Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!Σκεφτομαι να αγωρασω το Sony DVP NS38 αλλα εχω ακουσει οτι οι υποτιτλοι ειναι μικροσκοπικοι και με δυσκολια φαινονται...ισχυει κατι τετοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα

μια ερωτηση επειδη ειμαι ασχετος..

Οταν κατεβαζουμε μια ταινια αυτη αποθηκευεται σαν αρχειο avi..Σωστα?

Ποια η σχεση των αρχειων avi με τα divx η τα xvid???

Και μια ακομα βοηθεια...Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο dvd player που να παιζει αρχεια avi και ελληνικους υποτιλους?Κοστος μεχρι 150 ε,κσι καλο θα ειναι να μιλαμε για καινουρια μοντελα

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε αν το icy box παίζει ελληνικούς υπότιτλους;

Καλό θα ήταν εκτος απο τις 2 λίστες με players να φτιαχτει και μιας και hard-disk media players.

Το ιδανικο μηχανημα που ψαχνω πρεπει να ειναι

- mini NAS server (τουλαχιστον με FTP)

- ασυρματο (για να "πεταω" ταινιες μεσα του απο το αλλο δωματιο)

- να υποστηριζει ελληνικα srt

Επισυναπτω ενα αρχειο με τη μέχρι τωρα δικη μου ερευνα αγορας.

 

Εχετε καμια ιδεα;

Ευχαριστω,

Μιχαλης

media players.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι θέλω την βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα. Έχω αγοράσει το F&U DVD3727 με εισόδούς USB, SD card και εξοδο HDMI και ενώ παιζει κανονικά τους περισσότερους υπότιτλους (ελληνικούς) δεν διαβάζει αγγλικούς υπότιτλους!!! Άλλαξα με το notepad το encoding σε ANSI, UTF, etc και τα fonts αλλά τιποτέ. Όταν φορτώνει το βιντεο και παταώ το κουμπί των υποτίτλων δεν μου ωγάζει καθόλου επιλογές λες και δεν βρίσκει ή δεν διαβάζει καθόλου τους υπότιτλους μεσα στο φάκελο που τους εχω μαζί με το βίντεο. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε στα χέρια μου ένα νέο καλούδι, το Philips MCD-288, που είναι ένα πολύ όμορφο Home Theatre.

Δυστυχώς δεν εμφανίζονται Ελληνικά (κινέζικα), και ούτε μπορώ να εισάγω την Ελληνική κωδικοσελίδα 6976 που αναφέρεται και στο manual. Ετσι δεν υπάρχει καν η Ελληνική γλώσσα σαν επιλογή. Επίσης δεν υπάρχει (υπο)μενού για επιλογή γλώσσας σε DivX Subtitles... :(

 

Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει?

 

Καμιά καλή ιδέα???

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SONY DVP-NS38S το βρήκα εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770038

..από που όμως θα καταλάβω ότι παίζει υποτίτλους (srt)????είμαι έτοιμος να το αγοράσω αλλά διστάζω μην τυχον κάνω κάμια πατάτα και μου μείνει τσάμπα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SONY DVP-NS38S το βρήκα εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770038

..από που όμως θα καταλάβω ότι παίζει υποτίτλους (srt)????είμαι έτοιμος να το αγοράσω αλλά διστάζω μην τυχον κάνω κάμια πατάτα και μου μείνει τσάμπα????

 

Αφου τα NS 36 και 37 (excel αρχικου post) παιζουν λογικα και αυτο θα παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SONY DVP-NS38S το βρήκα εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770038

..από που όμως θα καταλάβω ότι παίζει υποτίτλους (srt)????είμαι έτοιμος να το αγοράσω αλλά διστάζω μην τυχον κάνω κάμια πατάτα και μου μείνει τσάμπα????

 

αν υπάρχει στην λίστα που έδωσε ο Asxetius στο πρωτο post θα παιζει κανονικα!

συμβουλεψου την...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια.Στο praktiker βρηκα ενα dvd player to UNITED DVD 8097 με USB γυρω στα 35 euros.Δεν υπαρχει στη λιστα του asxetius.Μηπως ξερει καποιος αν υποστηριζει ταινιες και srt στο USB?? Εγω παντως προσπαθησα με ενα υπαλληλο,λεγοντας του αν μπορω να το δοκιμασω εκει με ενα φλασακι που ειχα "συμπτωματικα" μαζι μου αλλα μου ειπε οτι δε γινεται,πρεπει να το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια.Στο praktiker βρηκα ενα dvd player to UNITED DVD 8097 με USB γυρω στα 35 euros.Δεν υπαρχει στη λιστα του asxetius.Μηπως ξερει καποιος αν υποστηριζει ταινιες και srt στο USB?? Εγω παντως προσπαθησα με ενα υπαλληλο,λεγοντας του αν μπορω να το δοκιμασω εκει με ενα φλασακι που ειχα "συμπτωματικα" μαζι μου αλλα μου ειπε οτι δε γινεται,πρεπει να το αγορασω.

 

Αν είναι εισαγωγή των ποντίων (Αμοιρίδης-Σαββίδης),100% παίζουν.Όμως να μη σε πάρω στο λαιμό μου,ρώτα αν δέχεται επιστροφές με λεφτά,δηλ αν δεν σου κάνει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

 

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή την ηλιθιότητα,δηλαδή να μη μπορούμε να testάρουμε την αγορά μας επί τόπου και να πρέπει να πάμε σπίτι και να ξαναγυρίσουμε.Είναι κάτι σαν τιμωρία μας,τα λαμόγια.Πόσες φορές δεν τσακώθηκα (στη πλάκα πάντα,σέβομαι τους εργαζόμενους σε οποιοδήποτε πόστο) με υπαλλήλους γι αυτό.Θυμάμαι μάλιστα,με τουπέ έστησα ολόκληρο home-cinema στο Macro,μόνος μου.Δεν με καταλάβανε αμέσως,νομίζανε ότι ήμουνα "επισκέπτης" εταιρείας.Ήθελα να δω αν υποστηρίζει πραγματικό πεντακάναλο (αναλογικό) κάποιο player.Μέχρι που ήρθε ο δ/ντης και μου είπε ότι απαγορεύεται να τα πειράζουμε από κει που είναι.Εγώ πάντως τη δουλειά μου πρόλαβα και την έκανα και δεν φορτώθηκα την κιτρινιά που πουλάγανε...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι που λες magazatoras, το ψιλοηθελα το UNITED γιατι ειναι και μικρο σε μεγεθος και χωραει σε ενα στενο ραφι που εχω,αλλα δε προκειται να δωσω χρηματα για κατι που μπορει να μην μου κανει τη δουλεια μου.Νομιζω στο εξωτερικο μπορεις να δοκιμασεις τη συσκευη που σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνομαι για dvdplayer που να κανει Upscale(για μελλοντικη χρήση), να διαθέτει τουλαχιστον usb θύρα και φυσικά να παίζει Ελληνικούς υπότιτλους.Έχω βρεί αυτο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702844

 

αλλά δέν γνωρίζω τίποτα για υποστήριξη υποτίτλων.Το έχει κανείς? Απο δυνατότητες το θεωρώ αρκετά καλό για την τιμή του.Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?Το θέλω σαν 2ο player οπότε δέν ψάχνω για κάτι επώνυμο και ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εισαγωγή των ποντίων (Αμοιρίδης-Σαββίδης),100% παίζουν.Όμως να μη σε πάρω στο λαιμό μου,ρώτα αν δέχεται επιστροφές με λεφτά,δηλ αν δεν σου κάνει να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

μήνυμα 1161, σελίδα 117, το F&U,dvd3727, από πλαίσιο, στα 55 ευρώ,με hdmi σύνδεση, δέχεται και usb stickακι , το οποίο αγόρασα από πλαίσιο, με εγγύηση αμοιρίδης-σαββίδης, έπαιζε περίπου το 50-60% των εξωτ.υποτίτλων!!!

 

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή την ηλιθιότητα,δηλαδή να μη μπορούμε να testάρουμε την αγορά μας επί τόπου και να πρέπει να πάμε σπίτι και να ξαναγυρίσουμε.Είναι κάτι σαν τιμωρία μας,τα λαμόγια.Πόσες φορές δεν τσακώθηκα (στη πλάκα πάντα,σέβομαι τους εργαζόμενους σε οποιοδήποτε πόστο) με υπαλλήλους γι αυτό.

 

Σε αυτό πιθανώς έχω σταθεί τυχερός!

Στο mediaMarkt, που τελικά πήρα ένα Lg, και στο πλαίσιο, που τελικά πήρα το Hyundai HDV-330UC, μου είχαν επιτρέψει να κανω δοκιμές, με ενα dvd που είχα μαζί μου, και μάλιστα, σε πάνω από 3 αρχεία εξωτ.υποτίτλων σε κάθε dvd player, μέχρι να βρω κάποιο που να τα παίζει όλα!!!

Ειδικά στο πλαίσιο, το παληκάρι ήταν γκαντέμης, γιατί στη λίστα με τα 8 Dvd που του είχα δώσει, μόνο το όγδοο τα έπαιζε όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήνυμα 1161, σελίδα 117, το F&U,dvd3727, από πλαίσιο, στα 55 ευρώ,με hdmi σύνδεση, δέχεται και usb stickακι , το οποίο αγόρασα από πλαίσιο, με εγγύηση αμοιρίδης-σαββίδης, έπαιζε περίπου το 50-60% των εξωτ.υποτίτλων!!!

 

Ίσως,λέω εγώ χωρίς να έχω καμιά σχεση με τους εισαγωγείς,ότι τα srt που δεν αποδιδόντουσαν δεν ήταν ansi.

 

 

 

Σε αυτό πιθανώς έχω σταθεί τυχερός!

Στο mediaMarkt, που τελικά πήρα ένα Lg, και στο πλαίσιο, που τελικά πήρα το Hyundai HDV-330UC, μου είχαν επιτρέψει να κανω δοκιμές, με ενα dvd που είχα μαζί μου, και μάλιστα, σε πάνω από 3 αρχεία εξωτ.υποτίτλων σε κάθε dvd player, μέχρι να βρω κάποιο που να τα παίζει όλα!!!

Ειδικά στο πλαίσιο, το παληκάρι ήταν γκαντέμης, γιατί στη λίστα με τα 8 Dvd που του είχα δώσει, μόνο το όγδοο τα έπαιζε όλα!

Στο mediamarkt έπρεπε να πάω πρωί,να πετύχω κάποιον στις καλές του,να μην έχει κοντά του γκόμενα και τότε,αν.

Στο Πλαίσιο,με στείλαν στον 2o,στο service να μου πούνε αν παίζει Ελληνικά.

Στο Carefour με διαβεβαίωσε ο πωλητής ότι δεν παίζει,δεν ήθελε με κανένα τρόπο να με αφήσει να βάλω DVDR μέσα,πήρα ένα για δοκιμή,πήγα σπίτι το δοκίμασα,είδα ότι τα αποδίδει σωστά,γύρισα πίσω να πάρω κι άλλο και ...είχαν τελειώσει.

 

Οι μόνοι που με άφησαν να κάνω δοκιμές με τις ευλογίες τους μάλιστα,ήταν αυτοί στο Fnack.Ευγενέστατοι,μιας και γι αυτούς δούλευα στο τζάμπα,καθότι είχα φτιάξει και πηγαδάκι με τις προσπάθειες και τις συζητήσεις μου με αυτούς που ενδιαφερόντουσαν.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...