Προς το περιεχόμενο

Πόσο φουμάρουν οι insomniacs;


paredwse

Πόσο καπνίζετε;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο καπνίζετε;

    • Ούτε να το μυρίσω
    • Μέχρι 10 τσιγαράκια τα κάνω
    • 1 με 1,5 πακέτο
    • 2 με 2,5 πακέτα
    • 3 ή παραπάνω πακέτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Οι περισσότεροι που το έχουν κόψει, καταλήγουν να μην αντέχουν να το μυρίζουν, αυτό γίνεται γιατί; Μήπως είναι αμυντικός μηχανισμός, επειδή κρυφά ζηλεύουν;

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με ενοχλεί βέβαια να καπνίζουν δίπλα μου σαν φουγάρα αλλά... αυτό με ενοχλούσε και ως καπνιστή.

 

Ένας φίλος, που το έχει κόψει εδώ και 6 χρόνια, μου λέει ότι ακόμα του λείπει και ότι δεν ήταν απλά μια απόφαση που πήρε μια μέρα πριν 6 χρόνια αλλά μια απόφαση που παίρνει κάθε μέρα.

+1

 

Στην ιδέα και μόνο ότι δεν καπνίζω πια, στεναχωριέμαι λες και χάνω έναν καλό μου φίλο. Όσο γελοίο και αν ακούγεται.

[...]

+1 κι εδώ.

 

Κακά τα ψέματα, το τσιγάρο ήταν πολύ ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με ενοχλεί βέβαια να καπνίζουν δίπλα μου σαν φουγάρα αλλά... αυτό με ενοχλούσε και ως καπνιστή

 

Ούτε εγώ έχω το πρόβλημα που ανέφερε η Ceridwen. Και όπως και τον paredwse, αυτό με ενοχλούσε ακόμα και όταν κάπνιζα.

Υπάρχει όμως και μια άλλη πιο απλή εξήγηση. Οι πρώην καπνιστές, όπως και οι μη καπνιστές, είναι πιο ευαίσθητοι στην μυρωδιά του καπνού σ'ένα χώρο, πάνω στα ρούχα κλπ. Γι' αυτό κι όταν το κόβεις, η μυρωδιά που δεν την αντιλαμβανόσουν καν ως καπνιστής, τώρα σ'ένοχλεί.

 

Γράφω έκθεση ιδεών, για να κρύψω,ότι πού και πού κι εμένα μου λείπει τρομερά. Αλλά μόνο πού και πού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μάνα μου ρε παιδιά (που σας εξήγησα την περίπτωση της), πως γίνεται να μην το ζητάει καθόλου μα καθόλου; Το ξέχασε εντελώς. Λες και δεν είχε καπνίσει ποτέ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν ήταν εθισμένη στο βαθμό που εθίζονται οι περισσότεροι. Πιστεύω για το θέμα της οσμής ότι έχει να κάνει με τη συνοκά καλύτερη αίσθηση οσμής που έχουν οι μη καπνιστές, η μητέρα μου που κάπνιζε όταν κατέφερνε να το κόβει για κανά χρόνο, πάντα σχολίζαε πόσο πιθο αναιπτυγμένη ήταν η αίσθηση της οσμής της. Το έχει κόψει τελείως τώρα (ζει αμερική και είναι πολύ εύκολο να το κόψεις εκεί:P), αλλά μου λέει ξεκάθαρα ότι είναι καπνιστής που απλά δε καπνίζει...

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω να έχω απαντήσει ποτέ στο τόπικ, εγώ δε καπνίζω και έχω δοκιμάσει μόνο κάποιες φορές από περιέργια και δεν μου έκανε εντύπωση. Όχι ότι θα το άρχιζα ποτέ και να μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά 5-15 (ανάλογα τα κέφια) στριφτά με χαρτάκι Rizla γλυκόριζα και καπνό αρωματικό, γιατί έτσι μας αρέσει. Ξεκίνησα με Old Holborn Aromatic, τον Σεπτέμβρη του '05 που άλλαξε άρωμα γύρισα σε Craven, Γενάρη '06 Golden Virginia Aroma, αμέσως μετά Black Devil καπνό, έως τώρα, που μάλλον σταμάτησαν να τον βγάζουν, κι έχω ψάξει όλα τα περίπτερα...

Κανένας περιπτερούχος, να μου φυλάξει καναδυό... κασόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά 5-15 (ανάλογα τα κέφια) στριφτά με χαρτάκι Rizla γλυκόριζα και καπνό αρωματικό, γιατί έτσι μας αρέσει. Ξεκίνησα με Old Holborn Aromatic, τον Σεπτέμβρη του '05 που άλλαξε άρωμα γύρισα σε Craven, Γενάρη '06 Golden Virginia Aroma, αμέσως μετά Black Devil καπνό, έως τώρα, που μάλλον σταμάτησαν να τον βγάζουν, κι έχω ψάξει όλα τα περίπτερα...

Κανένας περιπτερούχος, να μου φυλάξει καναδυό... κασόνια;

 

+1. Γενικά σαν το στριφτό δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Απλά μετά απο 3 χρόνια στριφτού, με παρατηρήσανε πολλοί φίλοι και φίλες που ή δεν καπνίζουν ή καπνίζουν βιομηχανικά τσιγάρα γιατί ανα 15-25 λεπτά αρχίζω να στρίβω και δεν μπορώ να συμμετάσχω σε συζήτηση.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

5 ντεηζ, 23 άουαρς, 31 μινιτς χωρίς τσιγάρο.

Το αποφάσισα από πείσμα, σε μια στιγμή που συνέβει κάτι που με χάλασε.

Κι επειδή η φυσική κίνηση σε τέτοιες στιγμές είναι να ανάβεις τσιγάρο, στράβωσα και είπα όχι.

 

Όχι για το καλό της υγείας μου και της τσέπης μου και τέτοια.

Μάλλον σαν μια ευκαιρία να είμαι απάνθρωπος με τον εαυτό μου, again (όχι η καπότα).

 

Ultimate test σημερα, βέβαια: Που θα δώ μπάλα και θα φάω σουβλάκια, με παρέα μανιωδών καπνιστών. Και μετά θα πάμε να ακούσουμε κι ένα ηλέκτροτζαπόνι. Αν περάσω και αυτό το τεστ, το έχω χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, και εγω το εχω κοψει απο περισυ τον Αυγουστο.

Και απλα κανω κανα τσιγαρο οταν με νευριασουν οι ηλιθιοι τελικοι χρηστες

στην δουλεια, για να μην τους σπασω το κεφαλι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...