Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα lg dvd player.Είμαι ανάμεσα στο lg-dvx-340 και στο lg dvx-286.Σε προηγουμενο post διάβασα ότι το 340 κόβει κάποιους υπότιτλους στα dvix.

Κάνει το ίδιο και το 286?

Φταιέι ότι οι υπότιτλοι ήταν πολύ μεγάλοι ή το 286 έχει καλύτερο λογισμικό?

Το 286 έχει φόντο πίσω από τους υπότιτλους?

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

-----Προστέθηκε 6/10/2008 στις 11 : 42 : 37-----

 

 

Γεια σας παιδια.Να κάνω μια ερωτησούλα?

Το dvd player LG DVX-340 ξέρει κανείς αν παίζει κανονικά ελληνικούς υπότιτλους?

Το έψαξα στη λίστα του excel αλλά δεν υπάρχει.Εχω διαβάσει στα ποστ σας ότι γενικά τα LG έναι εντάξει και παίζουν ελλ υπότιτλους out-of-the-box.Απλά αν κάποιος το έχει αγοράσει και ξέρει σίγουρα ας πει.(και να συμπληρωθει και στη λίστα να υπαρχει μήπως ρωτήσει και κανένας άλλος)

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα lg dvd player.Είμαι ανάμεσα στο lg-dvx-340 και στο lg dvx-286.Σε προηγουμενο post διάβασα ότι το 340 κόβει κάποιους υπότιτλους στα dvix.

Κάνει το ίδιο και το 286?

Φταιέι ότι οι υπότιτλοι ήταν πολύ μεγάλοι ή το 286 έχει καλύτερο λογισμικό?

Το 286 έχει φόντο πίσω από τους υπότιτλους?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω να αγοράσω DVD-player που:

1. να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους (σε ικανοποιητικό μέγεθος).

2. να μην χρειάζεται firmware update

3. να παίζει ταινίες από usb stick

4. να κοστίζει ως 80 ευρώ

 

Έχω διαβάσει αρκετά posts αλλά και το αρχείο με τα 92(!!!) dvd players και κατέληξα ότι αρκετά καλά είναι τα LG. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω να αγοράσω DVD-player που:

1. να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους (σε ικανοποιητικό μέγεθος).

2. να μην χρειάζεται firmware update

3. να παίζει ταινίες από usb stick

4. να κοστίζει ως 80 ευρώ

 

Έχω διαβάσει αρκετά posts αλλά και το αρχείο με τα 92(!!!) dvd players και κατέληξα ότι αρκετά καλά είναι τα LG. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Νομιζω ειναι οτι πρεπει.

LG DVX392H

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=43471

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ψάχνω να αγοράσω DVD-player που:

1. να υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους (σε ικανοποιητικό μέγεθος).

2. να μην χρειάζεται firmware update

3. να παίζει ταινίες από usb stick

4. να κοστίζει ως 80 ευρώ

 

Έχω διαβάσει αρκετά posts αλλά και το αρχείο με τα 92(!!!) dvd players και κατέληξα ότι αρκετά καλά είναι τα LG. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Κοίτα, τα LG δεν έχουν μεγάλους υπότιτλους όμως έχουν μεγαλύτερα από άλλα μοντέλα της αγοράς (πχ. PHILIPS από το οποίο έχω εμπειρία, HYUNDAI, Advent κλπ που έχω ακούσει).

 

Προσωπικά έχω 2 dvd ένα LG 382 και ένα PHILIPS 3260. Παίζουν και τα 2 ελληνικούς υπότιτλους χωρίς επιπλέον firmware και κοστίζουν ~59Ε το καθένα.

Το LG έχει

+ ικανοποιητικούς αλλά όχι μεγάλους υπότιτλους (δεν υπάρχει δυνατότητα για μαύρο πλαισιο γύρω τους)

+ πολύ καλή ποιότητα εικόνας

- δεν πρέπει να παίζει 1080p τα οποία όμως έχουν ούτως η άλλως Τεράστιο μέγεθος.

 

Το PHILIPS

+ έχει πολύ καλό μέγεθος υποτίτλων με την προϋπόθεση ότι κάνεις την αναβάθμιση. Η διαδικασία είναι πολύ απλή πάντως.

- η ποιότητα (χρωματική απόδοση) είναι αντίστοιχη του LG χρειάζεται όμως να παίξεις με τις ρυθμίσεις.

 

Νομίζω ότι αυτό που σου προτείνει ο Γιάννης πρέπει να παίζει και 1080p και υπότιτλους με μαύρο φόντο. Οπότε πρέπει να είναι όντως πολύ καλή επιλογή (79E στα multirama)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το εξής:

Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω το LG DVX-340 ή το Hyundai HHD-3630UC ή το LG DVX-286.

Βλέπω ότι το Hyundai έχει περισσότερα χαρακτηριστικά, αλλά μ'ενδιαφέρει κι η ποιότητα/αξιοπιστία γι'αυτό το σκέφτομαι.

Τι προτείνετε;

 

Αν υπάρχει και κάποιο τρίτο σε αυτά τα χρήματα και πάνω κάτω αυτά τα χαρακτηριστικά (μ'ενδιαφέρει κυρίως να παίζει τα πάντα και να 'χει καλή εικόνα), που να είναι καλύτερο κι από τα δύο, πείτε μου pls!

Επεξ/σία από froufrou78
Προσθήκη DVX-286
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα dvd IQ-340 το οποιο εχει θυρα usb για να παιζει divx απο φορητες συσκευες.Ενω ομως το mp3 stick που εχω το αναγνωριζει κανονικα οταν συνδεω ενα WD 60gb που εχω (ειναι FAT32 και απο αυτους που δεν χρειαζονται ξεχωριστο τροφοδοτικο) δεν το βρησκει καθολου.Ξερει κανεις τι μπορει να κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα dvd IQ-340 το οποιο εχει θυρα usb για να παιζει divx απο φορητες συσκευες.Ενω ομως το mp3 stick που εχω το αναγνωριζει κανονικα οταν συνδεω ενα WD 60gb που εχω (ειναι FAT32 και απο αυτους που δεν χρειαζονται ξεχωριστο τροφοδοτικο) δεν το βρησκει καθολου.Ξερει κανεις τι μπορει να κανω λαθος?

 

Δεν θα σ'αρέσει αυτό που θα πω αλλά....

 

Δεν θυμάμαι να δούλεψε δίσκος χωρίς τροφοδοσία σε κάποιο μηχάνημα στους 21 μήνες που διατηρώ το θέμα στο Greektvsubs, τους 17 μήνες στο insomnia, και τους 13 μήνες στο avsite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Βρίσκομαι ανάμεσα στο TOSHIBA SD-281E και στο LG DVX-286. Η επίλογή μου εξαρτάται αποκλειστικά από την ποιότητα προβολής των εξωτερικών υποτίτλων (μέγεθος, ευκρίνεια). Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το εξής:

Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω το LG DVX-340 ή το Hyundai HHD-3630UC ή το LG DVX-286.

Βλέπω ότι το Hyundai έχει περισσότερα χαρακτηριστικά, αλλά μ'ενδιαφέρει κι η ποιότητα/αξιοπιστία γι'αυτό το σκέφτομαι.

Τι προτείνετε;

 

Αν υπάρχει και κάποιο τρίτο σε αυτά τα χρήματα και πάνω κάτω αυτά τα χαρακτηριστικά (μ'ενδιαφέρει κυρίως να παίζει τα πάντα και να 'χει καλή εικόνα), που να είναι καλύτερο κι από τα δύο, πείτε μου pls!

 

Κάποιος;;;; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει που δεν πήρα απάντηση...Τελικά, με πρόλαβε ο άντρας μου και πήρε το Philips DVP3264.

Παίζει μια χαρά divx με ελληνικούς υπότιτλους, αναγνώρισε όλα τα αρχεία που είχε μέσα το dvd (6), έχει καλή εικόνα και ήχο (με εφέ), τουλάχιστον σε σύγκριση μ'ένα αρχαίο samsung που είχα, έχει θύρα usb, την οποία δεν έχω δοκιμάσει όμως ακόμα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι υπότιτλοι είναι μάλλον μικροί. Έχω όμως φόντο και είναι ευδιάκριτοι. Θα ανεβάσω εικόνα μόλις μπορέσω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Το πήραμε από τα Carrefour με 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει που δεν πήρα απάντηση...Τελικά, με πρόλαβε ο άντρας μου και πήρε το Philips DVP3264.

Παίζει μια χαρά divx με ελληνικούς υπότιτλους, αναγνώρισε όλα τα αρχεία που είχε μέσα το dvd (6), έχει καλή εικόνα και ήχο (με εφέ), τουλάχιστον σε σύγκριση μ'ένα αρχαίο samsung που είχα, έχει θύρα usb, την οποία δεν έχω δοκιμάσει όμως ακόμα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι υπότιτλοι είναι μάλλον μικροί. Έχω όμως φόντο και είναι ευδιάκριτοι. Θα ανεβάσω εικόνα μόλις μπορέσω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Το πήραμε από τα Carrefour με 50 ευρώ.

 

Thanx :-) Καλές προβολές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει που δεν πήρα απάντηση...Τελικά, με πρόλαβε ο άντρας μου και πήρε το Philips DVP3264.

Παίζει μια χαρά divx με ελληνικούς υπότιτλους, αναγνώρισε όλα τα αρχεία που είχε μέσα το dvd (6), έχει καλή εικόνα και ήχο (με εφέ), τουλάχιστον σε σύγκριση μ'ένα αρχαίο samsung που είχα, έχει θύρα usb, την οποία δεν έχω δοκιμάσει όμως ακόμα.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι υπότιτλοι είναι μάλλον μικροί. Έχω όμως φόντο και είναι ευδιάκριτοι. Θα ανεβάσω εικόνα μόλις μπορέσω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Το πήραμε από τα Carrefour με 50 ευρώ.

 

Εγω εχω το 3260 το οποιο ειναι παρομοιο με το δικο σου, εχουν και τις ιδιες οδηγιες.Το usb ειναι δυναμιτης διαβαζει φλασακι σε χρονο 2 sec.Πραγματικα οι υποτιτλοι ειναι οχι μικροι αλλα ψειρες και ειναι και σχετικα ψηλα.Εκανα ομως αναβαθμιση και τωρα ειναι μια χαρα.Παρε την αντιπροσωπεια και ρωτα τους αν παιρνουν την ιδια αναβαθμιση.Αν ναι τοτε διαβασε το παρακατω θεμα και θα βρεις λυση

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=269186

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα dvd IQ-340 το οποιο εχει θυρα usb για να παιζει divx απο φορητες συσκευες.Ενω ομως το mp3 stick που εχω το αναγνωριζει κανονικα οταν συνδεω ενα WD 60gb που εχω (ειναι FAT32 και απο αυτους που δεν χρειαζονται ξεχωριστο τροφοδοτικο) δεν το βρησκει καθολου.Ξερει κανεις τι μπορει να κανω λαθος?

 

Εχουμε νέα απο 2 χρήστες του GreekTVsubS :-):-)

 

Εχω ενα εξωτερικο WD My Passport Essential 320 GB 2.5 χωρις τροφοδοτικο

και 2 player με usb (Philips 3260,F&U dvp10610t,φορητο ).Επαιξε και στα 2 Οταν εκανα ενα θεμα στο insomnia μου απαντησαν οτι χωρις τροφοδοσια θα καει το dvd player.Ισχυει κατι τετοιο ?

 

Το σχετικό post εδώ

 

 

 

Στο Hyundai HDV-320U έχω συνδέσει έναν εξωτερικό σκληρό που έδινε πριν από κανά χρόνο δώρο το conn-x: WD 2.5" 80GB FAT32, ένα partition, χωρίς εξωτερική τροφοδοσία. Τον αναγνωρίζει (μετά από κάποιο διάστημα) κανονικά και δουλεύει μια χαρά. Άλλους σκληρούς δεν έχω δοκιμάσει...

 

Το σχετικό post εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από τη μεριά μου επαναλαμβάνω ό,τι έγραψα εδώ: το Philips 3260 "αναγνωρίζει" και "διαβάζει" κανονικά μέσω USB έναν 500άρι WD MyBook με εξωτερική τροφοδοσία διαμορφωμένο σε FAT32.

 

Αναγνώρισε επίσης και προχώρησε κανονικά στην αναπαραγωγή αρχείου βίντεο από USB stick 2GB (χωρίς, φυσικά, εξωτερική τροφοδοσία...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...