Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, nikmichas είπε

Καλησπέρα, συγγενής ενδιαφέρεται να τοποθετήσει Υγραεριοκίνηση σε καλοσυντηρημένο (με 120.000χλμ μέχρι τώρα) Audi A3 1.6 του 2001 (model 8L) για να κάνει διαδρομές εκτός πόλης με πάνω από 20.000χλμ ανά χρόνο. Τι λέτε;

2001 απλό είναι δεν είναι ανάγκη να πας σε ακριβά συστήματα και με 120.000 να το βάλει με κλειστά ματια.

το δικό μου opel vectra του 2005 το έβαλα στα 128.000 χιλιόμετρα και κοντεύω 376.000. Απλο σύστημα έχω με απλά μπεκ και όχι τύπου βενζίνης τα άλλαξα μια φορά στα 120.000 χιλιόμετρα. Θα σου πει και ο εγκαταστάτης αλλα επειδή είναι απλό ενδεχομένως δεν χρειάζεται και ψεκασμούς βενζίνης όπως το δικό μου και το κέρδος στα καυσιμα ξεπερνάει και το 50% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

2001 απλό είναι δεν είναι ανάγκη να πας σε ακριβά συστήματα και με 120.000 να το βάλει με κλειστά ματια.

το δικό μου opel vectra του 2005 το έβαλα στα 128.000 χιλιόμετρα και κοντεύω 376.000. Απλο σύστημα έχω με απλά μπεκ και όχι τύπου βενζίνης τα άλλαξα μια φορά στα 120.000 χιλιόμετρα. Θα σου πει και ο εγκαταστάτης αλλα επειδή είναι απλό ενδεχομένως δεν χρειάζεται και ψεκασμούς βενζίνης όπως το δικό μου και το κέρδος στα καυσιμα ξεπερνάει και το 50% 

Αναλόγως πάντα το μοτέρ . Μερικά μοτέρ θέλουν περαιτέρω έρευνα . Ψεκασμούς βενζίνης εγώ είμαι υπέρ και για τα μπεκ βενζίνης και για να καταναλώνει τη βενζίνη σταθερά και να μη κάθομαι και γυρίζω . Και εμένα το Opel Corsa C υποτίθεται δε θέλει , προσωπικά του έχω βάλει .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Αναλόγως πάντα το μοτέρ . Μερικά μοτέρ θέλουν περαιτέρω έρευνα . Ψεκασμούς βενζίνης εγώ είμαι υπέρ και για τα μπεκ βενζίνης και για να καταναλώνει τη βενζίνη σταθερά και να μη κάθομαι και γυρίζω . Και εμένα το Opel Corsa C υποτίθεται δε θέλει , προσωπικά του έχω βάλει .

Μελέτη είμαι τυχερός έπεσα στο απλό μοτέρ το 16βάλβιδο των 100 ίππων. Το πήρα αρχές Ιουνίου μετά από 3 μήνες το Σεπτέβρη αλλάζει μοτέρ βάζει των 107 ίππων αλλά αυτό έχει ευαίσθητες βαλβίδες και χρειάζεται ψεκασμό.

Μια λαδιέρα μου είχε βάλει (2012 ήταν της μόδας τότε) 🤣 την οποία πέταξα μετά από λίγα χιλιόμετρα γιατί δεν έκανε τίποτε. Ο φίλος ας ψάξει το μοτέρ του audi να δει τι μοτέρ φοράει και αν χρειάζεται ψεκασμούς βενζίνης. Και γω όταν άλλαξα μπεκ και εγκέφαλο υγραερίου γιατί το παλιό zanardi δεν ήξερε κανείς να το ρυθμίσει  είπα στον εγκαταστάτη (Καλογρίτσα) να βάζαμε πιο καλό με ψεκασμό αλλά μου λέει άστο όπως είναι το δικό σου μοτέρ δεν χρειάζεται απλά που και που δούλεψέ το για λίγα χιλιόμετρα με βενζίνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, meletis11 είπε

Προτιμοτερο ας προτιμηθει καποιο να ρυθμιζεται, καποιο με ψεκαστηρες σαν βενζινης.

 

Lovato ή Brc.

Lovato μόνο με δικά του μπεκ υγραερίου. Είναι εξίσου καλά . Δε έχει προφίλ να διαβάσει Hana ή Barracuda. Και νομίζω και το BRC το ίδιο . Σίγουρα έχει προφίλ για τα παραπάνω μπεκ το Europegas, Stag , Aeb . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει πρόσθετα καί συγκεκριμένα το Tunap 163/164 είδε διαφορά  , κυρίως σε οχήματα με μηχανικές βαλβίδες ; (μέτρηση διακενων ) 

Παρόλο που είχα  3 αμάξια με LPG(τα 2 μηχανικές )  , δε το έχω χρησιμοποιήσει. Σκέφτομαι να το αγοράσω για το Corsa C που έχει κάνει με υγραέριο ~20,000 χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Lovato μόνο με δικά του μπεκ υγραερίου. Είναι εξίσου καλά . Δε έχει προφίλ να διαβάσει Hana ή Barracuda. Και νομίζω και το BRC το ίδιο . Σίγουρα έχει προφίλ για τα παραπάνω μπεκ το Europegas, Stag , Aeb . 

Μήπως ξέρεις αν θα δουλέψει landi renzo με hana beck?

Τα μπεκ τα έχω ήδη και σκέφτομαι να αλλάξω εγκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει πρόσθετα καί συγκεκριμένα το Tunap 163/164 είδε διαφορά  , κυρίως σε οχήματα με μηχανικές βαλβίδες ; (μέτρηση διακενων ) 

Παρόλο που είχα  3 αμάξια με LPG(τα 2 μηχανικές )  , δε το έχω χρησιμοποιήσει. Σκέφτομαι να το αγοράσω για το Corsa C που έχει κάνει με υγραέριο ~20,000 χιλιόμετρα.

Εγω γενικα ανα 2000-3000 χλμ πριν κανω μεγαλο ταξιδι ή μπω εθνικη (σε 206 1,4 8ν), βαζω στην βενζινη, σαν καθαριστικο πιο πολυ, εναλλαξ ειτε το  https://www.skroutz.gr/s/13623617/Dynamax-Valve-Injector-Cleaner-Prostheto-Venzinis-300ml.html  ειτε το https://www.skroutz.gr/s/13663841/Liqui-Moly-Fuel-Injection-Cleaner-Prostheto-Venzinis-300ml.html (οποιο ειναι πιο φτηνο εκεινη την περιοδο) και φουλαρω βενζινη για να την ανανεωσω. Κανω μερικα χλμ μονο βενζίνη, και μετά φαινεται να εχει μετά μια εξτρα σπιρταδα το αυτοκινητο.

Και πριν βαλω το LPG (2021) ,εβαζα τα ιδια στην βενζινη, και οταν εκανα μετρηση διακενου για να μπει το LPG, μου ειπαν περιληπτικα οτι ειναι οκ και να βαλω αφοβα. Τωρα το κατα ποσο βοηθησαν τα προσθετα στο να ειναι ενταξει οι βαλβιδες, θα πω ψεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Μήπως ξέρεις αν θα δουλέψει landi renzo με hana beck?

Τα μπεκ τα έχω ήδη και σκέφτομαι να αλλάξω εγκέφαλο.

Δε το ξέρω , δες εάν έχει προφίλ το λογισμικό του για μπεκ και τα Ohm που έχεις . Εγκέφαλο γιατί να αλλάξεις , έχει θέμα ; 

16 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Εγω γενικα ανα 2000-3000 χλμ πριν κανω μεγαλο ταξιδι ή μπω εθνικη (σε 206 1,4 8ν), βαζω στην βενζινη, σαν καθαριστικο πιο πολυ, εναλλαξ ειτε το  https://www.skroutz.gr/s/13623617/Dynamax-Valve-Injector-Cleaner-Prostheto-Venzinis-300ml.html  ειτε το https://www.skroutz.gr/s/13663841/Liqui-Moly-Fuel-Injection-Cleaner-Prostheto-Venzinis-300ml.html (οποιο ειναι πιο φτηνο εκεινη την περιοδο) και φουλαρω βενζινη για να την ανανεωσω. Κανω μερικα χλμ μονο βενζίνη, και μετά φαινεται να εχει μετά μια εξτρα σπιρταδα το αυτοκινητο.

Και πριν βαλω το LPG (2021) ,εβαζα τα ιδια στην βενζινη, και οταν εκανα μετρηση διακενου για να μπει το LPG, μου ειπαν περιληπτικα οτι ειναι οκ και να βαλω αφοβα. Τωρα το κατα ποσο βοηθησαν τα προσθετα στο να ειναι ενταξει οι βαλβιδες, θα πω ψεματα

Της Liqui Moly το είχα χρησιμοποιήσει πριν τη μετατροπή του. Δε ξέρω στα 2 προηγούμενα αμάξια με 200,000 με LPG δε είχα ρίξει τίποτα και ούτε θέμα με διάκενα βαλβίδων είχα (είχαν μηχανικές ).

Τώρα στο Opel Corsa C λέω να το δοκιμάσω της Tunap. Θα ρωτήσω που μπορεί να βρεθεί Αθήνα .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Μπορεί ένα τρύπημα στην εξατμηση πριν το μεσαίο καζανάκι να προκαλέσει αρρυθμίες στον κινητήρα?

Υπάρχει κάποιος γνώστης εδώ?

Ναι ειναι πιθανον.

Αν ειναι ευρεια ωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δε το ξέρω , δες εάν έχει προφίλ το λογισμικό του για μπεκ και τα Ohm που έχεις . Εγκέφαλο γιατί να αλλάξεις , έχει θέμα ; 

Δεν μπορώ να δω κάτι εκ των προτέρων. Ο εγκέφαλος είναι του 2012 και κλειδωμένος.

Τελευταία μου χτυπάει σε τυχαίες στιγμές αλάρμ (μπιπ μπιπ συνεχόμενο) και αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι στο όργανο του υγραερίου. Λειτουργικά είναι ΟΚ κι όταν το πήγα για έλεγχο στον μοναδικό που το υποστηρίζει πλέον, δεν βρήκαν κάποια αποθηκευμένη βλάβη. Κάπου 3-4 κατοστάρικα θα πάει η αλλαγή μόνο εγκεφάλου. Αν κατάλαβα καλά όπως μου τα είπαν, αλλάζει εγκέφαλος, πλεξούδα και το οργανάκι στο ταμπλό.

* Είμαι κατά των προσθέτων γενικώς.

Για να πειστώ θα πρέπει να γίνουν δοκιμές/μετρήσεις από ανεξάρτητο φορέα, πριν και μετά τη χρήση. Δεν δίνω σημασία τι υποστηρίζει το μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας, όλοι να πουλήσουν θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν μπορώ να δω κάτι εκ των προτέρων. Ο εγκέφαλος είναι του 2012 και κλειδωμένος.

Τελευταία μου χτυπάει σε τυχαίες στιγμές αλάρμ (μπιπ μπιπ συνεχόμενο) και αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι στο όργανο του υγραερίου. Λειτουργικά είναι ΟΚ κι όταν το πήγα για έλεγχο στον μοναδικό που το υποστηρίζει πλέον, δεν βρήκαν κάποια αποθηκευμένη βλάβη. Κάπου 3-4 κατοστάρικα θα πάει η αλλαγή μόνο εγκεφάλου. Αν κατάλαβα καλά όπως μου τα είπαν, αλλάζει εγκέφαλος, πλεξούδα και το οργανάκι στο ταμπλό.

* Είμαι κατά των προσθέτων γενικώς.

Για να πειστώ θα πρέπει να γίνουν δοκιμές/μετρήσεις από ανεξάρτητο φορέα, πριν και μετά τη χρήση. Δεν δίνω σημασία τι υποστηρίζει το μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας, όλοι να πουλήσουν θέλουν.

Έχει περάσει η 10 ετία για το εγκέφαλο. Αλλάζουν ολο το εμπρός σύστημα : ECU + Map+ Πλεξούδα + Όργανο στάθμης . Μπέκ είπες έχεις + Δήλωση Κτεο μαζί με απόδειξη εγκαταστάτη .

Κατί παρόμοια δυσλειτουργία αφού έκαψε το Map έκανε το Lovato στο Honda . Είχε συμπληρώσει ήδη 3 χρόνια και 180,000 ήμουν έτοιμος για ξήλωμα και αλλαγή , όπου έκανα προσπάθεια με αλλαγη firmware του εγκεφάλου και έστρωσε .

Δες και το μειωτήρα εάν έχεις πάνω χιλιόμετρα εάν αλλάξεις σύστημα μπροστινό . Τι έχεις σκοπό να βάλεις ; 

Για τα πρόσθετα και εγω δύσπιστος είμαι μέχρι στιγμης 1-2 φορές έχω χρησιμοποιησει για τα μπέκ βενζίνης καθαρά λόγω χιλιομέτρων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δες και το μειωτήρα εάν έχεις πάνω χιλιόμετρα εάν αλλάξεις σύστημα μπροστινό . Τι έχεις σκοπό να βάλεις ; 

Έχει αλλαχτεί σχετικά πρόσφατα ο "πνεύμονας", δεν τον πειράζω. Λόγω μηχανής Όπελ(Α14xer) σκέφτομαι για Λάντι Ρένζο (συμβατότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Έχει αλλαχτεί σχετικά πρόσφατα ο "πνεύμονας", δεν τον πειράζω. Λόγω μηχανής Όπελ(Α14xer) σκέφτομαι για Λάντι Ρένζο (συμβατότητα)

Αυτά περί συμβατότητας είναι λίγο marketing .

Απλώς η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία είχε κάνει συμφωνία με τη εκάστοτε εταιρεία συστημάτων στα μοντέλα της και είχαν αναλυτικό σχεδιάγραμμα εγκατάστασης .

Εγώ σε Opel Corsa C z12xe έβαλα Europegas Basico με Hana μπεκ υγραερίου. Astra J ή Corsa D ; Τέτοια μοτέρ αυτά φοράνε .

Πολύ πιθανόν να χάσεις εγγύηση εάν βάλεις Hana πάνω στο Landirenzo. Ρώτησε πρώτα το επίσημο εισαγωγέα . Δε έχω δει Landirenzo με Hana μπεκ υγραερίου.

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...