Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, καλά. Δεν είπα ότι δεν βγαίνουν. Είπα ότι αναλογικά η αύξηση στο πορτοφόλι του καταναλωτή είναι τεράστια. Το κυριότερο είναι ότι πλέον "φαίνεται". Είναι θέμα ψυχολογίας, η οποία μάλιστα θα ΕΠΑΙΖΕ ρόλο (αν ΔΕΝ ήταν φοροεισπρακτικού χαρακτήρα η απόφαση) στη μείωση της πλαστικής σακούλας.

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με το ότι ο κόσμος παίρνει αχρείαστα πράγματα (μαζί κι εγώ μερικές φορές). Αλλά αυτό λέγεται καταναλωτισμός. Όσον αφορά στο ψωμί, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αυτό που πουλάνε οι φούρνοι δεν είναι ψωμί και σίγουρα δύσκολα τρώγεται την επόμενη μέρα. Μερικές φορές και το ίδιο βράδυ. Καλά για το ψωμί του Lidl και των σούπερ μάρκετ γενικά δεν το συζητώ. Αν δώσεις σε οποιονδήποτε Έλληνα ένα χωριάτικο ψωμί από πραγματικό φούρνο (χωριού) ή σπιτικό χειροποίητο, θα το φάει ακόμα και τρεις-τέσσερις μέρες μετά. Σε διαβεβαιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πριν 5-6 μέρες στα ταμεία κάποιος έκανε φασαρία γιατί δεν του επέστρεφαν τα χρήματα για  ένα κάλυμα που είχε χύμα σε μία μπλέ σακούλα χωρίς τη συσκευασία του και ΧΩΡΙΣ την απόδειξη αγοράς ισχυριζόμενος ότι το έχει αγοράσει από αυτούς και θέλει να το επιστρέψει.

Και φορούσε και κουστούμι με γραβάτα.:P

Edit

Οι περισσότεροι αγοράζουν κάλυμα το ανοίγουν δεν μπορούν να το τοποθετήσουν γιατί δεν πιάνουν τα χέρια τους και μετά το πάνε για επιστροφή.

Και η αποδειξη υπάρχει και το κουτι δεν ανοιχτηκε ποτε. Ειναι η συσκευη μοντελισμο, χαραξης, την πηρα προχτες ταχα να ξεκινησω καποιο χομπι να χαραξω κανενα ξυλο, αλλα δεν με κοβω να εχω χρονο να ασχολειθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τέλος με τα off topic και τις άλλες ...κοινωνικές αναλύσεις. Επίσης για σακούλες κλπ υπάρχει άλλο τοπικ (έζησα να το γράψω κι αυτό...). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σήμερα στα 3 ευρώ το ειδικό κλειδί για το  φίλτρο στην αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου. Μέταλλο και αλουμίνιο καλής ποιότητας.

Για όσους αλλάζουν μόνοι τους τα λάδια όπως εγώ ας τρέξουν να προλάβουν.Οι υπόλοιποι μπορούν να το χρησιμοποιούν για το άνοιγμα βάζων μαρμελάδας.:P

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2018 στις 12:13 ΜΜ, nickmanak είπε

Η σακουλα στο λιντλ ηταν στα 0,04 αλλα απο 1/1/18 πηγε στα 0,08/τμχ.

Και με αλλαγή της ποιότητας προς το καλύτερο.

Στις 15/1/2018 στις 10:43 ΜΜ, papoys1 είπε

Αγόρασα σήμερα στα 3 ευρώ το ειδικό κλειδί για το  φίλτρο στην αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου. Μέταλλο και αλουμίνιο καλής ποιότητας.

Για όσους αλλάζουν μόνοι τους τα λάδια όπως εγώ ας τρέξουν να προλάβουν.Οι υπόλοιποι μπορούν να το χρησιμοποιούν για το άνοιγμα βάζων μαρμελάδας.:P

Το πήρα για τις μαρμελάδες!! Είχαν μείνει 2 τελευταία και λέω, τι γίνεται?? Όλοι μαρμελάδες τρώνε??

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Νομιζω 3000 γραφει .Αν λες αυτο το μαυρο

λεω γιαυτο που εχει 10 ευρω απο 15...αυτο που λες νομιζω ειναι το λεπτο που εχει 7!βεβαια στο σαιτ τους δεν βλεπω αυτο που λεω αλλα σε φυλλαδιο το ειδα κανονικα φανταζομαι για να ειναι ακριβοτερο θα εχει περισσοτερα mah 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2018 στις 10:43 ΜΜ, papoys1 είπε

Αγόρασα σήμερα στα 3 ευρώ το ειδικό κλειδί για το  φίλτρο στην αλλαγή λαδιών αυτοκινήτου. Μέταλλο και αλουμίνιο καλής ποιότητας.

Για όσους αλλάζουν μόνοι τους τα λάδια όπως εγώ ας τρέξουν να προλάβουν.Οι υπόλοιποι μπορούν να το χρησιμοποιούν για το άνοιγμα βάζων μαρμελάδας.:P

 

Στις 17/1/2018 στις 9:54 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Και με αλλαγή της ποιότητας προς το καλύτερο.

Το πήρα για τις μαρμελάδες!! Είχαν μείνει 2 τελευταία και λέω, τι γίνεται?? Όλοι μαρμελάδες τρώνε??

Το πήρα και εγώ. Για τα λεφτά του οκ αλλά γενικά δε μου φαίνεται πολύ ανθεκτικό για να βγάλεις κ να βάλεις φιλτρο λαδιού. Δε μου γεμίζει το μάτι σε σχέση με ένα άλλο που είχα χρησιμοποιήσει. Ίσως κάνω κ λάθος βέβαια αλλά είπαμε 3€ ( το θέμα είναι να μη σε αφήσει ένα εργαλείο στη μέση της δουλειάς...!

 

σας δίνει και εσάς την ίδια εντύπωση ;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα η μεγαλη σακουλα που λεγαμε δεν αλλαξε τιμη, παραμενει στα 12 λεπτα.

Σε συγκριση με τη μεγαλη σακουλα του ΑΒ(10 λεπτα) είναι μεγαλυτερη σε υψος αλλα μικροτερη σε πλατος.

Εντωμεταξυ μπορεις να φερεις μαζι σου μια καλη-πανινη σακουλα που εχεις αγορασει παλιοτερα απο το ιδιο μαγαζι, δηλαδή γραφει πανω της "lidl". Όταν ομως φτασεις στο ταμειο ο υπάλληλος πως θα ξερει ότι την εφερες από το σπιτι σου και δεν την πηρες εκεινη τη στιγμη απο κει?

 

Στις ‎9‎/‎1‎/‎2018 στις 10:08 ΜΜ, overpower είπε

Αυτο σου λεω, πριν ο ΑΒ δεν ειχε τις σακουλες των 10 και των 60 λεπτων.

Μα ο ΑΒ πριν δε χρεωνε σακουλες, αν δε κανω λαθος μονο το lidl τις χρεωνε.

 

Στις ‎14‎/‎1‎/‎2018 στις 1:55 ΠΜ, webparts είπε

Με λυπη μου ειδα σημερα κατι κυρατσες να κουβαλανε με τα χερια τα ψωνια, αντι να παρουν μια σακουλα,για να τα πανε στο αμαξι.

 

Ναι, κι εγω σημερα ειδα κοσμο να κουβαλει διαφορα στα χερια του. Φαινεται οτι ξαφνικα ευαισθητοποιηθηκαν για το περιβαλλον :) 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Τελικα η μεγαλη σακουλα που λεγαμε δεν αλλαξε τιμη, παραμενει στα 12 λεπτα.

Σε συγκριση με τη μεγαλη σακουλα του ΑΒ(10 λεπτα) είναι μεγαλυτερη σε υψος αλλα μικροτερη σε πλατος.

Εντωμεταξυ μπορεις να φερεις μαζι σου μια καλη-πανινη σακουλα που εχεις αγορασει παλιοτερα απο το ιδιο μαγαζι, δηλαδή γραφει πανω της "lidl". Όταν ομως φτασεις στο ταμειο ο υπάλληλος πως θα ξερει ότι την εφερες από το σπιτι σου και δεν την πηρες εκεινη τη στιγμη απο κει?

Μα ο ΑΒ πριν δε χρεωνε σακουλες, αν δε κανω λαθος μονο το lidl τις χρεωνε.

Ναι, κι εγω σημερα ειδα κοσμο να κουβαλει διαφορα στα χερια του. Φαινεται οτι ξαφνικα ευαισθητοποιηθηκαν για το περιβαλλον :) 

Εαν σου πει τιποτα πες του να δει την καμερα εισοδου, δικο του προβλημα να σου αποδειξει οτι την πηρες εκεινη την στιγμη απο το καταστημα, εσυ δεν εχεις καμια δουλεια να αποδειξεις οτι ειναι δικια σου. Να κλεισει ταμειο και να παει να δει την καμερα, προβλημα του. Στο leroy οταν αγοραζεις σακουλα σβηνουν με μαρκαδορο το barcode και γραφουν ημερομηνια. Οι τσαντες ειναι ακριβως διπλα στα ταμεια, οποτε καποιος να παει μεσα με μαρκαδορο και να παρει νεες τσαντες μου κανει καπως απιθανο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

ο υπάλληλος πως θα ξερει ότι την εφερες από το σπιτι σου και δεν την πηρες εκεινη τη στιγμη απο κει?

Γιατι θα εχεις σβησει με μαρκαδορο το barcode απο την σακουλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αυτό το Δραπανοκατσάβιδο αξίζει; Το χει πάρει κανείς; Για ερασιτεχνική χρήση πάντα.

Επεξ/σία από thanasismen76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...