Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν φαίνεται σαν συναλλαγή στο paypal μην αγχώνεσαι θα μπουν σίγουρα συνήθως παίρνει 1-2 εργάσιμες για να φανούν στην κάρτα.

Μήπως ξέρει κανεις αν τα μηνύματα που έρχονται απο το PayPal τα 6ψηφια αυτά νούμερα αν εχεις χρέωση κατά κάποιο ποσοστό απο τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας???

Γιατί εκανα activation το security mobile key ... Μην μου ερθει λογαριασμός και παθω πλάκα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με mail δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε με το paypal;

γιατι σωνει και καλα να μιλησω στο τηλεφωνο;

δεν επιθυμω να μιλησω στο τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω λεφτα στην paypal μου αλλα δεν εχω ουτε τραπεζικο λογαριασμο ουτε τιποτα..

Εχω βαλει λεφτα (10 ευρω) μεσω του request payments που βαζεις email και το χρηματικο ποσο.

Ειμαι ανηλικος οποτε δεν μπορω να βγαλω τραπεζικο λογαριασμο η καμια προπληρομεη καρτα..

Ειδα και παλια threads για παρωμιο θεμα αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Διαβασα πως μπορεις να πας στην τραπεζα και να κλαταθεσεις λεφτα στην paypal. Τo θεμα ειναι οτι παω στο wallet της paypal και μετα παταω το top up και δεν μου βγαζει το iban μου,,

σου εχει να σημπληρωσεις το δικο σου iban για να συνδεσεις την καρτα..

Βρηκα και το Merchant ID μου αλλα δεν ξερω αν μποορει να χρεισιμευσει..

Απο τι εχω καταλαβει δεν ειναι ενεργοποιημενη η paypal μου γιαυτο δεν εχω δικο μου iban..

 

λιγη βοηθεια; Δεν χρειαζεται ακριβως να μου πειτε.. αρκει να με στειλετε στον σωστο δρομο :P

Ευχαριστω!! :)

 

edit: Να πω οτι εχω κανει διαφορες αγορες μεσω ebay τους τελευταιους μηνες και δεν ειχα καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω λεφτα στην paypal μου αλλα δεν εχω ουτε τραπεζικο λογαριασμο ουτε τιποτα..

Εχω βαλει λεφτα (10 ευρω) μεσω του request payments που βαζεις email και το χρηματικο ποσο.

Ειμαι ανηλικος οποτε δεν μπορω να βγαλω τραπεζικο λογαριασμο η καμια προπληρομεη καρτα..

Ειδα και παλια threads για παρωμιο θεμα αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Διαβασα πως μπορεις να πας στην τραπεζα και να κλαταθεσεις λεφτα στην paypal. Τo θεμα ειναι οτι παω στο wallet της paypal και μετα παταω το top up και δεν μου βγαζει το iban μου,,

σου εχει να σημπληρωσεις το δικο σου iban για να συνδεσεις την καρτα..

Βρηκα και το Merchant ID μου αλλα δεν ξερω αν μποορει να χρεισιμευσει..

Απο τι εχω καταλαβει δεν ειναι ενεργοποιημενη η paypal μου γιαυτο δεν εχω δικο μου iban..

 

λιγη βοηθεια; Δεν χρειαζεται ακριβως να μου πειτε.. αρκει να με στειλετε στον σωστο δρομο :P

Ευχαριστω!! :)

 

edit: Να πω οτι εχω κανει διαφορες αγορες μεσω ebay τους τελευταιους μηνες και δεν ειχα καποιο θεμα.

Aν δεν συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό, δεν μπορείς να στείλεις χρήματα με έμβασμα στο balance με κανένα τρόπο, ούτε απο ταμείο τράπεζας

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να βρεις κάποιον φίλο σου του δώσεις τα χρήματα και να στα στείλει αυτός απο το δικό του παυπαλ, στο δικό σου παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TOP UP

Ο τραπεζικος λογαριασμος απο τον οποιο κανεις top up στο pp, πρεπει να ειναι καπου δηλωμενος εντος pp?

Εχει σχεση, πρεπει να ειναι πχ ο λογαριασμος πισω απο την δηλωμενη καρτα;

Μπορω απο οποιονδηποτε προσωπικο μου τραπεζικο λογ/μο, να κανω top up στον λογαριασμο μου στο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TOP UP

Ο τραπεζικος λογαριασμος απο τον οποιο κανεις top up στο pp, πρεπει να ειναι καπου δηλωμενος εντος pp?

Εχει σχεση, πρεπει να ειναι πχ ο λογαριασμος πισω απο την δηλωμενη καρτα;

Μπορω απο οποιονδηποτε προσωπικο μου τραπεζικο λογ/μο, να κανω top up στον λογαριασμο μου στο paypal?

Μπορείς να κανεις top up μονο απο λογαριασμούς που έχουν γίνει verified απο το paypal. Αυτό γίνεται εύκολα με ενα τηλέφωνο (την ίδια μέρα στο προσθέτουν) και λίγο πιο δυσκολα μέσω emails. (Μέχρι και 10 μέρες κ αυτό αν πάνε όλα καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κανεις top up μονο απο λογαριασμούς που έχουν γίνει verified απο το paypal. Αυτό γίνεται εύκολα με ενα τηλέφωνο (την ίδια μέρα στο προσθέτουν) και λίγο πιο δυσκολα μέσω emails. (Μέχρι και 10 μέρες κ αυτό αν πάνε όλα καλα)

 

Ωραια, κατανοητο.

Εγω θελω να εχω verified τον τραπεζ.λογ/μο για να κανω top up, αλλα οχι να ειναι διαθεσιμος για direct debit, γιατι δεν θελω αυτη τη δυνατοτητα, και βασικα δεν θελω να δωσω την εξουσιοδοτηση μου στο pp, να τραβηξει απο τον τραπεζ.λογ/μο για οποιαδηποτε αγορα μου.

Γινεται αυτο; Δηλαδη, verified μεν, αλλα οχι confirmed για direct debit?

Αυτη τη στιγμη βλεπω τον τραπεζ. μου λογ/μο confirmed.

Πως γινεται να ειναι μονο verified, ωστε να μπορω μεν να κανω top up, αλλα να μην παιζει η δυνατοτητα direct debit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, κατανοητο.

Εγω θελω να εχω verified τον τραπεζ.λογ/μο για να κανω top up, αλλα οχι να ειναι διαθεσιμος για direct debit, γιατι δεν θελω αυτη τη δυνατοτητα, και βασικα δεν θελω να δωσω την εξουσιοδοτηση μου στο pp, να τραβηξει απο τον τραπεζ.λογ/μο για οποιαδηποτε αγορα μου.

Γινεται αυτο; Δηλαδη, verified μεν, αλλα οχι confirmed για direct debit?

Αυτη τη στιγμη βλεπω τον τραπεζ. μου λογ/μο confirmed.

Πως γινεται να ειναι μονο verified, ωστε να μπορω μεν να κανω top up, αλλα να μην παιζει η δυνατοτητα direct debit?

 

Γινεται... Βασικα εμενα μου εμεινε ως κιτρινη ενδειξη... Απλα δεν την πατησα την επιλογη ... Δεν χρειαζεται... Μου το ειπαν και απο το PAYPAL που ρωτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται... Βασικα εμενα μου εμεινε ως κιτρινη ενδειξη... Απλα δεν την πατησα την επιλογη ... Δεν χρειαζεται... Μου το ειπαν και απο το PAYPAL που ρωτησα

 

Εγω ομως δυστυχως, διχως να σκεφτω αυτα που σκεφτηκα μετεπειτα, τον εκανα confirm.

Οποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ομως δυστυχως, διχως να σκεφτω αυτα που σκεφτηκα μετεπειτα, τον εκανα confirm.

Οποτε;

Οπότε μπορείς να τον διαγράψεις και να μη γινεται το direct debit από αυτόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μπορείς να τον διαγράψεις και να μη γινεται το direct debit από αυτόν

 

Ναι αλλα αν τον διαγραψω, δεν διαγραφεται εντελως απο το pp?

Πως μπορω να δω, να ξερω, αν θα παραμεινει δηλωμενος για να κανω τα top up μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μπορείς να τον διαγράψεις και να μη γινεται το direct debit από αυτόν

Bank confirmation μπορείς να κανεις και μετα stop ... Απλα δεν κανεις το direct debit ... είναι το επόμενο κλικ που δεν πρεπει να κανεις

Η ΠΠ πλεον θα σου ζητάει και τράπεζα ... Οι μονο καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, κατανοητο.

Εγω θελω να εχω verified τον τραπεζ.λογ/μο για να κανω top up, αλλα οχι να ειναι διαθεσιμος για direct debit, γιατι δεν θελω αυτη τη δυνατοτητα, και βασικα δεν θελω να δωσω την εξουσιοδοτηση μου στο pp, να τραβηξει απο τον τραπεζ.λογ/μο για οποιαδηποτε αγορα μου.

Γινεται αυτο; Δηλαδη, verified μεν, αλλα οχι confirmed για direct debit?

Αυτη τη στιγμη βλεπω τον τραπεζ. μου λογ/μο confirmed.

Πως γινεται να ειναι μονο verified, ωστε να μπορω μεν να κανω top up, αλλα να μην παιζει η δυνατοτητα direct debit?

Μην μπερδεύεστε παιδιά χωρίς λόγο...

 

Δεν μπορεί να κάνει Direct debit από λογαριασμό η paypal. Εσύ μόνο μπορείς να βάλεις λεφτά στην paypal και να βγάλεις μόνο με δικιά σου εντολή από τον λογαριασμό που σύνδεσες.

Αν θες να τραβάς λεφτά από τον συγκεκριμένο λογαριασμό χωρίς top-up πρεπει να συνδέσεις την χρεωστική σου κάρτα (του συγκεκριμένου λογαριασμού) στο paypal, και τότε ναι θα σου τραβάει αυτόματα από αυτήν όταν δεν έχεις balance. (για να κάνεις αυτό δεν χρειάζεσαι φυσικά να κάνεις verified λογαριασμό σου μιας και η κάρτα γίνεται ανεξάρτητα verified).

 

Γινεται... Βασικα εμενα μου εμεινε ως κιτρινη ενδειξη... Απλα δεν την πατησα την επιλογη ... Δεν χρειαζεται... Μου το ειπαν και απο το PAYPAL που ρωτησα

 

Η κίτρινη ένδειξη ενδιαφέρει μόνο όσους θέλουν να βγάζουν λεφτά από την paypal (ή να βάζουν λεφτά με top-up) και το confirmation αν δεν το κάνεις γίνεται αυτόματα σε περίπτωση που έχεις τραβήξει/βάλει λεφτά ήδη. Οπότε όποιος έχει τραβήξει (withdraw) ή έχει βάλει λεφτά (top-up) το confirm θα γίνει αυτόματα μετά από 30 μέρες.

 

Δεν ξέρω πως τα μπερδέψατε έτσι μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεστε παιδιά χωρίς λόγο...

 

Δεν μπορεί να κάνει Direct debit από λογαριασμό η paypal. Εσύ μόνο μπορείς να βάλεις λεφτά στην paypal και να βγάλεις μόνο με δικιά σου εντολή από τον λογαριασμό που σύνδεσες.

Αν θες να τραβάς λεφτά από τον συγκεκριμένο λογαριασμό χωρίς top-up πρεπει να συνδέσεις την χρεωστική σου κάρτα (του συγκεκριμένου λογαριασμού) στο paypal, και τότε ναι θα σου τραβάει αυτόματα από αυτήν όταν δεν έχεις balance. (για να κάνεις αυτό δεν χρειάζεσαι φυσικά να κάνεις verified λογαριασμό σου μιας και η κάρτα γίνεται ανεξάρτητα verified).

 

 

Ok, ευχαριστω για τη διευκρινηση!

 

Μηπως ξερεις, αν το top up γινεται μονο απο δηλωμενο τραπεζικο λογ/μο στο pp,

ή απο οποιονδηποτε τραπεζικο μας λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, ευχαριστω για τη διευκρινηση!

 

Μηπως ξερεις, αν το top up γινεται μονο απο δηλωμενο τραπεζικο λογ/μο στο pp,

ή απο οποιονδηποτε τραπεζικο μας λογαριασμο;

Στο είπα στο πρώτο μήνυμα που σου απάντησα, μόνο από verified λογαριασμό.

Πρώτα πρέπει να τον προσθέσεις κ μετά μπορείς να κάνεις top-u μόνο. Το είχα δοκιμάσει πριν 1 χρόνο να στείλω λεφτά από κάποιον άλλον λογαριασμό μου που δεν τον είχα προσθέσει και το έμβασμα απορρίφθηκε.

 

Επιπλέον πρέπει να είσαι Δικαιούχος ή συνδικαιούχος στον λογαριασμό διαφορετικά δεν μπορείς να το κάνεις verification. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...