Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια υπαρχει καποια ρυθμιση για να μην δεσμευεται χωρος στον σκληρο(ισος με το μεγεθος του torrent που κατεβαινει) οταν ξεκιναει το download καποιου torrent?

Εχω ελλειψη σκληρου δισκου και επειδη κατεβαζω μεγαλα αρχεια ειναι προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο μTorrent δεν γίνεται αυτό (εκτός αν υπάρχει καμιά επιλογή στο Advanced). Στον Azureus γίνεται προαιρετικά. Βέβαια, έτσι ο δίσκος κατακερματίζεται γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν δουλεύει. Κάνει κάτι άλλο. Από το μTorrent FAQ

 

How do I make µTorrent allocate all the files when I start the torrent?

 

Turn on "Pre-allocate all files" in Downloads. Turning on this option will prevent compact storage and sparse files from working, however. Pre-allocate no longer allocates all files when skipping files, only the ones you choose.

 

There is little use to pre-allocate except for making sure you have enough space when starting a torrent. It does NOT reduce fragmentation as compared to not using it, since µTorrent ALWAYS allocates the full file when writing to prevent fragmentation, regardless of if pre-allocate is on (unless you use sparse files).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[6.1] Προ δέσμευσε όλα τα αρχεία

Με αυτήν την επιλογή όταν αρχίζουμε να κατεβάζουμε ένα torrent ο σκληρός δίσκος κρατάει

ένα back-up(αντίγραφο,εφεδρικό) του αρχείου μας.

 

Και για αυτό προτίνεται 100%,

Αναμένεται να προστεθεί και αυτό:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η επιλογη αυτη λειτουργει ή οχι?

Και αν ναι, ειναι αυτη που πρεπει να απενεργοποιησω για να μην προδεσμευεται ο χωρος στον σκληρο δισκο?

Στις δικες μου επιλογες ειναι απενεργοποιημενο ομως η προδεσμευση χωρου γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ενεργοποίησε την. είδες στο παραπάνω ποστ τι κάνει άρα δεν είναι χρήσιμη?

Στις δικες μου επιλογες ειναι απενεργοποιημενο ομως η προδεσμευση χωρου γινεται!

που το ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το ξέρεις?

 

Τι εννοεις που το ξερω?

Το βλεπω οταν ξεκιναω ενα τορρεντ πχ. 3.5 gb αμεσως απο τα πρωτα kb που κατεβαινουν στον σκληρο καταλαμβανεται χωρος 3.5 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω το εξης προβλημα.Κατεβαζω torrent απο μια σελιδα η οποια εχει θελει ratio πανω απο 0,4 και μου εχει κοψει τα download γιατι δεν εχω τοσο ratio αφου οσο και να το αφησω seed στελνει ψιχουλα.Μεσα στην σελιδα μου λεει το ratio που εχω καθε στιγμη και συνολικα ποσα gb εχω dl και ul.Πως μπορω να τα κανω reset ωστε να συνεχισω να κατεβαζω?Δοκιμασα να σβησω cookies αλλα δεν επιασε,επεισεις χρησιμοποιω μtorrent που δεν θελει καν setup.Το account το μοιραζομαι με εναν φιλο στις εστιες ο οποιος εχει τρελο ratio,οποτε δεν παιζει να κραταει στατιστικα στον server,καπου στο pc τα εχει κρυμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παιδια εχω το εξης προβλημα.Κατεβαζω torrent απο μια σελιδα η οποια εχει θελει ratio πανω απο 0,4 και μου εχει κοψει τα download γιατι δεν εχω τοσο ratio αφου οσο και να το αφησω seed στελνει ψιχουλα.Μεσα στην σελιδα μου λεει το ratio που εχω καθε στιγμη και συνολικα ποσα gb εχω dl και ul.Πως μπορω να τα κανω reset ωστε να συνεχισω να κατεβαζω?Δοκιμασα να σβησω cookies αλλα δεν επιασε,επεισεις χρησιμοποιω μtorrent που δεν θελει καν setup.Το account το μοιραζομαι με εναν φιλο στις εστιες ο οποιος εχει τρελο ratio,οποτε δεν παιζει να κραταει στατιστικα στον server,καπου στο pc τα εχει κρυμενα...
Το ratio το κρατάει στον server - φυσικά και δεν το κρατάει στο PC "κρυμένα". Αλλιώς με κάθε format θα σου 'μηδένιζε' το ratio!

 

Ο μόνος τρόπος για να επανεργοποιηθεί το download σου είναι να κάτσεις να κάνεις upload. Είναι απαράδεκτο να έχεις 0.40 ratio και να παραπονιέσαι κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η επιλογη αυτη λειτουργει ή οχι?

Και αν ναι, ειναι αυτη που πρεπει να απενεργοποιησω για να μην προδεσμευεται ο χωρος στον σκληρο δισκο?

Στις δικες μου επιλογες ειναι απενεργοποιημενο ομως η προδεσμευση χωρου γινεται!

 

gust, κοίταξα στα Advanced και έχει μια επιλογή diskio.sparse_files. Μάλλον αυτή είναι που πρέπει να ενεργοποιήσεις. Δες και την τελευταία πρόταση στο παράθεμα που έδωσα, ποστ #170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diskio.sparse_files is a function available only on drives partitioned as NTFS (2k/XP/2003). When this is turned on, files will only allocate what data they have written. However, this does increase fragmentation, but it will save space while you are downloading files. It doesn't work with pre-allocate.

 

Ναι, μπράβο, αυτό πρέπει να είναι, απλώς πρέπει να έχει απενεργοποιημένο και το pre-allocate μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ratio το κρατάει στον server - φυσικά και δεν το κρατάει στο PC "κρυμένα". Αλλιώς με κάθε format θα σου 'μηδένιζε' το ratio!

 

Ο μόνος τρόπος για να επανεργοποιηθεί το download σου είναι να κάτσεις να κάνεις upload. Είναι απαράδεκτο να έχεις 0.40 ratio και να παραπονιέσαι κιόλας...

 

Οπως γραφω το username το μοιραζομαι με φιλο στις εστιες ο οποιος εχει ratio περιπου 3!Αν μπω απο αλλο pc με το ιδιο username ξεκιναει με 0ul 0dl.Για το 0,4 σου λεω και ολη μερα να το αφησω seed δεν στελνει,τι να κανω...κατεβαζω με τα οσα και στελνει ψιχουλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...