Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω κανει 28 Δεκεμβριου μια αγορα απο ebay, ο πωλητης δεν υπαρχει πλεον εκει, διαγραφηκε η τον διεγραψαν , μπορω να διεκδικησω τα χρηματα μου απο το paypal τωρα η να περιμενω και αλλο; 

Άνοιξε επειγόντως dispute και γυρνά το άμεσα σε claim

 

Θα τα χάσεις το χρήματα, αν δεν προλάβεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άνοιξε επειγόντως dispute και γυρνά το άμεσα σε claim

 

Θα τα χάσεις το χρήματα, αν δεν προλάβεις

δε με προλαβες φιλε, εκανα dispute στο ebay και τωρα δε μ αφηνει να κανω κατι στο paypal, μου λεει οτι πρεπει να περιμενω ,να το μηνυμα 

http://snag.gy/6ZNmH.jpg

τι κανω τωρα;

edit 

εστειλε εντολη το ebay στο paypal να πληρωθω ,το paypal μου λεει οτι τα χρηματα μεταφερθηκαν στην καρτα μου απο εκει δηλαδη που ειχα πληρωσει, προς το παρων δε φαινετε κατι στην καρτα,σε 2-3 εργασιμες αναφερει και λογικο , δε θα επρεπε ομως να πανε στο balance; 

 

Τελικα οταν πληρωνεις με paypal εχεις ησυχο το κεφαλι ,επισης και το ebay απευθειας με πληρωσε μεσα σε 5 λεπτα , βλεπω σωστα πραματα να γινονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανουμε μια αγορα μεσω καρτας που εχει περαστει στο paypal, παιζει καποιο ρολο ποιο εχουμε εκεινη τη στιγμη σαν primary currency? (Στο paypal παντα) Δηλαδη αν αγοραζουμε απο κινα που συνηθως ειναι δολαρια εχει καποιο νοημα να εχουμε σαν primary το δολαριο? Ομοιως για λιρες αγγλιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που είχα στο paypal έληξε κ την αντικατέστησα με νέα.

Μια βοήθεια για την διαδικασία ....

Την καταχώρησα κ έκανα confirm ....

Είναι οκ? απλά τώρα περιμένω το αποδεικτικό με τον 4ψήφιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει το confirm θα πρέπει να σου τραβήξει 1-2 ευρώ αλλά λόγω cc δεν θα μπορέσει και έτσι δεν βλέπω να ολοκληρώνεις την προσθήκη/επιβεβαίωση της κάρτας. Εκτός αν δεν είναι κάρτα ελληνικής τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που εχω αρκετα χρονια paypal.

Χρειάστηκε και εγω να αλλαξω τη καρτα που ειχα με αλλη και τωρα ειμαι και εγω στο βημα "verify your card".

Τωρα σοβαρα για 1.5 ευρω δεν θα μπορεσει να το τραβηξει λογο capital controls?

 

Μαλλον εκανα βλακεια που κατα λαθος μου διεγραψα την καρτα που ηδη ειχα συνδεσει και κανει verify στο paypal μου?

 

Oταν παω στη κεντρικη σελιδα του paypal μου λεει οτι ο λογαριασμος μου ειναι 80% ολοκληρωμενος και αυτο γιατι δεν εχω βαλει το iban.

Ενω λοιπον προσπαθω να βαλω το iban της καρτας/λογαριασμου που εχω συνδεσει με το paypal στη μορφη "gr......" δεν το δεχεται.

Κανω κατι λαθος και που ακριβως χρησιμευει αυτο το iban και το θελει το paypal? Μονο στο withdraw δηλαδη οταν θελεις να βαλεις λεφτα απο το paypal στη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με προλαβες φιλε, εκανα dispute στο ebay και τωρα δε μ αφηνει να κανω κατι στο paypal, μου λεει οτι πρεπει να περιμενω ,να το μηνυμα 

http://snag.gy/6ZNmH.jpg

τι κανω τωρα;

edit 

εστειλε εντολη το ebay στο paypal να πληρωθω ,το paypal μου λεει οτι τα χρηματα μεταφερθηκαν στην καρτα μου απο εκει δηλαδη που ειχα πληρωσει, προς το παρων δε φαινετε κατι στην καρτα,σε 2-3 εργασιμες αναφερει και λογικο , δε θα επρεπε ομως να πανε στο balance; 

 

Τελικα οταν πληρωνεις με paypal εχεις ησυχο το κεφαλι ,επισης και το ebay απευθειας με πληρωσε μεσα σε 5 λεπτα , βλεπω σωστα πραματα να γινονται

 

Σε αγορά με κάρτα μέσω paypal, κατά το refund τα χρήματα δε περνάνε από το balance, αλλά επιστρέφονται άμεσα στον αρχικό τρόπο πληρωμής, δηλαδή στην κάρτα. Θα εμφανιστούν στην κάρτα μετά από 3 έως 5 ημέρες (εργάσιμες). Για να έμεναν τα χρήματα στο paypal balance μετά από refund, θα έπρεπε να γίνει η αγορά αρχικά από το balance σου.

 

 

 

Οταν κανουμε μια αγορα μεσω καρτας που εχει περαστει στο paypal, παιζει καποιο ρολο ποιο εχουμε εκεινη τη στιγμη σαν primary currency? (Στο paypal παντα) Δηλαδη αν αγοραζουμε απο κινα που συνηθως ειναι δολαρια εχει καποιο νοημα να εχουμε σαν primary το δολαριο? Ομοιως για λιρες αγγλιας.

 

Όταν η κάρτα είναι σε κάποιο συγκεκριμένο νόμισμα, πχ EUR, και εσύ ψωνίζεις σε ξένο νόμισμα, πχ USD, τότε ουσιαστικά έχεις δύο επιλογές. α) Να χρεώσεις την κάρτα σου σε δολάρια, όπου αναλαμβάνει η τράπεζα με το αντίστοιχο exchange rate να κάνει την μετατροπή ή β) να κάνει την μετατροπή σε eur το paypal με το δικό του rate και να χρεώσει την κάρτα σου σε ευρώ.

Οπότε, αν συμφέρει ή όχι, εξαρτάται καθαρά από τα rates της τράπεζας. Βέβαια, κατά 99% η paypal έχει το χειρότερο και πιο ληστρικό exchange rate στο τραπεζικό σύστημα :P Το ιδανικό είναι να έχεις paypal balances σε διάφορα νομίσματα στο λογαριασμό σου και να μην τρως ποτέ την μετατροπή του συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει το confirm θα πρέπει να σου τραβήξει 1-2 ευρώ αλλά λόγω cc δεν θα μπορέσει και έτσι δεν βλέπω να ολοκληρώνεις την προσθήκη/επιβεβαίωση της κάρτας. Εκτός αν δεν είναι κάρτα ελληνικής τράπεζας.

Σοβαρά τώρα???κι έτσι δεν θα μπορέσω να την συνδέσω?

 

Εν το μεταξύ άλλαξε όλη  σελίδα του paypal..κ τώρα δεν μπορώ να βρώ άκρη.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Καταχώρησα τη νέα κάρτα, πάτησα confirm κ τώρα πάνω στην κάρτα γράφει ready to confirm.

Το 4ψήφιο που θα το καταχωρήσω άν ολοκληρωθεί η χρέωση του 1.5€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα???κι έτσι δεν θα μπορέσω να την συνδέσω?

 

Εν το μεταξύ άλλαξε όλη  σελίδα του paypal..κ τώρα δεν μπορώ να βρώ άκρη.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Καταχώρησα τη νέα κάρτα, πάτησα confirm κ τώρα πάνω στην κάρτα γράφει ready to confirm.

Το 4ψήφιο που θα το καταχωρήσω άν ολοκληρωθεί η χρέωση του 1.5€?

Εκεί που πάτησες το confirm θα σου έχει τώρα να βάλεις τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βαζουμε το iban του λογαριασμου που εχουμε συνδεσει στο paypal?

 

Σε τι μορφη γιατι στη μορφη gr1234.... που εχω βαλει δεν το δεχεται.

image.jpg

 

Τα ελληνικά iban όπως σου έγραψα παραπάνω, έχουν μπλοκαριστεί απο το PayPal και για να τα συνδέσεις θα πρέπει ή να τους στείλεις email με τα στοιχεία του λογαριασμού και να στο περάσουν αυτοί αν είσαι τυχερός ή να τους πάρεις τηλέφωνο. Περισσότερα στο θέμα με τα Link.png Site: CapitalControls

 

Επίσης δεν έπρεπε να βάλεις όνομα Gregory αλλά Grigorios. http://www.passport.gov.gr/elot-743.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ονομα δεν το εβαλα εγω αλλα το εβαλε το paypal με βαση το σκαναρισμα της ταυτοτητας που τους ειχα στειλει.

 

Και τωρα δεν μπορω να το αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει απο χθές αλλα ακόμη λέει confirm.

Έκανα κάτι λάθος?

οχι παρακολουθησε αν εχει γινει η μικρη χρεωση επιβεβαιωσης και εν συνεχεια βαλε τον 4-ψηφιο στο μενου καρτες για να γινει link & confirm. Αν δεν γινει η χρεωση δοκιμασε (μετα απο μερες) να διαγραψεις τη καρτα και επανελαβε τη διαδικασια. Ο 4-ψηφιος δεν φαινεται αμεσα ισως χρειαστουν 4 εργασιμες ή για πιο αμεσα ρωτας στην τραπεζα αν ειναι εσωτερικου αν ειναι καρτα εξωτερικου μπαινεις στο ιστορικο συναλλαγων και θα φαινεται το μικρο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...