Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ: ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση; [part II]


*evgenia*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβα γιατι τα ΤΕΙ θεωρουνται κατωτερα των ΑΕΙ ξερω υπάρχουν πολλά ΤΕΙ οπως και ΑΕΙ που δεν επρεπε καν να υπάρχουν οχι να θεωρουνται και ανωτατη εκπαιδευση.Αλλα ΤΕΙ οπως Αθηνας και Περαια που σπουδαζω δεν καταλαβα γιατι εγω που σπουδα διοικηση γιατι το πτυχιο μου να ειναι υποδεεστερο ενος που έχει βγαλει το ΑΕΙ.4 χρονια κανω και εγω και ο άλλος

 

Γιατί πολύ απλά ρε φίλε εσύ πέρασες με 12 εκεί και ο άλλος στη δικιά του σχολή με 18.Τεράστια διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δε διαφωνούμε σε κάτι....

 

Δεν λεω οτι διαφωνουμε καπως. Και οντως αυτο με το δημοσιο που λες, αν και δεν ισχυει για μενα μιας και το βλεπω ως υποτιμηση των δυνατοτητων μου να ασχοληθω μαζι του, ισχυει και με το παραπανω.

Παντως μεχρι σημερα οι περισσοτερες θεσεις δινονται μεσω ΑΣΕΠ. Επομενως και παλι πρεπει να ξερεις για να μπεις στο δημοσιο και δεν φτανει ο τιτλος. Το πτυχιο θα μετρησει αφου μπεις, οπου οι διαφορες μεταξυ ΤΕΙ και ΑΕΙ στην αμοιβη ειναι ουσιαστικα αμελητεες.

 

Γιατί πολύ απλά ρε φίλε εσύ πέρασες με 12 εκεί και ο άλλος στη δικιά του σχολή με 18.Τεράστια διαφορά...

 

Δηλαδη αυτο ειναι κριτηριο για να κρινεις αν γινεται καλη δουλεια σε ενα ιδρυμα? Αυτο που λες εσυ εχει σχεση με το επιπεδο του φοιτητη και οχι με το ιδρυμα. Αλλα ακομα και αυτο ειναι υποκειμενικο μιας και ενας μπορει να εβγαλε 12 επειδη αργησε να ωριμασει ενω μολις μπηκε στο ΤΕΙ να στρωθηκε και να εγινε ξεφτερι.

 

P.S: Και ηδου το παραδοξο.Στο ΤΕΙ μπηκα με 17,3 γιατι δεν με ενδιεφερε κανενα ΑΕΙ στο βαθμο αυτο. Όμως, οταν βγηκα απο το ΤΕΙ θεωρουμουνα κατωτερος λόγο τιτλου που ελεγε ΤΕΙ. Αντιθετα ενας που περασε στην Ιταλικη φιλογια με 7 ειναι ΑΕΙ και ειναι ανωτερος :P. Και να θυμισω οτι στις σχολες κατω του 17,3 συγκαταλεγονται σχολες οπως μαθηματικο, φυσικο τα οποια απλα δεν με ενδιεφεραν. Κατα τα αλλα ημουνα εναν κακομοιρης ΤΕιτζης που πινει καφεδες ολη μερα (κατα πολλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παντως μεχρι σημερα οι περισσοτερες θεσεις δινονται μεσω ΑΣΕΠ. Επομενως και παλι πρεπει να ξερεις για να μπεις στο δημοσιο και δεν φτανει ο τιτλος. Το πτυχιο θα μετρησει αφου μπεις, οπου οι διαφορες μεταξυ ΤΕΙ και ΑΕΙ στην αμοιβη ειναι ουσιαστικα αμελητεες.

 

Θυμάσαι το χαμό που έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας; Τι ήταν η επετηρίδα; Το απόγειο της αναξιοκρατείας. Αποφοίτησα πρώτος, θα διοριστώ πρώτος. Πότε; Όταν. Προηγούμαι. Εκεί χάθηκε μια μεγάλη μάχη και χάθηκε γιατί οι επίδοξοι εραστές του δημοσίου ήταν διχασμένοι (παλαίουρες με νέους απόφοιτους) οπότε διασπάστηκε το "κίνημα".

 

Τώρα, κρίνεται ένα πολύ σημαντικό θέμα. Το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, άρα στον προθάλαμο του διορισμού. Και, φυσικά, η μεγάλη σύγκρουση δεν είναι μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ.

 

Και για όποιον απορεί προς τι το πρόβλημα με τα ΙΑΕΙ της Ελλάδας από τη στιγμή που υπάροχουν ΙΑΕΙ στο εξωτερικό όπου φοιτούν 50.000+ Έλληνες, η απάντηση είναι απλή: χώρα κτήσης πτυχίου. Εφόσον το πτυχίο αποκτάται στην Ελλάδα, με τους όρους που θα έχει θέσει το Ελληνικό δημόσιο, δε θα μπορεί μετά να του κόβεις του απόφοιτου την πρόσβαση στο πιλάφι του δημοσίου με επιχειρήματα του στυλ "Αααα, όχι, το πήρες το πτυχίο στην Αγγλία που είναι τρία χρόνια, δώσε εξετάσεις να σε δούμε γιατί εδώ το αντίστοιχο πτυχίο θέλει 4 χρόνια".

 

Και βέβαια, τα εγχώρια ΙΑΕΙ θα αυξήσουν τον αριθμό των φοιτητών, αφού ξεπερνιέται το κόστος διαβίωσης στο εξωτερικό για το 50% του πληθυσμού της χώρας (αναφέρομαι στους εν Αττική διαβιούντες).

 

Άρα: περισσότεροι υποψήφιοι, άρα θίγεται το συμφέρον μου, άρα...στον αγώνα αδέρφια.

 

edit: και ένα σχόλιο για το edit που έκανες όσο έγραφα. Τα χάλια της Ιταλικής τα ξέρω γιατί συστεγαζόμαστε με τη σχολή αυτή στη Θεσσαλονίκη. Γι' αυτό, ξαναλέω, το θέμα παντού και πάντα δεν είναι η παρεχόμενη ποιότητα σπουδών αλλά η "κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων". Δηλαδή, ποιοι παίζουν για ποιες θέσεις στο πιλάφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο:

 

Χαχαχαχαχα ρε συ critter πήγα και ξαναδιάβασα αυτά που λέγαμε τα δυο μας στο παλιό thread. Και ύστερα σου λέει ότι ο άνθρωπος ενηλικιώνεται και ολοκληρώνεται σαν προσωπικότητα στα 18. Καμία σχέση ο τότε LL_NEO με τον τωρινό λεκτικό χείμαρρο :P.

 

Anyway το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό και θα το πω άλλη μια φορά. Δε με ενδιαφέρει αν μαθαίνουν περισσότερα ή λιγότερα απο ένα ΑΕΙ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι όταν μπήκα οι των ΑΕΙ είχαν συγκεκριμένα οικονομικά προνόμια στην αγορά εργασίας τα οποία σιγά σιγά εξανεμίζονται. Και ΝΑΙ υπάρχουν ΤΕΙ που χρειαζόσουν 17.5 για να μπεις αλλά μάγκες όπως και να χει το αντίστοιχο ΑΕΙ ήθελε 18.5 και 19. Ε όπως και να το κάνουμε η ετσιθελική εξίσωση των 2 είναι αδικία.

 

 

Και το λέω τώρα που σε ορίζοντα 10-15 ετών δεν το βλέπω να επιστρέφω στην Ελληνική αγορά εργασίας (ergo στα @@ μου τι παίζεται κάτω με τους μισθούς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα πολλά ΤΕΙ αξίζουν να είναι ανώτατα αλλα όσο δεν γίνεται αξιολόγηση δεν θα το μάθουμε ποτέ , μην ξεχνάμε βέβαια οτι υπάρχουν και ΤΕΙ όπως πχ :"ΤΜΉΜΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΞΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΟΥ" (δεν το λέω υποτιμητικά για τους φοιτητές/αποφοίτους αλλά για το κάτα πόσο μια τέτοια σχολή μπορεί να είναι ανώτατη ή όχι)

Κατα την γνώμη μου τα ΤΕΙ πρέπει η να γίνουν πανεπιστήμια ή να κλείσουν.

Όταν δημιουργήθηκαν σκόπιμα ήταν 3ετη και με περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά και συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών κα ιεπαγγελματικό προσανατολισμό όπως τα παλιά ΚΑΤΕΕ , μικρό πολυτεχνείο κλπ που αντικατέστησαν .Τώρα θέλουν να εξελιχθούν , πράγμα λογικά αλλά δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό με τμήματα με περισορισμένα δικαιώματα χωρίς αυτόνομα μεταπτυχιακά.

Είτε πρέπει να αλλάξουν το πρόγραμμα σπουδών τους και να γίνουν κανονικά πανεπιτήμια ισότιμα με όλα τα υπόλοιπα ΑΕΙ είτε να συμβιβαστούν ότι δεν είναι τα ιδρύματα αυτά ανώτατα.

Ξέρει κανείς πχ αν υπάρχει λογιστική σε πανεπιστημιακό επίπεδο στο εξωτερικό?Είναι τυχαίο οτι όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια έχουν τμήμα οικονομικής επιστήμης και όχι λογιστικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα να υπάρχει (η ερώτηση δεν ήταν ρητορική) .μόλις βρήκαμε 2 λογικα΄θα υπάρχουν αρκετά περισσότερα και δεν είμαι και ο κατάλληλος να κρίνω αν είναι η όχι καλά πανεπιστήμια.Η ερώτηση ήθελε να καταδείξει γενικότερα πως με διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών και διαφορετικές ειδικέύσεις θέλουμε να βγάλουμε αποφοίτους που θα κάνουν τα ίδια πραγματα στην αγορά εργασίας και προφανώς το τι κάνουν τα ΚΑΛΑ πανεπιστήμια στο εξωτερικό είναι ένα κάτι που πρέπει να πάρουμε σοβαρά υπόψην μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΝΑΙ υπάρχουν ΤΕΙ που χρειαζόσουν 17.5 για να μπεις αλλά μάγκες όπως και να χει το αντίστοιχο ΑΕΙ ήθελε 18.5 και 19. Ε όπως και να το κάνουμε η ετσιθελική εξίσωση των 2 είναι αδικία.

 

 

Και το λέω τώρα που σε ορίζοντα 10-15 ετών δεν το βλέπω να επιστρέφω στην Ελληνική αγορά εργασίας (ergo στα @@ μου τι παίζεται κάτω με τους μισθούς...)

 

Σωστο αυτο που λες για το 17,5 και το 19 αλλα μην ξεχνας οτι οταν αγοραζεις κατι, δεν σημαινει οτι το ακριβοτερο ειναι κατα κανονα και το καλυτερο (συνηθως βεβαια ειναι). Και μην ξεχνας οτι εδω λαμβανει χωρα και ο παραγοντας του ατομου και των ικανοτητων του.

Δεν εξισωνω σε καμμια περιπτωση τα πανεπιστημια με τα ΤΕΙ σαν ιδρυματα. Μην ξεχναμε αλλωστε οτι εχουν και υψηλοτερη χρηματοδοτηση, πραγμα βεβαια αναξιοκρατικο μιας και ασχετα με το τι μαθητης ειναι ο καθενας, η οικογενεια του αποδιδει τα ιδια λεφτα στο κρατος με αυτα που δινει και αυτη του καλου μαθητη, επομενως το κρατος πρεπει να παρεχει ισαξια παιδεια σε ολους. Αλλωστε ενα τουβλο αν παει στο πολυτεχνειο δεν προκειται να το τελειωσει οσο και να το παλεψει.

Anyway, για μενα το συνθημα παραμενει να ειναι οτι οποιος ασχολειται οχι απλα δεν παει χαμενος αλλα ειναι στο χερι του να παει κατα πολυ μπροστα και τα χτυπησει τις θεσεις των ονειρων του.

 

Οσον αφορα το εξωτερικο που λες, και γω προς τα κει με βλεπω. Ηδη ψαχνω διαφορα θεματα εκπαιδευτικα και επαγγελματικα. 10 χρονακια εξω, μαζευεις λεφτα για μια ζωη στην Ελλαδα και μπορεις να κανεις και κατι δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά ρε φίλε εσύ πέρασες με 12 εκεί και ο άλλος στη δικιά του σχολή με 18.Τεράστια διαφορά...

 

Oxi file moy den perasa ekei me 12 me 14,5 perasa.Και αν για εσενα ειναι κριτηριο η βαθμολογια στο αν ειναι μια σχολη αξιολογη εισαι πολυ λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θεμα δεν ειναι μονο η βαθμολογια αλλα και η εκπαιδευτικη υλη κατα την διαρκεια των σπουδων και επειδη τουλαχιστον στην δικη μου σχολη με την αντιστοιχει δεν διαγεφερει απετω να ειναι ισαξιο.Τοτε κατα την γνωμη σου καποιος που έχει τελειωσει γερμανικο πανεπιστημιο ή αγγλικο αφου δεν εχει χρησιμοποιησει την βαθμολογια των πανελληνιων τοτε θεωρειτε κατωτερου επιπεδου?Μηπως ξεχνας οτι τα ελληνικα πανεπιστημια που εδω τα έχουμε υπετιμημενα δεν ανηκουν στην ελιτ των παγκόσμιων πανεπιστημιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ήξερα αυτό.

Δε ξέρω αν αυτό ισχύει και αλλού. Φανταζεσαι δηλαδή να πας στο Harvard να σκάσεις καμιά $100.000 και να σου πούν "Συγνώμη αλλά κόβεσαι ?"

 

Διάβασα και το post του Critter με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.

 

Δηλαδή τι θες να πεις; Πληρώνεις και δε σου δίνουν το πτυχίο; Όχι, αρνούμαι να το πιστέψω, αφού υπάρχει αμπορική συναλλαγή, σίγουρα σου το φέρνουν στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη και στην Αγγλια σε ολα τα πανεπιστημια πληρωνεις. Δηλαδη αυτες οι 2 χωρες μοιραζουν πτυχια με χρηματικο ανταλλαγμα? Περιεργο γιατι για παραδειγμα η Αμερικη εχει τα καλυτερα πανεπιστημια στον κοσμο και βγαζει επιστημονες ερευνητες (που πληρωνουν).

Σιγουρα βεβαια υπαρχουν και ιδρυματα που αν πληρωσεις, πηρες πτυχιο αλλα οχι και να μου λες οτι το Harvard,LSE,Columbia, MIT ειναι τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi file moy den perasa ekei me 12 me 14,5 perasa.Και αν για εσενα ειναι κριτηριο η βαθμολογια στο αν ειναι μια σχολη αξιολογη εισαι πολυ λαθος

 

Sorry για το 12 που έγραψα δεν το θυμόμουνα καλά, πάει καιρός από τότε που έδωσα πανελλήνιες.Εγώ πιστεύω ότι μια σχολή θεωρείται αξιόλογη ή όχι (μαζί και με αλλά) και από το επίπεδο των φοιτητών που έχει.Γιατί μακροχρόνια αυτοί θα την αντιπροσωπεύσουν στην αγορά εργασίας. Και όπως και να το κάνουμε η βαθμολογία είναι το μοναδικό κριτήριο για να γίνει ένας πρώτος διαχωρισμός από όλους τους υποψήφιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αυτό ισχύει και αλλού. Φανταζεσαι δηλαδή να πας στο Harvard να σκάσεις καμιά $100.000 και να σου πούν "Συγνώμη αλλά κόβεσαι ?"

 

1. Δεν πληρώνεις $100.000. Και φυσικά σε κόβουν... Αλλά το θέμα είναι αλλού... Άμα μπεις στο Harvard, Yale, MIT, CalTech (εδώ γαμεί California baby γιέα:P) υπάρχουν 2 λόγοι να μην τελειώσεις. a. Να είσαι ΠΟΛΥΥΥ μαλάκας και να μην κάθεσαι να διαβάσεις, αν χρειαστεί ακόμα και 24 ώρες το 24. b. Να είσαι θεός και να τα παρατήσεις για να ιδρύσεις τη Microsoft (Bill Gates)...

 

2. Φυσικά και σε όλα τα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης και του κόσμου δεν υπάρχει αυτή η βλακεία ότι με 5 περνάς... Δηλαδή υπάρχει...αλλά ο βαθμός που ονομάζεται βάση δεν είναι πάντα σταθερός. Τη μια φορά μπορεί να είναι 40 πόντοι την άλλη 50 την άλλη 30. Ανάλογα με την δυσκολία και το πως πήγαν οι υπόλοιποι, αλλά και ανάλογα με το πόσους θέλουν να κόψουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...