Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει καποιος εαν στο HYUNDAI HDV-320U μπορεις να κανεις αναβαθμιση στο firmware και εαν μπορεις να επηρεασεις το ποσο γκρι θα εχω στους υποτιτλους;

 

 

Παιδια για το HYUNDAI HDV-320U έχω τις εξεις ερωτήσεις

1, το γκρι στους υπότιλους μπορει να αφαιρεθεί??

 

 

Αντιγράφω απο το post #750 ....

 

Οι παρακάτω φωτογραφία είναι απο το HYUNDAI 320U που έχει USB και είναι πανάκριβο.

Εχει 39 euro απο το Multirama.

 

Βλέπουμε το μέγεθος των υποτίτλων και το ενοχλητικό για κάποιους φόντο.

 

6wwnzpl.jpg

 

 

Η παρακάτω φωτογραφία είναι πάλι απο το HYUNDAI 320U σε σύγκριση με το SILVERCREST KH-6511 που είχε πριν ένα χρόνο το LIDL.

Και τα 2 μηχανήματα έχουν το ίδιο μέγεθος και οικογένεια γραμματοσειράς στους υπότιτλους.

 

Εδω βλέπουμε το HYUNDAI με το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

835ki0l.jpg

 

και εδώ βλέπουμε το SILVERCREST KH-6511 χωρίς το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

6uete9v.jpg

 

 

Προσωπικά προτιμώ το ενοχλητικό φόντο του HYUNDAI, και του όποιου HYUNDAI, γιατί με βοηθάει να διαβάσω τους υπότιτλους σε σκηνές σαν τις παραπάνω.

 

Ενω με το Silvercrest που δεν έχει το ενοχλητικό φόντο, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Προσπαθώ κάθε φορά να διαβάσω τι @#%&& λέει.

 

Οι φωτογραφίες της σύγκρισης είναι απο το "The Invasion" στο 18' 26''

Η τηλεόραση είναι 16:9 wide 32"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετώ το φορουμ.

Και περνάς κατευθειαν στο ψητό.

Μου αγόρασαν το παραπάνω home cinema. Και το ερώτημα παραμένει... Πώς θα παίξει το ρημάδι υπότιτλους από το usb...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει να μου προτεινει κανεις dvd/divx player 30-70 euro που να υποστηριζει divx αρχεια με ενσωματωμενους ελληνικους υποτιτλους(μεσω avisub)?

Kυκλοφορει ενα στον Μαρινοπουλο με 30 euro.Ξερει κανεις αν παιζουν σ'αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω απο το post #750 ....

 

Οι παρακάτω φωτογραφία είναι απο το HYUNDAI 320U που έχει USB και είναι πανάκριβο.

Εχει 39 euro απο το Multirama.

 

Βλέπουμε το μέγεθος των υποτίτλων και το ενοχλητικό για κάποιους φόντο.

 

6wwnzpl.jpg

 

 

Η παρακάτω φωτογραφία είναι πάλι απο το HYUNDAI 320U σε σύγκριση με το SILVERCREST KH-6511 που είχε πριν ένα χρόνο το LIDL.

Και τα 2 μηχανήματα έχουν το ίδιο μέγεθος και οικογένεια γραμματοσειράς στους υπότιτλους.

 

Εδω βλέπουμε το HYUNDAI με το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

835ki0l.jpg

 

και εδώ βλέπουμε το SILVERCREST KH-6511 χωρίς το ενοχλητικό φόντο στους υπότιτλους

 

6uete9v.jpg

 

 

Προσωπικά προτιμώ το ενοχλητικό φόντο του HYUNDAI, και του όποιου HYUNDAI, γιατί με βοηθάει να διαβάσω τους υπότιτλους σε σκηνές σαν τις παραπάνω.

 

Ενω με το Silvercrest που δεν έχει το ενοχλητικό φόντο, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Προσπαθώ κάθε φορά να διαβάσω τι @#%&& λέει.

 

Οι φωτογραφίες της σύγκρισης είναι απο το "The Invasion" στο 18' 26''

Η τηλεόραση είναι 16:9 wide 32"

 

 

 

 

με το divx 6.x του HYUNDAI 320U τι γινεται ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αυτό που θα ρωτήσω αλλά είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω 90 σελίδες.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Home cinema και έχω καταλήξει στα δύο παρακάτω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770445

και

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977505&product=943681

 

Το LG παίζει και xvid αρχεία κάτι που με ενδιαφέρει γιατί οι περισσότερες σειρές στο internet είναι με αυτήν την κωδικοποίηση αλλά στην περιγραφή δε γράφει αν παίζει και ελληνικούς υπότιτλους. Ξέρει κανείς αν παίζει υπότιτλους σε srt; στη λίστα με τα dvd players δεν υπάρχει απ' ότι είδα.

 

Το Sony από την άλλη έχει το καλό ότι έχει έξοδο HDMI και μιας και πρόσφατα αγόρασα μία Sony Bravia αξίζει να εκμεταλλέυτώ όλα τα χαρακτηριστικά της, ενώ παίζει και ελληνικόύς υπότιτλους σε divx, αλλά δε λέει τίποτα για xvid. Ξέρει κανείς αν παίζει και τέτοια αρχεία;

 

Ουσιαστικά με ενδιαφέρουν ελληνικοί υπότιτλοι σε xvid.

 

Αυτή τη στιγμή κλίνω περισσότερο προς το LG γιατί έχει και εγγύηση για 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

 

Έχω το audioline dvd 561, και ένω βλέπω ελληνικούς υποτιτλους σε dvix, η γραμματοσειρά τους είναι μικροσκοπική. Yπαρχει καποιος τρόπος να παίρνω μεγαλύτερους (ή έστω Bold) χαρακτήρες στην οθόνη μου?

Please Help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ψάχνω να αγοράσω home cinema και θα ήθελα καμιά παραπάνω γνώμη από κάποιον που έχει ψάξει. Έχω δει το LG HT-552TH αλλά έχω μερικές απορίες. Αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους στα xvid? Από usb ή εξωτερικό σκληρό τελικά διαβάζει τα αρχεία? Αν κάποιος το έχει και μπορεί να δώσει καμία γνώμη θα με βοηθούσε παρά πολύ. Αν υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση είναι επίσης ευπρόσδεκτη. Γενικά από άποψη απόδοσης και χρημάτων ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Ψάχνω να αγοράσω home cinema και θα ήθελα καμιά παραπάνω γνώμη από κάποιον που έχει ψάξει. Έχω δει το LG HT-552TH αλλά έχω μερικές απορίες. Αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους στα xvid? Από usb ή εξωτερικό σκληρό τελικά διαβάζει τα αρχεία? Αν κάποιος το έχει και μπορεί να δώσει καμία γνώμη θα με βοηθούσε παρά πολύ. Αν υπάρχει καμία καλύτερη πρόταση είναι επίσης ευπρόσδεκτη. Γενικά από άποψη απόδοσης και χρημάτων ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Ευχαριστώ πολύ.

 

Το έχω εδώ και λίγους μήνες.

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από ένα Home Cinema, ειδικά σε τέτοιο επίπεδο τιμής.

Είναι όμως πολύ καλό, καθαροί υπότιτλοι, διαβάζει γρήγορα από USB stick, από σκληρό δίσκο δεν έχω δοκιμάσει. Έχει οπτική έξοδο για όσους έχουν π.χ όπως εγώ PS2.

Γενικά (μέχρι τώρα τουλάχιστον) στα χρήματά του ή ακόμη και σε λίγο πιο ακριβά συστήματα δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήτανε τέλειο να υπήρχανε και players που να παίζουν και αρχεία υψηλής ευκρίνειας(mkv).

έλα όμως που δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι ακόμα σε προσιτές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήτανε τέλειο να υπήρχανε και players που να παίζουν και αρχεία υψηλής ευκρίνειας(mkv).

έλα όμως που δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι ακόμα σε προσιτές τιμές.

 

Υπάρχει όμως ένα πρόγραμμα, το SUPER Converter, που κάνει εκπληκτική δουλειά στη μετατροπή mkv (και όλων των άλλων ειδών) αρχείων. Είναι ίσως το μόνο που δεν έχω παρατηρήσει ούτε ένα jurky video στα avi που έχω κάνει. Το μόνο "μειονέκτημα" είναι ότι αργεί λίγο περισσότερο από τα άλλα, αλλά... απλά τέλειο!

Είναι freeware (εντελώς!!!) και μπορείτε να το βρείτε σην παρακάτω διεύθυνση.

http://www.erightsoft.com/SUPER.html

Μόνο πρέπει να έχετε λίγη υπομονή με τις ... αρχικές σελίδες μέχρι να το κατεβάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα προτιμούσα όπως μου στέλνει ο "θείος" τα αρχεία mkv να τα βάζω να παίζουν στο player μου χωρίς καμιά επεξεργασία όπως κάνω είδη για τις divx ταινίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω υπέρτατο μεν αλλά και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ(400 - 500 ευρώ) με τα ίδια λεφτά είναι προτιμότερο(κατά τι γνώμη μου) να πάω να αγοράσω ένα φτηνό pc ή media pc που απλά να έχει μια καλή κάρτα γραφικών για να βγάζει dvi/hdmi έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...