Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καλυφτηκαν πι ερωτησεις μου. Send us your receipts and the claim form within 14 days...14 μερες απο ποτε;επισης ουτε ποσα χρηματα καλυπτει βλεπω,καποιος προθυμος να μου απαντησει;ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καλυφτηκαν πι ερωτησεις μου. Send us your receipts and the claim form within 14 days...14 μερες απο ποτε;επισης ουτε ποσα χρηματα καλυπτει βλεπω,καποιος προθυμος να μου απαντησει;ευχαριστω.

Διάβασμα.

 

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/general-conditions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καλυφτηκαν πι ερωτησεις μου. Send us your receipts and the claim form within 14 days...14 μερες απο ποτε;επισης ουτε ποσα χρηματα καλυπτει βλεπω,καποιος προθυμος να μου απαντησει;ευχαριστω.

Εχεις ανοίξει dispute, σωστά?

 

Σου λεει λοιπόν οτι απο την ήμερα που το άνοιξες(το dispute) εχεις 14 μέρες να το κάνεις claim, αλλιώς τέλος (παπαλα, χάνεις το χρήμα ή θεωρείται οτι ειναι ολα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ανοίξει dispute, σωστά?

 

Σου λεει λοιπόν οτι απο την ήμερα που το άνοιξες(το dispute) εχεις 14 μέρες να το κάνεις claim, αλλιώς τέλος (παπαλα, χάνεις το χρήμα ή θεωρείται οτι ειναι ολα καλά)

Δηλαδή να το ξεκαθαρίσουμε, αν κάτι παει στραβά και δεν παραλάβεις το πακέτο, ή το παραλάβεις και δεν είναι αυτό που θέλεις, πρώτα επικοινωνείς με τον πωλητή και προσπαθείς να βρεις λύση.  

Αν δεν γίνει κάτι ανοίγεις μέχρι 180 ημέρες dispute ;  

Αν μεσα σε 14 ημέρες απο το dispute δεν βρεθεί λύση απο τον πωλητή ξανά, κάνεις claim τα χρήματά σου απο το paypal προσκομίζοντας ότι στοιχεία έχεις (συνομιλίες email, φωτό προιόντων, περιγραφών κ.λ.π.) για να αποφασίσει το paypal αν θα στα επιστρέψει ή όχι; 

 

Καλό θα είναι κάποιος που έχει περάσει την διαδικασία επιστροφής χρημάτων ως το τέλος, να ενημερώσει και αχρείαστη να είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ανοίξει dispute, σωστά?

 

Σου λεει λοιπόν οτι απο την ήμερα που το άνοιξες(το dispute) εχεις 14 μέρες να το κάνεις claim, αλλιώς τέλος (παπαλα, χάνεις το χρήμα ή θεωρείται οτι ειναι ολα καλά)

κατι δεν καταλαβες σωστα,δεν μιλαω για claim επειδη δεν μου ηρθε αντικειμενο/ή επειδη κατι δεν πηγε καλα με το αντικειμενο,αλλα για την επιστροφη του αντικειμενου πρως τον πωλητη που το paypal σου καλυπτει τα μεταφορικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ενα φυσικο προσωπο, να εχει πολλα pp accounts? Αντιστοιχισμενα φυσικα με διαφορετικα emails.

Γινεται;

Μπορω να εχω πολλα pp accounts στο με το ονομα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ενα φυσικο προσωπο, να εχει πολλα pp accounts? Αντιστοιχισμενα φυσικα με διαφορετικα emails.

Γινεται;

Μπορω να εχω πολλα pp accounts στο με το ονομα μου;

ΟΧΙ

 

Στο ιδιο ονομα μπορείς να εχει μονο δυο λογαριασμούς, ενα ατομικο και ενα επαγγελματικό για την επιχείριση σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ

 

Στο ιδιο ονομα μπορείς να εχει μονο δυο λογαριασμούς, ενα ατομικο και ενα επαγγελματικό για την επιχείριση σου

 

Και τοτε πως θα γινει ρε παιδες το send money,

που προτεινετε ως εναλλακτικη λυση στο request money που εχει προβληματα με μπλοκαρισματα?

 

Γιατι μιλαω με διαφορους και λενε 'κανε ενα 2ο pp account, να στελνεις εκει το χρήμα με send money.'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε πως θα γινει ρε παιδες το send money,

που προτεινετε ως εναλλακτικη λυση στο request money που εχει προβληματα με μπλοκαρισματα?

 

Γιατι μιλαω με διαφορους και λενε 'κανε ενα 2ο pp account, να στελνεις εκει το χρήμα με send money.'

Ο δεύτερος ππ λογαριασμός δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι στο ιδιο ονομα, μπορεί να ειναι της γυναίκας σου, της αδερφή σου, του πατέρα σου, (και γενικα κάποιου που αργοτερα μπορει να πιστοποιηθεί) και μην ακους πάντα τι γράφουν στο φόρα πολλοί κάνουν και πατέντες και πολλοι εχουν κλειδωμένους δεύτερους λογαριασμούς ππ και με λεφτά μέσα(τα έχουν αυτά το φόρα)

 

 

οι λύσεις ειναι

1. Request με δευτερο μαιλ(οχι 2ο λογαριασμο ππ)

2. Eμβασμα στο ππ

3. Send money (με τον παρα πανω τροπο)

4. Kαρτα εξωτερικο (ρεβολυτ ή καποια αλλη)

5. Eλληνικες καρτες με ππ (αν εισαι ο γκαστόνε)

 

Με καλύτερη λυση το 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν καταλαβες σωστα,δεν μιλαω για claim επειδη δεν μου ηρθε αντικειμενο/ή επειδη κατι δεν πηγε καλα με το αντικειμενο,αλλα για την επιστροφη του αντικειμενου πρως τον πωλητη που το paypal σου καλυπτει τα μεταφορικα.

 

 

μπαινεις εδω https://www.paypal-returns.com/hc/en-au/requests/new

και περνας τα στοιχεια σου και τα στοιχεια της συναλλαγης καθως και το tracking number + φωτο του δεματος με τα στοιχεια και τις διευθυνσεις να φαινονται καθαρα (θα προτεινα να την βγαλεις μεσα στα ελτα αφου κολλησουν το tr# πανω στο δεμα) +φωτο της αποδειξης απο τα ελτα

ολα αυτα πρεπει να γινουν σε 14 μερες απο την αποστολη του δεματος απο εσενα, αλλιως χανεις την δυνατοτητα επιστροφης χρηματων των μεταφορικων

 

καλο ειναι να εχεις κανει και ενα βιντεακι με την συσκευασια του πακετου

 

ΠΡΟΣΟΧΗ αν δεν εχεις βρει ακρη με το Paypal ή να στο εχει γραψει ρητα ο πωλητης μην κανεις επιστροφη με δικη σου πρωτοβουλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δεύτερος ππ λογαριασμός δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι στο ιδιο ονομα, μπορεί να ειναι της γυναίκας σου, της αδερφή σου, του πατέρα σου, (και γενικα κάποιου που αργοτερα μπορει να πιστοποιηθεί) και μην ακους πάντα τι γράφουν στο φόρα πολλοί κάνουν και πατέντες και πολλοι εχουν κλειδωμένους δεύτερους λογαριασμούς ππ και με λεφτά μέσα(τα έχουν αυτά το φόρα)

 

 

οι λύσεις ειναι

1. Request με δευτερο μαιλ(οχι 2ο λογαριασμο ππ)

2. Eμβασμα στο ππ

3. Send money (με τον παρα πανω τροπο)

4. Kαρτα εξωτερικο (ρεβολυτ ή καποια αλλη)

5. Eλληνικες καρτες με ππ (αν εισαι ο γκαστόνε)

 

Με καλύτερη λυση το 4

 

Eυχαριστω για την διευκρινηση και την συγκεντρωτικη παραθεση των λυσεων σημερα.

 

Ειχα ξαναρωτησει πριν λιγες μερες, ας ρωτησα ξανα κι εσενα:

το request money, λειτουργει κανονικα, οπως λειτουργουσε καλα ολο το 2015 σχεδον?

Ή δεσμευει πλεον σχεδον παντα τα λεφτα για 21 μερες;

Το 2015 το χρησιμοποιησα πολλες φορες, ολες με επιτυχια.

Το pp account μου ειναι απο το 2012, 4 χρονια τωρα εχω κανει εκατονταδες αγορες με αυτο, verified, ολα ok παντοτε ως τωρα.

Λειτουργει ή οχι; Ποια ειναι η αληθινη εικονα γι'αυτο, σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινεις εδω https://www.paypal-returns.com/hc/en-au/requests/new

και περνας τα στοιχεια σου και τα στοιχεια της συναλλαγης καθως και το tracking number + φωτο του δεματος με τα στοιχεια και τις διευθυνσεις να φαινονται καθαρα (θα προτεινα να την βγαλεις μεσα στα ελτα αφου κολλησουν το tr# πανω στο δεμα) +φωτο της αποδειξης απο τα ελτα

ολα αυτα πρεπει να γινουν σε 14 μερες απο την αποστολη του δεματος απο εσενα, αλλιως χανεις την δυνατοτητα επιστροφης χρηματων των μεταφορικων

 

καλο ειναι να εχεις κανει και ενα βιντεακι με την συσκευασια του πακετου

 

ΠΡΟΣΟΧΗ αν δεν εχεις βρει ακρη με το Paypal ή να στο εχει γραψει ρητα ο πωλητης μην κανεις επιστροφη με δικη σου πρωτοβουλια

δεν καταλαβα το τελευταιο που λες,θελω να γυρισω ενα δεμα με ρουχα στο asos,παντα εγω πληρωνα την επιστροφη...επισης στο βιντεακι τι να τραβηξω;αφου θα βγαλω τια φωτογραφιες...επισης επειδη εχει ετπιμη ετικετα επιστροφης,θα φενονται μονο τα στοιχεια που θα παει το δεμα και οχι τα δικα μου,λες να υπαρξει προβλημα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την διευκρινηση και την συγκεντρωτικη παραθεση των λυσεων σημερα.

 

Ειχα ξαναρωτησει πριν λιγες μερες, ας ρωτησα ξανα κι εσενα:

το request money, λειτουργει κανονικα, οπως λειτουργουσε καλα ολο το 2015 σχεδον?

Ή δεσμευει πλεον σχεδον παντα τα λεφτα για 21 μερες;

Το 2015 το χρησιμοποιησα πολλες φορες, ολες με επιτυχια.

Το pp account μου ειναι απο το 2012, 4 χρονια τωρα εχω κανει εκατονταδες αγορες με αυτο, verified, ολα ok παντοτε ως τωρα.

Λειτουργει ή οχι; Ποια ειναι η αληθινη εικονα γι'αυτο, σήμερα;

Το request ειναι για επιχειρήσεις, δεν ειναι για αγοραστές, κακός γίνεται χρήση απο αγοραστές, και λειτουργεί οπως λειτουργούσε και το 1998 όταν ξεκίνησε το ππ, αλλα εχει διάφορους κίνδυνους, αρχικά εχει το οριο των 2500 ευρω τον χρόνο, που περα απο αυτο πρέπει να αποδείξεις στο ππ οτι είσαι επιχείριση.

Μετα εχει το μπλοκάρισμα των 21 ήμερων (αναλογα την αξιοπιστία του εμπόρου) για να μπορέσει να αποδώσει τα χρήματα που εισέπραξες στον αγοραστεί αν αυτός κανει dispute (αμφισβητήσει το προϊών που υποτίθεται οτι του έστειλες)

 

Συμπερασματικά θα σου πρότεινα να αποφύγεις το request

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα το τελευταιο που λες,θελω να γυρισω ενα δεμα με ρουχα στο asos,παντα εγω πληρωνα την επιστροφη...επισης στο βιντεακι τι να τραβηξω;αφου θα βγαλω τια φωτογραφιες...επισης επειδη εχει ετπιμη ετικετα επιστροφης,θα φενονται μονο τα στοιχεια που θα παει το δεμα και οχι τα δικα μου,λες να υπαρξει προβλημα;

 

 

την γενικη διαδικασια για επιστροφη για pp σου λεω, αν χρειαστει να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...

αν το μαγαζι ειναι οκ πραξε οτι θες :)

 

για την telus παντως θελουν σιγουρα  φωτο του δεματος με τα στοιχεια και τις διευθυνσεις να φαινονται καθαρα (θα προτεινα να την βγαλεις μεσα στα ελτα αφου κολλησουν το tr# πανω στο δεμα) +φωτο της αποδειξης απο τα ελτα

 

γραψε και τα στοιχεια σου πανω στο δεμα και κολλα διπλα το αυτοκολλητο...  from.... to ....

πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...