Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Για τη μηχανή εσπρέσο που θα δώσει από βδομάδα έχουμε καμία κριτική;

Την έχει αγοράσει ο πεθερός κανέναν χρόνο τώρα, την έχω χρησιμοποιήσει κάμποσο, αλλά μόνο για εσπρέσο. Δεν πίνω καποτσίνο (δλδ αφρόγαλα). Τίποτα το ιδιαίτερο και τίποτα το κακό να αναφέρω. Μία καλή, τυπική μηχανή εσπρέσο. Presurized portafilter, με δύο επιλογές καλαθιού (μονή, διπλή δόση). Δεν μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω σε αυτά τα χρήματα από κάποια ανάλογη μηχανή, αγόρασε άφοβα. Αν μπορώ να βοηθήσω άλλο, κάνε ερωτήσεις.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Για τη μηχανή εσπρέσο που θα δώσει από βδομάδα έχουμε καμία κριτική;

Την ίδια την έχω κανένα χρόνο περίπου.Δεν είναι και καμιά φοβερή μηχανή αλλά τη δουλειά τους την κάνει όπως πιστεύω και άλλες του τύπου της απλώς έχει πιο ωραίο ντιζάιν από τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jonkyr είπε

Την έχει αγοράσει ο πεθερός κανέναν χρόνο τώρα, την έχω χρησιμοποιήσει κάμποσο, αλλά μόνο για εσπρέσο. Δεν πίνω καποτσίνο (δλδ αφρόγαλα). Τίποτα το ιδιαίτερο και τίποτα το κακό να αναφέρω. Μία καλή, τυπική μηχανή εσπρέσο. Presurized portafilter, με δύο επιλογές καλαθιού (μονή, διπλή δόση). Δεν μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω σε αυτά τα χρήματα από κάποια ανάλογη μηχανή, αγόρασε άφοβα. Αν μπορώ να βοηθήσω άλλο, κάνε ερωτήσεις.

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Την ίδια την έχω κανένα χρόνο περίπου.Δεν είναι και καμιά φοβερή μηχανή αλλά τη δουλειά τους την κάνει όπως πιστεύω και άλλες του τύπου της απλώς έχει πιο ωραίο ντιζάιν από τις υπόλοιπες.

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για αφρογαλα έχω αφρογαλιέρα, δεν με ενοχλεί αυτό. Με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα του καφέ που βγάζει. Επίσης από ποιότητα κατασκευής τι λέει; Συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎13‎/‎6‎/‎2018 στις 10:05 ΜΜ, Tasos86g4 είπε

ξερω ελληνική αιτερια που δίνει σε όλα τα μεγάλα super market προϊόντα και καλά ελληνικά βιολογικά  ενώ είναι εισαγωγής

Υπαρχει ασαφεια στο τι είναι ελληνικο(ή οποιαδήποτε αλλης χωρας). Είναι το που βρισκεται η εδρα της εταιρειας? Το ποια εθνικοτητα εχει ο ιδιοκτητης? Το ποια εθνικοτητα εχουν οι υπαλληλοι? Το απο που προερχονται οι πρωτες υλες? Το που παρασκευαζεται-συσκευάζεται το προϊον?

Αυτό που λες τι γραφει πανω?

Στις ‎13‎/‎6‎/‎2018 στις 10:05 ΜΜ, Tasos86g4 είπε

ελληνική αιτερια

πως κατάφερες να το σκοτωσεις ετσι?:)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sakisvele είπε

Παλικάρια ..για την τοστιέρα για να μην το κουραζω άλλο το θέμα

Χωράει 4 ΤΟΣΤ μαζί; 😋

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σας επρηξα..

Ούτε οικόπεδο να επερνα

Α όταν λες,  "θα κάνω ένα τοστάκι" εννοείς και εσύ 4???

 

Διαστάσεις: επιφάνεια ψησίματος: περ. 29 x 26 cm

οπότε φαντάζομαι πως τα παίρνει.. τα ψωμάκια συνήθως είναι 12χ12 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για αφρογαλα έχω αφρογαλιέρα, δεν με ενοχλεί αυτό. Με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα του καφέ που βγάζει. Επίσης από ποιότητα κατασκευής τι λέει; Συντήρηση;

Σώμα μηχανής συμπαγές. Δεν ξέρω τι είδους boiler έχει, ο θερμοστάτης έχει ξεκάθαρες ενδείξεις. Τα άλατα στο δοχείο νερού κάνουν μπαμ, αισθητικά δεν μου άρεσε, αλλά εντάξει αν πλυθεί όλα οκ. Συντήρηση δεν της έχω κάνει αφού δεν είναι δική μου, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς πολλά περισσότερο από λίγο ξινό+νερό ή κάποια ειδική ταμπλέτα καθαρισμού.

Όπως σου είπα (και είπε κι ο παππούς, που νομίζω όμως ότι στο παρελθόν δήλωσε ότι δεν πίνει πολλούς καφέδες... ή μπύρες; δεν θυμάμαι) στην αρχή: πρόκειται για μία μηχανή low budget που δεν θα σε κρεμάσει. Έχει και την τριετή εγγύησή της.

Ο καφές θα βγει κανονικός, δεν θα είναι επαγγελματικός (καμία μηχανή αυτής της κατηγορίας δεν το κάνει), αλλά δεν θα εξαρτηθεί μόνο από τη μηχανή η ποιότητα του καφέ. Αν είναι φρέσκος, αν είναι καλά ψημένος, αν αν αν. Ο πεθερός μου παίρνει έναν από το σούπερ, εγώ παίρνω φρεσκοκομμένο από κατάστημα. Αν είχα μύλο, θα το έκανα στο σπίτι. Ε, δεν είναι λογικό να συγκριθεί η γεύση του ενός με τον άλλον όπως αντιλαμβάνεσαι...

Αν πίνεις 2-3 εσπρεσάκια την ημέρα με καφέ από το κατάστημα της γειτονιάς (ή χειρότερα, κάποιον συσκευασμένο) και θέλεις να το κάνεις σπιτάκι σου (και να πειραματιστείς) αγόρασέ την άφοβα. Αν βαρέθηκες το καφέ της γειτονιάς, αν θέλεις να γίνεις μπαρίστα, αν είσαι ήδη μπαρίστα ή αν θέλεις να ανοίξεις καφετέρια για να μαζέψεις το χαρτί από τη γειτονιά, κοίταξε κάτι άλλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τρόμπα... έχει και το jumbo μια ανάλογη είδα:
https://www.e-jumbo.gr/kalokairina/fouskota-axesouar-kolymvisis/fouskota-enilikon/trombes/ilektriki-tromba-intech-220-240v_81002/

Γενικά την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς (είτε του lidl είτε του jumbo) για κάτι πιο "βαρβάτο" εκτός απο στρώμα θαλάσσης ας πούμε?

Θα ήθελα γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρόμπα είναι για να φουσκώνεις στρώματα θαλάσσης, καμιά μπάλα, την πισίνα του μωρού άντε και κανένα ροζ φλαμίνγκο.

Όταν λες πιο βαρβάτο τι εννοείς;

Κανένα αερόστατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gbouros είπε

Η τρόμπα είναι για να φουσκώνεις στρώματα θαλάσσης, καμιά μπάλα, την πισίνα του μωρού άντε και κανένα ροζ φλαμίνγκο.

Όταν λες πιο βαρβάτο τι εννοείς;

Κανένα αερόστατο;

Όχι, εννοούσα zeppelin

Έχεις κάποια από τις δύο τρόμπες? Ρώτησα συγκεκριμένα αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μια απο τις δύο. Όχι γνώμες γενικά... γνωμη γενικά έχω και δική μου στο γενικότερο θέμα "τρόμπες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το βαρβατο ειναι κανα λαστιχο αυτοκινητου η ακομη χειροτερα ποδηλατου με αυτες τις τρομπες απλα ξεχαστε το.
Καποτε ειχα μια γαματη τρομπιτσα 12V η οποια εκανε θαυματα, θορυβο πολυ αλλα σε μισο λεπτο ειχε φουσκωσει κατι που με το χερι ηθελες 5 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jonkyr είπε

Σώμα μηχανής συμπαγές. Δεν ξέρω τι είδους boiler έχει, ο θερμοστάτης έχει ξεκάθαρες ενδείξεις. Τα άλατα στο δοχείο νερού κάνουν μπαμ, αισθητικά δεν μου άρεσε, αλλά εντάξει αν πλυθεί όλα οκ. Συντήρηση δεν της έχω κάνει αφού δεν είναι δική μου, αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς πολλά περισσότερο από λίγο ξινό+νερό ή κάποια ειδική ταμπλέτα καθαρισμού.

Όπως σου είπα (και είπε κι ο παππούς, που νομίζω όμως ότι στο παρελθόν δήλωσε ότι δεν πίνει πολλούς καφέδες... ή μπύρες; δεν θυμάμαι) στην αρχή: πρόκειται για μία μηχανή low budget που δεν θα σε κρεμάσει. Έχει και την τριετή εγγύησή της.

Ο καφές θα βγει κανονικός, δεν θα είναι επαγγελματικός (καμία μηχανή αυτής της κατηγορίας δεν το κάνει), αλλά δεν θα εξαρτηθεί μόνο από τη μηχανή η ποιότητα του καφέ. Αν είναι φρέσκος, αν είναι καλά ψημένος, αν αν αν. Ο πεθερός μου παίρνει έναν από το σούπερ, εγώ παίρνω φρεσκοκομμένο από κατάστημα. Αν είχα μύλο, θα το έκανα στο σπίτι. Ε, δεν είναι λογικό να συγκριθεί η γεύση του ενός με τον άλλον όπως αντιλαμβάνεσαι...

Αν πίνεις 2-3 εσπρεσάκια την ημέρα με καφέ από το κατάστημα της γειτονιάς (ή χειρότερα, κάποιον συσκευασμένο) και θέλεις να το κάνεις σπιτάκι σου (και να πειραματιστείς) αγόρασέ την άφοβα. Αν βαρέθηκες το καφέ της γειτονιάς, αν θέλεις να γίνεις μπαρίστα, αν είσαι ήδη μπαρίστα ή αν θέλεις να ανοίξεις καφετέρια για να μαζέψεις το χαρτί από τη γειτονιά, κοίταξε κάτι άλλο :D

Καπουτσίνο πίνω κυρίως, καφέ παίρνω κομμένο από coffee island, θα παω την Δευτέρα να το δω κι από κοντά και πιστεύω να με καλύψει. Έχω μια dole gusto τώρα με κάψουλα που την γεμίζω αλλά δεν τρελαίνομαι, σα ρόφημα είναι ο καφές.

(Στο ερώτημα καφές ή μπύρα για τον παππού, ψόφησα στο γέλιο - αλλά ποντάρω στις μπύρες)!!!

 

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stamer είπε

Όχι, εννοούσα zeppelin

Έχεις κάποια από τις δύο τρόμπες? Ρώτησα συγκεκριμένα αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μια απο τις δύο. Όχι γνώμες γενικά... γνωμη γενικά έχω και δική μου στο γενικότερο θέμα "τρόμπες"

Εγώ έχω του Lidl και φουσκώνω τα λάστιχα ποδηλάτου ideal, μπάλες ποδοσφαίρου μπάσκετ μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, notist είπε

Εγώ έχω του Lidl και φουσκώνω τα λάστιχα ποδηλάτου ideal, μπάλες ποδοσφαίρου μπάσκετ μια χαρά. 

Σε πόση ώρα τα φουσκώνει αυτά φίλε?

Εγώ βέβαια θέλω να φουσκώνω κυρίως ένα κάστρο (2x2) για τα πιτσιρίκια αλλά βασιζόμουν πάντα σε φίλους με μεγάλα κομπρεσερ αέρα. Ή μου έχει τύχει να πρέπει να φουσκώσω και στρώμα ύπνου (τύπου σαν αυτά που πουλάνε για καμπινγκ κ.λ.π) αλλά με τρόμπα ποδιού ή με κάτι άλλα κομπρεσεράκια δεν φούσκωναν. Απλά αυτά τα κομπρεσεράκια είχαν μόνο μικρή οπή (για μπάλα ή λάστιχο αυτοκινήτου) και ίσως αυτό να είναι που έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...