Προς το περιεχόμενο

AVIAddXSubs: Πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε DivX αρχεία


dimitk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό το AviAddXSubs, με έχει βοηθήσει τρομερά.

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα. Όταν ο ήχος στο avi είναι σε μορφή Dolby AC3 (και όχι σε MPEG όπως συνήθως), το divx που παράγεται έχει μεν κάποιο ήχο, αλλά προβληματικό. Ακούγεται ένα περίεργο πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με τον original ήχο.

 

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο? Καμιά ιδέα?

 

Αυτό συμβαίνει μόνο στον DivX player των Windows και εν γένει με οποιονδήποτε Windows player όταν λοίπουν οι κατάλληλοι drivers. Σε επιτραπέζιο player δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Wre palikaria ta dokimasa ola auta. Sto pc oi upotitloi paizoun mia xara. Otan ta grafw se dvd kai paw na to paiksw sto stand alone den diavasei kan to diskaki (the disc cannot be read). Sthn arxh ta egrapsa opws evgainan apo to programma. Meta ta metonomasa mesw tou nero se .avi anti gia .divx pou htane kai pali tipota. Kserei kaneis ti mporei na ftaiei???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιο πρόβλημα εγγραφής στο δισκάκι είναι. Δεν μοιάζει να έχει να κάνει κάτι με το όποιο περιεχόμενο. Ποιον player έχεις. Υποστηρίζει DivX;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dvd mou einai sony dvp-ns330. Den exw ksanadokimasei gia divx kai den kserw.

Vcd pantws paizei sigoura.

 

Άλλο VCD, άλλο DivX. VCD παίζουν σχεδόν όλα. Δες πρώτα αν μπορεί να παίξει DivX/XVid (αν είναι πάνω από 2 χρόνων player λίγο δύσκολο, ήταν σπάνιο φαινόμενο να παίζουν DivX μέχρι τότε). Μάλλον είναι πρόβλημα στο δισκάκι όμως όπως είπε και το παιδί πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα την έκδοση 3.11...

 

Είδα ελληνικά στο Samsung DVD-HD745 που τα ελλ. srt μου τα έβγαζε αστεράκια, ενώ η όλη εικόνα που βγαίνει είναι πολύ καλή - αναφέρομαι στη θέση και το μέγεθος των υποτίτλων.

 

Δεν μπορώ όμως να δω -όπως κ άλλοι φίλοι- τους subs στο pc με εγκατεστημένα PowerDVD, klite mega codec pack (MPC, BS) κ KMplayer. Το βρίσκω υπερβολικό να εγκαταστήσω κι άλλο sw-player, αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα άκρη με την προεπισκόπιση υποτιτλισμένων ταινιών στο pc.

 

Οι δοκιμές που έγιναν είναι οι εξής:

 

K-Lite Mega Codec Pack:

http://www.free-codecs.com/download/K_Lite_Mega_Codec_Pack.htm

Δεν έχω την τελευταία έκδοση. Δοκίμασα 3 διαφορετικές εκδόσεις αλλά δεν μπόρεσα να δω υποτίτλους (Media Player Classic, BSPlayer).

 

VLC Media Player Portable:

http://portableapps.com/apps/music_video/vlc_portable

Πολλοί φίλοι γράφουν ότι βρήκαν άκρη με αυτό το πρόγραμμα - σε μένα δεν δούλεψε.

 

MPlayer Portable:

http://portableapps.com/apps/music_video/mplayer_portable

Το δοκίμασα γιατί το βρήκα μαζί με το vlc - δεν είχα αποτέλεσμα.

 

PowerDVD 5:

Τίποτα...

 

KMPlayer:

http://www.kmplayer.com/forums/index.php

Η latest stable έκδοση με έχει βγάλει παλικάρι όποτε είχα πρόβλημα, συν το ότι είναι το μόνο πρόγραμμα που μάζεψε το dvd playback στο pc μου που είχε μαμηθεί. Το ότι δεν είδα φως εδώ ήταν η πιο μεγάλη απογοήτευση σε όλες τις δοκιμές καθότι είναι το συνολικά καλύτερο media player που χρησιμοποιώ.

 

DivX Player 6.5.0:

http://www.free-codecs.com/download/DivX_Player.htm

Επιτέλους φως! Οι υπότιτλοι φαίνονται απαράδεκτα μικροί αλλά τουλάχιστον βλέπω ότι υπάρχουν. Κατά τ' άλλα, θυμήθηκα γιατί είχα πετάξει το DivX Player αμέσως μόλις το είχα εγκαταστήσει για δοκιμή πριν από πολύ πολύ καιρό - μιλάμε γαι το πλέον απαράδεκτο player που έχω δοκιμάσει.

Σημειωτέον ότι εγκατέστησα μόνο τον codec & το player και τίποτε από τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ενα προβληματακι.Εφαρμοζω τη διαδικασια σε επεισοδια lost,αλλα στο 1χ23(και πλεον σε οποιδηποτε επεισοδιο) μου βγαζει το εξης σφαλμα:

 

= MuxXSubs2: fWrite: (RT) Write error (112) - Line 106

 

Τι να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL,την ειχα ψιλιαστει τη δουλεια,το ελυσα.Ειχε τελειωσει ο χωρος στον δισκο :D:D:D

 

 

Και μια τελευταια ερωτηση.Ειναι απαραιτητο να αλλαξω την καταληξη σε .avi?

Εχω το philips 3040.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια τελευταια ερωτηση.Ειναι απαραιτητο να αλλαξω την καταληξη σε .avi?

Εχω το philips 3040.

 

Αν το player σου δεν διαμαρτύρεται ή δεν εμφανίζει περίεργα τα ονόματα στη λίστα (όπως στο δικό μου), δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα πρόβλημα με το AviAddXSubs. Έχω μερικά avi που δεν μπορώ να τους ενσωματώσω υπότιτλους (βγάζει μήνυμα Operation Failed, χωρίς κάτι πιο περιγραφικό). Η μόνη διαφορά που έχω δει σε σχέση με άλλα avi (που σχεδόν ποτέ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα) είναι ότι ο ήχος είναι σε format Vorbis. Δεν δουλεύει μήπως με τέτοιο format ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...