Προς το περιεχόμενο

Πόσο φουμάρουν οι insomniacs;


paredwse

Πόσο καπνίζετε;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο καπνίζετε;

    • Ούτε να το μυρίσω
    • Μέχρι 10 τσιγαράκια τα κάνω
    • 1 με 1,5 πακέτο
    • 2 με 2,5 πακέτα
    • 3 ή παραπάνω πακέτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ούτε να το μυρίσω! Αν και αναγκαστικά το μυρίζω είτε στη δουλειά μου (καπνίζει τ'αφεντικό), είτε στο σπίτι μου (καπνίζει ο άντρας μου).

Προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου βέβαια να το ελλατώσει για την υγεία την δική του και της τσέπης μας! 3 ευρώ πήγαν τα αναθεματισμένα και έκατσα κάτω και τα υπολόγισα και θέλει τον μήνα 85 ευρώ μόνο γι'αυτά το λιγότερο με 1 πακέτο την μέρα' γιατί μπορεί να πάρει και κατιτίς παραπάνω γιατί καμιά φορά το πακέτο γίνεται 1,5! :evil:

 

 

 

Το περιεργο σε εμενα ηταν οτι το αρχισα γιατι με ετσουζαν τα ματια μου μεχρι δακριων οταν βρησκομουν κοντα σε καποιον που καπνιζε. Οταν το αρχισα ξεπερασα αυτο το προβλημα. Τωρα καπνιζω γιατι το απολαμβανω. Μπορω να καπνιζω και 2 πακετα την ημερα αλλα αν αρρωστισω η δεν μπορω να αγορασω τσιγαρα μπορω και να μην καπνισω για μια εβδομαδα.Ο πατερας μου σαν παλιος καπνιστης, δεν μπορει να καταλαβει γιατι μπορω να μην καπνισω και να μην θελω να καπνισω οταν εχω κρυωσει για παραδειγμα.

 

Η πιο χαζή δικαιολογία για να αρχίσει κανείς το κάπνισμα! Εγώ όταν βλέπω ότι έρχεται καπνός κατά πάνω μου αρχίζω να κάνω αέρα για να πάει αλλού ο καπνός οπότε ο καπνίζων αναγκαστικά πάει και το τσιγάρο του πέρα από μένα! Όχι ότι ποτέ δεν το δοκίμασα! Είμαι άκαπνη μια δεκαετία και είμαι μια χαρά! Ξαφνικά ένα πρωί διαπίστωσα ότι η φυσική κατάσταση μου ήταν χάλια (για να περπατήσω -που μ'αρέσει το περπάτημα- μου έβγαινε η γλώσσα και μου κοβόταν η ανάσα) και μετά είδα ότι το 1 πακέτο κατοσταράκι κιόλας κόντευε να γίνει 2 πακέτα ημερησίως. Η πιο αίσχος κατάσταση που βρέθηκα ποτέ! Έκτοτε το έκοψα και είμαι μια χαρά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καπνίζω απο τα 16 χρόνια (εφηβική τρέλλα) και πλέον που έχω πατήσει τα 34-35 καπνίζω 1-1.5 πακέτο τσιγάρα φυσικά απο τότε που το ξεκίνησα καπνίζω την ίδια μάρκα τσιγάρων (Rothmans) είναι τα μόνα τα οποία δέν μου χαλάνε τον λαιμό.

 

Βέβαια αν κάποιος ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ στήν παρέα ή στο σπίτι μου ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ.

 

Στήν δημόσια υπηρεσία (περισσότερο λόγω οτι είναι σχολή) απαγόρευσε το κάπνισμα στους δημοσίους χώρους και γραφεία παρά μόνο στο χώρο του διαλείματος αυτό έγινε απο το υπουργείο παιδείας + οαεδ + ευρωπαική ένωση και μας χάλασε λίγο τους καπνιστές αλλά το σεβόμαστε.

 

Το τι κάνει το κάπνισμα το έχω νοιώσει καλά γιατί έχασα τον πατέρα μου απο αυτό (καρκίνος στους πνέυμονες) όπως και γνωρίζω οτι πρώτον οι αντοχή μου εχει λιγοστέψει και μιας και απο τότε που έχω γεννηθεί έχω φύσημμα στην καρδιά + ταχυκαρδία + αρρυθμία δέν κάνει να καπνίζω δυστυχώς εγώ του δίνω να καταλαβαίνει περισσότερο βέβαια καπνίζω όταν είμαι στο δωμάτιο μου και ασχολούμε με τον υπολογιστή και το ιντερνετ απο οτι στήν δουλειά μου η έξω στην διασκέδαση (εκεί κάνω άλλη κατάχρηση καταλάβατε φαντάζομαι τι?)

 

αυτά

 

πάντως οι καπνιστές κατά την γνώμη μου θα πρέπει να σέβονται τους μή καπνιστές και κυρίως τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καπνίσει ποτέ μου και ούτε πρόκειται. Μετά τον στρατό, έπεισα και την μάνα μου για αυτό.

 

Πάντως μου φαίνεται απίστευτο που το 60% που απάντησαν δεν καπνίζουν καθόλου!!! Νόμιζα οτι θα ήταν 5-10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καπνίζω ένα (1) τσιγάρο! την ημέρα! Δεν υπάρχει τέτοια απάντηση στην ψηφοφορία :-D

Το "μέχρι 10 τσιγάρα τη μέρα" εμπεριέχει και το "ένα τσιγάρο τη μέρα".. Για να γίνουν σωστές δημοσκοπήσεις πρέπει να διαβάζετε σωστά το ερωτηματολόγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα λούκι στρίκι την ημερα τον γιατρο τον κανει περα και αφηστε τους αλλους να λενε πως μπορει να σκοτωσει χοχοοχοχ

 

οπως ειπαι και ενας φιλος παραπανω καπνιζω καπου ενα πακετο την ημερα αλλα μπορει να περασει βδομαδα και να μην καπνισω για τον α ,β λογο !καπνιζω επειδη το θεορω ενα ειδος απολαυσης και γουσταρω πως να το κανουμε ;P

post-19900-129062936249_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και ένα χρόνο....

το κοψα το κοψα το κοψα το κοψα το κοψα!

κ είμαι καλα είμαι καλά είμαι καλά είμαι καλά είμαι καλά!

και ομως θες να καπνισεις θες να καπνισεις θελεις να φουμαρεις θες να ξερχαμανιάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως θες να καπνισεις θες να καπνισεις θελεις να φουμαρεις θες να ξερχαμανιάσεις

 

Μπα,υπάρχουν και πιό ανέξοδοι τρόποι να κάνει κακό στον εαυτό του.:mrgreen:

 

Btw,επί τριανταρία (33) χρόνια ρούφαγα ότι έπεφτε στα χέρια μου (όχι,δεν έκανα ρουφοκαβλέτες),μέχρι που είδα ότι δεν έβγαινα οικονομικά για να βάλω dsl.Ε,μετά τσακώθηκα με τον καπνό.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καπνίζω περίπου 4 χρόνια και έχω δοκιμάσει πολλα τσιγάρα. Σιγά σιγά το μειώνω αλλα εκει που μισώ το τσιγάρο είναι οταν έχω κρυολόγημα και αλλάζει η γεύση και η μυρωδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΩ!

Πλέον καταλαβαίνω τσιγάρο που έχει ανάψει σε ύπαιθρο στα 5 μέτρα! Το χειρότερο μου είναι (επειδή μένω σε εξοχικό μέρος) να με ξυπνήσει το πρωί η μυρωδιά του τσιγάρου (καμιά φορά η σπιτονοικοκυρά μου κάνει σουλάτσα στο μπαλκόνι της από πάνω και έρχεται η μυρωδιά).

 

Ούτε οι γονείς μου κάπνιζαν (που ενδεχομένως να βοήθησε και αυτό) ούτε και η κοπέλα μου! (Άλλωστε όπως έχω δηλώσει και παλιότερα, θα ήταν πολύ απίθανο να με τραβούσε μια κοπέλα που καπνίζει...) Ελάχιστοι φίλοι μου καπνίζουν και όσοι το κάνουν βγαίνουν έξω από το σπίτι και έξω από το αμάξι ...μου! :)

 

ΥΓ :

- Μαμα, μαμά, σήμερα με απέβαλε η δασκάλα από τη τάξη...

- Μα, γιατί παιδί μου;!

- Γιατί κάπνιζε ο Κωστάκης δίπλα μου...

- Και καλά, εσένα γιατί σε απέβαλε;

- Εγώ τον άναψα!

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...