο (συνήθως είναι ένα url της μορφής http://trackername.com:8888/announce). Πριν πατήσω το τελικό ΟΚ για να φτιαχτεί το torrent αρχειάκι (των 20KB), απενεργοποιώ την επιλογή Open Torrent File When Finished (αν έχει τέτοια ή παρόμοια το torrent client μου). Σώζω το .torrent αρχείο στο desktop μου

 

β. Όταν φτιαχτεί το torrent αρχειάκι των 20-30-40 KB, το ανεβάζω μέσω της σχετικής σελίδας του tracker στον tracker. Φτιάχνω και μία ωραία περιγραφή.

 

γ. Δύο βασικά σημεία:

1. Σβήνω το αρχείο .torrent από το dekstop μου και το ξανακατεβάζω από τον tracker!

2. Σιγουρεύομαι ότι το αρχείο που θέλω να ανεβάσω (στην περίπτωση μας το Insomnia.ISO) βρίσκεται στο directory όπου συνήθως είναι τα downloaded από torrents αρχεία μου (για να το βρει ο torrent client μου και να αρχίσει το seeding)!

 

- Ως προς τη δεύτερη ερώτησή σου, δεν μπορείς να ανεβάσεις το ίδιο .torrent αρχείο σε άλλον tracker για τον πολύ απλό λόγο ότι πρέπει να αλλάξεις το announce url του αρχείου .torrent. Δεν μπορείς να ανεβάσεις στον tracker X το .torrent αρχείο που εμπεριέχει announce url του tracker Ψ.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, κάποια στιγμή είχα ανεβάσει ένα torrent, υποστηρίζεται κανονικά να γίνεται announce σε περισσότερους από έναν trackers. Στο μTorrent τουλάχιστον, στα properties του torrent μπορείς να προσθέσεις και τα υπόλοιπα announce url's το ένα κάτω από το άλλο. Είναι κάτι αντίστοιχο με κάποια torrents από public trackers που έχουν περισσότερα από ένα announces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν δεν κάνω λάθος, κάποια στιγμή είχα ανεβάσει ένα torrent, υποστηρίζεται κανονικά να γίνεται announce σε περισσότερους από έναν trackers. Στο μTorrent τουλάχιστον, στα properties του torrent μπορείς να προσθέσεις και τα υπόλοιπα announce url's το ένα κάτω από το άλλο. Είναι κάτι αντίστοιχο με κάποια torrents από public trackers που έχουν περισσότερα από ένα announces.

 

Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα. :)

Πάντως σε πολλούς private trackers (εκ των οποίων και δύο στους οποίους συμμετέχω ενεργά) απαγορεύεται αυστηρά να ανεβάσεις το .torrent αρχείο σε άλλον tracker. Πρέπει να φτιάξεις διαφορετικό .torrent αρχείο για τον κάθε tracker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα για αυτό μίλησα μόνο για public. Σε σοβαρούς private trackers, σου έχουν ρίξει ban σχεδόν αμέσως... Αν και αυτό κάποιοι δεν το έχουν υπόψη τους σοβαρά, και βλέπεις torrent αρχεία σε public trackers που σε κάποιο από τα announces έχουν και link με passkey μέσα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...