Προς το περιεχόμενο

Πόσο φουμάρουν οι insomniacs;


paredwse

Πόσο καπνίζετε;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο καπνίζετε;

    • Ούτε να το μυρίσω
    • Μέχρι 10 τσιγαράκια τα κάνω
    • 1 με 1,5 πακέτο
    • 2 με 2,5 πακέτα
    • 3 ή παραπάνω πακέτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ήμουν καπνιστής από τον Απρίλιο του 1984. Ένα με ενάμιση πακέτο καθημερινώς, από το 1990 έως το 2001 Camel άφιλτρα, από το 2001 έως τη λήξη της καπνιστικής περιόδου 10-12 στριφτά (Craven μπλε).

 

Ρε, εχουμε γερο σουπερ μοντερατορα? Τι θες? Να παρεις συνταξη και να σε πληρωνει ο Χωλ(ναι, με ωμεγα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσιαζομαι που εχουμε τοσους πολους healthy insomniacs...

την αμαρτια μου θα την πω, παλια εκανα κανα πακετακι black devil το μηνα (πολυ μαστουρικα τσιγαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπνιστής από τα 16, και κάπου εδώ να πούμε πως είναι πολύ εύκολο -και λογικό- (μια και μιλάμε για ουσία εξάρτησης) να δηλώνεις φανατικός αντικαπνιστής άμα μεγάλωσες σε ένα περιβάλλον που δεν κάπνιζε κανένας και δεν το έχεις βιώσει σαν μέρος της ζωής σου. Από την άλλη άμα μεγάλωσες βλέποντας μάνα, πατέρα, αδέρφια, παππού, θείους με το τσιγάρο μονίμως στο στόμα, όπως και να΄χει είναι πιο επόμενο να είσαι επιρρεπής και να ακολουθήσεις -χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως παίρνεις άφεση-. Ρε σεις, μπορεί κάποιος (που να είναι/υπήρξε καπνιστής) να εξηγήσει πώς γίνεται να καπνίζεις 2 και βάλε πακέτα την ημέρα, και την ώρα που δεν καπνίζεις να μην μπορείς ούτε να το μυρίσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σου εξηγήσω αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Κάνω από 10 μέχρι πακέτο τη μέρα συνήθως Marlboro, Black Devil από πακέτα ή Drum μπλε από καπνό αλλά με ενοχλεί ο καπνός. Από το δικό μου τσιγάρο όχι πάρα πολύ, κυρίως γιατί τον φυσάω μακρυά και αποφεύγω να καπνίζω σε σχετικά κλειστά μέρη αλλά από τσιγάρα άλλων (φίλων για παράδειγμα) υποφέρω.

 

Είναι τραγική η κατάσταση να καπνίζω με φίλους όταν είμαστε για καφέ και να λέω συνεχώς: μη φυσάς πάνω μου ρε, ρε μη φυσάς τον καπνό πάνω μου ρε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω περίπου 10 τσιγάρα την ημέρα όταν είμαι στη δουλειά και γενικά έξω. Έχω ξεκινήσει από τα 18 μου μόνος μου σαν συνειδητή επιλογή και όχι λόγω παρέας. Η παρέα μου τότε το έμαθε 3 μήνες μετά οτι καπνίζω. Μέχρι τότε μόνο ένα άτομο το ήξερε.

Τέλος πάντων ξεκίνησα με Camel και ένα χρόνο μετά το γύρισα σε καπνό. Τώρα κάνω Καρελια καπνό και το σακουλάκι των 25γρ μου παίρνει 4 μέρες να το τελειώσω σε περιόδους δουλειάς. Όταν δε δουλεύω και είμαι σπίτι κάνω 3 ή 4 το πολύ τσιγάρα κατα τη διάρκεια της μέρας και αποφεύγω να καπνίσω αυτά μέσα στο σπίτι.

Κάποια στιγμή πρέπει να το κόψω νομίζω αν και όντως το απολαμβάνω. Αλλά κάποια άλλα παρεμφερή δε νομίζω. Το τσιγάρο είναι το χειρότερο απ' όλα τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ εύκολο -και λογικό- (μια και μιλάμε για ουσία εξάρτησης) να δηλώνεις φανατικός αντικαπνιστής άμα μεγάλωσες σε ένα περιβάλλον που δεν κάπνιζε κανένας και δεν το έχεις βιώσει σαν μέρος της ζωής σου. Από την άλλη άμα μεγάλωσες βλέποντας μάνα, πατέρα, αδέρφια, παππού, θείους με το τσιγάρο μονίμως στο στόμα, όπως και να΄χει είναι πιο επόμενο να είσαι επιρρεπής και να ακολουθήσεις

 

Προσωπικά μεγάλωσα σε 7μελή οικογένεια, με 2 γονείς και 4 αδερφές (+ εμένα), όπου οι πάντες κάπνιζαν (πριν 2 χρόνια το έκοψε η μάνα μου). Δεν έχω βάλει ποτέ τσιγάρο αναμμένο στο στόμα μου και ήμουν φανατικός αντικαπνιστής κάπου στην εφηβεία (τώρα απλά το αγνοώ).

 

Υπάρχει λοιπόν πάντα εκτός από τη δράση και η αντί-δράση. Όπως για παράδειγμα πολλά παιδιά αλκοολικών που δεν βάζουν ποτό στο στόμα τους. Γενικά κάτι που βλέπεις να βασανίζει ανθρώπους που αγαπάς, μετά υπάρχει μια καλή πιθανότητα να το σιχαθείς (γι' αυτό το λόγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω καπνιζω,ουτε προκειται να το κανω(αφου δεν το δοκιμασα μεχρι τα 32 τωρα θα το κανω?) μιας και δεν μου λεει τιποτα....Παντως αντικαπνιστης δεν ειμαι ουτε με πειραζει να καπνιζουν οι αλλοι...Οσο για το θεμα της υγειας δεν το πολυπιστευω αφου εχω δει ακαπνους να πεθαινουν απο καρκινο νεοτατοι και μανιωδεις καπνιστες για χρονια να βλεπουν τα ραδικια αναποδα σε προχωρημενα γεραματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το θεμα της υγειας δεν το πολυπιστευω αφου εχω δει ακαπνους να πεθαινουν απο καρκινο νεοτατοι και μανιωδεις καπνιστες για χρονια να βλεπουν τα ραδικια αναποδα σε προχωρημενα γεραματα....

 

Κι'όμως προκαλεί ζημιά στην υγεία, όποιος είναι καπνιστής άνω του ενός πακέτου την ημέρα το καταλαβαίνει καλύτερα.

 

Βλέπω στα αποτελέσματα πάνω κοντά στο 54% στην πρώτη επιλογή ... ούτε να το μυρίσω ... λίγο δύσκολο να το πιστέψω:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κι'όμως προκαλεί ζημιά στην υγεία, όποιος είναι καπνιστής άνω του ενός πακέτου την ημέρα το καταλαβαίνει καλύτερα.

 

 

 

Διαφονώ ρε. Έγώ νομίζω πως ο μη καπνιστής έχει καλύτερη αντίληψη. Ούτε τον καρκίνο, αλλά και ούτε την καρδιακή προσβολή θα καταλάβεις πριν συμβεί. Τώρα για το ότι μπορεί να δυσκολεύεσαι να πάρεις ανάσες το πρωί ή σου πόνανε τα πνευμόνια όταν τρέχεις.. δεν έχει καμία σχέση με τα αγγεία σου που σκληραίνουν, την καρδιά σου που καταπονείται και τον ενδεχόμενο όγκο που θα παρουσιάσεις.

 

Πάντως απ' ότι φαίνεται, άμα σταματίσεις πριν τα 30 σου δεν θα πάθεις τίποτα.

 

Και εγώ κάπνιζα αλλά το σταμάτισα γιατί κάπνιζα παραπάνω από πολύ.

 

Το ότι σου κόβει αντοχή είναι μύθος. Απλά άμα κάνεις καθιστική ζωή θα σου κόψει από την αντοχή που δεν έχεις. Εγώ κάποτε κάπνιζα σαν τον πούστη και μετά πήγαινα για τρέξιμο χωρίς να καταλαβαίνω διαφορά με πρίν αρχίσω.

 

Το συμπέρασμα; κανένα συμπέρασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον αποπανω, πριν 1-2 χρονια που πηγαινα γυμναστηρια,τρεξιματα κτλ ειχα φτιαξει φοβερη αντοχη στο 5χ5

 

Παρολαυτα ψιλοκαπνιζα, κιομως δεν ειχα πολυ θεμα

 

 

Πιο πολυ εχω χασει σε αντοχη τωρα που ειμαι δουλεια-σπιτι-δουλεια-σπιτι και ας καπνιζω το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...