Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ: ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση; [part II]


*evgenia*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση:συγκρινεται ενας φοιτητης πχ.φυσικος με εναν φοιτητη ο οποιος μπηκε (μεχρι περσι ευτυχως!!) με βαθμο προσβασης 2,8??????????????

 

δηλαδη με συγχωρεις,ΤΙ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΒΑΘΜΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ 2,8????????

 

μαθηματικα?φυσικη?εκθεση?αρχαια?λατινικα? ΤΙ??????

και οι δυο ενδεχομενως να γινουν καθηγητες στο ιδιο γυμνασιο μετα απο χρονια και να παιρνουν τα ιδια χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Ax, evgenia, ξεκίνησες καλά αλλά μας τα χάλασες στο τέλος.

 

Αφού "τίποτε δε θα με σταματήσει να πιστεύω ότι..." γιατί ζητάς γνώμες;

 

Γνώμες ζητάμε για να κάνουμε συζήτηση. Συζήτηση με δόγματα γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, μαθετε να συγκρινετε ομοια πραγματα. Δεν μπορεις να συγκρινεις πχ το φυσικο με μια σχολη που ΔΕΝ υπαρχει στο ΤΕΙ. Μονο με ιδιες ιδικοτητες μπορει να γινει συγκριση (πληροφορικη, οικονομικα, δομικων εργων κτλ).

Υπαρχουν σχολες που δεν υπαρχουν σε ΑΕΙ οπως και σχολες που δεν υπαρχουν σε ΤΕΙ. Οταν τις συγκρινετε, ειναι λες και κανετε πραξεις με ποσοτητες που εχουν διαφορετικη μοναδα μετρησης (Πολλαπλασιαμος λιτρων με KCAL και βγαζουμε newton :P).

 

Και πρεπει επισης να αντιληφθουν ορισμενοι οτι ενας αλλος λογος που δεν μπορει να υπαρξει συγκριση ειναι οτι τα ΤΕΙ με τα ΑΕΙ στις ιδιες ειδικοτητες ειναι συμπληρωματικα. Επομενως λογικο ειναι ενα μαθημα να το κανει περισσοτερο πχ το ΤΕΙ και λιγοτερο το ΑΕΙ και αντιστροφα. Ο καθενας εμφαθυνει σε διαφορετικα πραγματα πανω στην ιδια επιστημη.

 

ΜΗΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ @@ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΜΗΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ @@ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ.

 

Μα, η δουλειά δεν είναι να βγούμε στον έξω κόσμο. Η δουλειά είναι να πιάσουμε πόρτα στο δημόσιο.

 

Και εκεί, ο τίτλος μετράει τρελά. Όταν ακούς για "κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων" (που γράφουν αλλού κάτι Ροβεσπιέροι) να διαβάζεις "δικαίωμα πρόσληψης στο δημόσιο". Μονιμότητα. Έεεεεετσι, που γράφει στην υπογραφή του ένας γνωστός και μη εξαιρετέος :)

 

Να θυμήσω, μήπως, πώς κόπασαν οι αντιδράσεις για την "ανωτατοποίηση" (ηδονική λέξη αυτή) της σχολής κληρικών της Ελλαδικής Εκκλησίας όταν τους διαβεβαίωσε η Γιαννάκου ότι οι "απόφοιτοι" δε θα προσλαμβάνονται ως καθηγητές θρησκευτικών στα σχολεία; (καλά, ας αναγνωριστεί ως ισότιμο το πτυχίο τους από το δημόσιο, να προσφύγουν οι γενειοφόροι το Ευρωπαϊκό δικαστήριο και σου λέω εγώ πόσα απίδια βάζει ο σάκος).

 

Critter, έχεις δίκιο. Το κακό είναι ότι η Ελληνική πραγματικότητα δε συμφωνεί με εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς το θέμα λέγεται αν η εκπάιδευση πρέπει να θεωρείται ανώτερη ή ανώτατη!Προφανώς και δεν είναι το ίδιο δύσκολο να περάσεις ένα μάθημα σε ένα ΑΕΙ και το ίδιο μάθημα στο αντίστοιχο ΤΕΙ(Βέβαια κατανοείτε οτι τα πράγματα δεν είναι απόλυτα). Επίσης συμφωνώ ότι κάποια ΑΕΙ πάλι δεν γίνεται να θεωρούνται ανώτατη εκπαίδευση. Δυσκολεύομαι να ορίσω το ανώτατη και ανώτερη αλλά καταθέτω την άποψη μου βάσει σύγκρισης.

 

Σε αυτά που λέει ο Critter δηλαδή ότι δεν μετράνε τα πτυχία αλλά η διάθεση και η ικανότητα του καθενός θα συμφωνήσω εν μέρει. Όπως είπε ο snoob δεν σε αφήνει η ελληνική πραγματικότητα να το θεωρήσεις έτσι. Εξηγούμαι:

Παλεύει ένας απόφοιτος της νομικής με βαθμό 5 και ένας της ανθρωπολογίας με βαθμό 9. όταν για να μπεις στη πόρτα του παραδείσου (συγνώμη του δημοσίου) μετράει ο βαθμος ποιος από τους 2 πρέπει να νιωθει ....

(Πρόταση δικιά μου να υπάρχει μία επιτροπή που να αξιολογεί το τμήμα κάθε πανεπιστημίου και σε διαδικασίες μοριοδότησης να υπολογίζεται το γινόμενο του βαθμού με τη βαθμολογία του τμήματος.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο οτι ακουω απο φοιτητες των ΤΕΙ (εγω δεν εχω προσωπικη αποψη) μου περιγραφουν το επιπεδο ως ενα bordelo... Μαλιστα ο ενας απο αυτους που τελειωσε ΤΕΙ Λογιστικης στην Θεσσαλονικη, εμεινε πολυ δυσαρεστημενος απο τις παρεχομενες γνωσεις και θα δωσει εισαγωγικες για ΑΕΙ Οικονομικα...

 

Η αληθεια ειναι πως βλεποντας το τι μαθανε στην Λογιστικη... ολα αυτα τα χρονια, δεν μπορουσα να διαφωνησω. Ηταν εξαιρετικα στενο το ευρος γνωσης και σε πολυ πρακτικο επιπεδο. Δεν σε βοηθα για να επιδιωξεις το κατι παραπανω στην πραξη, εαν θες να επιδιωξεις καριερα.

 

Γενικα τα ΤΕΙ, εγιναν ΑΤΕΙ κατ ονομα και οχι ουσια.

 

Το σημειο στο οποιο θα ηθελα να αντιγραψουν τα ΑΕΙ τα ΤΕΙ... ειναι η 6μηνη πρακτικη ασκηση. Αρκετα χρησιμη και ουσιωδης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παλιός φοιτητής του ΕΜΠ θυμάμαι την αντίδραση στην ανωτατοποίηση των ΤΕΙ. Πέρα από τυπικά θέματα (πχ διακύρηξη δημοσίων θέσεων και ποιοί έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς), τώρα, μετά από αρκετά χρόνια έχω μια ελαφρα διαφορετική άποψη από τότε.

 

Στο πτυχίο σου δίνεις αξία περισσότερο εσύ παρά το ίδρυμα ή κάποιος νόμος. Έτσι πέρα από κραυγαλέες διαφορές (Imperial vs ΑΤΕΙ Μεσολογγίου πχ) τα υπόλοιπά, τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι πάνω κάτω τα ίδια. Πιθανόν το πτυχείο ΑΕΙ να σου ανοίξει μια πόρτα παραπάνω αλλά προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Έτσι όπως κανένας δε μπορεί να με κάνει να πιστέψω ότι το ΕΜΠ πχ είναι το κορυφαίο τεχνολογικό ίδρυμα στην Ελλάδα (γιατί αν είναι έτσι είμαστε για κλάματα), κανείς δε μπορεί να μου πει ότι ένας απόφοιτος ΕΜΠ, ΑΠΘ κλπ είναι defacto καλύτερος από έναν απόφοιτο ΤΕΙ Αθηνών (αν και δε ξέρω καν το περιεχόμενο των σπουδών εκεί).

 

Με άλλα λόγια. Όπως δύο άτομα μπορέι να μπούν στο ίδιο ίδρυμα αλλά να βγουν με εντελώς διαφορετικό επίπεδο (όχι απαραίτητα με ανάλογη διαφορά βαθμού) το ίδιο μπορεί να γίνει και για διαφορετικά ιδρύματα. Έτσι ένας σπυδαστής ΤΕΙ μπορεί για μένα κάλλιστα, αν ξέρει (και το κάνει αρκετά νωρίς) να "χτίσει" το πτυχίο του και την καριέρα του να φτάσει σε πολύ ανώτερο επίπεδο, και "επιστημονικό" και "καριερίστικο" από κάποιον που θα επαναπαυθεί στο πτυχίο του ΑΕΙ.

Το σημειο στο οποιο θα ηθελα να αντιγραψουν τα ΑΕΙ τα ΤΕΙ... ειναι η 6μηνη πρακτικη ασκηση. Αρκετα χρησιμη και ουσιωδης..

Σωστό. Θα το προέκτεινα στο να είναι "πραγματική πρακτική".

 

Επίσης θα ήθελα γενικά να μη θεωρείται αυτονόητο ότι όποιος μπει σε ΑΕΙ, διαβάζοντας κάθε εξεταστική να μπορεί να βγάλει άνετα τη σχολή. Πείτε με μαζόχα αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε το επίπεδο δυσκολίας της σχολής να προσαρμόζεται ώστε να υπάρχει ένα ~σταθερό ποσοστό φοιτητών που δε μπορούν να τη βγάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης θα ήθελα γενικά να μη θεωρείται αυτονόητο ότι όποιος μπει σε ΑΕΙ, διαβάζοντας κάθε εξεταστική να μπορεί να βγάλει άνετα τη σχολή. Πείτε με μαζόχα αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε το επίπεδο δυσκολίας της σχολής να προσαρμόζεται ώστε να υπάρχει ένα ~σταθερό ποσοστό φοιτητών που δε μπορούν να τη βγάλουν.

 

 

Δεν θα σε πει κανένας μαζόχα επειδή ανεφέρεις μία πρακτική που χρησιμοποιούν πολλά κορυφαία (σύμφωνα με βαθμολογίες) πανεπιστημια της Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε πει κανένας μαζόχα επειδή ανεφέρεις μία πρακτική που χρησιμοποιούν πολλά κορυφαία (σύμφωνα με βαθμολογίες) πανεπιστημια της Ευρώπης.

 

Δε το ήξερα αυτό.

Δε ξέρω αν αυτό ισχύει και αλλού. Φανταζεσαι δηλαδή να πας στο Harvard να σκάσεις καμιά $100.000 και να σου πούν "Συγνώμη αλλά κόβεσαι ?"

 

Διάβασα και το post του Critter με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, η δουλειά δεν είναι να βγούμε στον έξω κόσμο. Η δουλειά είναι να πιάσουμε πόρτα στο δημόσιο.

 

Και εκεί, ο τίτλος μετράει τρελά. Όταν ακούς για "κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων" (που γράφουν αλλού κάτι Ροβεσπιέροι) να διαβάζεις "δικαίωμα πρόσληψης στο δημόσιο". Μονιμότητα. Έεεεεετσι, που γράφει στην υπογραφή του ένας γνωστός και μη εξαιρετέος :)

 

Κατ αρχας εμενα οι φιλοδοξιες μου δεν συμβαδιζουν με τη λογικη του δημοσιου. Ουτε καν με τη λογικη του ιδιωτικου υπαλληλου. Θελω να κανω κατι δικο μου και σε αυτο ΝΑΙ μετραει το τι ξερεις και οχι το τι δηλωνει το πτυχιο σου.

Αλλα να σου πω κατι?Δεστο και αλλιως. Το να γυμναζεις το μυαλο σου (δηλαδη να δινεις βαση στη γνωση και οχι στο χαρτι) δεν σου διασφαλιζει μονο την εργασια σου αλλα σε κανει και πιο εξυπνο στη ζωη και σε θεματα της καθημερινοτητας. Το να βγεις τουβλο απο τη σχολη, να μπεις στο δημοσιο και να σε κοροιδευει πχ η καθε τραπεζα με τις πιστωτικες και τα δανεια (πλειοψηφια των Ελληνων δλδ), ειναι αξιολυπητο.

 

Οσον αφορα παιδια που ειπαν οτι τα ΤΕΙ τους ειναι μπουρδελα, ποιος νομιζει οτι δεν υπαρχουν αντιστοιχοι φοιτητες των πανεπιστημιων που τα λενε αυτα?

Για παραδειγμα φιλη που σπουδαζει σε τμημα του 18 (Διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων) μου περιεγραψε μια κατασταση αστειρευτης φρικης. Ακομα και ξαδερφος μου που τελειωσε το πολυτεχνειο στην πατρα μου περιεγραφε εξεταστικες σχεδον χωρις επιτηρητες.

Προκειται για το ελληνικο μπουρδελο και οχι συγκεκριμενα για το μπουρδελο των ΑΕΙ ή των ΤΕΙ.

Ακου παραδειγμα ελληνα φοιτητη : Αυτες τις μερες δουλευω και τα απογευματα διαβαζω και παω και δινω μαθηματα στο ΠΑΠΕΙ που δεν εχει καταληψη. 3-4 παιδια εχω γνωρισει εκει περα που προφανως μπηκανε ως καλοι μαθητες στο τμημα. Ε!ενα πραγμα θα σου πω, αντι να αντιγραφω εγω απο αυτους που δουλευω, αντιγραφουν αυτοι απο μενα. Και αυτο δεν γινεται επειδη εγω ειμαι σαινι αλλα επειδη αυτοι δεν εχουν ανοιξει βιβλιο και στηριζονται στα σκονακια. Αυτοι ειναι οι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ που θελουν να συγκριθουν με τα ΤΕΙ πχ και θα ερθουν αυριο να κανουν οικονομικη μελετη στην εταιρια μου?

 

Τι να λεμε τωρα ρε παιδια?

Παντως επειδη ολοι το ξερουμε οτι οι φοιτητες των ΤΕΙ πιανουν χαμηλοβαθμες θεσεις μιας και αυτο υποδηλωνει το χαρτι τους, συνεχιζω να προτεινω ως οπλο σε αυτο τη γνωση. Αν παει ενας απο αυτους σε μια εταιρια με 600 ευρω λογω χαρτιου, αν εχει τη γνωση και ειναι "τσακαλι" θα εχει γρηγορη ανελιξη, μισθολογικη και εννοιολογικη σε επιπεδο που μπορει να ξεπερασει και μεταπτυχιακους. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα τριγυρο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα γιατι τα ΤΕΙ θεωρουνται κατωτερα των ΑΕΙ ξερω υπάρχουν πολλά ΤΕΙ οπως και ΑΕΙ που δεν επρεπε καν να υπάρχουν οχι να θεωρουνται και ανωτατη εκπαιδευση.Αλλα ΤΕΙ οπως Αθηνας και Περαια που σπουδαζω δεν καταλαβα γιατι εγω που σπουδα διοικηση γιατι το πτυχιο μου να ειναι υποδεεστερο ενος που έχει βγαλει το ΑΕΙ.4 χρονια κανω και εγω και ο άλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μίσος για τα ΤΕΙ...

 

Εφόσον τα ΑΕΙ έχουν τόσο τεράστια διαφορά στις παρεχόμενες γνώσεις όσο λέτε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, θα παίρνουν αυτοί τις δουλειές στις ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Δεν θα δώσει κανένας δουλειά στον "άσχετο" αποφοιτο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν αναφερόμαστε στον δημόσιο τομέα. Εκεί ουτως ή άλλως το σύστημα δεν είναι τελείως δίκαιο.

 

Μπορεί για παράδειγμα καποιος να βγάζει τη Νομική Αθηνών σε 8 χρόνια κατά μέσο όρο με μέτριο βαθμό και κάποιος άλλος να τελειώνει την νομική σε κάποια άλλη πόλη σε λιγότερα χρόνια και με μεγαλύτερο βαθμό, επειδή το επίπεδο είναι χαμηλότερο.

 

Με αυτή την λογική όμως θα έπρεπε να χωρίσουμε όλες τις σχολές σε κατηγορίες.

π.χ μπορεί κάποιος να θεωρεί οτι η ιατρική είναι ανώτερη επιστήμη από την φυσική ή την πληροφορική ή από τα ΤΕΦΑΑ και θα έπρεπε να έχει περισσότερα προνόμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παντως επειδη ολοι το ξερουμε οτι οι φοιτητες των ΤΕΙ πιανουν χαμηλοβαθμες θεσεις μιας και αυτο υποδηλωνει το χαρτι τους, συνεχιζω να προτεινω ως οπλο σε αυτο τη γνωση. Αν παει ενας απο αυτους σε μια εταιρια με 600 ευρω λογω χαρτιου, αν εχει τη γνωση και ειναι "τσακαλι" θα εχει γρηγορη ανελιξη, μισθολογικη και εννοιολογικη σε επιπεδο που μπορει να ξεπερασει και μεταπτυχιακους. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα τριγυρο σας.

 

Δε διαφωνούμε σε κάτι. Απλά, επισημαίνω αυτό που κι εσύ λες σε άλλο σημείο του μηνύματός σου, ότι η λογική σου δε συμβαδίζει με το δημόσιο.

 

Το θέμα, όμως, είναι ότι αυτή η φασαρία έχει επίκεντρο τη ζουμερή και λαχταριστή πίτα που λέγεται δημόσιος τομέας.

 

Πρόσληψη. Σιγουριά. Μονιμότητα. Καμία αξιολόγηση. Κανένας συναγωνισμός. Τίποτε. Ησυχία και ασφάλεια από εδώ μέχρι τη συνταξιοδότηση.

 

Και για να είμαστε ξεκάθαροι: εγώ δεν μέμφομαι κανέναν που διεκδικεί τα συμφέροντά του. Άσχετα αν διαφωνώ με τον τρόπο που το κάνει και τους λόγους για τους οποίους το κάνει. Ενοχλούμαι, όμως, όταν πάει να με πείσει ότι το κάνει για το "κοινό καλό" και το "μέλλον της χώρας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενια η συζητηση στην οποια θες να συμμετεχεις γινοταν πριν 4 χρονια...

 

επισης το να αποκαλουμε τα ΤΕΙ οπως πχ του Μεσολογγιου ανωτατη εκπαιδευση ειναι τουλαχιστον αστειο. Μονο εκπαιδευση δεν γινεται

 

Γιατί τι έχει το τει Μεσολογγίου? εγώ εκεί σπουδάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...