Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tHANKS ,αλλά με το απλό notepad Που έχω, μου βγάζει μόνο 4 επιλογές:

1) ansi

2) unicode

3)unicode big endian

4) UTF-8.

Με το notepad++ που μόλις κατέβασα, οι επιλογές δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που μου είπες εσύ, ή με τις παραπάνω, και είναι και δεκάδες, αλλα καμία δεν δίνει επιλογή σαν ansi, ή iso ή κάτι τέτοιο.

Και τέλος, οι 2 υπότιτλοι, που ο ένας παίζει, και ο άλλος όχι, έχουν και οι 2 επιλογή ansi εκεί πέρα....

 

 

ανέβασα τους υπότιτλους που χρησιμοποιώ ως παράδειγμα, για να τους δεις κ εσύ.

Οι 2 υπότιτλοι the big bang theory, και ο ένας onion movie, δεν παίζουν στο dvd player.

Οι υπόλοιποι παίζουν κανονικά!!!

SUBTITLES.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις δίκιο, δε θυμόμουν καλά για το Notepad++. Εμφανίζει μόνο ANSI και UTF-8 (αυτά σε ενδιαφέρουν). Αν σε ενδιαφέρει ακόμη μεγαλύτερος έλεγχος, νομίζω πως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλον text editor. Ο UltraEdit απ' όσο ξέρω είναι ακόμη πιο λεπτομερειακός σε αυτά, αλλά $$$. Επίσης, υπάρχουν command line εργαλεία για μετατροπές μεταξύ διαφόρων encodings, δες εδώ: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=201907

 

 

Τους υποτίτλους τους άνοιξα και φαίνεται να είναι όλοι ANSI. Δε βλέπω κάποιον προφανή λόγο που δεν παίζουν. Δοκίμασε να τους ανοίξεις από το Notepad++ και να τους ξανασώσεις σε άλλον κατάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα κάνω, και θα τα ξαναπεράσω σε ενα dvd-rw,να δω αν θα τα διαβάσει.

θα ξαναποστάρω το απόγευμα για μια παραπάνω γνώμη, αλλά από ότι βλέπω, δεν υπάρχει προφανής δικαιολογία γιατί παίζει το ένα,και δεν παίζει το άλλο! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα και έτσι,και δεν διαπίστωσα δυστυχώς καμία διαφορά...

Παρότι το μέγεθος των υποτίτλων είναι πολύ καλό, θα το γυρίσω πίσω, γιατί δε μπορώ να τζογάρω αν παίζω κάθε φορά με υπότιτλους ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πιο μικρό όνομα να δεις αν παίζουν. Αν και χλωμό, ίσως έχει παραξενιά το player σου και δεν διαβάζει υπότιτλους με πολλούς χαρακτήρες σαν filename.

 

Τέλος κατέβασε Subtitle Workshop και προσπάθησε να τους αλλάξεις format, .sub για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση. Δεν πήγε καν το μυαλό μου εκεί.

 

Επίσης, τα περίεργα filenames με ένα κάρο τελείες στη θέση του χαρακτήρα space μπορεί επίσης να δημιουργούν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολύ σωστή παρατήρηση. Δεν πήγε καν το μυαλό μου εκεί.

 

Επίσης, τα περίεργα filenames με ένα κάρο τελείες στη θέση του χαρακτήρα space μπορεί επίσης να δημιουργούν πρόβλημα.

 

 

Και εμένα στις πολλές τελείες πήγε το μυαλό μου. Αλλά και το avi (που του παίζει μια χαρά) δεν έχει το ίδιο όνομα?

 

Anyway καλό θα ήταν να τα ονομάσει 1.avi και 1.srt για να φύγει το θέμα του ονόματος από τη μέση.

Επεξ/σία από xpapias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βάλε πιο μικρό όνομα να δεις αν παίζουν. Αν και χλωμό, ίσως έχει παραξενιά το player σου και δεν διαβάζει υπότιτλους με πολλούς χαρακτήρες σαν filename.

 

Τέλος κατέβασε Subtitle Workshop και προσπάθησε να τους αλλάξεις format, .sub για παράδειγμα.

φτου γαμώτο! Τώρα την είδα την παρατήρηση αυτή, και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν την σκέφτηκα καθόλου!

Δε νομίζω να αλλάξει κάτι, μια που το 1ο επεισόδιο της σειράς που παίζει, με το 17ο, που δεν παίζει, έχουν σχεδόν ίδια γραμματα, αλλά παρολαυτα θα αξιζε τον κόπο να το δοκιμάσω.

Επειδή το έχω ήδη πακετάρει προς επιστροφή σήμερα το απόγευμα, γνωρίζει κάποιος χρήστης, καμια πρόταση από πλαίσιο σε αυτά τα λεφτά περίπου ? από 40 μέχρι 70?

(παρεμπιπτόντως, τόση ώρα, μιλάω για αυτό εδώ το dvd )

-----Προστέθηκε 22/9/2008 στις 08 : 07 : 34-----

Samsung DVD-1080P8διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους, αλλά όχι όλους.

διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους, αλλά κάνει το Ν ομικρον, και πολύ κακή γραμματοσειρά

για το F&U, σας είπα ήδη. καούτσικο μεγεθος, αλλά διαβασε το 60% των αρχείων που έβαλα μέσα...

Τώρα...Μετά από τόσες δοκιμές....

Το μοναδικό που έπαιξε τα πάντα, και αγορασα τελικά, ήταν το...

Hyundai HDV-330UC.

Κριτική: Για τα λεφτά του ΣΟΥΠΕΡ! Μόνο 39 ευρώ από πλαίσιο.

Γραμματοσειρά συμπαθητική, γραμματα σχετικά μικρά, αλλά όχι ψείρες, και το μόνο ενοχλητικό είναι ότι δεν έχει (μαμήσιο) font στα γραμματα, οπότε αν πέσουν πάνω σε ασπρο backround, υπάρχιε ψιλοπροβλημα! Βέβαια,δεν ξερω αν φτιάχνεται για να σας πω...

Εξοδο coax για home cinema, και δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ η usb υποδοχή....

Αυτά...

(όποιος ξέρει αν αλλάζει το backround Των υποτιτλων ή όχι,ας με ενημερώσει!!)!!!

Επεξ/σία από antreaslam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω εαν εχει γραφτει ξανα, καθως δεν εχω το χρονο να κοιταξω σε ολες τις σελιδες, αλλα..... DVD 3312B GCV σε τρελη προσφορα απο electroworld(9,99 ) ....Ξερει κανεις εαν παιζει greek subs;

 

Ευχαριστω

 

edit : για το United DVD PLAYER 7050 μηπως υπαρχει κανενα firmware ή μπορει να γινει κατι με τα firmware που υπαρχουν για τα αλλα μοντελα;

Επεξ/σία από gore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν εχει γραφτει ξανα, καθως δεν εχω το χρονο να κοιταξω σε ολες τις σελιδες, αλλα..... DVD 3312B GCV σε τρελη προσφορα απο electroworld(9,99 ) ....Ξερει κανεις εαν παιζει greek subs;

 

Ευχαριστω

 

Καπου εδω εχει γραφτει οτι παιζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ομως στο φυλλαδιο που μοιραστηκε σημερα και ισχυει αυριο Οσο για την μαρκα την εγραψε GCV.Επισης δινουν το PS3 299 ευρω με τον ογδονταρι σκληρο,ασυρματο χειριστηριο και 2 παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό καιρό απραξίας (λόγω εργασίας)....

 

επιτέλους....:-D:-D

 

Ενημέρωση λίστας (87) DVD players/recorders 24-9-08 - 19:45

+ LG DVX-392H

+ TRENTON TR-023

+ HYUNDAI HDV-330UC

 

 

P.s. Οσα νεα μηχανήματα αναφέρθηκαν στο θέμα και δεν υπάρχουν στην λίστα, θα προστεθούν μόλις τα εντοπίσω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσθέστε και το Schaub Lorenz DVD-20398. Το είχα πάρει στις αρχές του καλοκαιριού από Electro World περίπου 20 ευρώ και παίζει μια χαρά τα ελληνικά SRT. Χαρακτηριστικά του σε PDF, εδώ.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν θα θέλατε να μεταφερθεί η λίστα στο Insomnia Wiki. Υπάρχει markup κώδικας που δημιουργεί πίνακες. Επίσης, θα γίνει σίγουρα ευκολότερη και πιο άμεση η ενημέρωση με νέες συσκευές.

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρεί μια τηλεόραση 20 η οποία έχει ενσωματομένο DVD player. Φαίνεται ότι παίζει srt divx κτλ. Το μοντέλο είναι FD2020W, ξέρει κανείς τίποτα ?

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=43881

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...