Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε;


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος : The Devil wears Prada http://www.imdb.com/title/tt0458352/

Είδος: Κομεντί προς το κωμωδία

Βαθμολογία: 6,5/10

Υπόθεση-Σχόλιο: Η Άντρεα Σακς (η Anne Hathaway που προσπαθεί εδώ να πείσει ότι είναι χοντρή και ατσούμπαλη) ολίγον τι επαρχιώτισσα και εντελώς άσχετη με τη μόδα, με όνειρο της ζωής της να γίνει (σοβαρή) δημοσιογράφος, πιάνει δουλειά στο περιοδικό Runway (κάτι σαν το Vogue), ως β' βοηθός της απίστευτα bitchy σαδίστριας διευθύντριας/εκδότριας Μιράντα Πρίσλυ (Meryl Streep) και υποφέρει τα πάνδεινα.

 

Η ταινία είναι γεμάτη κλισέ, γι αυτό και θα πω κι εγώ ακόμα ένα, ότι το Devil Wears Prada δεν θα ήταν σχεδόν τίποτα χωρίς τη Meryl Streep. Οποιαδήποτε άλλη στη θέση της θα είχε μετατρέψει το ρόλο σε κακέκτυπο της Κρουέλας, αλλά είναι τόσο μα τόσο ιδιοφυής που καταφέρνει να δώσει sophistication και βάθος σε μια ταινία που χωρίς αυτήν, θα ήταν μια ακόμα χαζοχαρούμενη κομεντί για το Σταρ τσάννελ Κυριακή μεσημέρι.

Η γυναίκα απλώς δεν περιγράφεται. Και δεν ξέρω αν έχει υπάρξει άλλη ηθοποιός από τα τέλη του 70 ως σήμερα που να μπορεί με ένα κακιασμένο σούφρωμα των χειλιών ή με μισό πονεμένο βλέμμα να κάνει σκόνη το μισό σενάριο.

Κατά τα άλλα, η ταινία έχει όλα τα αρνητικά και τα θετικά των ταινιών του είδους. Η μια σεναριακή τροπή είναι πιο προβλέψιμη από την άλλη, μερικοί β' ρόλοι είναι εντελώς άχρηστοι και κακές επιλογές (εκτός από την Emily Blunt και τον θεό Stanley Tucci), αλλά έχει πλάκα και βλέπεται ευχάριστα, ακόμα και από άντρες που μπορεί και να νόμιζαν ότι prada είναι ομάδα της Β΄Ιταλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χθες βράδυ την είδα

πολύ ευχάριστη ταινία.

προβλέψιμη, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, ότι πρέπει για ένα ευχάριστο 2ωρο με μια χαλαρή ταινία.

η Streep απλά δεν παίζεται η γυναίκα.. προτάθηκε για όσκαρ νομίζω για τον ρόλο της αυτόν. δεν ξέρω αν το πήρε πάντως σίγουρα τον αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τίτλος : Stranger Than Fiction

Είδος: Comedy Drama

Βαθμολογία: 7.5/10

Υπόθεση-Σχόλιο: Varethika to holywood..To sixathika...Varethika na mas plassaroun tis idies mpourdes kai otan kati einai kainourgio to prospernane etsi...

H tainia einai kalh..Isos se kapoious den tha aresei, & den leo oti einai h tainia ths xronias (The prestige gia thn plaka tou..). Alla gia poion logo mia mpourda opos to the queen h to little miss sunshine prepei na pairnoun ypopsifiothta gia prototypo senario kai oxi ayth h tainia??dld epeidh o di caprio kanei mia notio afrikanikh profora & den kserei pou na valei ta xeria tou prepei na paei gia oscar??kai giati oxi o will ferrell, 1 apokleistika komikos cabaret (apo to saturday night live)pou ksafnika gyrizei se 1 dramatiko rolo me megalh epityxia??

Gia thn tainia ti na po, ksekinhsa gia komodia kai mou sfixtike to stomaxi sto telos.

Fovero senario, apsoges ermhnies, trello cast kai malista apsoga dialegmeno gia tous rolous tous (Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah, Emma Thompson).

Genika isos h eyxaristh ekpliksh ths xronias.. Thumbs up opos lene oi kretinoi pou apofasizoun ti tainies tha doume..

 

P.S. epeidh einai mia paraksenh tainia, tha ithela an kaneis thn exei dei h thn dei na grapsei merika pragmata...na do an telika ftaiei to gousto mou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δε ξερω αν εχει αναφερθει πρωτυτερα αλλα προτεινω ανεπιφυλακτα το ''Η αφιξη του δαιμονα'' ή αλλιως ''An American haunting'' .

 

Ψαρωμενη απο τον τιτλο , το πηρα περιμενοντας να δω μια κλασσικη ταινια τρομου ή ενα θριλερ για γερα στομαχια .

 

Και ενω φαινοταν οτι ειναι θριλερ - με μαγισσες , πνευματα κλπ - το τελος ανετρεψε ολη την προηγουμενη ταινια .

 

Το συνιστω ανεπιφυλακτα .

Οχι τοσο για τις ερμηνειες των ηθοποιων , οσο για την ιδια την υποθεση του εργου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος : Borat

Είδος: Comedy

Βαθμολογία IMDB: 7.8/10

Προσωπική Βαθμολογία: 2/10

Υπόθεση-Σχόλιο:

 

Γνωστή πάνω κάτω η υπόθεση, από τις πιο εμπορικές ταινίες της χρονιάς. Και για μένα, δυστυχώς, η μεγάλη απαγοήτευση της χρονιάς, αφού είμαι φανατικός του Sacha Baron Cohen από το 2000, όταν και παρακολουθούσα το show του στη Βρετανική τηλεόραση. Για να πω την αλήθεια, ο Borat ανέκαθεν ήταν για μένα ο λιγότερο αγαπημένος χαρακτήρας από αυτούς που υποδυόταν, αλλά περίμενα ότι η ταινία θα ήταν προσεγμένη. Πιστεύω ότι ο Sacha δεν ήταν σε μεγάλα κέφια, και πραγματικά απορώ πως έκανε αυτή η ταινία τόσα πολλά εισιτήρια, και πως παίρνει τόσο μεγάλη βαθμολογία στο imdb από τους χρήστες.

 

Σα συμπέρασμα, προτιμώ να δω για 4η φορά το Ali G In Da House, παρά να ξαναδώ τον Borat. Γούστα είναι αυτά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος: infamous, 2006

Είδος: Κοινωνική

Βαθμολογία 7,5/10

Υπόθεση- σχόλιο: Πρόκειται σχεδόν για την ίδια ταινία με το capote της περασμένης χρονιάς, που αφηγείται τη σχέση του Τρούμαν Καπότε με τους -κυρίως τον έναν από τους δύο- δολοφόνους στην υπόθεση που αποτέλεσε το αντικείμενο του βιβλίου του "Εν Ψυχρώ" καθώς και η διαδικασία συγγραφής του.

Είναι εμφανώς διαφορετική η προσέγγιση του ίδιου θέματος στις δύο ταινίες (πχ το capote έδινε μεγαλύτερο βάρος στο βιβλίο και όχι τόσο στη σχέση του με τον Perry Smith), και εδώ θα πρέπει να πω ότι είναι πολύ κρίμα που η ταινία βγήκε κατ ευθείαν σε dvd διότι IMO είναι σαφώς ανώτερη από το capote καθώς και μια στάλα λιγότερο hollywood-acceptable.

 

Πιο ανθρώπινη, πιο ρεαλιστική, πιο κοντά (απ'ό,τι έχω διαβάσει) στο πραγματικό ύφος του Καπότε, πιο πολύπλευρη (απείρως πιο ενδιαφέρουσα εδώ η απεικόνιση της σχέσης του με τους δολοφόνους) και πολύ πιο well acted (εδώ ξέρω ότι πολύς κόσμος θα διαφωνούσε, Philip Seymour Hoffmann στο Capote, όσκαρ κλπ μπλα μπλα μπλα αλλά προσωπικά θεώρησα τον Toby Jones στο infamous καμιά δυο κλάσεις ανώτερο, και κυρίως πολύ πιο φυσικό).

Ειδική αναφορά θα κάνω στον Daniel Craig στο ρόλο του δολοφόνου Perry Smith, που είναι η μισή ταινία από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Warrior King

http://www.imdb.com/title/tt0427954/

A young fighter named Kham must go to Australia to retrieve his stolen elephant. With the help of a Thai-born Australian detective, Kham must take on all comers, including a gang led by an evil woman and her two deadly bodyguards

 

 

παρα πολυ ξυλο και σπασμενα κοκαλα

συνεχεια του πολυ καλου Ong bak

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Members
Τίτλος : Stranger Than Fiction

Είδος: Comedy Drama

Βαθμολογία: 7.5/10

Υπόθεση-Σχόλιο: Varethika to holywood..To sixathika...Varethika na mas plassaroun tis idies mpourdes kai otan kati einai kainourgio to prospernane etsi...

H tainia einai kalh..Isos se kapoious den tha aresei, & den leo oti einai h tainia ths xronias (The prestige gia thn plaka tou..). Alla gia poion logo mia mpourda opos to the queen h to little miss sunshine prepei na pairnoun ypopsifiothta gia prototypo senario kai oxi ayth h tainia??dld epeidh o di caprio kanei mia notio afrikanikh profora & den kserei pou na valei ta xeria tou prepei na paei gia oscar??kai giati oxi o will ferrell, 1 apokleistika komikos cabaret (apo to saturday night live)pou ksafnika gyrizei se 1 dramatiko rolo me megalh epityxia??

Gia thn tainia ti na po, ksekinhsa gia komodia kai mou sfixtike to stomaxi sto telos.

Fovero senario, apsoges ermhnies, trello cast kai malista apsoga dialegmeno gia tous rolous tous (Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah, Emma Thompson).

Genika isos h eyxaristh ekpliksh ths xronias.. Thumbs up opos lene oi kretinoi pou apofasizoun ti tainies tha doume..

 

P.S. epeidh einai mia paraksenh tainia, tha ithela an kaneis thn exei dei h thn dei na grapsei merika pragmata...na do an telika ftaiei to gousto mou...

 

Ξέρω ότι "ξεθάβω" σχετικά παλιό post, αλλά χθες είδα κι εγώ την ταινία και μου άρεσε αρκετά. Κατά τη γνώμη μου, κάποια πράγματα που αφορούσαν τη λογοτεχνία θα μπορούσαν να είχαν δοθεί κάπως καλύτερα - για παράδειγμα:

 

 

πολύ εύκολα κατάλαβε ο ήρωας ότι έπρεπε να απευθυνθεί σε καθηγητή λογοτεχνίας, ενώ θα ήταν καλύτερο να μην είχαν δημιουργήσει τόσο μεγάλες προσδοκίες για το τέλος του βιβλίου, το οποίο δεν ήταν τόσο αριστουργηματικό ώστε να δεχτεί κανείς να πεθάνει για χάρη του

 

 

Γενικά πάντως, νομίζω πως είναι από τις ταινίες που αξίζει κανείς να δει, καθώς βρήκα το σεναριακό της εύρημα εξαιρετικό. Απλά πιστεύω πως στα χέρια ενός πιο "εκκεντρικού" σκηνοθέτη (βλ. Λιντς, Φίντσερ, Τέρι Γκίλλιαμ π.χ.), θα μπορούσε ίσως να είχε γίνει ένα πραγματικό αριστούργημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, νομίζω πως είναι από τις ταινίες που αξίζει κανείς να δει, καθώς βρήκα το σεναριακό της εύρημα εξαιρετικό. Απλά πιστεύω πως στα χέρια ενός πιο "εκκεντρικού" σκηνοθέτη (βλ. Λιντς, Φίντσερ, Τέρι Γκίλλιαμ π.χ.), θα μπορούσε ίσως να είχε γίνει ένα πραγματικό αριστούργημα.

 

 

Standar symfono mazi sou....

 

Allh mia tainioula pou eida tora einai :

 

 

Τίτλος: Premonition, 2007

Είδος: Psyxologiko thriller

Βαθμολογία 6/10

Υπόθεση- σχόλιο: Kalh tainioula, h ypothesh afora mia gynaika pou pethainei o andras ths kai thn epomenh mera ksypnaei kai einai akoma zontanos..

Den exei poly sxesh me thn mera ths marmotas, pantos einai sigoura mia tainia pou vlepete..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
εκανα το λαθος χτες που νυσταζα κιολας να βαλω το

Lady in the Water

http://www.imdb.com/title/tt0452637/

απο τα ελαχιστα εργα που τα εχω κλεισει στο μισαωρο

 

χαχα, μία από τα ίδια... είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις ταινιών που είδα σε δύο δόσεις (την πρώτη φορά εγκατέλειψα λόγω νύστας στα μισά της ταινίας και μετά από καναδυό μέρες αποφάσισα να την ολοκληρώσω).

 

Τουλάχιστον η ταινία με βοήθησε να καταλάβω μια και καλή ότι δεν μου αρέσει ο Σάλαμαν και ότι η έκτη αίσθηση ήταν απλώς μια εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και η 6η αίσθηση άμα δεν έχεις όρεξη κλείνει πολύ εύκολα στο μισάωρο. Και οποιαδήποτε ταινία τώρα που το σκέφτομαι. Ελάχιστες σε κρατάνε με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εντάξει, η έκτη αίσθηση καλή ήταν, ειδικά αν τη βλέπεις ανυποψίαστος. Δεν είναι μέσα στις αγαπημένες μου ταινίες, αλλά είναι από τα πιο ενδιαφέροντα θρίλερ που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Οι υπόλοιπες ταινίες του Σάλαμαν όμως, πραγματικά δεν μου άρεσαν καθόλου, με αποκορύφωμα ίσως το Lady in the Water

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Μιας και είναι Παρασκευή απόγευμα και δεν έχει πολλή δουλειά (βαράμε μύγες για την ακρίβεια), ας κάνω κι εγώ μία πρόταση:

 

Τίτλος :House of Sand and Fog (Σπίτι από άμμο και ομίχλη)

Είδος: Δραματική

Βαθμολογία: 6,5/10

Υπόθεση: Ένας Ιρανός μετανάστης (Κίνγκσλεϊ) που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το Ιράν κατά τη διάρκεια συμπλοκών, ζει στο Σαν Φρανσίσκο και αναγκάζεται να κάνει πολλές δουλειές για να συντηρεί την οικογένειά του, ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί να αποκρύψει από τους δικούς του το γεγονός ότι δεν είναι πλέον ένας επιτυχημένος επιχειρηματίας. Όταν του δίνεται η ευκαιρία να επενδύσει σε ένα σπίτι που βγαίνει σε πλειστηριασμό λόγω ενός απλήρωτου φόρου, αγοράζει το σπίτι με σκοπό να το πουλήσει τέσσερις φορές πιο ακριβά από την τιμή που το αγόρασε. Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια (Τζένιφερ Κόνελι), έχασε το σπίτι λόγω ενός γραφειοκρατικού λάθους της Νομαρχίας και προσπαθεί με τη βοήθεια ενός βοηθού Σερίφη (Ρον Έλνταρντ) να το πάρει πίσω.

Σχόλιο: Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, με καλούς πρωταγωνιστές (Τζένιφερ Κόνελι, Μπεν Κίνγκσλει), που παρά το ότι πραγματεύεται ένα δραματικό/κοινωνικό θέμα, είναι έτσι γυρισμένη που σου δίνει την εντύπωση πως πρόκειται για θρίλερ. Αδυναμία της, κατά τη γνώμη μου, το κάπως τραβηγμένο και μάλλον αυθαίρετο, τραγικό φινάλε. Έχει όμως ωραία ατμόσφαιρα, μια ακόμη πιο ωραία Τζένιφερ Κόνελι, και καλές ερμηνείες από τον (έτσι κι αλλιώς σημαντικό) Μπεν Κίνγκσλει και την Shohreh Aghdashloo (που προτάθηκε για όσκαρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Straight Story [σκηνοθεσία DAVID LYNCH]

 

Κατηγορία: Κοινωνικό

Βαθμολογία = 9/10

 

Υπόθεση: Όσο αστείο κι αν ακούγεται, ένας 70χρονος διασχίζει 700χιλιόμετρα με ένα χορτοκοπτικό μηχάνημα για να δει τον αδερφό του που έχει να τον δει 15 (αν θυμάμαι καλά) χρόνια.

 

Μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει την τελευταία 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...