Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το ''Popcorn Hour A-100'' όπως έγραψε ο φίλος ''JUST-GAMER'' είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα αγορά και υπάρχει σοβαρή σκέψη από μέρους μου για μελλοντική παραγγελία.

Όποιος φίλος το έχει θα παρακαλέσω και εγώ για ένα review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κακό φίλε aiantas είναι ότι δεν ξέρουμε αν στέλνουν Ελλάδα και αν στέλνουν 1. πόσο είναι τα τελωνειακές χρεώσεις, 2. πόση εγγύηση έχει και 3. καλύπτετε στην Ελλάδα η εγγύηση.

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα ήθελα να μου προτείνετε ένα divx/xvid player, το οποίο να μπορώ να το συνδέω με την τηλεόραση για να διαβάζει dvd με αρχεία avi μέσα, και να ανοίγει υπότιτλους (και ελληνικούς αν γίνεται) οι οποίοι όμως να βρίσκονται σε κάποιο φάκελο που να του δείχνω εγώ. Και εξηγούμαι. ΄Εχω ένα dvd στο οποίο έχω μέσα χύμα 12 επεισόδια από το House MD για παράδειγμα. Μαζί με τα 12 επεισόδια, έχω και 2 φακέλους, ένας που λέγεται Greek Subtitles και ένας άλλος που λέγεται English Subtitles, γιατί ως γνωστόν, άμα δεν είσαι ειδικός, δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις κιόλας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Τα αρχεία των υποτίτλων είναι σε μορφή .srt (μπορεί και σπανιότερα σε .sub), αλλά δεν έχουν το ίδιο όνομα με το όνομα του αρχείου. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος, αφού ανοίξει το αρχείο που θα του πω εγώ να παίξει, να του ρυθμίσω και τον υπότιτλο που θα χρειαστεί να διαβάζει? Και αν ναι, υπάρχει η δυνατότητα να κάνω subtitle correction (δηλαδη δευτερόλεπτα μπροστά ή πίσω στους υπότιτλους) όσο παίζει? Έχουν τέτοιες δυνατόττηες τα divx/xvid players?

Σόρυ αν ρωτάω κάτι χαζό, απλά δεν ξέρω τίποτα και καθόλου, οπότε θέλω να αγοράσω κάτι που σίγουρα κάνει την δουλειά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε να φορτώνει υπότιτλους που να είναι σε ξεχριστούς φακέλους?

Και, οκ, άμα δεν γίνεται αυτό, τουλάχιστον μπορείτε να προτείνετε κάποιο divx/xvid plyaer που να παίζει αυτά τα αρχεία, μαζί με υπότιτλους που βρίσκονται στον ίδιο φάκελο και με το ίδιο όνομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το pioneer dv-393 και μετά από μια αναβάθμιση firmware υποστηρίζει και τα ξεχωριστά αρχεία ελληνικών υποτίτλων ενώ με το αρχικό firmware δεν τα υποστήριζε αλλά ως εκεί στο ότι κανένα player δεν έχει τη δυνατότητα να κάνει τα υπόλοιπα που λες σχετικά με τους υπότιτλους έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος dali13gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ξεχωριστά, εννοείς να βρίσκονται σε διαφορετικό φάκελο και με διαφορετικό όνομα και απλά εσύ κάθε φορά να του λες από που να διαβάσει τους υπότιτλους, έτσι?

 

A, και κάτι άλλο. Όλα όσα έχω δει στα υποστηριζόμενα formats λένε divx. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι format είναι τα αρχεία που έχω (π.χ. ταινίες συμπιεσμένες σε μεγέθη του 1 ή 2 cd, τηλεοπτικές σειρές όπως αυτή που ανέφερα που βρίσκονται στα γνωστά μέρη, του θείου κλπ), υποστηρίζονται από αυτά που γράφουν απλά divx? Δηλαδή xvid δεν παίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό στο είπε είδη ο dali13gr otι δεν μπορεί να το κάνει κανενα dvd player μόνο htpc(Home Theater PC). εγώ απλά εννοώ ότι αν έχει στον ίδιο φάκελο ξεχωριστό αρχείο ελληνικών υπότιτλων απλά το ανανγωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=25901

 

το οποίο έχει usb για να διαβάζει από flash-άκια. Λογικά θα μπορώ να περνάω τα αρχεία video με τους υποτιτλους όπως θα έπρεπε κανονικά να είναι και θα τους διαβάζει, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοήθεια επειγόντως!!! Αγόρασα από το πλαίσιο το SD-470 της Toshiba (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977495&product=1025791) και μόλις είδα στο manual ότι τα avi τα παίζει μόνο αν είναι γραμένα σε cd-r και μάλιστα των 700 mb. Καταρχήν μπορώ να το επιστρέψω; μόνο τις οδηγίες εχω ανοίξει και κατά δευτερον υπάρχουν άλλα στα ίδια λεφτά που να παίζουν avi από dvd; εχει κανένας αυτό το μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...