Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υγραεριοκίνητοι και μη, το ξέρω ότι γίνομαι σπαστικός αλλά θα ξαναρωτήσω σχετικά με την τιμή του LPG στην Ελλάδα. Χαίρομαι που μπήκε στην κουβέντα ο autokremis που απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον είναι ο ίδιος εγκαταστάτης. Περιμένω περισσότερο από τους επαγγελματίες του χώρου να δώσουν τα φώτα τους για το θέμα της σχέσης της τιμής LPG με της βενζίνης, που είναι το βασικότερο για να κάνει κάποιος αυτή την επένδυση. ΠΕΙΤΕ μας εσείς οι επαγγελματίες τι ξέρετε για την λεγόμενη διατήρηση της τιμής και από που προκύπτει αυτό και θα έχετε δουλειά μέχρι τη σύνταξη (εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ ότι το: "Δεν υπάρχει καμία επίσημη δέσμευση για σχέση τιμών και το LPG μπορεί να αυξηθεί ανά πάσα στιγμή χωρίς να ρωτήσουν κανέναν" αποτελεί μία απάντηση όχι ευχάριστη αλλά ειλικρινή και ξεκάθαρη).

Νομίζω τα υπόλοιπα περί οικονομίας με τις τωρινές τιμές, της ωφέλειας σε ρύπους, δυνατότητα εγκατάστασης σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων, τα διαθέσιμα κίτ είναι πλέον κοινός τόπος και τέτοιες πληροφορίες μπορεί να βρεθούν σχεδόν παντού από τους ενδιαφερόμενους. Οι επαγγελματίες του χώρου έχουν και μπορούν να προσφέρουν πιο ουσιαστική και ποιοτική πληροφορία, άλλωστε μακροπρόθεσμα θα κάνει καλό στην τσέπη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ενα ford transit 2000 κυβικα του 99 να βαλω 4ης η 5ης γενιας υγραεριο? Ξερει κανεις?

 

---------- Προσθήκη στις 17:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:23 ----------

 

Σε ενα ford transit 2000 κυβικα του 99 να βαλω 4ης η 5ης γενιας υγραεριο? Ξερει κανεις? τα εχω βρει και τα δυο με τα ιδια λεφτα. 1300 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγραεριοκίνητοι και μη, το ξέρω ότι γίνομαι σπαστικός αλλά θα ξαναρωτήσω σχετικά με την τιμή του LPG στην Ελλάδα. Χαίρομαι που μπήκε στην κουβέντα ο autokremis που απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον είναι ο ίδιος εγκαταστάτης. Περιμένω περισσότερο από τους επαγγελματίες του χώρου να δώσουν τα φώτα τους για το θέμα της σχέσης της τιμής LPG με της βενζίνης, που είναι το βασικότερο για να κάνει κάποιος αυτή την επένδυση. ΠΕΙΤΕ μας εσείς οι επαγγελματίες τι ξέρετε για την λεγόμενη διατήρηση της τιμής και από που προκύπτει αυτό και θα έχετε δουλειά μέχρι τη σύνταξη (εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ ότι το: "Δεν υπάρχει καμία επίσημη δέσμευση για σχέση τιμών και το LPG μπορεί να αυξηθεί ανά πάσα στιγμή χωρίς να ρωτήσουν κανέναν" αποτελεί μία απάντηση όχι ευχάριστη αλλά ειλικρινή και ξεκάθαρη).

Νομίζω τα υπόλοιπα περί οικονομίας με τις τωρινές τιμές, της ωφέλειας σε ρύπους, δυνατότητα εγκατάστασης σε διάφορους τύπους αυτοκινήτων, τα διαθέσιμα κίτ είναι πλέον κοινός τόπος και τέτοιες πληροφορίες μπορεί να βρεθούν σχεδόν παντού από τους ενδιαφερόμενους. Οι επαγγελματίες του χώρου έχουν και μπορούν να προσφέρουν πιο ουσιαστική και ποιοτική πληροφορία, άλλωστε μακροπρόθεσμα θα κάνει καλό στην τσέπη τους.

 

Πέρα από τις φημολογίες και το τι ακούγεται δεξιά αριστερά, υπάρχουν τα εξής γεγονότα:

 

Η Ελλάδα μέχρι πέρυσι είχε αρκετά χαμηλότερη φορολογία % στην τιμή της βενζίνης από τον μ.ο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αν δεν κάνω λάθος, το ανώτατο ποσοστό φορολόγησης καθορίζεται από διατάξεις της ΕΕ. Είχε λοιπόν περιθώριο να αυξήσει το ποσοστό της και φυσικά το έκανε για να γεμίσει τα ταμεία της.

 

Όσον αφορά το LPG, ως "πράσινο" καύσιμο έχει θεσπιστεί σαφώς χαμηλότερο όριο φορολόγησης από την ΕΕ. Η Ελλάδα αυτή την στιγμή είναι στον μέσο όρο των υπόλοιπων χωρών-μελών ( κοίτα εδώ http://www.energy.eu/) .

 

Αυτό για μένα σημαίνει πως αν δεν αλλάξει το καθεστώς στην ΕΕ, δεν μπορεί να υπάρξει δραματική αύξηση της τιμής του LPG στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι συμβαίνει εδω στην Ελλαδάρα? Διάβασα στο Zougla.gr οτι η τιμη του υγραερίου έχει κλειδώσει μέχρι το 2012. Πάω χτες στη Θεσ/νικη να βάλω υγραέριο και ενώ την προηγούμενη βδομάδα είχε 0,68 έβαλα με 0,75. Άυξηση δηλαδή 10%.

Μπορείτε να γράψετε όσοι είσαστε απο Θεσ/νίκη την τιμή σε κάθε πρατήριο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι συμβαίνει εδω στην Ελλαδάρα? Διάβασα στο Zougla.gr οτι η τιμη του υγραερίου έχει κλειδώσει μέχρι το 2012. Πάω χτες στη Θεσ/νικη να βάλω υγραέριο και ενώ την προηγούμενη βδομάδα είχε 0,68 έβαλα με 0,75. Άυξηση δηλαδή 10%.

Μπορείτε να γράψετε όσοι είσαστε απο Θεσ/νίκη την τιμή σε κάθε πρατήριο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ εκει έβαλα (21-05-2010) και ακομα δεν έχω πάρει το χαρτι !!!:mad:

Περασα σημερα από εκει και αρχισε να μου λεει για κατι νομοσχεδια που βγαινουν σημερα και κατι φεκ και κτλκτλκτλ

Οταν του ανεφερα οτι συγγενης μου(μπατζανακης) που ειναι τροχαιος μου ανεφερε οτι ο ΚΟΚ οριζει ενα(1) μηνα για αλλαγη της αδειας(ΚΤΕΟ) και του ζητησα τουλαχιστον να μου αλλαξει την αποδειξη αγορας ωστε να φαινομαι καλυμενος σε περιπτωση ελεγχου (760 ευρω παροτι ο κυριος εισεπραξε 1100 + περιπου 70 για της δόσεις αρα γλιτωνει και κανα 80-90 ΦΠΑ!!!)μου ειπε απλα 'εεεε εχω περασει το μισο κτιριο της τροχαιας αεριο(εννοωντας τους μισους τροχονομους) και αν σε γραψουν φερε μου την κληση και να δεις τι θα τους κανω εγω(chic)!!! και φυσικα δεν μου αλλαξε την αποδειξη!!!

 

Αν όντως περιμενει να βγει το φεκ σημερα (27-07-2010) για να νομιμοποιηθει γιατι δεν το αναφερει και σε φερομενους επιδοξους πελατες αυτο οταν του ζητανε το αριθμο εγγκρισης που εχει αλλα τους λεει περαστε απο εδω να τα πουμε!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΑΙΟΙ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!!!!????

ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ?

 

ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

 

 

 

ti egine me auton phres ta xria sou??

 

---------- Προσθήκη στις 20:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:30 ----------

 

Και εγώ εκει έβαλα (21-05-2010) και ακομα δεν έχω πάρει το χαρτι !!!:mad:

Περασα σημερα από εκει και αρχισε να μου λεει για κατι νομοσχεδια που βγαινουν σημερα και κατι φεκ και κτλκτλκτλ

Οταν του ανεφερα οτι συγγενης μου(μπατζανακης) που ειναι τροχαιος μου ανεφερε οτι ο ΚΟΚ οριζει ενα(1) μηνα για αλλαγη της αδειας(ΚΤΕΟ) και του ζητησα τουλαχιστον να μου αλλαξει την αποδειξη αγορας ωστε να φαινομαι καλυμενος σε περιπτωση ελεγχου (760 ευρω παροτι ο κυριος εισεπραξε 1100 + περιπου 70 για της δόσεις αρα γλιτωνει και κανα 80-90 ΦΠΑ!!!)μου ειπε απλα 'εεεε εχω περασει το μισο κτιριο της τροχαιας αεριο(εννοωντας τους μισους τροχονομους) και αν σε γραψουν φερε μου την κληση και να δεις τι θα τους κανω εγω(chic)!!! και φυσικα δεν μου αλλαξε την αποδειξη!!!

 

Αν όντως περιμενει να βγει το φεκ σημερα (27-07-2010) για να νομιμοποιηθει γιατι δεν το αναφερει και σε φερομενους επιδοξους πελατες αυτο οταν του ζητανε το αριθμο εγγκρισης που εχει αλλα τους λεει περαστε απο εδω να τα πουμε!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΑΙΟΙ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!!!!????

ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ?

 

 

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΑΣΕΣ Κ.Τ.Ε.Ο .ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΧΩΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΨΧΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti egine me auton phres ta xria sou??

 

---------- Προσθήκη στις 20:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:30 ----------

 

Και εγώ εκει έβαλα (21-05-2010) και ακομα δεν έχω πάρει το χαρτι !!!:mad:

Περασα σημερα από εκει και αρχισε να μου λεει για κατι νομοσχεδια που βγαινουν σημερα και κατι φεκ και κτλκτλκτλ

Οταν του ανεφερα οτι συγγενης μου(μπατζανακης) που ειναι τροχαιος μου ανεφερε οτι ο ΚΟΚ οριζει ενα(1) μηνα για αλλαγη της αδειας(ΚΤΕΟ) και του ζητησα τουλαχιστον να μου αλλαξει την αποδειξη αγορας ωστε να φαινομαι καλυμενος σε περιπτωση ελεγχου (760 ευρω παροτι ο κυριος εισεπραξε 1100 + περιπου 70 για της δόσεις αρα γλιτωνει και κανα 80-90 ΦΠΑ!!!)μου ειπε απλα 'εεεε εχω περασει το μισο κτιριο της τροχαιας αεριο(εννοωντας τους μισους τροχονομους) και αν σε γραψουν φερε μου την κληση και να δεις τι θα τους κανω εγω(chic)!!! και φυσικα δεν μου αλλαξε την αποδειξη!!!

 

Αν όντως περιμενει να βγει το φεκ σημερα (27-07-2010) για να νομιμοποιηθει γιατι δεν το αναφερει και σε φερομενους επιδοξους πελατες αυτο οταν του ζητανε το αριθμο εγγκρισης που εχει αλλα τους λεει περαστε απο εδω να τα πουμε!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΑΙΟΙ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!!!!????

ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ?

 

 

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΑΣΕΣ Κ.Τ.Ε.Ο .ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΧΩΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΨΧΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ

 

εγω εβαλα στη mazda καρβουνης ο οποιος και εμενα δεν μου εχει δωσει τα χαρτια απο τις 15 Ιουλιου.Συνεχως το παρατινει το θεμα.

Εχει κανεις αναλωγη περιπτωση με τον Καρβουνη?

Τι ακριβως παιζεται με αυτους?

Πηρε κανεις χαρτι απο τον Καρβουνη?

παντως οταν πηγα εγω να το περασω γινοταν χαμος απο αυτοκινητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε ενα ford transit 2000 κυβικα του 99 να βαλω 4ης η 5ης γενιας υγραεριο? Ξερει κανεις?

 

---------- Προσθήκη στις 17:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:23 ----------

 

Σε ενα ford transit 2000 κυβικα του 99 να βαλω 4ης η 5ης γενιας υγραεριο? Ξερει κανεις? τα εχω βρει και τα δυο με τα ιδια λεφτα. 1300 ευρω

 

πήγα στο συνεργείο στη Θεσσαλονίκη και ρώτησα για τα διάφορα κιτ. Μου είπε ότι αυτά που είναι 5 γενιάς παρουσιάζουν πολλά προβλήματα και οι χρήστες τα ξηλώνουν και τοποθετούν τα 4 γενιάς.

Ρε παιδιά να ρωτήσω αυτό το κιτ για επισκευή ελαστικών που μπορώ να το βρω ?

 

---------- Προσθήκη στις 09:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:02 ----------

 

ξερει κανεις το LPG στη Βουλγαρια ποσο εχει?

Επεξ/σία από afroditi9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς thlanara: Εγω εβαλα εδω και 3 μηνες στον Καρβουνη και ημουν στην αναμονη. Τελικα με ενημερωσαν οτι τα χαρτια τους είναι ετοιμα και την Παρασκευη θα περασω κτεο. Παρτους τηλ.

 

ποιο μοντέλο KIT... και ποιας γενιας σου έβαλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο μοντέλο KIT... και ποιας γενιας σου έβαλε ?

 

EMER με πνευμονα προφανως 4ης γενιας.

δεν εχω προβλημα μια χαρα δουλευει το κορολλα.

το οτι αναβει συνεχως (και παω να το σβησω) το λαμπακι κινητηρα με διαγνωση "φτωχο μειγμα"χωρις να δυσλειτουργει ο κινητηρας εδω και 4.000χιλ ειναι προβλημα?

 

απλα τα χαρτια μου για κτεο καθυστερουν.

 

---------- Προσθήκη στις 23:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:20 ----------

 

πήγα στο συνεργείο στη Θεσσαλονίκη και ρώτησα για τα διάφορα κιτ. Μου είπε ότι αυτά που είναι 5 γενιάς παρουσιάζουν πολλά προβλήματα και οι χρήστες τα ξηλώνουν και τοποθετούν τα 4 γενιάς.

Ρε παιδιά να ρωτήσω αυτό το κιτ για επισκευή ελαστικών που μπορώ να το βρω ?

 

---------- Προσθήκη στις 09:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:02 ----------

 

ξερει κανεις το LPG στη Βουλγαρια ποσο εχει?

 

το καυσιμο lpg στα πρατηρια τις βουλγαριας (βαρνα) εχει 1.2 λεβα(12 αυγουστου)

αμολυβδη95 2.18λεβα.

shell racing 2.60leba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tο οτι αναβει συνεχως (και παω να το σβησω) το λαμπακι κινητηρα με διαγνωση "φτωχο μειγμα"χωρις να δυσλειτουργει ο κινητηρας εδω και 4.000χιλ ειναι προβλημα?

 

 

αυτό με το λαμπάκι δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα. Εγω έβαλα σε ένα καινούριο SUZUKI SX4 το ZAVOLI 4ης γενιάς και δεν μου ανάβει κανένα λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι, είμαι καινούργιος στην παρέα του διαδυκτίου, με μια citroen xantia II 1.8 16V μοντέλο 2000. Διαβάζοντας περί υγραεριοκίνησης και οικονομίας μου άνοιξε η όρεξη να βάλω και γώ υγραέριο γιατί δεν πάει άλλο με την τιμή της βενζίνης. Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποια εξιδεικευμένα συνεργεία στη Θεσσαλονίκη που να έχουν άδεια εγκατάστασης υγραερίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ti egine me auton phres ta xria sou??

 

---------- Προσθήκη στις 20:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:30 ----------

 

Και εγώ εκει έβαλα (21-05-2010) και ακομα δεν έχω πάρει το χαρτι !!!:mad:

Περασα σημερα από εκει και αρχισε να μου λεει για κατι νομοσχεδια που βγαινουν σημερα και κατι φεκ και κτλκτλκτλ

Οταν του ανεφερα οτι συγγενης μου(μπατζανακης) που ειναι τροχαιος μου ανεφερε οτι ο ΚΟΚ οριζει ενα(1) μηνα για αλλαγη της αδειας(ΚΤΕΟ) και του ζητησα τουλαχιστον να μου αλλαξει την αποδειξη αγορας ωστε να φαινομαι καλυμενος σε περιπτωση ελεγχου (760 ευρω παροτι ο κυριος εισεπραξε 1100 + περιπου 70 για της δόσεις αρα γλιτωνει και κανα 80-90 ΦΠΑ!!!)μου ειπε απλα 'εεεε εχω περασει το μισο κτιριο της τροχαιας αεριο(εννοωντας τους μισους τροχονομους) και αν σε γραψουν φερε μου την κληση και να δεις τι θα τους κανω εγω(chic)!!! και φυσικα δεν μου αλλαξε την αποδειξη!!!

 

Αν όντως περιμενει να βγει το φεκ σημερα (27-07-2010) για να νομιμοποιηθει γιατι δεν το αναφερει και σε φερομενους επιδοξους πελατες αυτο οταν του ζητανε το αριθμο εγγκρισης που εχει αλλα τους λεει περαστε απο εδω να τα πουμε!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΑΙΟΙ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!!!!????

ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ?

 

 

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΑΣΕΣ Κ.Τ.Ε.Ο .ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΧΩΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΨΧΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ

 

Καλησπέρα. Βλέποντας την συζητηση περι του ''Κυρίου'' αυτου που ΠΟΥΘΕΝΑ στο συνεργειο του δεν αναγραφετε η λεξη GAS ή LPG,εκανα κι εγώ εγγραφη εδω μεσα να συζητησουμε, καθώς ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που για να γλιτωσει 200Ευρω πηγε σε αυτον και οχι σε καποιον αλλον εδω Θεσσαλονικη. Περιμενω κι εγω τα χαρτια μου αισθανόμενος οτι είμαι θύμα, και βλάκας απο πάνω που πλήρωσα 1400 και πήρα απόδειξη για ούτε 700!. και απο πάνω με βαλανε να τους πληρώσο το γελείο ποσώ τον 20 ευρώ για το υγραέριο που μου βαλανε κατα την τοποθέτηση.. στην ερώτηση μου όμως ΓΙΑΤΙ ρε παιδια γραφτηκαν 73χλμ επιπλεον στο αυτοκινιτο μου καθως το τοποθετουσατε?? (εβαλα σημαδι να δω ποσα χλμ θα κανουν) --ΔΟΚΙΜΗ καναμε..!! 73 χλμ δοκιμή φιλοι μου γίνετε? Μπορεί να είμαστε πολλοί που τοποθετήσαμε εκει το υγραεριο , αλλα αυτο δεν λεει τιποτα, . δεν σημαίνει οτι επειδη υπαρχει πελατεία δεν μπορεί να βρεθούμε ολοι προ εκπλήξεων. Το ΚΤΕΟ μου ληγει αυτην την εβδομαδα, και ακομα δεν πηρα χαρτια... Εαν εως τέλος του μηνα δεν τακτοποιηθει το θέμα θα κινιθώ νομικα. Εαν και οποιος θέλει ας μου στέιλει μυνημα να παμε ομαδικα.

 

Ξεχασα να προσθέσω οτι η τοποθέτηση εγινε 15 Ιουλίου. πάνε 2 μήνες...

 

 

Έχει πρόβλημα ο δείκτης στάθμης υγραερίου,,

 

καπου καπου μου το γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη χωρις λόγω ενώ είναι γεμάτο.

 

Το ρεζερβουάρ είναι αδειο και ο δείκτης δέιχνει οτι είναι στη μέση.

 

. . . Πηγα 2 φορες να μου το διορθόσει , και μου λεει δεν έχει τίποτα. .

Ρε φίλε τι προβλημα έχει και βαράει ωρες ωρες απο μονο του?

η απάντηση του?? ΄΄οξυ πνευμονικό ύδημα΄΄

Δεν φτάνει που τους τα στάξαμε και οδηγούμε πλεον παράνομα καθως δεν εχουμε χαρτια μετα το δίμηνο, ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ απο πάνω[/font-]

 

---------- Προσθήκη στις 02:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:27 ----------

 

Για τα αυτοκίνητα που είναι κατασκευασμένα για υγραέριο προφανώς η επένδυση είναι και πολύ πιο ασφαλής. Οι υπόλοιποι παίρνουμε και το ρίσκο ότι κάτι μπορεί να στραβώσει μιας και οι κινητήρες δεν είναι κατασκευασμένοι για υγραέριο.

Όπως έχω ξαναπεί σε 4-5 χρόνια (ελπίζω όχι νωρίτερα!!) θα ξέρουμε αν ήταν σωστή κίνηση :)

 

Μην ανυσηχειτε για αυτο.. ο πατέρας μου εχει εδω και 4 χρόνια υγραεριο στην θεσσαλονίκη και δεν του εβγαλε κανενα προβλημα. παρα μόνο τα χαρτια για το κτεο... αλλα αυτο είναι αλλουνου παππα ευαγγέλιο.. BMW 328i Cabrio e36 240PS

Επεξ/σία από Thessaloniki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti egine me auton phres ta xria sou??

 

---------- Προσθήκη στις 20:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:30 ----------

 

Και εγώ εκει έβαλα (21-05-2010) και ακομα δεν έχω πάρει το χαρτι !!!:mad:

Περασα σημερα από εκει και αρχισε να μου λεει για κατι νομοσχεδια που βγαινουν σημερα και κατι φεκ και κτλκτλκτλ

Οταν του ανεφερα οτι συγγενης μου(μπατζανακης) που ειναι τροχαιος μου ανεφερε οτι ο ΚΟΚ οριζει ενα(1) μηνα για αλλαγη της αδειας(ΚΤΕΟ) και του ζητησα τουλαχιστον να μου αλλαξει την αποδειξη αγορας ωστε να φαινομαι καλυμενος σε περιπτωση ελεγχου (760 ευρω παροτι ο κυριος εισεπραξε 1100 + περιπου 70 για της δόσεις αρα γλιτωνει και κανα 80-90 ΦΠΑ!!!)μου ειπε απλα 'εεεε εχω περασει το μισο κτιριο της τροχαιας αεριο(εννοωντας τους μισους τροχονομους) και αν σε γραψουν φερε μου την κληση και να δεις τι θα τους κανω εγω(chic)!!! και φυσικα δεν μου αλλαξε την αποδειξη!!!

 

Αν όντως περιμενει να βγει το φεκ σημερα (27-07-2010) για να νομιμοποιηθει γιατι δεν το αναφερει και σε φερομενους επιδοξους πελατες αυτο οταν του ζητανε το αριθμο εγγκρισης που εχει αλλα τους λεει περαστε απο εδω να τα πουμε!!!

 

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ "ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΑΙΟΙ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ!!!!????

ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΤΣΑΜΠΕΡΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ?

 

 

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΑΣΕΣ Κ.Τ.Ε.Ο .ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΤΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΧΩΣΕΣ ΛΙΓΑΚΙ..ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΨΧΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ

 

Καλησπέρα. Βλέποντας την συζητηση περι του ''Κυρίου'' αυτου που ΠΟΥΘΕΝΑ στο συνεργειο του δεν αναγραφετε η λεξη GAS ή LPG,εκανα κι εγώ εγγραφη εδω μεσα να συζητησουμε, καθώς ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που για να γλιτωσει 200Ευρω πηγε σε αυτον και οχι σε καποιον αλλον εδω Θεσσαλονικη. Περιμενω κι εγω τα χαρτια μου αισθανόμενος οτι είμαι θύμα, και βλάκας απο πάνω που πλήρωσα 1400 και πήρα απόδειξη για ούτε 700!. και απο πάνω με βαλανε να τους πληρώσο το γελείο ποσώ τον 20 ευρώ για το υγραέριο που μου βαλανε κατα την τοποθέτηση.. στην ερώτηση μου όμως ΓΙΑΤΙ ρε παιδια γραφτηκαν 73χλμ επιπλεον στο αυτοκινιτο μου καθως το τοποθετουσατε?? (εβαλα σημαδι να δω ποσα χλμ θα κανουν) --ΔΟΚΙΜΗ καναμε..!! 73 χλμ δοκιμή φιλοι μου γίνετε? Μπορεί να είμαστε πολλοί που τοποθετήσαμε εκει το υγραεριο , αλλα αυτο δεν λεει τιποτα, . δεν σημαίνει οτι επειδη υπαρχει πελατεία δεν μπορεί να βρεθούμε ολοι προ εκπλήξεων. Το ΚΤΕΟ μου ληγει αυτην την εβδομαδα, και ακομα δεν πηρα χαρτια... Εαν εως τέλος του μηνα δεν τακτοποιηθει το θέμα θα κινιθώ νομικα. Εαν και οποιος θέλει ας μου στέιλει μυνημα να παμε ομαδικα.

 

Ξεχασα να προσθέσω οτι η τοποθέτηση εγινε 15 Ιουλίου. πάνε 2 μήνες...

 

 

Έχει πρόβλημα ο δείκτης στάθμης υγραερίου,,

 

καπου καπου μου το γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη χωρις λόγω ενώ είναι γεμάτο.

 

Το ρεζερβουάρ είναι αδειο και ο δείκτης δέιχνει οτι είναι στη μέση.

 

. . . Πηγα 2 φορες να μου το διορθόσει , και μου λεει δεν έχει τίποτα. .

Ρε φίλε τι προβλημα έχει και βαράει ωρες ωρες απο μονο του?

η απάντηση του?? ΄΄οξυ πνευμονικό ύδημα΄΄

Δεν φτάνει που τους τα στάξαμε και οδηγούμε πλεον παράνομα καθως δεν εχουμε χαρτια μετα το δίμηνο, ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ απο πάνω[/font-]

 

---------- Προσθήκη στις 02:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:27 ----------

 

 

Μην ανυσηχειτε για αυτο.. ο πατέρας μου εχει εδω και 4 χρόνια υγραεριο στην θεσσαλονίκη και δεν του εβγαλε κανενα προβλημα. παρα μόνο τα χαρτια για το κτεο... αλλα αυτο είναι αλλουνου παππα ευαγγέλιο.. BMW 328i Cabrio e36 240PS

 

 

πέρα από την καθυστέρηση και το γεγονός ότι εάν δε σου δώσει εγκαίρως τα απαραίτητα χαρτιά και θα χρειαστεί να πας δύο φορές, δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα...

κι εγώ περνούσα ΚΤΕΟ την περίοδο που περίμενα για την εγκατάσταση και πήγα μια φορά για το κανονικό ΚΤΕΟ και μια για τον έλεγχο του υγραερίου. Νομίζω ότι δεν άλλαξε κάτι πέρα από το γεγονός ότι πήγα δύο φορές...Αρκεί φυσικά να σου δώσει τα χαρτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...