Προς το περιεχόμενο

αξιόπιστα dvd δισκάκια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά που έχει το πλαίσιο είναι τα ceramic...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978431&product=1041509

 

Φίλε mahdi83. Προσπαθώ να δω στο link του πλαισίου κάποια αναφορά για κεραμικά, αλλά δεν γράφει πουθενά. Εκτός αν μου ξέφυγε. Μήπως το γράφει σε κάποιο άλλο σημείο της συσκευασίας, το οποίο δεν φαίνεται στην φωτογραφία; Πάντως, και στο λέω με 100% σιγουριά επειδή το έψαξα στην επίσημη αντιπροσωπία της Θεσσαλονίκης, τα κεραμικά στην συσκευασία δεν γράφει "Thats" και "κινέζικους χαρακτήρες" (αυτή είναι η απλή συσκευασία), αλλά είναι διαφανής και αναφέρει μόνο "Taiyo Yuden" και "made in Japan".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι αυτά είναι τα κεραμικά της That's δεν υπάρχουν άλλα...Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του e-shop που αναφέρει ως κεραμικά.Αυτά που λές είναι τα απλά ceramic TY, ενώ αυτά που λέω εγώ είναι τα That's ceramic TY τα οποία είναι και καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτά είναι τα κεραμικά της That's δεν υπάρχουν άλλα...Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του e-shop που αναφέρει ως κεραμικά.Αυτά που λές είναι τα απλά ceramic TY, ενώ αυτά που λέω εγώ είναι τα That's ceramic TY τα οποία είναι και καλύτερα...

 

Απλά σου αναφέρω ότι στην αντιπροσωπία που τα δείξανε ως απλά, τα κεραμικά διαφανή και μόνο το made in Japan, και τα printable επίσης διάφανη συσκευασία, χωρίς διακριτικά γιατί είναι prindable. Τα παράγει και με την σφραγίδα That's αλλά δεν νομίζω να είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 3 είδη Taiyo Yuden DVD. Τα απλά (τα οποία είναι τα μόνα που φέρνει το Πλαίσιο, απ΄ ότι είδα στο site τους), τα κεραμικά και τα printable κεραμικά.
Αυτά που έχει το πλαίσιο είναι τα ceramic...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978431&product=1041509

Φίλε mahdi83. Προσπαθώ να δω στο link του πλαισίου κάποια αναφορά για κεραμικά' date=' αλλά δεν γράφει πουθενά. Εκτός αν μου ξέφυγε. Μήπως το γράφει σε κάποιο άλλο σημείο της συσκευασίας, το οποίο δεν φαίνεται στην φωτογραφία; Πάντως, και στο λέω με 100% σιγουριά επειδή το έψαξα στην επίσημη αντιπροσωπία της Θεσσαλονίκης, τα κεραμικά στην συσκευασία δεν γράφει "Thats" και "κινέζικους χαρακτήρες" (αυτή είναι η απλή συσκευασία), αλλά είναι διαφανής και αναφέρει μόνο "Taiyo Yuden" και "made in Japan".[/quote']
Όχι αυτά είναι τα κεραμικά της That's δεν υπάρχουν άλλα...Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του e-shop που αναφέρει ως κεραμικά.Αυτά που λές είναι τα απλά ceramic TY, ενώ αυτά που λέω εγώ είναι τα That's ceramic TY τα οποία είναι και καλύτερα...
Απλά σου αναφέρω ότι στην αντιπροσωπία που τα δείξανε ως απλά' date=' τα κεραμικά διαφανή και μόνο το made in Japan, και τα printable επίσης διάφανη συσκευασία, χωρίς διακριτικά γιατί είναι prindable. Τα παράγει και με την σφραγίδα That's αλλά δεν νομίζω να είναι καλύτερα.[/quote']

  • Καταρχήν, τα DVD της Taiyo Yuden με την κεραμική επίστρωση είναι χρώματος λευκού.
     
  • Δεν υπάρχουν DVD της Taiyo Yuden τα οποία να έχουν κεραμική ΚΑΙ printable επίστρωση.
     
  • Τα DVD της Taiyo Yuden με την κεραμική επίστρωση έχουν την ίδια ποιότητα, συγκρίνοντας πάντα το ίδιο format και την ίδια ταχύτητα εγγραφής.
     
  • Τα DVD της Taiyo Yuden με την κεραμική επίστρωση κυκλοφορούν:
    1) Μόνο με την ένδειξη "Made in Japan by Taiyo Yuden" (τα οποία κυκλοφορούν και στα δύο format DVD-R και DVD+R, και στις δύο ταχύτητες εγγραφής 8x και 16x, μόνο σε cakebox των 50τεμ. Είναι αυτά που πιο πάνω αναφέρθηκε πως έχουν διαφανή ζελατίνα.):
     
    Taiyo Yuden Ceramic DVD-R 4.7GB 8x:
    TaiyoYuden_-R8x_Ceramic_Coat.jpg
     
    Taiyo Yuden Ceramic DVD-R 4.7GB 16x:
    TaiyoYuden_-R16x_Ceramic_Coat.jpg
     
    2) Με το όνομα/μάρκα "That's" και την ένδειξη "Taiyo Yuden Co., LTD. Made in Japan." (τα οποία κυκλοφορούν σε DVD-R στις δύο ταχύτητες εγγραφής 8x και 16x σε cakebox των 50τεμ. Επίσης κυκλοφορούν τα ίδια DVD-R 8x και 16x σε θήκες (slim και jewel case). Τα DVD+R, με το όνομα "That's", 8x και 16x κυκλοφορούν σε θήκες (jewel case)):
     
    That's (Taiyo Yuden) Ceramic DVD-R 4.7GB 8x:
    DR-47WTY50BA.jpg
     
    That's (Taiyo Yuden) Ceramic DVD-R 4.7GB 16x:
    Thats_-R16x_Ceramic_Coat_korina50.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Καταρχήν, τα DVD της Taiyo Yuden με την κεραμική επίστρωση είναι χρώματος λευκού.
     
  • Δεν υπάρχουν DVD της Taiyo Yuden τα οποία να έχουν κεραμική ΚΑΙ printable επίστρωση.
     

 

1) Συμφωνώ. Χρώμα λευκό. Το διαφανές πήγαινε στην συσκευασία.

2) Λάθος από γρήγορη γραφή. Δεν είναι printable και κεραμικά, αλλά printable και αδιάβροχα.Αυτά εδώ Από βιασύνη έγραψα ξανά κεραμικά αντί αδιάβροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπική μου εμπειρία:

Έγραψα τα πρώτα μου CD , το 1997 , σε CD-R Philips. Ήταν μουσικά CD και CD με data.

Παίζουν άψογα και τώρα όπως και τότε.

 

DVD άρχισα να γράφω το 2003 , αν θυμάμαι καλά, επίσης σε Philips.

Δουλεύουν κι αυτά όλα.

 

Έχει κανείς δοκιμάσει CD άλλης μάρκας για 10+ χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα τα πρώτα μου CD , το 1997 , σε CD-R Philips. Ήταν μουσικά CD και CD με data.

Παίζουν άψογα και τώρα όπως και τότε.

 

DVD άρχισα να γράφω το 2003 , αν θυμάμαι καλά, επίσης σε Philips.

Δουλεύουν κι αυτά όλα.

Τι χρώμα είναι η επιφάνεια εγγραφής σε αυτά τα CD της Philips;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τίποτα TDK. Μου χάλασαν καμιά 20αρια μέσα σε ένα χρόνο.Όσα δε χάλασαν τα αντέγραψα σε άλλα για να μη χαλάσουν.Το ίδιο έπαθε και ένας φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αυτά που έχει το πλαίσιο είναι τα ceramic...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978431&product=1041509

 

O ανταγωνισμός και η έλευση ΤY στο Πλαίσιο έριξε τις τιμές στα κορυφαία That's

http://www.cdmarket.gr/index.php?cPath=21_22

 

Tα υπόλοιπα ΤΥ τύπου χύμα made for Diskimpex ceramic που αναφέρθηκαν σε παραπάνω ποστ, είναι μετρια σε ποιότητα σε σχέση με τα retail TY , παρότι πωλούνται επίσης με χαμηλή τιμή στο παραπανω μαγαζί,οπότε δεν προτείνονται:shifty: διότι υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις retail ΤΥ άμα ψάξει κανείς και σε άλλα γνωστά καταστήματα.

Ετσι βρίσκουμε αρκετά Maxell ΤΥ ~14ευρώ η 50αδα καθώς και Verbatim, λίγο ακριβότερα (όλα να γραφουν Μade in Japan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχ αυτα τα Maxell, σπάνια πλέων βρίσκω made in Japan στη Θεσσαλονίκη.

 

Exει ανακατεμένα τo Πλαισιο 50αδες DVD-R:-)

-Γραφουν Made in Japan με μικρά γράμματα στο κέντρο πίσω στην συσκευασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...