Προς το περιεχόμενο

Ρε παιδια τι γινεται με την γριπη...?


The_player

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, ασχολούμαστε τόσες σελίδες με το αν ειρωνεύεται κάποιος ή όχι... Έλεος! Το θέμα εδώ είναι το πώς μπλέχτηκε η γρίπη με όλες τις ιώσεις και αυτές με τις ουρές για αντιβιοτικά... Ο ιός της γρίπης είναι ένας ιός που προκαλεί γρίπη (βαθυστόχαστο, ε; ). Το συνάχι, το κρύωμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο συνήθως οφείλονται σε ιούς, αλλά ΟΧΙ στον ιό της γρίπης. Άλλο γρίπη, άλλο κοινό κρυολόγημα. Το να αποκαλείς το κοινό κρυολόγημα γρίπη είναι εξίσου κουλό με το να το αποκαλείς AIDS. Κι αυτό από ιό προκαλείται, αλλά από άλλον!

Επίσης, ΣΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ! Μην αρχίσω τώρα για την κωλοχώρα που ζούμε και πάει ο καθένας και παίρνει 500 αντιβιοτικά χωρίς συνταγή... Τουλάχιστον, ας μάθουμε επιτέλους ότι τα αντιβιοτικά δεν κάνουν ποτέ τίποτα στις ιώσεις. Μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Και το εμβόλιο της γρίπης σε προστατεύει από το ιό της γρίπης και όχι από όλους τους ιούς.

Αυτά τα ολίγα. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να συνεχίσει το βρίσιμο του ΒΟΟΜΒΟΟΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλιππος εισαι γιατρός; Το ρωταω για το MD που εχεις στο nick. Τελος παντων -ασχετο - διαβασα λιγο το topic και εφριξα με τον τροπο τον οποιο ψαχνονται καποιοι για καυγα ακομα και στα forum.

Δε καταλαβαινω πως μετα απο δυο σελιδες βγηκε καποιος και ειπε το αυτονοητο. Οτο προκειται για μια πολυ μεταδοτικη ιωση, η οποια απ' οσο εχω δει δεν εχει και κανενα ασυνηθιστο συμπτωμα, δηλ πονολαιμο, καταρροη και πυρετο. Διαρκει 3-4 μερες. Απλα τη κολλας ευκολα. Λοιπον που ειναι το περιεργο; Εγω καθε χρονο κολλαω κατι τετοιο μια με δυο φορρες το χειμωνα, κανει τις μερες του και φευγει. Πρεπει να βλεπουμε συνεχως συνομοσιες μπροστα μας; Απ' οτι ξερω τα αντιβιοτικα δινονται απο γιατρο για παραπλευρες λοιμωξεις αν χρειαστουν και οχι για την ιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ασχολούμαστε τόσες σελίδες με το αν ειρωνεύεται κάποιος ή όχι... Έλεος! Το θέμα εδώ είναι το πώς μπλέχτηκε η γρίπη με όλες τις ιώσεις και αυτές με τις ουρές για αντιβιοτικά... Ο ιός της γρίπης είναι ένας ιός που προκαλεί γρίπη (βαθυστόχαστο, ε; ). Το συνάχι, το κρύωμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο συνήθως οφείλονται σε ιούς, αλλά ΟΧΙ στον ιό της γρίπης. Άλλο γρίπη, άλλο κοινό κρυολόγημα. Το να αποκαλείς το κοινό κρυολόγημα γρίπη είναι εξίσου κουλό με το να το αποκαλείς AIDS. Κι αυτό από ιό προκαλείται, αλλά από άλλον!

Επίσης, ΣΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ! Μην αρχίσω τώρα για την κωλοχώρα που ζούμε και πάει ο καθένας και παίρνει 500 αντιβιοτικά χωρίς συνταγή... Τουλάχιστον, ας μάθουμε επιτέλους ότι τα αντιβιοτικά δεν κάνουν ποτέ τίποτα στις ιώσεις. Μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Και το εμβόλιο της γρίπης σε προστατεύει από το ιό της γρίπης και όχι από όλους τους ιούς.

Αυτά τα ολίγα. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να συνεχίσει το βρίσιμο του ΒΟΟΜΒΟΟΜ...

 

+1 συνάδελφε! (έστω, πρώην...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, έλα, το ξέρεις πως δεν ενόχλησες εσύ. Αυτός που ενόχλησε και τα #@$@#$ εδώ ξέρουμε όλοι ποιος είναι και το επισημάναμε πολλοί. Αλλά πιο πολύ ενοχλεί αυτή η νοοτροπία ρε γιατρέ. Αν ένα θέμα είναι ανούσιο, αφήστε τον moderator να το κρίνει. Έτσι δεν πάει; Να του πάρουμε και τη χαρά της προσφοράς; Κρίμας είναι, δεν είναι; :lol: Χαλάμε τις καρδιές μας και κάνουμε τόσους ανθρώπους να ξενερώνουν γιατί θέλουμε να πούμε την εξυπνάδα μας και να τα μπουρδελιάσουμε όλα εδώ μέσα. Νταξ, να κάνουμε και την πλάκα μας, αλλά εδώ το ξέσκησαν το θέμα. Ένας δηλαδή. Πού ξέρεις αν ο The_Player δεν έχασε δικό του άνθρωπο από αυτήν τη γρίπη; Και πού ξέρεις αν τελικά αύριο δεν βγει έκτακτο ιατρικό ανακοινωθέν να πει πως κυκλοφορεί σοβαρή γρίπη; Τότε θα έρθεις να ζητάς συγνώμη που πήρες από τα μούτρα κάποιον άδικα;

Στο κάτω κάτω με αφορμή αυτό το thread άλλοι μάθαμε και άλλοι ξανακούσαμε (δεν κάνει κακό η επανάληψη σε κάτι τέτοια) πως δεν πρέπει να παίρνουμε για ψίλου πήδημα αντιβιωτικά. Μπορεί να ακουστούν και άλλα ενδιαφέροντα κι εσύ με τις γνώσεις σου μπορείς να μας εξηγήσεις πως δεν πρέπει να ανησυχούμε και πως είναι κάτι φυσιολογικό για να ηρεμήσουμε. Αυτό δεν θα έκανες σε έναν τρομοκρατημένο ασθενή σου; :) Φιλικά στα λέω ρε γιατρέ. Τα φώτα σου θέλουμε να ηρεμήσουμε κι εμείς οι ανήσυχοι και φοβιτσιάριδες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εδώ είναι το πώς μπλέχτηκε η γρίπη με όλες τις ιώσεις και αυτές με τις ουρές για αντιβιοτικά... Ο ιός της γρίπης είναι ένας ιός που προκαλεί γρίπη (βαθυστόχαστο, ε; ). Το συνάχι, το κρύωμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο συνήθως οφείλονται σε ιούς, αλλά ΟΧΙ στον ιό της γρίπης. Άλλο γρίπη, άλλο κοινό κρυολόγημα.

 

Δύο παρατηρήσεις:

1 - Όταν ο κόσμος μιλάει για πυρετό της τάξης των 39C ΔΕΝ μιλάς για απλή ίωση, μιλάς προφανώς για γρίππη

2 - Το να έχει κάποιος συνάχι, ΔΕΝ αποκλείει τη γρίππη. Απλά η γρίππη δεν είναι η συχνότερη αιτία για το συναχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, θα με δείρεις? :roll:

 

Αν σε τρώει η μάπα σου...Γιατί εμένα με τρώει το χέρι μου...:mrgreen:

 

Δε προσπάθησα να κουκουλώσω τίποτα. Μπράβο πάντως, μάζεψες τα 13 καλύτερα ποστ αυτού του τόπικ 8-)

 

Όντως τα 13 καλύτερα post μάζεψα. Τι πονήματα ήταν αυτά και πως τα σκέφτηκε ο μεγαλοφυής εγκέφαλός σου...:confused::confused: :confused:

 

Επίσης, ΣΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ! Μην αρχίσω τώρα για την κωλοχώρα που ζούμε και πάει ο καθένας και παίρνει 500 αντιβιοτικά χωρίς συνταγή... Τουλάχιστον, ας μάθουμε επιτέλους ότι τα αντιβιοτικά δεν κάνουν ποτέ τίποτα στις ιώσεις. Μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Και το εμβόλιο της γρίπης σε προστατεύει από το ιό της γρίπης και όχι από όλους τους ιούς.

Αυτά τα ολίγα. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να συνεχίσει το βρίσιμο του ΒΟΟΜΒΟΟΜ...

 

Κατά πρώτον όποιος παίρνει φάρμακα γενικά χωρίς συνταγή γιατρού είναι άξιος της μοίρας του....

 

Κατά δεύτερον η γενικευμένη άποψη σου ότι "τα αντιβιοτικά μόνο κακό μπορούν να κάνουν" είναι το λιγότερο άστοχη. Υπάρχουν και παράπλευρες πτυχές που καλύπτονται με τα αντιβιοτικά στις ιώσεις...

Άλλωστε δεν θα τα έδιναν και οι γιατροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...