Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Wraia re file tote ti diafora exei an to exeis energopoihmeno apo katw katw ekei poy einai to ν h' apo tis idiotites toy kathe torrent(pantws emena me to dht energopoihmeno moy katevazei poio arga ap' oti an einai apenergopoihmeno to dht)? Epeisis ti einai to arxikos diamiriasmos kai to antallagi peer???? Xrisimevoyn poythena an nai poy? Telos milaw greeklish gia ton aploystato logo oti merikoi palioi ypologistes( Windows 95 - 98 ) den mporoyn na doyn tos ellinikoys xaraktires enw etsi vlepoyn oi pantes to ti les. kai pistevw einai poio swsto na mporoyn na doyn oi pantes ti les kai oxi mono aftoi poy exoyn nea ypologistika sistimata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fits13 οσον αφορα τα greeklish, δε ξερω σε τι συστηματα αναφερεσαι, παντως απο Windows 95 και μετα δε υπαρχει περιπτωση να μην μπορουν να δουν τους ελληνικους χαρακτηρες. Αν σκεφτεσαι τους ελαχιστους που δουλευουν win 3.1 και δε μπορουν να δουν σωστα τα ελληνικα, σε διαβεβαιωνω πρωτον πως δε μπαινουν internet και δευτερον οτι δε προκειται να κατεβαζουν με το utorrent ή με torrent γενικα για τον απλο λογο οτι δεν υποστηριζονται...

 

Καλυτερα, αν θες να κανεις μια καλη πραξη και το "πιο σωστο" γραφε με ελληνικα, θα το εκτιμησει πολυ περισσοτερος κοσμος ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

 

Μπορούμε να έχουμε ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο DHT ανά torrent, δηλαδή για κάποια torrents να είναι και για κάποια όχι;

Γιατί εγώ χρησιμοποιώ δυο instances του μTorrent, ένα για private trackers (για να κάνω και upload - με DHT off) και ένα για public (με upload limit 1 - DHT on)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

patrickdrd αν εχεις upload limit 1 τοτε θα σου βγαζει μηνυμα Download limited και θα κατεβαζεις με πολυ μικρη ταχυτητα, καλυτερα αλλαξε την ρυθμιση σε 7 και πανω...

 

Οι private trackers απενεργοποιουν αυτοματα το DHT στο torrent οποτε δε υπαρχει καποιο προβλημα, προσωπικα κατεβαζω απο 4-5 Private και ειμαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω upload limit 1 ανά torrent, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

 

Εγώ πάντως διάβασα στο "γαλαζόλευκο", ότι πρέπει να το απενεργοποιούμε, αλλιώς ο tracker δεν θα παίρνει μυρωδιά τις δοσοληψίες που γίνονται αν είναι κάτώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε private tracker τα ιδια λεει επειδη ειναι κοινο το κειμενο πανω κατω και ειναι λιγο παλιο, αφορα την εποχη του Bitcomet 0,6 που εκανε κολπα με το DHT... Σε ολους τους ελληνικους και ξενους που κατεβαζω, το DHT απενεργοποιειται κανονικα απο μονο του και το ratio μου ανεβαινει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ, κατάλαβα, θα το δοκιμάσω...

 

Ενεργοποιούμε δηλαδή το DHT παντού (και για νέα torrents) και οι private το απενεργοποιούν για τα δικά τους torrents και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

patrickdrd, είναι αλήθεια αυτό που λες (ότι μπορεί να μην παίρνει μυρωδιά άμα είναι πεσμένος). Το σωστό όταν φτιάχνεις τόρρεντ για πριβέ τράκερ είναι να απενεργοποιείς το DHT από την αρχή. Οπότε το αποτέλεσμα είναι αυτό:

 

http://insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1383039

 

Αλλά φαίνεται ότι πολλοί πριβέ τράκερ δεν δίνουν σωστές οδηγίες ή ότι τα μέλη δεν τις ακολουθούν...

 

Έχω δει «πριβέ» τορρεντοαρχεία από «πριβέ» τράκερ (αυτόν που λες, έναν άλλον με δαιμονικό όνομα και άλλους) που δεν απενεργοποιείται αυτόματα. Γι' αυτόν που λες, βλέπω τώρα δύο αρχεία. Στο ένα είναι απενεργοποιημένο, στο άλλο δεν είναι. (Το «πριβέ» πιο πάνω το βάζω σε εισαγωγικά διότι τί πριβέ είναι άμα αφήνει το DHT;)

 

Άμα χρησιμοποιείς μόνο πριβέ, κλείσ' το, ή τσέκαρε ένα-ένα τα αρχεία των πριβέ. Προσωπικά δεν ασχολούμαι. Το πολύ-πολύ να με διώξουν από κανέναν τράκερ. Δεν θα πεθάνουμε κιόλας! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ χρησιμοποιώ δυο instances του μTorrent, ένα για private trackers (για να κάνω και upload - με DHT off) και ένα για public (με upload limit 1 - DHT on)

 

Τώρα το είδα αυτό! :-)

 

Δεν μου φαίνεται πολύ ευγενικό αυτό που κάνεις! :-)

 

Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δεν γουστάρω το πρωτόκολλο. Ότι μπορεί να κάνει ο καθένας τέτοιες μαϊμουδιές και χρειαζόμαστε μετά τους πριβέ τράκερ για να γίνει δουλειά. Στο ed2k και στο eMule, π.χ., δεν μπορείς να κάνεις τέτοια κόλπα. Ή έχεις credits ή δεν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το upload που έχω για να δίνω και παντού (22 max - 1024/256 γραμμή), οπότε δίνω στα private, εκεί που μετράει κιόλας!

 

(22/(1024*1024))*(60*60*24*7)=12,68920898 (γίγα/εβδομάδα)

 

Anyway, είναι αφόρητα πληκτική αυτή η κουβέντα. Κακώς την ανοιξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε για κάτι,

ούτως ή άλλως εγώ έχω ratio 4 (!!!) και στο γαλαζόλευκο και σε ένα ξένο private tracker όπου κατεβάζω nba!

Έχω κατεβάσει μόνο 6gb και έχω δώσει 24gb στο καθένα από τα δυο!

 

(Σύνολο: 12 down και 48 up!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...