Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 6


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 821
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμμμ, μετά από καμμιά εικοσαριά παιχνίδια που έχω παίξει, κατάλαβα τα εξής για τα σουτ:

- Αν σε μαρκάρει στενά ο αντίπαλος (ώμο με ώμο) και σουτάρεις, 95% πας για home run.

- Αν σημαδέψεις την αντίθετη γωνία από αυτή που κινείσαι και το καλό πόδι του παίχτη σου δεν είναι το αντίθετο από τη γωνία στην οποία σημαδεύεις, τότε κάποιος κακομοίρης που περπατάει αμέριμνος έξω από το γήπεδο, θα φάει τη μπάλα στο κεφάλι.

Για να γίνει πιο κατανοητό αυτό το τελευταίο, λέω ένα παράδειγμα. Έστω ότι το αντίπαλο τέρμα βρίσκεται δεξιά, όπως βλέπουμε την οθόνη. Έστω τώρα ότι κινούμαστε με τον δεξιπόδαρο επιθετικό μας διαγώνια πάνω δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Αν σημαδέψουμε την κάτω δεξιά γωνία, όπως είναι απόλυτα λογικό, δεν είναι δυνατό να σουτάρει σωστά ο παίχτης, αφού για να σουτάρει με το καλό του πόδι θα πρέπει αναγκαστικά να τσιμπήσει απλά τη μπάλα με το εξωτερικό μέρος του δεξιού του ποδιού. Αν πάλι σουτάρει με το αριστερό, θα γίνει αυτό που γίνεται όταν σουτάρει με το δεξί ο Τζόλε (τουλάχιστον τις λίγες φορές που τον έχω δε να σουτάρει με το δεξί). Σκεφτείτε το λίγο και θα δείτε ότι έχει μία λογική.

- Στις υπόλοιπες περιπτώσεις (αμαρκάριστος παίχτης με καλή ισορροπία και από καλή θέση) η μπάλα θα φύγει ευθύβολα και αρκετά δυνατά.

 

Τα παραπάνω συμπεράσματα τα έβγαλα παίζοντας στο μεσαίο επίπεδο με σχετικά κατώτερες ομάδες, για να καταφέρω να κάνω κάνα σουτ. Τα ανώτερα επίπεδα (για μένα τουλάχιστον) είναι αρκετά δύσκολα, και έκανα μόνο κάνα δύο σουτ ανά αγώνα, οπότε δε μπορούσα να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Γενικά πιστεύω ότι το παιχνίδι έχει βελτιωθεί αρκετά στο τομέα του ρεαλισμού, αν και η ΑΙ δεν είναι τόσο καλή όσο μου είχε φανεί στα δύο τρία πρώτα παιχνίδια που είχα παίξει. Και πάλι όμως, είναι αρκετά καλύτερη από του 5. Αν μπορούσα να βάλω και all attack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει πιο κατανοητό αυτό το τελευταίο, λέω ένα παράδειγμα. Έστω ότι το αντίπαλο τέρμα βρίσκεται δεξιά, όπως βλέπουμε την οθόνη. Έστω τώρα ότι κινούμαστε με τον δεξιπόδαρο επιθετικό μας διαγώνια πάνω δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Αν σημαδέψουμε την κάτω δεξιά γωνία, όπως είναι απόλυτα λογικό, δεν είναι δυνατό να σουτάρει σωστά ο παίχτης, αφού για να σουτάρει με το καλό του πόδι θα πρέπει αναγκαστικά να τσιμπήσει απλά τη μπάλα με το εξωτερικό μέρος του δεξιού του ποδιού. Αν πάλι σουτάρει με το αριστερό, θα γίνει αυτό που γίνεται όταν σουτάρει με το δεξί ο Τζόλε (τουλάχιστον τις λίγες φορές που τον έχω δε να σουτάρει με το δεξί). Σκεφτείτε το λίγο και θα δείτε ότι έχει μία λογική.

 

Δοκίμασε να το κάνεις αυτό με το Ζλάταν. ;)

 

Eγώ σήμερα εγκατέστησα το παιχνίδι.Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και πραγματικά μπορώ να παίζω ώρες και να περνάω την ώρα πολύ ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πας στα settings πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι, και να ρυθμίσεις τα κουμπιά που θέλεις στο keyboard. Μετά πας και αναθέτεις το joypad (αν έχεις) στον Player 2. Στον Player 1 πρέπει να δείχνει μόνο τις δύο παύλες. Εγώ έτσι το έκανα, και δεν βρήκα άλλο τρόπο μέσα από το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Online 2vs2 με 2 άτομα στον ίδιο υπολογιστή (π.χ Keyboard + Gamepad) δεν υποστηρίζει;

 

και βεβαια το υποστηριζει!

νομιζω αν και δεν το εχω δοκιμασει οτι μπορουν να παιξουν online και 2 άτομα στον ίδιο υπολογιστή vs 3 αλλων ζευγαριων!

 

p.s. η konami ειναι για το πεος ετσι? δεν μπορεις να κανεις login με τιποτα και συνεχεια disconnect απο τους servers. ημαρτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα και πιο πάνω, πρέπει να αναθέσεις αναγκαστικά το pad στον player 2 και να αφήσεις κενό το player 1. Πάντα από τα settings εκτός παιχνιδιού. Αλλιώς δεν μπορείτε να παίξετε δύο παίκτες ταυτόγχρονα, ο ένας με Joypad κι ο άλλος με πλήκτρα όπως κάνω εγώ με τον αδερφό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπα και πιο πάνω, πρέπει να αναθέσεις αναγκαστικά το pad στον player 2 και να αφήσεις κενό το player 1. Πάντα από τα settings εκτός παιχνιδιού. Αλλιώς δεν μπορείτε να παίξετε δύο παίκτες ταυτόγχρονα, ο ένας με Joypad κι ο άλλος με πλήκτρα όπως κάνω εγώ με τον αδερφό μου.

 

Τα κανω ολα οπως τα λες, αλλα οταν παω μεσα στο παιχνιδι να επιλεξω πλευρα (δεξια ή αριστερα) το gamepad δεν δουλευει. Μονο το πληκτρολογιο. Καμια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, περίεργο. Αν τα χεις κάνει όλα όπως σου είπα, τότε θα πρέπει να εμφανίζονται δύο χειριστήρια στο Player Settings, ένα μπλε πάνω κι ένα κόκκινο κάτω. Το μπλε είναι το πληκτρολόγιο και το κόκκινο το joypad. Με το πληκτρολόγιο επιλέγεις αν θες να παίξεις Home, Away ή να αφήσεις το PC να ελέγχει τον Player 1, και με το Joypad κάνεις το ίδιο για τον Player 2.

 

Επαναλαμβάνω, ότι πρέπει να αναθέσεις στον Player 2 το Joypad από τα game settings που βρίσκονται εκτός του παιχνιδιού, πριν τα κάνεις όλα αυτά. Αν δεν βλέπεις τα δύο joypads (κόκκινο - μπλε) σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει κάτι καλά εκεί. Τώρα αν υπάρχει και κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει τι να σου πω. Πάντως εγώ αυτά θυμάμαι να έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, περίεργο. Αν τα χεις κάνει όλα όπως σου είπα, τότε θα πρέπει να εμφανίζονται δύο χειριστήρια στο Player Settings, ένα μπλε πάνω κι ένα κόκκινο κάτω. Το μπλε είναι το πληκτρολόγιο και το κόκκινο το joypad. Με το πληκτρολόγιο επιλέγεις αν θες να παίξεις Home, Away ή να αφήσεις το PC να ελέγχει τον Player 1, και με το Joypad κάνεις το ίδιο για τον Player 2.

 

Επαναλαμβάνω, ότι πρέπει να αναθέσεις στον Player 2 το Joypad από τα game settings που βρίσκονται εκτός του παιχνιδιού, πριν τα κάνεις όλα αυτά. Αν δεν βλέπεις τα δύο joypads (κόκκινο - μπλε) σημαίνει ότι δεν έχεις κάνει κάτι καλά εκεί. Τώρα αν υπάρχει και κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει τι να σου πω. Πάντως εγώ αυτά θυμάμαι να έκανα...

 

 

Ευχαριστω φιλε μου. Θα το ψαξω κι αλλο. Αλλα γιατι το εκαναν τοσο πολυπλοκο δεν ξερω. Στο 5 ηταν ολα απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά επειδή αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε το αντίθετο, το 2ο option file έχει τον cezar στον Ολυμπιακό. 2 ματσάκια έχω παίξει, ότι και καμμιά τρελή διαφορά, αλλά θετικές είναι οι εντυπώσεις. Περιμένω τον αδερφό μου να το κάψουμε...

 

 

edit: Μα καλά γιατί τόση κακία για τα σουτ; Είναι γ@μ@τ@! Πολύ ρεαλιστικά... Συμφωνώ, φορτώνει η μπάρα πιο γρήγορα αλλά όχι κάτι τραγικό. Έβαλα δυο γκολάρες με Ρίμπο, Νέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...