Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Παιδια καλησπερα, εβαλα αερα στα λαστιχα και εκει που ειναι η βαλβιδα πληρωσης πισω δεξια στον προφιλακτηρα μυριζα αεριο. Να ανυσυχω? και εχω ταξιδι σε λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μυριζα και γυρω γυρω γιατι ειχα ηδη την μυρωδια στο ρουθουνι.

Εννοειται οτι πρεπει να το δει καπιος για την μυρωδια πριν κανεις ουτε χλμ .Καλυτερα αδικα παρα δικαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, gbouros είπε

Η αλλαγή από βενζίνη σε αέριο γίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Από το ξεκίνημα σε λιγότερο από 5 λεπτά (ουτε 1 χλμ απόσταση).

δεν έχει κρύα , λογικό είναι

19 ώρες πριν, gbouros είπε

- Βάλαν 10€ αέριο κατά την εγκατάσταση και μετά από περίπου 100χλμ δεν έχει τελειώσει.

τα 10χλμ ήταν για να βάλουν αέριο 😁

19 ώρες πριν, gbouros είπε

Για αρχή είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τη χρήση ελπίζω να παραμείνω.

καλά χλμ :)

21 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Παιδια καλησπερα, εβαλα αερα στα λαστιχα και εκει που ειναι η βαλβιδα πληρωσης πισω δεξια στον προφιλακτηρα μυριζα αεριο. Να ανυσυχω? και εχω ταξιδι σε λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μυριζα και γυρω γυρω γιατι ειχα ηδη την μυρωδια στο ρουθουνι.

καλύτερα να το πας άμεσα για έλεγχο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2024 στις 4:58 ΜΜ, jimakos234 είπε

Παιδια καλησπερα, εβαλα αερα στα λαστιχα και εκει που ειναι η βαλβιδα πληρωσης πισω δεξια στον προφιλακτηρα μυριζα αεριο. Να ανυσυχω? και εχω ταξιδι σε λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μυριζα και γυρω γυρω γιατι ειχα ηδη την μυρωδια στο ρουθουνι.

Κατά το γέμισμα η σωλήνα από τη δεξαμενή μέχρι το στόμιο γεμίσματος κρατάει μικρή ποσότητα υγραερίου 20-30 ml. Τόσο η δεξαμενή όσο και η σωλήνα στο στόμιο σφραγίζουν με αντεπίστροφη βαλβίδα. Δες μετά από γέμισμα μήπως η αντεπίστροφή βαλβίδα στο στόμιο χάνει σιγά σιγά το αέριο που έχει μέσα και μυρίζει.

Για να διαπιστώσεις αν είναι από κει μπορείς με ένα στραβοκατσάβιδο μετά το γέμισμα να σπρώξεις τη βαλβίδα για να αδειάσουν τα 20-30 ml της σωλήνας. Αν ξαναγεμίσει μετά από κάποια ώρα τότε έχεις πρόβλημα στη δεξαμενή και πρέπει να πας αμέσως στο μάστορα.

Στις 16/2/2024 στις 7:16 ΜΜ, gbouros είπε

3 μέρες με υγραέριο και οι πρώτες εντυπώσεις

- Η αλλαγή από βενζίνη σε αέριο γίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Από το ξεκίνημα σε λιγότερο από 5 λεπτά (ουτε 1 χλμ απόσταση).

- Βάλαν 10€ αέριο κατά την εγκατάσταση και μετά από περίπου 100χλμ δεν έχει τελειώσει. Περιμένω να αδειάσει εντελώς να δω πόσο χωράει η δεξαμενή και να κάνω μετρήσεις κόστους.

- Χθες το απόγευμα και σήμερα πήγαινε έλα στη δουλειά ( για τρια μισάωρα) άναψα το AC και κοίταγα σε κάθε φανάρι το ρελαντί. Ήταν εντελώς σταθερό και σε καμία στιγμή δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό από τη λειτουργία βενζίνης.

Να αναφέρω ότι το στυλ οδήγησης μου είναι πολύ ήπιο και σπάνια ανεβαίνω πάνω από 3.000 στροφές

Για αρχή είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τη χρήση ελπίζω να παραμείνω.

 

καλά και οικονομικά χιλιόμετρα αλλα δεν μας είπες αμάξι.

Κατα τα άλλα κάνεις, ωραία οδήγηση για υγραέριο και σωστό μέτρημα είναι αυτό που λες. Όσο για οδήγηση και γω έτσι οδηγάω. Δυσκολο αλλά εύχομαι να φτάσεις στα δικά μου χιλιόμετρα 244.000 με υγραέριο και συνεχίζω.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

 Δυσκολο αλλά εύχομαι να φτάσεις στα δικά μου χιλιόμετρα 244.000 με υγραέριο και συνεχίζω.

Στα ποσα χιλιομετα το εβαλες? Αμαξι?

Επεξ/σία από IoannisSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 2:54 ΜΜ, korakios είπε

καλύτερα να το πας άμεσα για έλεγχο

 

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κατά το γέμισμα η σωλήνα από τη δεξαμενή μέχρι το στόμιο γεμίσματος κρατάει μικρή ποσότητα υγραερίου 20-30 ml. Τόσο η δεξαμενή όσο και η σωλήνα στο στόμιο σφραγίζουν με αντεπίστροφη βαλβίδα. Δες μετά από γέμισμα μήπως η αντεπίστροφή βαλβίδα στο στόμιο χάνει σιγά σιγά το αέριο που έχει μέσα και μυρίζει.

Για να διαπιστώσεις αν είναι από κει μπορείς με ένα στραβοκατσάβιδο μετά το γέμισμα να σπρώξεις τη βαλβίδα για να αδειάσουν τα 20-30 ml της σωλήνας. Αν ξαναγεμίσει μετά από κάποια ώρα τότε έχεις πρόβλημα στη δεξαμενή και πρέπει να πας αμέσως στο μάστορα.

Η αληθεια ειναι το ειχα γεμισει προσφατα και να τιγκαρε οπως λες.

Πηγα πιο κατω με βενζινη, παρκαρα και το αφησα λιγη ωρα. Επειτα , δεν μυριζα κατι , ουτε εξωτερικα ουτε στην καμπινα(προφανως). εκανα ενα κομματι του ταξιδιου με βενζινη, σταματησα για λιγο σε καποια ΣΕΑ για καποια ωρα και ξανα ελεγξα μετα και δεν μυριζα κατι πλεον. Συνεχισα με αεριο χωρις καποιο προβλημα.

Για την ωρα δεν εχω ξανα μυρισει την οσμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimakos234 είπε

 

Η αληθεια ειναι το ειχα γεμισει προσφατα και να τιγκαρε οπως λες.

Πηγα πιο κατω με βενζινη, παρκαρα και το αφησα λιγη ωρα. Επειτα , δεν μυριζα κατι , ουτε εξωτερικα ουτε στην καμπινα(προφανως). εκανα ενα κομματι του ταξιδιου με βενζινη, σταματησα για λιγο σε καποια ΣΕΑ για καποια ωρα και ξανα ελεγξα μετα και δεν μυριζα κατι πλεον. Συνεχισα με αεριο χωρις καποιο προβλημα.

Για την ωρα δεν εχω ξανα μυρισει την οσμη.

Καλου  κακου ας το δει ενς μαστορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει σε κανέναν να τού βάλουν αέρα κοπανιστο μαζί με υγραέριο και να άδειασει η μπουκάλα γρήγορα???

Μου άδειασε σήμερα στα 170 χιλιόμετρα ενώ έπρεπε να κάνει 400+

Διαρροή δεν έχω, τον εγκαταστατη πού ρώτησα μου το είπε! Σου βάλανε λέει αέρα μέσα!!!

Αν είναι δυνατόν 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Έχει τύχει σε κανέναν να τού βάλουν αέρα κοπανιστο μαζί με υγραέριο και να άδειασει η μπουκάλα γρήγορα???

Μου άδειασε σήμερα στα 170 χιλιόμετρα ενώ έπρεπε να κάνει 400+

Διαρροή δεν έχω, τον εγκαταστατη πού ρώτησα μου το είπε! Σου βάλανε λέει αέρα μέσα!!!

Αν είναι δυνατόν 

Γράψε πρατήριο να ξέρουμε. Αθήνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει συμβεί να βγάζει πιο λίγο απο πρατήριο σε πρατήριο αλλά τύπου 30-50 χλμ (προφανώς ανάλογα τις διαδρομές) οχι 200!

Βέβαια επειδή το δικό μου πίνει αρκετά, ειδικά μεσα στην πόλη, δεν είναι και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανε καποιες διακοπες και ειχε χαμηλη αποδοση και αλλαζε σε βενζινη όταν ειχε πολυ ψυχρο καιρο.

Έγινε πληρωση υγραεριου σε αλλο πρατηριο με δυνατότερη αντλια και συμπληρωση με αερα στην δεξαμενη του υγραεριου.

 

Η συμπλήρωση αερος έγινε με πιεστικο αερος οπως εχουν τα λαστιχαδικα-βουλκανιζατερ και με ενα ακροφυσιο οπως αυτα που εχουν τα λαστιχαδικα-βουλκανιζατερ κρατωντας σταθερως με δυναμη την ακρη του ακροφυσιου.

Εκτοτε ειναι ενταξει, φαίνεται να λυθηκε το πρόβλημα.

 

IMG_20240219_102301.jpg

Screenshot_2024-02-19-10-24-14-975-edit_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από meletis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Doubt είπε

Να του κάνεις καταγγελία για να τον ελέγξουν.

Ακυρο παιδιά, τελικά εχει πρόβλημα το αμάξι!!

Πηγα να γεμίσω και ηταν γεμάτη η μπουκάλα, οταν το πάω χαλαρά δουλευει οταν πάω να πατήσω λίγο γκάζι παραπάνω ανάβει λαμπάκι!

 

Επεξ/σία από mastoras007
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opel corsa twinport 1.2 μοντελο 2006, εχω αεριο απ το 2013, συστημα lovatto κι εχει κανει περιπου  170000χλμ ..Ειχα θεματακια με αρυθμιες στο ρελαντι ενα διαστημα, (που το εκανε και στην βενζινη) + οτι εκαιγε συχνα αντλιες βενζινης και ισιαξε απο τοτε που καθαρισα το ρεζερβουαρ και αλλαχτηκε κι ενα μπεκ βενζινης.. 

Πλεον κραταω το ρεζερβουαρ βενζινης στο 1/4 απο πληρωση και κοιταζω να το καιω μεσα στον μηνα ωστε να μην παλιωνει το καυσιμο .. Τωρα τελευταια ομως δυσκολευεται να παρει μπροστα με βενζινη οπως πρεπει..Δεν το κανει παντα! Δηλαδη θα πρεπει να μιζαρω δυο φορες για να σκασει.Να ειναι αδυναμια της αντλιας; 

Γενικα με τα χιλιομετρα που εχω κανει χρειαζεται καποια αλλη συντηρηση εκτος απ τα φιλτρα που τα αλλαζω καθε 20000χλμ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...