Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους,

 

Σήμερα κατάφερα να φτιάξω ένα firmware που να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους στο home cinema Philips HTS8100. Αν κάποιος το θέλει μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα. Φυσικά και το έχω βάλει στο δικό μου και λειτουργεί κανονικά!!!! :-D:-D:-D:-D

 

 

μπορείς να το στείλεις και σε μένα

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα pionner dv 400 και εχω κανει update το firmware και βλεπω ελληνικους υποτιτλους. Τωρα βγήκε ενα καινουριο update Pioneer_DV400_Sebastian_v .1 CP1253. υπαρχει νοημα να κανω εγκατασταση ή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει firmware για το συγκεκριμένο player που να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους τότε ναι υπάρχει σωτηρία αν δεν υπάρχει δυστυχώς δεν υπάρχει σωτηρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει firmware για το συγκεκριμένο player που να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους τότε ναι υπάρχει σωτηρία αν δεν υπάρχει δυστυχώς δεν υπάρχει σωτηρία...

 

Αυτό είναι το ερώτημα...

Υπάρχει;

Που να ψάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ενα προβλημα με το LG 298.

 

Παιζει κανονικα ελληνικους υποτιτλους αλλα μου κοβει απο την εικονα της τηλεορασης περιπου 1.5 εκατοστα απο καθε πλευρα.Εχω μια sony trinitron 21 ιντσων.

 

Μηπως φταει που ειναι μικρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ενα προβλημα με το LG 298.

 

Παιζει κανονικα ελληνικους υποτιτλους αλλα μου κοβει απο την εικονα της τηλεορασης περιπου 1.5 εκατοστα απο καθε πλευρα.Εχω μια sony trinitron 21 ιντσων.

 

Μηπως φταει που ειναι μικρη?

 

Σε σύγκριση με την οθόνη του υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω το topic του forum,

Επανερχομαι με μια ερωτηση μου που ομως δεν ετυχε καμμιας απαντησης μεχρι τώρα.

Αγορασα το funai 3705a

Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω αν εχει να κανει με τη συσκευη ή με την ποιοτητα των ταινιων και το αναφερω μηπως και καποιος αλλος το αντιμετώπισε ή ξερει να μου δωσει απάντηση

Το προβλημα συνίσταται στο εξής:

Σε μερικες (οχι παντα και οχι σε ολες) ταινιες η εικονα παγωνει και χρειαζεται stop-play για να ξαναπαιξει οπου ομως πηδαει στο επομενο screen με αποτελεσμα να γυριζω fast reward για να δω τα ιδια απο την αρχη. Στο δε σημειο που κολλαγε πριν δεν κολλαει την επομενη φορα αλλα κολλαει μετα απο λιγο και πάλι απο την αρχη... πραγμα αρκετα σπστικο οταν θες να δεις μια ταινια.

Αυτ το κανει σε καποιες ταινειες που εχω και οχι σε ολες

Στην περιπτωση που εχω 2 ή περισσοτερες ταινειες σε ενα dvd σε άλλες το κανει και σε άλλες οχι

Στη περιπτωση που εχω μια ταινια σε ενα dvd αν το κανει το κανει μονιμα ή δεν το κανει καθολου

Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να το δωσω για αντικατασταση σαν ελατωματικο μιας και τωρα που ειμαι εντος εγγύησης εχω την δυνατοτητα ή αν ειναι κατι που οφειλεται σε άλλους λόγους που δεν γνωρίζω και εδω ζητω τα φωτα σας

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω το topic του forum,

Επανερχομαι με μια ερωτηση μου που ομως δεν ετυχε καμμιας απαντησης μεχρι τώρα.

Αγορασα το funai 3705a

Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω αν εχει να κανει με τη συσκευη ή με την ποιοτητα των ταινιων και το αναφερω μηπως και καποιος αλλος το αντιμετώπισε ή ξερει να μου δωσει απάντηση

Το προβλημα συνίσταται στο εξής:

Σε μερικες (οχι παντα και οχι σε ολες) ταινιες η εικονα παγωνει και χρειαζεται stop-play για να ξαναπαιξει οπου ομως πηδαει στο επομενο screen με αποτελεσμα να γυριζω fast reward για να δω τα ιδια απο την αρχη. Στο δε σημειο που κολλαγε πριν δεν κολλαει την επομενη φορα αλλα κολλαει μετα απο λιγο και πάλι απο την αρχη... πραγμα αρκετα σπστικο οταν θες να δεις μια ταινια.

Αυτ το κανει σε καποιες ταινειες που εχω και οχι σε ολες

Στην περιπτωση που εχω 2 ή περισσοτερες ταινειες σε ενα dvd σε άλλες το κανει και σε άλλες οχι

Στη περιπτωση που εχω μια ταινια σε ενα dvd αν το κανει το κανει μονιμα ή δεν το κανει καθολου

Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να το δωσω για αντικατασταση σαν ελατωματικο μιας και τωρα που ειμαι εντος εγγύησης εχω την δυνατοτητα ή αν ειναι κατι που οφειλεται σε άλλους λόγους που δεν γνωρίζω και εδω ζητω τα φωτα σας

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δοκίμασες με άλλη μάρκα δισκάκια ή εγγραφή σε χαμηλότερη ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σύγκριση με την οθόνη του υπολογιστή?

 

 

Στον υπολιγιστη σε 19αρα οθονη τα δειχνει κανονικα.Στο LG ολες τις ταινιες (avi και DVD) κοβει απο καθε πλευρα.Εχω ψαξει τις ρυθμισεις της Sony αλλα δεν γινεται τιποτα.

Αυτο που κοβεται μπορω να το δω αν μετατοπισω την εικονα προς τα αριστερα αλλα μετα δεν εμφανιζει στη δεξια πλευρα το διπλασιο απο οτι πριν.Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω αλλα εχω απογοητευτει...

 

Υπαρχει κανεις που εχει Sony Trinitron 21''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολιγιστη σε 19αρα οθονη τα δειχνει κανονικα.Στο LG ολες τις ταινιες (avi και DVD) κοβει απο καθε πλευρα.Εχω ψαξει τις ρυθμισεις της Sony αλλα δεν γινεται τιποτα.

Αυτο που κοβεται μπορω να το δω αν μετατοπισω την εικονα προς τα αριστερα αλλα μετα δεν εμφανιζει στη δεξια πλευρα το διπλασιο απο οτι πριν.Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω αλλα εχω απογοητευτει...

 

Υπαρχει κανεις που εχει Sony Trinitron 21''?

 

Φυσιολογικό είναι, μην ανησυχείς.

 

Στην οθόνη του υπολογιστή σου όπως και κάθε υπολογιστή, βλέπεις όλη την εικόνα.

Αυτό λέγεται underscan.

 

Στις τηλεοράσεις ένα μέρος της εικόνας περιμετρικά δεν το βλέπουμε.

Αυτό λέγεται overscan.

 

Τα τελευταία χρόνια ότι τηλεόραση αγόρασα, έψαξα και βρήκα τα service menu και την ρύθμισα ώστε να έχω το μικρότερο δυνατό χάσιμο. :-)

 

 

Overscan wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...