Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fotia είπε

Δες παρακάτω για συμβατή μπαταρία . Kάνουν και service και στην βάζουν. Ανέστησε με πατέντα παλιό GPS https://www.batteries.gr/?gclid=Cj0KCQjwjN7YBRCOARIsAFCb935rcUim3deQavSEZUvmVMBmFawQ4t-YkgUiP3VKrfqewToQLwhE2NEaAnlYEALw_wcB

Και να βρω έστω συμβατή θα δώσω πάνω από 20 ευρώ.Το μηχάνημα Κινέζικο είναι παλιό τα έχει τα προβληματάκια του άρα δεν αξίζει τον κόπο.Έχω βρεί 18650 λιθίου 3,7 κινέζικες με 2 ευρώ τις δοκίμασα σε ηλεκτρονικό τσιγάρο και είναι κανόνι αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω τη συνδεσμολογία.Με 4 μπαταρίες επειδή το επαναφορτιζόμενο είναι 14.5 ΒΟΛΤ (8 ευρώ) θα έφτιαχνα μία μπαταρία κανόνι αλλά σε αυτό το θέμα τα χέρια ή μάλλον  το μυαλό δεν βοηθούν..

Ξέρει κανείς;;;;;;;;;;;;;:P

Edit. Γράφουν πάνω 8800 Ah πιθανώς δεν είναι τόσο αλλά σίγουρα είναι πάνω από 5000 καθώς σε σύγκριση με panasonic 5400 Ah η κινέζικη κρατάει περισσότερο χρόνο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και να βρω έστω συμβατή θα δώσω πάνω από 20 ευρώ.Το μηχάνημα Κινέζικο είναι παλιό τα έχει τα προβληματάκια του άρα δεν αξίζει τον κόπο.Έχω βρεί 18650 λιθίου 3,7 κινέζικες με 2 ευρώ τις δοκίμασα σε ηλεκτρονικό τσιγάρο και είναι κανόνι αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω τη συνδεσμολογία.Με 4 μπαταρίες επειδή το επαναφορτιζόμενο είναι 14.5 ΒΟΛΤ (8 ευρώ) θα έφτιαχνα μία μπαταρία κανόνι αλλά σε αυτό το θέμα τα χέρια ή μάλλον  το μυαλό δεν βοηθούν..

Ξέρει κανείς;;;;;;;;;;;;;:P

Edit. Γράφουν πάνω 8800 Ah πιθανώς δεν είναι τόσο αλλά σίγουρα είναι πάνω από 5000 καθώς σε σύγκριση με panasonic 5400 Ah η κινέζικη κρατάει περισσότερο χρόνο.

Θα συνδεσεις τις μπαταριες 18650 σε σειρα.
Αυτο σημαινει το θετικο της μια στο αρνητικο της αλλης, στις δυο ακρες θα εχεις ενα θετικο και ενα αρνητικο.
Βεβαια για την φορτιση θες ειδικο φορτιστη Li-Io (ιοντων λιθιου ειναι οι 18650) και θα πρεπει να τραβηξεις και καλωδιο για αναφορα τασης σε καθε ενδιαμεση συγκοληση.
Λενε οτι πρεπει οι κολλησεις να ειναι πολυ γρηγορες αλλιως ψηνεις την μπαταρια και την χημεια μεσα. Το σωστο ειναι με ποντα αλλα εαν ψαξεις και ποντα θα σου κοστισει παραπανω απο το καινουργιο.
Θα ταλαιπωρηθεις να τις χωρεσεις μεσα  στην υπαρχουσα θηκη και το αποτελεσμα θα ειναι εμφανος προχειρο.
Εαν βγηκε Δευτερα απλα πηγαινε για βολτα, εαν βγαινει αυριο να πας στο ανοιγμα, εαν θες να εχεις ελπιδες να βρεις.
Επισης παιζω στοιχημα οτι το καινουργιο με την 10,8V (12V) μπαταρια θα ειναι πολυ πιο δυνατο απο το παλιο των 14,5V που λες, εχουν αλλαξει πολλα, και εγω απο ενα προχειρο κινεζικο εκανα την αλλαγη... χαος


1003861d1437632257-review-4-2s2p-6-cell-

Επεξ/σία από orck
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές μία σύνδεση πόλων για τη φόρτιση άλλη μία για ενδείξεις ναι είναι μπέρδεμα.Από τη στιγμή που με 35 ευρώ παίρνεις ένα καινούργιο τεχνολογίας 2018 δεν αξίζει να ασχολείσαι να αναστήσεις κινέζικη τεχνολογία 20ετίας και βάλε με τα όποια άλλα προβλήματα πέραν της μπαταρίας.Καλίτερα στην ανακύκλωση και καινούργιο.Θα πάω αύριο να το δω.Συνήθως στο Γέρακα 

Με προβλημάτιζε το 10,8 V με το 14 του παλιού υπολογίζοντας σε μικρότερη δύναμη αλλά έχουν αλλάξει και πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2018 στις 5:41 ΜΜ, gia_nnis είπε

Παιδια ξερουμε τιποτα για το ραδιο  SilverCrest SWDR 500 B1 που θα φερει στις 7/6?

Πρεπει να ειναι καινουργιο μοντελο γιατι ειχα δουλεψει για λιγες ωρες το  SWED 500 A1 που δεν ειχε RDS!

Ενημερωτικα το SWED 500 A1 ειχε καθαρο ηχο και γενικα ακουγοταν καλα και δυνατα..! με μειονεκτημα οταν το εβαζες στην πολυ χαμηλη ενταση ακουγοταν μαζι με την μουσικη ενα παρασιτο(τεχνικο προβλημα)

Σκεφτομαι να το παρω αλλα με προβληματιζει αν θα παιζει το ιδιο καλα οπως το  SWED 500 A1!

Και το λεω γιατι σε  αυτα τα δυο μοντελα SWED 100 A1 και SWED 100 B1 δεν ακουγονται το ιδιο..  Στο A1 ο ηχος ειναι καλυτερος! Σαν ενταση και τα 2 ηταν οκ

Το πηρα και το επεστρεψα γιατι και αυτο εκανε την ιδια ιστορια με το παρασιτο στην χαμηλη ενταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.για την ηλεκτρικη τρομπα αερος silvercrest   που εχει την αλλη εβδομαδα εχουμε καμια γνωμη;    https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=12264

Επεξ/σία από patras7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα ήθελα να μάθω γι'αυτή την τρόμπα. Έχω πάρει κατά καιρούς 3 κομπρεσεράκια αέρος (έως 30 ευρω) και ούτε για μπουρμπουλήθρες δεν κάνουν. Ενα παρόμοιο με το silvercrest εχει το jumbo νομίζω, οπότε όποιος έχει ή το ένα ή το άλλο ας μας πει καμια γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η τρομπα ειναι πολυ δυνατη,αλλα τι αλλο να ηταν στα 220?την δουλεψα και με ινβερτερ στο οχημα ,και μια χαρα φουσκωσε στρωματα και σωσιβια.

δεν νομιζω να εχει δυνατοτητα για 12 βολτ.αν θυμαμαι καλα,ειχε ξεχωρα  12βολτη και ξεχωρα στα 220.δλδ δυο διαφορετικα μηχανηματα.

Επεξ/σία από dollyyy19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

η τρομπα ειναι πολυ δυνατη,αλλα τι αλλο να ηταν στα 220?την δουλεψα και με ινβερτερ στο οχημα ,και μια χαρα φουσκωσε στρωματα και σωσιβια.

δεν νομιζω να εχει δυνατοτητα για 12 βολτ.αν θυμαμαι καλα,ειχε ξεχωρα  12βολτη και ξεχωρα στα 220.δλδ δυο διαφορετικα μηχανηματα.

Στα 220 θα μπορούσε να ήταν και μούφα όπως τόσες τρομπες που έχω πετάξει. Λέω να την δοκιμάσω πάντως αυτή να δούμε, ούτω ή άλλως είναι πολύ φθηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως αυτές είναι πολύ της υπομονής.Αν έχεις κανένα μεγάλο στρώμα χάθηκες.

Εγώ μία τέτοια έχω αρκετά χρόνια και δεν με πρόδωσε ποτέ.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Συνήθως αυτές είναι πολύ της υπομονής.Αν έχεις κανένα μεγάλο στρώμα χάθηκες.

Εγώ μία τέτοια έχω αρκετά χρόνια και δεν με πρόδωσε ποτέ.

Ε τώρα μας το πήγες στην χειρονακτική εργασία πάλι :P
Έχω και γω ένα τέτοιο πάντως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τον τροχο δεν το πήρα, δεν ξερω τι με αποθησε εκεινη την ωρα. Τοσο καντεμης ομως που σημερα ηθελα να τροχισω κατι και παιδευομουν με γυαλοχαρτο.

Πηρα το θερμοπιστολο που για τα λεφτα του αξιζει.

Υ.Γ : αρχισανε να αντιγράφουν τις διαφισης του; ή ιδεα μου ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Τελικα τον τροχο δεν το πήρα, δεν ξερω τι με αποθησε εκεινη την ωρα. Τοσο καντεμης ομως που σημερα ηθελα να τροχισω κατι και παιδευομουν με γυαλοχαρτο.

Πηρα το θερμοπιστολο που για τα λεφτα του αξιζει.

Υ.Γ : αρχισανε να αντιγράφουν τις διαφισης του; ή ιδεα μου ειναι;

Μη σκας και εγώ το επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο δεν το πήρα.Χτες πλήρωσα κάτι ρεύματα (ήρθε και της κόρης το κοινωνικό μετά από 5-6 μήνες μαζεμένα ) είδα τα διαθέσιμα υπόλοιπα έχουν στενέψει επικίνδυνα και έτσι το στείλαμε στις καλένδες.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 + 1 ανταλακτικό teza  δώρο των 36ml για τα κουνούπια , φυσικός χυμός πορτοκάλι  , μπάμιες Ελληνικές extra και λαδάκι αυτοκινήτου 10/40. :P 

 

24 λεπτά πριν, varoul k. είπε

 

φραπές ο σωστός, ο γνήσιος, ο πρόστυχος 3,35 τα 100 γρ, όχι δεν αρχίσαμε καλά, γνώμη μου παππού εσύ έχεις κάνει και ταριφ ε ταξιτζής θέλω να πω, θα ξέρεις, τον έχουνε χαλάσει πια τον φραπέ, τώρα πίνεις 2 γουλιές και σε πιάνει πονοκέφαλος, παλιά το πολύ πολύ να πάθαινες καμία κεφαλαλγία/ημικρανία, εγώ παππού πού και πού παίρνω στιγμιαίο Ισπανίας από Κόφυ Άιλαντ, πολύ πιο ελαφρύς θεωρώ, δεν μου κάθεται στον λαιμό σαν εσπρέσσο σε παρακμιακό τυροπιτάδικο, ίδια τιμή, οπότε και αυτό προσφορά δεν θα το πω, άσε που με λιγότερα παίρνεις αξιοπρεπή εσπρέσσο χύμα, τώρα τι δοσολογία βάζω σε φραπέ δεν έχω μετρήσει για να κάνουμε αξιόπιστες συγκρίσεις, πάμε παρακάτω

 

Λοιπόν καφέ εγώ μόνο φρέντο εσπρέσο το καλοκαίρι.Σιχάθηκα την Ελληνική γεύση του κλασικού nescafe.Κάπως ο cold πίνεται αλλά πανάκριβος.:angry:

Ο buondi σε κόκκους ένα κιλό  που πήρα από το ιντερνικό της πλατείας Αττικής πολύ καλή γεύση.Από 1 που έπινα ήδη έχω φτάσει 2-3 την ημέρα με τάσεις ανόδου όσο ανεβαίνει η ζέστη.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 φυσικός χυμός πορτοκάλι  

Συμπυκνωμένος:oneup:

6 λεπτά πριν, varoul k. είπε

ενας συγγενης με ειχε παρει μεσα σε εργοστασιο με πορτοκαλια και μου δειχνει μια στοιβα με σαπισμενα πορτοκαλια με βουνο μυγες και μου λεεει αυτα τα δινουμε στις εταιριες που φτιαχνουν χυμο, απο τοτε εκοψα τους χυμους,

Oλα τα πορτοκαλια παραδιδονται στις εταιριες, ακομα και τα σαπια, δε κάθονται να κανουν διαλογή. Όμως ο χυμος πρωτου φτασει στα ραφια εχει παστεριωθει/αποστειρωθει.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...