Προς το περιεχόμενο

Τί είναι τα torrents; Εισαγωγή στο πρωτόκολλο BitTorrent


Eusebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τα πω διαφορετικά, γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι με την περιγραφή σου; :)

 

Λοιπόν:

 

- Για να φτιάξω ένα αρχείο torrent και να το ανεβάσω σε κάποιον tracker.

 

α. Από το torrent client που χρησιμοποιώ, διαλέγω την επιλογή Δημιουργία Αρχείου Torrent, το οποίο θα μου υποδείξει να επιλέξω τι θέλω να περιέχει το αρχείο μου. Ας πούμε ότι θέλω να ανεβάσω ένα αρχείο που λέγεται Insomnia.ISO. Διαλέγω αυτό και μετά βάζω τη διεύθυνση announce του tracker στον οποίο θέλω να ανεβάσω το αρχείο (συνήθως είναι ένα url της μορφής http://trackername.com:8888/announce). Πριν πατήσω το τελικό ΟΚ για να φτιαχτεί το torrent αρχειάκι (των 20KB), απενεργοποιώ την επιλογή Open Torrent File When Finished (αν έχει τέτοια ή παρόμοια το torrent client μου). Σώζω το .torrent αρχείο στο desktop μου

 

β. Όταν φτιαχτεί το torrent αρχειάκι των 20-30-40 KB, το ανεβάζω μέσω της σχετικής σελίδας του tracker στον tracker. Φτιάχνω και μία ωραία περιγραφή.

 

γ. Δύο βασικά σημεία:

1. Σβήνω το αρχείο .torrent από το dekstop μου και το ξανακατεβάζω από τον tracker!

2. Σιγουρεύομαι ότι το αρχείο που θέλω να ανεβάσω (στην περίπτωση μας το Insomnia.ISO) βρίσκεται στο directory όπου συνήθως είναι τα downloaded από torrents αρχεία μου (για να το βρει ο torrent client μου και να αρχίσει το seeding)!

 

- Ως προς τη δεύτερη ερώτησή σου, δεν μπορείς να ανεβάσεις το ίδιο .torrent αρχείο σε άλλον tracker για τον πολύ απλό λόγο ότι πρέπει να αλλάξεις το announce url του αρχείου .torrent. Δεν μπορείς να ανεβάσεις στον tracker X το .torrent αρχείο που εμπεριέχει announce url του tracker Ψ.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

 

Βοηθησες και πολυ και σε ευχαριστω.Θελω να ξαναρωτησω τα εξης.1. Τι σβηνω το αρχειο η το αρχειακι? και για ποιο λογο? Και γιατι να το ξανακατεβασω απο τον τρακερ?

2. Ενοεις το κανονικο αρχειο η αυτο το μικρο που εφτιαξα εγω[10ΚΒ περιπου]?

Επισης εγω εχω ορισει την θεση που βρισκεται το κανονικο αρχειο κατα την δημιουργια του μικρου αρχειου [10ΚΒ π.χ.] και η οποια θεση μπορει να βρισκεται οπου δηποτε στο δισκο μου.Ολα τα αλλα απολυτως κατανοητα,και συγνωμη που γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανομαι,αλλα δεν γνωριζω παναθεμα Αγγλικα για να μου απαντηθουν οι αποριες μου.

Με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Βοηθησες και πολυ και σε ευχαριστω.Θελω να ξαναρωτησω τα εξης.1. Τι σβηνω το αρχειο η το αρχειακι? και για ποιο λογο? Και γιατι να το ξανακατεβασω απο τον τρακερ?

2. Ενοεις το κανονικο αρχειο η αυτο το μικρο που εφτιαξα εγω[10ΚΒ περιπου]?

Επισης εγω εχω ορισει την θεση που βρισκεται το κανονικο αρχειο κατα την δημιουργια του μικρου αρχειου [10ΚΒ π.χ.] και η οποια θεση μπορει να βρισκεται οπου δηποτε στο δισκο μου.Ολα τα αλλα απολυτως κατανοητα,και συγνωμη που γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανομαι,αλλα δεν γνωριζω παναθεμα Αγγλικα για να μου απαντηθουν οι αποριες μου.

Με εκτιμηση

 

Μην ανησυχείς, δεν γίνεσαι κουραστικός.

 

1. Όταν λέω "σβήνουμε αρχείο", εννοώ το αρχειάκι που έφτιαξες (των 10-20ΚΒ), όχι το κανονικό αρχείο που θέλεις να μοιράσεις (στο παράδειγμά μου, το Insomnia.ISO)!

Το σβήνουμε και το ξανακατεβάζουμε από τον tracker γιατί όταν το κατεβάσουμε από τον tracker, προστίθενται κάποιες πληροφορίες και μόνο με τα κατεβασμένα από τον tracker αρχειάκια μπορούμε να κάνουμε seed.

 

2. Δεν έχει σημασία η τοποθεσία του κανονικού αρχείου όταν δημιουργείς το αρχειάκι. Σημασία έχει, κατά το κατέβασμα του μικρού αρχείου που έφτιαξες από τον tracker, να έχεις βάλει το κανονικό αρχείο στον φάκελο που μπαίνουν κανονικά τα downloads από τα torrent.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Δεν έχει σημασία η τοποθεσία του κανονικού αρχείου όταν δημιουργείς το αρχειάκι. Σημασία έχει, κατά το κατέβασμα του μικρού αρχείου που έφτιαξες από τον tracker, να έχεις βάλει το κανονικό αρχείο στον φάκελο που μπαίνουν κανονικά τα downloads από τα torrent.

 

Να συμπληρώσω ότι μόλις ξεκινήσει το torrent σου, τουλάχιστον στο μTorrent, θα κάνει πρώτα checking, ελέγχει δηλαδή πόσα από τα αρχεία έχεις ήδη κατεβάσει - στην περίπτωσή σου όλα, και μετά θα κάνει seeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι σας ευχαριστω υπηρξατε απολυτως κατανοητοι.Ομως τα τελευταια 2 αρχεια που εχω κατεβασει μου τα κατεβαζει με καταληξη .DAA με αποτελεσμα να μην ανοιγουν.Τι λυση υπαρχει, η προτεινετε?

Με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να συμπληρώσω ότι μόλις ξεκινήσει το torrent σου, τουλάχιστον στο μTorrent, θα κάνει πρώτα checking, ελέγχει δηλαδή πόσα από τα αρχεία έχεις ήδη κατεβάσει - στην περίπτωσή σου όλα, και μετά θα κάνει seeding.

 

Το αυτό κάνει και στο Azureus αλλά και στο (Mac-only) Transmission. ;)

 

Κυριοι σας ευχαριστω υπηρξατε απολυτως κατανοητοι.Ομως τα τελευταια 2 αρχεια που εχω κατεβασει μου τα κατεβαζει με καταληξη .DAA με αποτελεσμα να μην ανοιγουν.Τι λυση υπαρχει, η προτεινετε?

Με εκτιμηση

 

Ιδού ένα χρήσιμο topic:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=199607

 

Και ειδικά:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=209600

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

kalispera!eimai kainourgios genika kai ligo asxetos!Twra teleutaia sto u torrent mou vgazei thn eksiw frash!utorrent has crushed,unable to generate a crush dump!Mporei kapoios na mou pei ti akrivws shmainei kai ti prepei na kanw, na allakso kati!Eyxaristw!Mhpws einai thema mnhmhs?As mpu apanthsei kapoios aytoi thn fora,please!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβασει αρκετες ταινιες,αλλα τωρα τελευταια κατεβαζω μια ταινια και οταν παταω διπλο κλικ για να την δω με παει στο windows media player και δεν μου δειχνει εικονα αλλα ακουω μονο τα λογια των ηθοποιων.Εν τω μεταξυ εκει που πρεπει να μου δειχνει εικονα μου δειχνει ενα εικονιδιο σε στυλ νοτας.Τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εχω κατεβασει αρκετες ταινιες,αλλα τωρα τελευταια κατεβαζω μια ταινια και οταν παταω διπλο κλικ για να την δω με παει στο windows media player και δεν μου δειχνει εικονα αλλα ακουω μονο τα λογια των ηθοποιων.Εν τω μεταξυ εκει που πρεπει να μου δειχνει εικονα μου δειχνει ενα εικονιδιο σε στυλ νοτας.Τι κανω λαθος?

 

Tο βασικότερο λάθος είναι ότι χρησιμοποιείς αυτό το σκουπίδι που λέγεται Windows Media Player...

 

Ή θα εγκαταστήσεις XViD codecs (κάνε μία αναζήτηση με το λήμμα codecs στο παρόν forum)

 

Ή θα εγκαταστήσεις τον δωρεάν VLC player, χωρίς codecs, για να δεις το φως το αληθινό.

 

Το καλό με τη δεύτερη λύση είναι ότι ο συγκεκριμένος εξαιρετικός player δεν χρειάζεται codecs για κάθε 'περίεργο' αρχείο που τυχόν κατεβάσεις, παίζει τα περισσότερα αρχεία εγγενώς.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το προγραμμα VLC media player οπως ειπες.Πως θα εμφανιζει τους υποτιτλους που κατεβαζω?Οταν ειχα το windows media player κατεβαζα τους υποτιτλους εκανα copy τον τιτλο της ταινιας μετα τον εκανα paste στο αρχειο με τους υποτιτλους και εβλεπα την ταινια,Τωρα ομως δεν γινεται.Υπαρχει αλλη διαδικασια για αυτο το προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κατεβασα το προγραμμα VLC media player οπως ειπες.Πως θα εμφανιζει τους υποτιτλους που κατεβαζω?Οταν ειχα το windows media player κατεβαζα τους υποτιτλους εκανα copy τον τιτλο της ταινιας μετα τον εκανα paste στο αρχειο με τους υποτιτλους και εβλεπα την ταινια,Τωρα ομως δεν γινεται.Υπαρχει αλλη διαδικασια για αυτο το προγραμμα?

 

Όχι, ακριβώς η ίδια διαδικασία:

 

Έχεις την ταινία 12345.XViD.PEARLS.avi

Oι υπότιτλοί σου πρέπει να είναι της μορφής 12345.XViD.PEARLS.χχχ - όπου χχχ είναι η κατάληξη του αρχείου των υποτίτλων: είτε srt είτε sub είτε idx.

Σιγουρέψου μόνο ότι το αρχείο της ταινίας και το αρχείο των υποτίτλων βρίσκονται στον ΙΔΙΟ φάκελο.

Δεν θυμάμαι να χρειάζεται συγκεκριμένη ενεργοποίηση της λειτουργίας των υπότιτλων. Το VLC "βλέπει" αυτόματα το αρχείο των υποτίτλων, καταλαβαίνει ότι είναι οι υπότιτλοι της συγκεκριμένης ταινίας (αφού έχουν το ίδιο όνομα αρχείου) και τους αναπαράγει μαζί με την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα ενα παιχνιδι και οταν παταω διπλο κλικ στον φακελο του μου βγαζει πολλα αρχεια συμπιεσμενα σε μορφη Win RAR.Τι πρεπει να κανω για να παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...