Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτο ηταν και το βασικο προβλημα chek2fire. Πολλα διαβαζες, τιποτα δεν εβλεπες και τιποτα δεν υπηρχε να ανακαλυψεις μονος σου. Ενα παιχνιδι δεν πρεπει να μενει μονο στο απλο lore. Θα πρεπει να το ζεις κιολας. Στο Baldurs Gate Saga οτι διαβαζες στα βιβλια ειχαν κανονικη υποσταση στον κοσμο του παιχνιδιου και συνεπως υπηρχε πιθανοτητα να ψαξεις γι αυτο που διαβαζες.

 

Πιστευω αν δεν διαβαζα το codex καθολου να εβγαζα περισσοτερο διασκεδαση απο το παιχνιδι αλλα επειδη ειμαι RPG junkie και διαβαζω σχεδον τα παντα σε ενα RPG, απο τα βιβλια του μεχρι τις μικρες ιστοριουλες και θρυλους του κοσμου τους με ξενερωνει απιστευτα οταν αυτα υπαρχουν για διαβασμα μονο.

 

Βεβαια αυτο ανοιγει δρομους για τα sequel αλλα το πρωτο.....με απογοητευσε πολυ. 2 φορες περισσοτερο γιατι ειναι απο τον (δυτικο) μετρ του ειδους με αρκετα περισσοτερα φραγκα και δυνατοτητες απο μια μικρη εταιρια στην ευρωπη (cdprojekt red) και παλι δεν καταφεραν ουτε καν να φτασουν την ποιοτητα που αρμοζει σε ενα παιχνιδι απο τα χερια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως το λίγο που έχω παίξει μέχρι τώρα βρήκα πράγματα από το book στο κόσμο του παιχνιδιού. Ενά από αυτά είναι η θρυλική μάγισσα που οδήγούσε τις στρατιές των βαρβάρων ενάντια στο αρχαό βασίλειο. Για μένα είναι καλό που έχουν φτιάξει ένα τόσο πλούσιο ιστορικό υπόβαθρο γιατί όταν βλέπεις τα ruins ξέρεις ότι έχουν ένα επικό story πίσω τους.

Αντίθετα στο the witcher έχουμε να κάνουμε πιο πολύ με έναν μοναχικό ήρωα που είναι εξόριστος από την κοινωνία και που αντιμετωπίζετε και ρατσιστικά εκτός από τις γυναίκες :). Γιαυτό σου δίνει πιο πολύ την εντύπωση ότι τα γεγονότα στον κόσμο του έχουν τοπικό χαρακτήρα αντίθετα με το dragon age που συμμετέχεις σε ένα μεγάλο γεγονός που θέλει να αφανίσει τον κόσμο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλομελετα και ερχεται. Το codex ειναι -γεματο- απο τετοια σκηνικα που δεν προκειται ποτε να δεις να υλοποιουνται. Στα αλλα παιχνιδια απο αυτα που διαβαζεις μονο το 20% ειναι αυτα που ΔΕΝ βλεπεις ενω στο DAO μονο το 20% (και πολλα λεω) ειναι αυτα που προκειται να δεις.

 

Πολυ πληροφορια για το τιποτα. Σου ανοιγει την ορεξη και σε αφηνει με την ορεξη μιας και δεν εχει τιποτα να δεις. Παιξε μεχρι το τελος και θα καταλαβεις τι λεω. Ετσι νομιζα και εγω τις πρωτες 10 - 15 ωρες του παιχνιδιου, οτι εχει ζουμι η υποθεση αλλα εκανα λαθος μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκύλος έχει φοβερό χαβαλέ. Μπήκα στο πρώτο camp και είπα να μιλήσω με το σκύλο. Κάθε φορά που μιλάς εμφανίζετε και ένας χαρακτήρας από το team σου και προσπαθεί να πιάαει φιλίες μαζί του η και το αντίθετο και έχουν πολύ γέλιο αυτά που λένε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα με είχαν πωρώσει τα trailer/διαφημίσεις τ κτλ..οπότε στην αρχή το έπαιζα σαν τρελαμένος,μέχρι π έφτασα στους νάνους κ σε κάτι dungeon κ ξενέρωσα άσχημα,αλλά ότι κ να λέμε το παιχνιδάκι ήταν καλό(όχι εξαιρετικό).

Το σκυλί δεν συμμετείχε στις συζητήσεις κ το άφηνα στο camp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα με είχαν πωρώσει τα trailer/διαφημίσεις τ κτλ.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς το πολιτισμικό σοκ που έπαθα όταν είδα αυτό το trailer...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν μπορείς να φανταστείς το πολιτισμικό σοκ που έπαθα όταν είδα αυτό το trailer...

 

 

Ότι θες έχει από 300 του Λεωνίδα (πετάξτε τους στη θάλασσα!) μέχρι αναφορές στο Baldur's Gate, η thief είναι ολοφάνερη αντιγραφή της Imoen καθώς και η μουσική τη στιγμή που ο μαύρος δράκος κατεβαίνει.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι η Bioware μας δουλεύει τρελά μετά τη τελειότητα του BG 1+2 στο μέτριο NWN, στο λίγο καλύτερο NWN 2 και στο μείγμα (ολίγον) BG 2+(μπόλικο) NWN 2+(αρκετότατο) WOW, DAO.

 

Ακόμα θυμάμαι την (επίσημη) παρα-πληροφόρηση ότι το NWN θα ήταν ο πνευματικός διάδοχος του BG (βλ. DAO), που έφτανε μέχρι στο σημείο να ισχυρίζονται ότι θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε τον χαρακτήρα μας κατευθείαν από το τέλος του BG 2 στο NWN:rolleyes:

Και τι πήραμε τελικά όλοι εμείς οι φανατικοί BIOWAREάδες?

Ομάδα 1 χαρακτήρα με 1 henchman(ούτε καν companion) σε αντίθεση με την full πάρτυ εμπειρία των 6 χαρακτήρων των BG και βέβαια μηδενικούς διαλόγους, ρομάντζα, περιορισμένη αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, μέτρια κύρια αποστολή, ασήμαντους δευτερεύοντες χαρακτήρες και άλλα πολλά:mad:

 

Tι έγινε ρε παιδί μου σκέφτηκα, σίγουρα η ίδια εταιρία που κατασκεύασε τα BG series είναι η ίδια εταιρία που έφτιαξε και το NWN?

To παιχνίδι έστρωσε κάπως με την τεράστια υποστήριξη του NWNVault και των 2 expansions SOU+HoTU (βλ. DLC).

Το NWN 2 στη συνέχεια ήταν σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του όμως και πάλι BG δεν ήταν.

 

Τα ίδια συναισθήματα απογοήτευσης+θυμού που είχα νιώσει με την έλευση του NWN ένιωσα πολύ πιό έντονα με το DAO καθότι τόσο η πολυετής ανταλλαγή απόψεων στα επίσημα Bioware forums όσο και τα ,ομολογουμένως άκρως εντυπωσιακά, trailers μου είχαν δώσει την βεβαιότητα ότι ένα rpg με την ίδια απίστευτη αίσθηση ικανοποίησης και ολοκλήρωσης των BG series είχε επιτέλους γεννηθεί:rolleyes:

 

Μετά από 30 ώρες στο κόσμο του DAO το παιχνίδι απεγκαταστάθη από τον σκληρό μου(σχετικά μυνήματα γιά το τι και πώς παλιότερα στο thread).

Από τη μιά όμως τα νέα patches, τα ενθαρρυντικά μυνήματα των χρηστών (ikaruga24 και reinhart84 κυρίως) από την άλλη μου έδωσαν την ώθηση να το ξαναρχίσω και να το ολοκληρώσω τελικά 2 φορές, τρίτη δεν πρόκειται να υπάρξει:-(

Το παιχνίδι είναι ένα αρκετά καλό rpg, όμως πνευματικός διάδοχος του BG και rpg της δεκαετίας ούτε με σφαίρες.

Χιλιοειπωμένο και άκρως προβλέψιμο σενάριο, βαρετοί και κλισαρισμένοι διάλογοι, μέτριοι χαρακτήρες, περιορισμένη εξερεύνηση, ανύπαρκτο σύστημα καιρού!, ελάχιστη έως μηδενική επαναληψιμότητα, love or hate game mechanics και σύστημα μάχης, heroic και epic feeling γιά γέλια και γιά κλάματα, άκρως περιορισμένα loot και rewards τόσο σε ποικιλία όσο και σε ποσότητα γιά να αναφέρω μερικά από τα προβλήματά του.

 

Γιά όποιον,-α δεν έχει εντρυφήσει στο κόσμο των Baldur's Gate ή στην πορεία της Bioware από το πρώτο Baldur's Gate μέχρι το φετινό DAO τα παραπάνω ίσως είναι δύσκολο να γίνουν αποδεκτά και το κυριότερο κατανοητά όμως η αλήθεια είναι μία, bye-bye DAO(Bioware):rolleyes:, welcome Witcher(CD Projekt Red) :-D

 

Xρόνια Πολλά και Ευτυχισμένο 2010 σε όλους,-ες :lol:

Επεξ/σία από IoannisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μονο που σημερα που κοιταξα λιγο τι Size εχουνε τα Games ειδα οτι ξεπερναγε και το GTA IV με 15.1GB, μεγαλυτερο και απο δυο 1080p ταινιες. Ποσο πολυ gameplay εχει δηλαδη μετα το σημειο που καθαριζεις τον δαιμονα του παιδιου και αποφασιζεις εαν θα πεθανει η μανα η το παιδι νομιζω. (Δεν το χω αγγιξει εδω και μηνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα Imoen-Legolas οτι μου θυμισε εμενα...καλα οτι το παιχνιδι δεν εχει καμια σχεση με BG series το καταλαβαινεις απ'την αρχη κιολας...Απλα περα απο τον εθισμο που προσφερει στο να το τελειωσεις και καποιο νεο κοσμο στον κοσμο των Rpgs που εχει αρκετο ενδιαφερον δεν εχει κατι αλλο ιδιαιτερο να δειξει...επισης το συστημα με τα origins μου αρεσε...απλα γενικοτερα το παιχνιδι δεν ηταν αυτο που θα σε εκανε στο τελος να πεις Ω ΝΑΙ!!! για τους χιλιους και δυο λογους που γραφτηκαν επανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος :P

 

Ποιος μονος? Εδω εχει ολοκληρο τοπικ ακομα και στα oficial review απο κατω που φραφουν οι παικτες τα σχολια τους. Εχει παρα πολλες αναφορες στο BG2, δεν ειναι μονο αυτη. Εχω πει και σε παλιοτερα ποστ και για αλλες αναφορες που παρατηρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
το GTA IV με 15.1GB, μεγαλυτερο και απο δυο 1080p ταινιες.

 

1080p ταινία με DTS κάτω από 10gb δεν είναι και ότι καλύτερο σε ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει επιχειρηθεί ξανά στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα δεν πειράζει ακόμα μία προσπάθεια, Βaldur's Gate 2 στη μηχανή του DAO:

http://forums.gamersnexus.net/viewforum.php?f=34

 

Kαι εδώ το πρώτο video του Irenicus Dungeon:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=0uT4PaEPntc&hd=1[/ame]

 

Γιά να δούμε, γιά να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει επιχειρηθεί ξανά στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα δεν πειράζει ακόμα μία προσπάθεια, Βaldur's Gate 2 στη μηχανή του DAO:

http://forums.gamersnexus.net/viewforum.php?f=34

 

Kαι εδώ το πρώτο video του Irenicus Dungeon:

http://www.youtube.com/watch?v=0uT4PaEPntc&hd=1

 

Γιά να δούμε, γιά να δούμε...

Πολυ καλο Gameplay, θα εγκαταστησω αυτο απο το Video να το λιωνω μερα και νυχτα μεσα στα υπεροχα δομημενα 1D Textures, το τρομερο Scenario και τις απιστευτες δοκιμασιες που προσθετει αυτο το Mod, σ'ευχαριστω απο τα βαθυ της ψυχης μου.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25p4hs6.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...