Προς το περιεχόμενο

Πόσο φουμάρουν οι insomniacs;


paredwse

Πόσο καπνίζετε;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο καπνίζετε;

    • Ούτε να το μυρίσω
    • Μέχρι 10 τσιγαράκια τα κάνω
    • 1 με 1,5 πακέτο
    • 2 με 2,5 πακέτα
    • 3 ή παραπάνω πακέτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν έχω βάλει ούτε μια φορά τσιγάρο στο στόμα μου και ούτε έχω την περιέργεια να το κάνω. Ακόμα περισσότερο δεν έχω όρεξη να ξεκινήσω να καπνίζω γιατί δε θέλω να δίνω τα λεφτά κυρίως. Το θέμα της υγείας δεν με προβληματίζει και τόσο.

 

Έχω κάνει 2-3 φορές αργιλέ αλλά δε μου έκανε καμία ιδιαίτερη εντύπωση. Έτσι για την παρέα το έκανα έτσι κι αλλιώς.

 

Δε μ'ενοχλεί καθόλου να καπνίζουν οι γύρω μου. Άλλωστε καπνίζουν όλοι στην οικογένεια μου (που αποτελείται και από 7 άτομα), εκτός από τη μάνα μου που το έκοψε πριν 2 χρόνια μετά από 30 χρόνια μανιωδούς καπνίσματος (2-3 πακέτα τη μέρα).

 

Ψήφισα την πρώτη επιλογή, αν και είναι κάπως ρατσιστική γιατί υπονοεί ότι όποιος δεν καπνίζει, σιχαίνεται το τσιγάρο και κατ'επέκταση όσους καπνίζουν. Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Προφανώς το poll δημιουργήθηκε είτε από καπνιστή με τραύματα, είτε από φανατικό αντικαπνιστή :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως οι αναλογίες μέχρι στιγμής με εκπλήσουν !!!

είναι μάλλον αυτό που λένε οι καπνιστές, πως "κάτι πρέπει να κάνουν με το χέρι τους" ....ενώ εμείς οι κομπιουτερόβιοι, βουτάμε το ποντίκι ...και όποιον πάρει ο χάρος !

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως οι αναλογίες μέχρι στιγμής με εκπλήσουν !!!

είναι μάλλον αυτό που λένε οι καπνιστές' date=' πως "κάτι πρέπει να κάνουν με το χέρι τους" ....ενώ εμείς οι κομπιουτερόβιοι, βουτάμε το ποντίκι ...και όποιον πάρει ο χάρος !

 

:-)[/quote']

 

Και μένα με εκπλήσουν, σκέφτομαι όμως μήπως αυτό συμβαίνει για άλλο λόγο. Το τσιγάρο είναι κάτι που μάλλον γίνεται-ξεκινάει για (περισσότερο) κοινωνικούς λόγους και οι κομπιουτεράδες είμαστε κατα κανόνα πιο μοναχικά άτομα (ή πιο επιλεκτικοί στις παρέες μας, όπως θέλετε πάρτε το). Λέω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο είναι κάτι που μάλλον γίνεται-ξεκινάει για (περισσότερο) κοινωνικούς λόγους και οι κομπιουτεράδες είμαστε κατα κανόνα πιο μοναχικά άτομα (ή πιο επιλεκτικοί στις παρέες μας, όπως θέλετε πάρτε το).

 

 

..δεν έχεις καθόλου άδικο !

σίγουρα συμβαίνει κι αυτό :???:

 

(...και απ' ότι φαίνεται εκτός απο μοναχικοί αποδεικνυόμαστε και φοβεροί ψυχολόγοι :twisted: :mrgreen: :twisted: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω εβαλα 2 με 2,5 πακετα αλλα καθημερινα αυτο παιζει.Καπνιζω οτι βρεθει μπροστα μου νομιμο και μη :P.Αυτες τις μερες την βγαζω με 1 πακετο τσιγαρα και 10 πουρακια Moods.4 χρονια τωρα που καπνιζω συστηματικα δεν ηταν λιγες οι φορες που εκανα μεχρι και 90 τσιγαρα την μερα, χωρια τους συνδυασμους με πιπα ή πουρα.Εχω αρχισει να πληρωνω το τιμημα ομως.Μετα απο ενα απλο κρυολογημα πλεον κανω 2-3 βδομαδες να συνελθω πληρως απ'τον βηχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καπνιζω μεχρι τελικης πτωσεως,γιατι ετσι μου αρεσει!

ειδικα αν ειναι Princaki μαλακο,γουσταρω τρελα!

χαλαρα τα 2 πακετακια ημερησιως!

 

ΥΓ.και εννοειται,δεν λεμε οχι και σε κανα τσιμπουκι που και που!αρεσει της γυναικας μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδες μπραβο το insomnia!Πολυ λιγοι καπνιστες και ειδικα πολυ λιγοτεροι με πανω απο πακετο!Εγω προσωπικα απο τα 16-17 μου κανω απο μισο εως τωρα που εχω φτασει το 1-1,5 και αναλογως την μερα ισως και 2 πακετα.

Απλως για τους computer-ακηδες που λετε δεν ισχυει κατι τετοιο,στην παρεα μου που ασχολουντε ολοι με pc κλπ μονο ενας δεν ειναι καπνιστης και αλλος ενας που το εκοψε προσφατα(για ποσο δεν ξερω).

Και τα περισσοτερα τσιγαρα τα κανουμε χαλαρα πανω απο/στο pc και με κανα καφεδακι μαζι(ειδικα οταν παιζει κανα προβλημα σοβαρο που τρωει χρονο και σε αγχωνει η σε κανενα πολυ ανταγωνιστικο game)βεβαια πολες τα τσιγαρα μενουν και καιγοντε στο τασακι οποτε ισως και να ειναι λιγο πλασματικοι οι αριθμοι αλλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καπνίζω (ούτε να το μυρίσω!). Έχω δοκιμάσει και το θεωρώ βρωμιά. Δεν μπορώ να φανταστώ πχ την κοπέλα μου να καπνίζει (άντε να τη φιλήσεις; βρώμα!) ή μέσα στο σπίτι μου να καπνίζουν.

 

EDIT: Επίσης μου τα σπάει που με το στανιό γίνομαι παθητικός καπνιστής (σε καφετέριες, δημόσιους χώρους κτλ). Που μπαίνω σε μπαράκι και σε μια ώρα τα ρούχα μου έχουν "καπνίσει" με αποτέλεσμα να βρωμοκοπάω λες και έχω φουμάρει 10 πακέτα.

Στο στρατό που το κάπνισμα είναι θεσμός έφαγα μεγάλη πίκρα (μέχρι και στο θάλαμο στον ύπνο τους κάπνιζαν οι εξαρτημένοι! :evil: :evil: :evil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπνιζα 5 χρόνια,το έχω κόψει εδω και 2 περίπου.

 

χεχε, same here..

Βέβαια έχω μόνο ένα χρόνο [και κάτι ψιλά] που το κοψα.

Περίμενα οτι στρατό θα το ξαναξεκινήσω, αλλα ευτυχώς δεν.. Πήγα με τη μια στα ναρκωτικά. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα την πρώτη επιλογή, αν και είναι κάπως ρατσιστική γιατί υπονοεί ότι όποιος δεν καπνίζει, σιχαίνεται το τσιγάρο και κατ'επέκταση όσους καπνίζουν. Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Προφανώς το poll δημιουργήθηκε είτε από καπνιστή με τραύματα, είτε από φανατικό αντικαπνιστή[/b'] :mrgreen:
επειδή εγώ πρότεινα το poll μάλλον πρέπει να σου απαντήσω :-D

 

δεν καπνίζω και δεν θεωρώ τον εαυτό μου αντικαπνιστή αλλά απλά μη-καπνιστή..

αντικαπνιστής και μάλιστα επιθετικά/φανατικά γίνομαι όταν οι καπνίζοντες που βρίσκονται γύρω μου δε σέβονται το ότι δε καπνίζω ή, αν φύγω από το προσωπικό, δε σέβονται τα παιδιά (τους) ή τους υπερήλικες ή ακόμα και ασθενείς.. και δυστυχώς στην ελληνική κοινωνία πολλές φορές εξωθούμαι στο να νοιώσω απέχθεια για έναν άνθρωπο που καπνίζει και δε σέβεται τον διπλανό του.. άσε που πολλές φορές μπορεί να σου την πούνε κιόλας επειδή ζητάς το αυτονόητο

 

δέχομαι το κάπνισμα όταν γίνεται για ευχαρίστηση, συνειδητά και με μέτρο...

 

νοιώθω λύπη για αυτόν που όταν τον ρωτάς "γιατί καπνίζεις?" σηκώνει τους ώμους αμήχανα και δίνει κάτι απαντήσεις του στυλ "από συνήθεια", "πάει το χέρι", "νεύρα", "στεναχώριες"...

λες και αυτοί που δε καπνίζουν δεν έχουν νεύρα και προβλήματα

 

τα τραύματα (όχι ακριβώς αλλά πέστα κι έτσι) που ίσως κουβαλώ έχουν να κάνουν με την εικόνα των γονιών μου που κάπνιζαν απαράδεκτα πολύ μέσα στο σπίτι και επίσης με το νταβατζιλίκι στα εφηβικά χρόνια που ήθελε το κάπνισμα να σε κάνει πιο αξιοσέβαστο μεταξύ των συνομηλίκων... αυτά λειτούργησαν εντελώς αντιδραστικά μέσα μου γιατί απλά έβλεπα ξεκάθαρα το παράλογου του πράγματος (και στις δύο περιπτώσεις φυσικά) και δε γούσταρα να κάνω πίσω σαν άτομο και να συμβιβαστώ με την υποκρισία των άλλων..

 

χαίρομαι πάντως για τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα του poll...

θυμάμαι χαρακτηριστικά, πριν 4-5 χρόνια στη σχολή μου, είχαμε καμμια 25 άτομα εργαστήριο και στο διάλλειμα ένας συμφοιτητής ζήτησε αναπτήρα... τελικά δεν κάπνισε γιατί κανείς από τους υπόλοιπους δεν κάπνιζε για να έχει αναπτηρα.. και όταν συνειδητοποιήσαμε όλοι τη σημασία του γεγονότος είχαμε χαρεί πάρα πολύ

 

<edit>

ξεχάστηκα.. :D

το "ούτε να το μυρίσω" το πρότεινα γιατί συνήθως ο μη-καπνιστής

πραγματικά ενοχλείται σε περιβάλλον που υπάρχει καπνός...

άσχετα αν εκδηλώνει ή οχι αυτή την ενόχληση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο σε εμενα ηταν οτι το αρχισα γιατι με ετσουζαν τα ματια μου μεχρι δακριων οταν βρησκομουν κοντα σε καποιον που καπνιζε. Οταν το αρχισα ξεπερασα αυτο το προβλημα. Τωρα καπνιζω γιατι το απολαμβανω. Μπορω να καπνιζω και 2 πακετα την ημερα αλλα αν αρρωστισω η δεν μπορω να αγορασω τσιγαρα μπορω και να μην καπνισω για μια εβδομαδα.Ο πατερας μου σαν παλιος καπνιστης, δεν μπορει να καταλαβει γιατι μπορω να μην καπνισω και να μην θελω να καπνισω οταν εχω κρυωσει για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...