Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kοιτο θεωρητικο Download/Upload σου ειναι 128/32 KByte/sec, αρα στο download εισαι αψογος, στο upload ομως πρεπει προφανως να κανεις καποιο λαθος...

 

Φυσικα μπορεις να κατεβαζεις παραλληλα κατι αλλο, αλλα εννοειται βεβαια πως η ταχυτητα θα μοιραστει στα παραλληλα downloads και ισως να μην αποδιδει οσο θα μπορουσε η γραμμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοείς κάνω λάθος;

Το 110/50 είναι max connections/max peers connected.

 

Δεν πρέπει να είναι η λύση να χαμηλώσω το upload,

γιατί το download δημιουργεί το πρόβλημα στο upload!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σορρυ καταλαβα download/upload rate οτι ειχες 110/50, ενταξει καλα ειναι οι ρυθμισεις σου...

 

Για το αλλο που ειπες, αν χτυπας το μεγιστο στο download σου τοτε ριχνεις το upload και το αντιστροφο ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και;

Τι κάνουμε;

 

Προς το παρόν μείωσα τα parts σε 10 και το δοκιμάζω...

Θα σας πω εντυπώσεις...

 

***

Μετά από πάρα πολλές δοκιμές (με 1, 2, 3, 5, 10, 30 split parts),

είδα ότι η βέλτιστη επιλογή είναι τα 2 ταυτόχρονα split parts

έτσι ώστε να έχετε και upload πολύ κοντά στο max,

σ'εμένα κυμαίνεται γύρω στο 20 και καλές ταχύτητες στο flashget (rapidshare downloads - σ'εμένα έπιασε και 70άρια, το οποίο ήταν το ίδιο και με περισσότερα parts).

 

Τελικά τα parts είναι ένας μύθος και τίποτα παραπάνω;

Μήπως είναι και τροχοπέδη τελικά;

Το σίγουρο είναι ότι του μTorrent δεν του αρέσουν τα πολλά split parts του FlashGet, δοκιμάστε το και μόνοι σας αν θέλετε να δείτε...

 

Σημείωση: Το μTorrent κάνει μόνο upload (seeding σε private tracker).

 

(post από το αντίστοιχο topic του flashget)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα να μπω στον χωρο (η χορο) των torrents but here I am. Αντιμετωπιζω το εξης προβληματακι (μεγαλο ειναι βασικα..):

 

Εχω 1mbit ΑDSL με την ΟteNet και μοντεμακι JetSpeed 520i. Oταν προσπαθω να κατεβασω οποιοδηποτε torrent με τα προγραμματα μTorrent η BiTornado και με οποιαδηποτε θυρα forwarded (εχω κανει 2-3) συμβαινει το εξης. Ενω η ταχυτητα αρχικα ανεβαινει μεχρι το 90-100kb/sec ξαφνικα, βλεπω μια τρελη πτωση γυρω στο 1-2kb/sec η οποια διαρκει ΑΡΚΕΤΑ. Γινεται παλι ανοδος σε υψηλες ταχυτητες και παλι κατω... Με αποτελεσμα η ΜΕΣΗ ταχυτητα να ειναι γυρω στο 16-17kb/sec. Επισης οταν πεφτει η ταχυτητα νεκρωνουν ολα (MSN,iRC,IE etc), δεν δουλευει ΤΙΠΟΤΑ. Οι ταχυτητες μου ενω ειναι κλειστο το torrent κινουνται σε πολυ καλα επιπεδα και ξεπερνανε το 98-99 ανετα τις περισσοτερες φορες και δεν εχω κανενα προβλημα disconnections... Εχω κανει τις ρυθμισεις που βρισκονται στην πρωτη σελιδα του topic και εχω max upload στο 17kb/sec (και unlimited η μικροτερο το ιδιο φαινομενο...).

 

Λοιπον, τι προτινετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re pedes exe ena mizon provlima me to utorrent kai sxetika me ti porta poy prepei na dilwthei wste na doylevei swsta. exw dilwsei mia sigegrimeni tixaia porta kai tin idia porta exw anoixei sto linksys wag354g router poy exw alla enw p.x. otan to anoixw prwti fora to utorrent 1.6 doylevei mia xara i porta kai einai kai prasino to sximataki me to poy kleisw kai xananoixw to utorrent aftomata i idia porta den doylevei. ti paizei? den exw tsekarei na allazei porta kathe fora poy xekinaei to programma. eseis ti proteinete na kanw? kathe fora poy tha anoigeis to utorrent afto tha einai kokkino sximataki? kai tha prepei na

psaxneis kathe fora porta anoixti???? ti sto kalo paizei??? eseis ti exete kanei gia na lisete to provlima???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και νεος σε αυτα εχω router και δεν εβρισκα ακρη με της πορτες,απενεργοποιησα το firwall του router εβαλα το zonealarm παντα ανοιχτω και απλα οποτε ανοιγω το utorrent μου ζηταει το zonealarm αν πρεπει να το αφησω να περαση,παταω ναι και δουλευουν ολα μια χαρα,δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που κανω και θα ηθελα μια γνωμη απο καπιο εμπηρω,τωρα οσο για τα σηματακια κατω μερικες φορες μου λεει οτι ειμαι οκ,αλλες φορες οτι εχω προβλημα με καπιο firwall και τελως παντων μου εχει βγαλη και τα 3 σηματακια αλλα το download δουλευη κανονικα πιανω μεχρι και 78kb/s με 768 συνδεση και ας λενε τα σηματα οτι εχω καπιο προβλημα:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκανα δοκιμη να φτιαξω τα ports του router να δουλευει με το mtorrent και το εκανα σωστα δουλευε μια χαρα,μετα εκανα μια σκεψη να τεσταρω το firwall του router και αλλαξα την port του mtorrent και δοκιμασα να κατεβασω κατεβαζε κανονικα με μεγαλες ταχυτητες οπως πριν:confused: :confused: :confused: τι γινεται υπαρχη καπιο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ΑΕΚΑΡΑ:-D

ενεργοποιημενο ειναι,οταν εβαζα αλλο port στο mtorrent και το ξανατσεκαρα παρεμενε αυτο που ειχα βαλει το διαφορετικο δηλαδη,δεν μου το αλαζε μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα να μπω στον χωρο (η χορο) των torrents but here I am. Αντιμετωπιζω το εξης προβληματακι (μεγαλο ειναι βασικα..):

 

Εχω 1mbit ΑDSL με την ΟteNet και μοντεμακι JetSpeed 520i. Oταν προσπαθω να κατεβασω οποιοδηποτε torrent με τα προγραμματα μTorrent η BiTornado και με οποιαδηποτε θυρα forwarded (εχω κανει 2-3) συμβαινει το εξης. Ενω η ταχυτητα αρχικα ανεβαινει μεχρι το 90-100kb/sec ξαφνικα, βλεπω μια τρελη πτωση γυρω στο 1-2kb/sec η οποια διαρκει ΑΡΚΕΤΑ. Γινεται παλι ανοδος σε υψηλες ταχυτητες και παλι κατω... Με αποτελεσμα η ΜΕΣΗ ταχυτητα να ειναι γυρω στο 16-17kb/sec. Επισης οταν πεφτει η ταχυτητα νεκρωνουν ολα (MSN,iRC,IE etc), δεν δουλευει ΤΙΠΟΤΑ. Οι ταχυτητες μου ενω ειναι κλειστο το torrent κινουνται σε πολυ καλα επιπεδα και ξεπερνανε το 98-99 ανετα τις περισσοτερες φορες και δεν εχω κανενα προβλημα disconnections... Εχω κανει τις ρυθμισεις που βρισκονται στην πρωτη σελιδα του topic και εχω max upload στο 17kb/sec (και unlimited η μικροτερο το ιδιο φαινομενο...).

 

Λοιπον, τι προτινετε;;

 

Αφού λες ότι συμβαίνει σε όλα τα προγράμματα πιστεύω ότι είναι πρόβλημα γραμμής. Επίσης χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα ADSL πιστεύω ότι φταίει το φίλτρο σου για αυτήν την πτώση και άνοδο (μια υπόθεση κάνω). Σου επαναλαμβάνω όμως ότι δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

 

Re pedes exe ena mizon provlima me to utorrent kai sxetika me ti porta poy prepei na dilwthei wste na doylevei swsta. exw dilwsei mia sigegrimeni tixaia porta kai tin idia porta exw anoixei sto linksys wag354g router poy exw alla enw p.x. otan to anoixw prwti fora to utorrent 1.6 doylevei mia xara i porta kai einai kai prasino to sximataki me to poy kleisw kai xananoixw to utorrent aftomata i idia porta den doylevei. ti paizei? den exw tsekarei na allazei porta kathe fora poy xekinaei to programma. eseis ti proteinete na kanw? kathe fora poy tha anoigeis to utorrent afto tha einai kokkino sximataki? kai tha prepei na

psaxneis kathe fora porta anoixti???? ti sto kalo paizei??? eseis ti exete kanei gia na lisete to provlima???

 

Έβαλες θύρα μεταξύ 32.000 και 65.000? Και επίσης όταν το κλείνεις και το ξαναανοίγεις παιρνάει λίγος χρόνος ώσπου να σε βγάλει ξανά το πράσινο αν αννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi den ennow afto paramenei kitrino osi wra kai na to afisw kai sto test poy kanw moy vgazei error se afti ti porta kai se opoia alli valw(h' to valw na kanei random) empasi periptwsi kati allo to dht poy soy exei na energopoihseis me dexi klik sto sigegrimeno eikonidio ti akrivws einai kai leei na to exeis energopoihmeno h' oxi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi den ennow afto paramenei kitrino osi wra kai na to afisw kai sto test poy kanw moy vgazei error se afti ti porta kai se opoia alli valw(h' to valw na kanei random) empasi periptwsi kati allo to dht poy soy exei na energopoihseis me dexi klik sto sigegrimeno eikonidio ti akrivws einai kai leei na to exeis energopoihmeno h' oxi?

 

Γράφε με Ελληνικά και όχι με greeklish και βάζε και κανένα σημείο στίξης. Για να καταλάβουμε και τι θες να πεις ακριβώς όχι τπτ άλλο:( (ώστε να μπορέσεις να βοηθηθείς). Τέσπα όσον αφορά το DHT:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1383808&postcount=183

 

Συμπέρασμα: Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα: Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο!

 

Εκτός κι αν παίζεις σε private trackers, οι οποίοι το θέλουν απενεργοποιημένο, ώστε να ξέρουν τις ανταλλαγές που γίνονται, αλλιώς θα έχεις πολύ μικρό ratio!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...