Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δεύτερος ππ λογαριασμός δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι στο ιδιο ονομα, μπορεί να ειναι της γυναίκας σου, της αδερφή σου, του πατέρα σου, (και γενικα κάποιου που αργοτερα μπορει να πιστοποιηθεί) και μην ακους πάντα τι γράφουν στο φόρα πολλοί κάνουν και πατέντες και πολλοι εχουν κλειδωμένους δεύτερους λογαριασμούς ππ και με λεφτά μέσα(τα έχουν αυτά το φόρα)

 

Διευκρινηση: δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι στο ιδιο ονομα, αρα μπορει και να ειναι; Ή απαγορεύεται να ειναι στο ιδιο ονομα, οπως ειπε αλλος συμφορουμιτης;

Δεν καταβαινω βεβαια πως παει ολο αυτο.

Δηλαδη το paypal 'αποδιδει' ανα φυσικο προσωπο σε καθε ανθρωπο στον πλανητη, ενα και μονο pp account?

Το request ειναι για επιχειρήσεις, δεν ειναι για αγοραστές, κακός γίνεται χρήση απο αγοραστές, και λειτουργεί οπως λειτουργούσε και το 1998 όταν ξεκίνησε το ππ, αλλα εχει διάφορους κίνδυνους, αρχικά εχει το οριο των 2500 ευρω τον χρόνο, που περα απο αυτο πρέπει να αποδείξεις στο ππ οτι είσαι επιχείριση.

Μετα εχει το μπλοκάρισμα των 21 ήμερων (αναλογα την αξιοπιστία του εμπόρου) για να μπορέσει να αποδώσει τα χρήματα που εισέπραξες στον αγοραστεί αν αυτός κανει dispute (αμφισβητήσει το προϊών που υποτίθεται οτι του έστειλες)

 

Συμπερασματικά θα σου πρότεινα να αποφύγεις το request

 

Να σαι καλα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

την γενικη διαδικασια για επιστροφη για pp σου λεω, αν χρειαστει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...

αν το μαγαζι ειναι οκ πραξε οτι θες :)

 

για την telus παντως θελουν σιγουρα  φωτο του δεματος με τα στοιχεια και τις διευθυνσεις να φαινονται καθαρα (θα προτεινα να την βγαλεις μεσα στα ελτα αφου κολλησουν το tr# πανω στο δεμα) +φωτο της αποδειξης απο τα ελτα

 

γραψε και τα στοιχεια σου πανω στο δεμα και κολλα διπλα το αυτοκολλητο...  from.... to ....

πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο...

 

δεν χρειαζεται να επικοινωνησω με το καταστημα,απλα στελνω το δεμα πισω και μου κανουν refund,εχω στειλει αρκετες φορες πισω αλλα τωρα εμαθα αυτο που το paypal σου επιστρεφει τα χρηματα της αποστολης πισω στον πωλητη...εχεις δικιο πνιγομαι σε μια κουταλια νερο γτ δεν το εχω ξαναχρησιμιποιησει...κατι τελευταιο οποτε εκανες την παραπανο διαδικασια εβαλες και επιβεβαιωση παραλαβης απο τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην telus δεν εξεταζουν αν έφτασε το δεμα... Αν έφυγε από σένα προς το καταστημα τους νοιαζει.

Από την στιγμή που θα το ελέγξουν παίρνεις τα χρήματα σε 5 εργάσιμες (εμένα είχε κανει 8 ,αλλά δεν πειράζει). Το δεμα μπορεί να κάνει 30 μέρες να φτάσει πχ Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην telus δεν εξεταζουν αν έφτασε το δεμα... Αν έφυγε από σένα προς το καταστημα τους νοιαζει.

Από την στιγμή που θα το ελέγξουν παίρνεις τα χρήματα σε 5 εργάσιμες (εμένα είχε κανει 8 ,αλλά δεν πειράζει). Το δεμα μπορεί να κάνει 30 μέρες να φτάσει πχ Κίνα.

 

σε ευχαριστω για ολα!θυμασαι μεχρι ποσα χρηματα σε αποζημιωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινηση: δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι στο ιδιο ονομα, αρα μπορει και να ειναι; Ή απαγορεύεται να ειναι στο ιδιο ονομα, οπως ειπε αλλος συμφορουμιτης;

Δεν καταβαινω βεβαια πως παει ολο αυτο.

Δηλαδη το paypal 'αποδιδει' ανα φυσικο προσωπο σε καθε ανθρωπο στον πλανητη, ενα και μονο pp account?

 

Να σαι καλα!!!!!!

Ναι που βλέπεις το παραλογο

 

...και είπαμε οχι ενα αλλα μεχρι δυο μπορείς να εχεις, ενα ατομικό και ενα επαγγελματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα που ειχε σαν οριο τις 45 μερες το paypal κοιταγε την καθε υποθεση και σου επεστρεφε τα λεφτα πολυ ποιο γρηγορα απ' οτι τωρα.

 

Συμβαινει και σε εσας αυτο?

 

Εγω το ξερω απο πρωτο χερι γιατι ηδη εχω 2 claim υποθεσεις κοντα στην μια εβδομαδα και ακομα δεν υπαρχει εξελιξη.

 

 

 

Και κατι αλλο γιατι ενω εχω στειλει μειλ με το iban που θελω να προστεθει στο λογαριασμο μου ακομα δεν τον εχουν προσθεσει(Επισης εδω και μια εβδομαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πραγαματικα μετα την αυξηση του οριου απο 45 σε 90 μερες αλλαξε και η περιοδος που το paypal ολοκληρωνει ενα claim.

 

Κριμα και ητανε τοσο γρηγορο παλιοτερα.

 

Μακαρι να ηταν το ιδιο γρηγορο και τωρα με τις 90 μερες οριο για dispute/claim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πραγαματικα μετα την αυξηση του οριου απο 45 σε 90 μερες αλλαξε και η περιοδος που το paypal ολοκληρωνει ενα claim.

 

Κριμα και ητανε τοσο γρηγορο παλιοτερα.

 

Μακαρι να ηταν το ιδιο γρηγορο και τωρα με τις 90 μερες οριο για dispute/claim.

Oi μερες δεν ειναι 90, ειναι 180, και μετά το claim δεν υπήρχε, ουτε υπάρχει κάποιο οριο, ειναι θεμα ππ ποτε θα δει το θεμα σου και πότε θα αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το claim υπηρχε παντα στο paypal δεν αλλαξε κατι σε αυτο εκτος απο το οριο ημερων απο 45 που ηταν παλια σε 180 που οπως λες εγινε.

 

Παντα εκανες αρχικα dispute και μετα αν δεν εβγαζες ακρη με τον αλλον το εκανες claim και απο εκει και περα επενέβαινε το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θελω να κάνω μια αγορα απο aliexpress.Ο πωλητης δέχτηκε να πληρωθει μέσω paypal και μου έδωσε ένα email για να μπουν τα χρήματα.Η τιμη είναι 224$(δεν είναι και λίγα δηλαδή) και το στέλνει με china post air parcel.Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι έχει

40615-s.gif
94.9% Positive feedback
Τι λέτε να προχωρήσω? και τι διαδικασία πρεπει να κάνω στο  paypal για να είμαι καλυμένος?
Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανανε refund στο paypal 35 euro,που τα ειχε τραβηξει απο καρτα Πειραιως και επιστραφηκαν στο balance μονο και οχι στην καρτα και μου γραφει you paid 1,53euro paid.για πιο λογο μου κρατησε fee και δεν μπηκαν τα χρηματα συην καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα.Θελω να κάνω μια αγορα απο aliexpress.Ο πωλητης δέχτηκε να πληρωθει μέσω paypal και μου έδωσε ένα email για να μπουν τα χρήματα.Η τιμη είναι 224$(δεν είναι και λίγα δηλαδή) και το στέλνει με china post air parcel.Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι έχει

40615-s.gif
94.9% Positive feedback
Τι λέτε να προχωρήσω? και τι διαδικασία πρεπει να κάνω στο  paypal για να είμαι καλυμένος?
Ευχαριστώ.

 

 

 Εγώ το έκανα για ένα προιόν στο 1/10 όμως της αξίας.

Όλα πήγαν καλά και δεν είχα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι χάνεις την δυνατότητα για dispute του aliexpress και πλέον βασίζεσαι μόνο στο paypal όπου θεωρητικά και πάλι είσαι κάπως καλυμμένος.  Θα στείλεις λεφτά στο email που θα σου πει ο κινέζος και θα γράψεις οπωσδήποτε ότι αφορά την αγορά του τάδε αντικειμένου. Το θέμα είναι ότι γίνεται λίγο manual η όλη διαδικασία και γι'αυτό τον λόγο εγώ θα το σκεφτόμουν πολύ και θα έψαχνα και άλλες εναλλακτικές για τέτοια ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...