Προς το περιεχόμενο

αξιόπιστα dvd δισκάκια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Tα καλυτερα μακραν ειναι τα Taiyo Yuden με τη Ceramic επιστρωση.

16x cetified - 20x compatible.

 

Ενα μονο θα πω.

Πο_τε δε μου εχει φτυσει καποιο τετοιο δισκακι, επιτυχια εγραφης 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Tα καλυτερα μακραν ειναι τα Taiyo Yuden με τη Ceramic επιστρωση.

16x cetified - 20x compatible.

 

Ενα μονο θα πω.

Πο_τε δε μου εχει φτυσει καποιο τετοιο δισκακι, επιτυχια εγραφης 100%.

 

+1 συμφωνω απολυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Tα καλυτερα μακραν ειναι τα Taiyo Yuden με τη Ceramic επιστρωση.

16x cetified - 20x compatible.

 

Ενα μονο θα πω.

Πο_τε δε μου εχει φτυσει καποιο τετοιο δισκακι, επιτυχια εγραφης 100%.

 

Απόλυτα σύμφωνος και εγώ αν και με την Ceramic δεν τα παίρνω προτιμό τα απλα σε 100στάδα χωρίς case μου έρχονται πιο φτηνά και 100% επιτυχία εγγραφής χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taiyo Yuden εχω δοκιμασει , δεν εχω κανενα παραπονο θεωρουνται απο τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερ αλλα..

 

ΤDK ....δεν θα πω τιποτα αλλο.Και δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μακραν τα καλυτερα τα Taiyo Yuden γενικως και χωρις συζητηση!

Ακομη και τα "χειροτερα" της, τα γαλαζια με το λογοτυπο της εισαγωγικης εταιριας DiskImpex ...

 

 

 

 

 

 

 

 

(οπως λεω και σαν manoulamou στο quote προηγουμενου μηνυματος;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Re: Verbatim/Kodak Gold Media Question βρήκα το εξής άρθρο/τεστ του γερμανικού περιοδικού "C't": Silberne Erinnerungen

(εδώ το ίδιο άρθρο μεταφρασμένο στα ελληνικά μέσω του Google).

 

 

Το άρθρο περιλαμβάνει και ένα τεστ που αφορά την μακροπρόθεσμη αντοχή των DVDR, και πιο συγκεκριμένα την επιτυχία ανάγνωσης των δεδομένων στα DVDR στο πέρασμα του χρόνου!

 

Η επιλογή των media για αυτό το τεστ έγινε σύμφωνα με τα καλύτερα DVDR 8x-16x που κυκλοφορούν στην παγκόσμια αγορά, ανεξαρτήτως μάρκας ή κατασκευαστή:

Σημ.: Για αυτό το λόγο δεν συμπεριλήφθηκαν και DVDR άλλων γνωστών τύπων όπως είναι τα Maxell, τα Philips, τα Sony ή τα "απλά" Verbatim, τα "απλά" TDK, κλπ.

 

Kodak (Gold Archival)

KODAK(KOM0014).jpg

 

TDK (Scratchproof)

dvdr8xsctachproof7xz.jpg

 

Verbatim MediDisc

dv3650_sm.jpg

 

Verbatim Archival Grade

dv3784.jpg

 

Taiyo Yuden

...δεν περιγράφουν ποια ακριβώς DVDR media της Taiyo Yuden χρησιμοποίησαν.

Ωστόσο, περιγράφουν πως παρόλο που δεν ήταν κάποια DVDR με "ειδικές προδιαγραφές" όπως π.χ. Scrathproof ή Archival, είναι κατασκευασμένα από τόσο καλής ποιότητας υλικά, που αποτελούν πλέον standard για τα media τεστ που κάνουν!

Επίσης, αναφέρουν πως επειδή τα Taiyo Yuden στοχεύουν την αγορά των επαγγελματιών, συνήθως πωλούνται σε μεγάλες συσκευασίες χωρίς λογότυπο. Σημ.: Κάτι τέτοιο βέβαια δεν ισχύει για την ελληνική αγορά, αφού πέρα από τις μεγάλες συσκευασίες κυκλοφορούν και μικρές.

 

 

Και μιας και λένε πως μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις, παραθέτω και το γράφημα με τα αποτελέσματα του τεστ:

 

bild1.jpg

 

Και σε...ελεύθερη μετάφραση, η περιγραφή της εικόνας:

 

Τα -γραμμένα πλέον- DVDR παρέμειναν για παραπάνω από 1.000 ώρες (Zeit (h)) σε έναν χώρο με τις εξής ακραίες (extreme) συνθήκες: 85 βαθμοί Κελσίου και 85% υγρασία (humidity).

Όσο λοιπόν τα DVDR παρέμεναν εκεί, τόσο αυξανόταν ο βαθμός σφάλματος κατά την ανάγνωση τους!

Τα Kodak μέσα σε λίγες μόνο ώρες ξεπέρασαν το όριο των 280 PI SUM 8, ενώ τα Verbatim Archival Grade και ακόμη περισσότερο τα Taiyo Yuden ξεπέρασαν το όριο αυτό μετά από αρκετές εκατοντάδες ώρες παραμονής στον χώρο των ακραίων αυτών συνθηκών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μια ματιά που έριξα στις προηγούμενες σελίδες, είδα ότι πολλοί προτείνουν με κλειστά μάτια τα Taiyo Yuden, έχω δοκιμάσει αρκετέ μάρκες, τελευταία χρησιμοποιούσα Maxell & TDK, τα ΤΥ όταν τα έβλεπα στο Πλαίσιο τα απέφευγα με 1000. Τώρα όμως θα τα προτιμήσω. Τα ΤΥ That's σωστά; Ποια η διαφορά τους από αυτά που είναι σε διάφανη συσκευασία; Επίσης ακόμα μια ερώτησγ, μπορεί και χαζή αλλά ποια είναι διαφορά μεταξύ το "+R" & "-R" dvd;

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μετά απο μια ματιά που έριξα στις προηγούμενες σελίδες, είδα ότι πολλοί προτείνουν με κλειστά μάτια τα Taiyo Yuden, έχω δοκιμάσει αρκετέ μάρκες, τελευταία χρησιμοποιούσα Maxell & TDK, τα ΤΥ όταν τα έβλεπα στο Πλαίσιο τα απέφευγα με 1000. Τώρα όμως θα τα προτιμήσω.
Καθόλου να μην τα αποφεύγεις τα Taiyo Yuden! Πάρ' τα με...κλειστά τα μάτια και δεν θα χάσεις! Γνήσιο Γιαπωνέζικο προϊόν και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι να προβληματίζεσαι κάθε φορά που είναι κατασκευασμένο το δισκάκι που κρατάς! ;)

 

Τα ΤΥ That's σωστά; Ποια η διαφορά τους από αυτά που είναι σε διάφανη συσκευασία;
Αυτά που είναι με άσπρο πλαστικό περιτύλιγμα είναι τα δισκάκια της Taiyo Yuden που γράφουν πάνω και τη μάρκα That's (και έχουν συνήθως ceramic επίστρωση, ψάξε σε προηγούμενα post αυτού του thread όπου εξηγούν την κορυφαία ποιότητα αυτής της επίστρωσης).

Αυτά που είναι στη διάφανη συσκευασία γράφουν πάνω Taiyo Yuden (τα λευκά έχουν κι αυτά ceramic επίστρωση).

:-D

 

Επίσης ακόμα μια ερώτησγ, μπορεί και χαζή αλλά ποια είναι διαφορά μεταξύ το "+R" & "-R" dvd;
Από αναζήτηση στο forum:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=245836

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=54920

και

http://en.wikipedia.org/wiki/DVD+R

http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-R

B)

Επεξ/σία από M-81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ψηφίζω Taiyo Yuden (That's ceramic) και Verbatim.

 

Εμένα προσωπικά τα Verbatim με έχουν απογοητεύσει τώρα τελευταία. Στην 50άδα υπάρχουν τουλάχιστον 5 τα οποία δεν δουλεύουν...

Γι' αυτό και τώρα πια παίρνω μόνο Taiyo!!!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά τα Verbatim με έχουν απογοητεύσει τώρα τελευταία. Στην 50άδα υπάρχουν τουλάχιστον 5 τα οποία δεν δουλεύουν...

Γι' αυτό και τώρα πια παίρνω μόνο Taiyo!!!:mrgreen:

 

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό υπάρχουν πολλά made in China και η ποιότητα τους είναι άπλα απερίγραπτη:fear::X:cry::shock:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό υπάρχουν πολλά made in China και η ποιότητα τους είναι άπλα απερίγραπτη:fear::X:cry::shock:.

 

Τα verbatim που γράφουν πάνω στην κορίνα datalife plus ή crystal azo είναι πολύ καλά και προτεινόμενα.

Τα verbatim extra protection είναι τα φθηνά made in china, που είναι αμφιβόλου ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...