Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας κύριοι, είμαι καινούργιος στην παρέα του διαδυκτίου, με μια citroen xantia II 1.8 16V μοντέλο 2000. Διαβάζοντας περί υγραεριοκίνησης και οικονομίας μου άνοιξε η όρεξη να βάλω και γώ υγραέριο γιατί δεν πάει άλλο με την τιμή της βενζίνης. Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποια εξιδεικευμένα συνεργεία στη Θεσσαλονίκη που να έχουν άδεια εγκατάστασης υγραερίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μάκης

 

εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38463_23922.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαπιστώνω ότι είναι τέτοιο το ποσοστό των οδηγών που κάνουν τη μετατροπή που το κράτος θα έχει μεγάλες απώλειες στα προσδοκώμενα έσοδα.

Αμφιβάλλω αν θα αργήσει πολύ η αναζήτηση εσόδων και από τον τομέα της υγραεριοκίνησης...Κοινώς, αναμείνατε επιβαρύνσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιες σκεψεις κανουμε...

Στην μπανανία που ζουμε, στο κρατος της αναξιοπιστιας, στη χωρα που οι νομοι αλλαζουν καθε χρονο, σιγουρα ειναι θεμα χρονου να την 'πεσουν' οι κυβερνωντες και στο υγραεριο.

Ζουμε σε μια χωρα που δεν υπαρχει καμια σταθεροτητα, δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο γιατι το κρατος μας ειναι για τα γέλια.

Φοβαμαι συντομα, προσωπικη αποψη εκφραζω παντα και τιποτε παραπανω, οτι θα δουνε το θεμα 'υγραεριο' απο πιο κοντα, και τοτε θα τεθει υπο αμφισβητηση, μερικη εστω, το ολο εγχειρημα.

 

Θα μου πεις, θα φτασει το υγραεριο την τιμη της βενζινης; δεν το πιστευω, αλλα αμα ειναι να κανεις αποσβεση σε 10 χρονια(τιμη τοποθετησης, πιθανη φορολογηση -καποιου τυπου που θα σκεφτουν οι εγκεφαλοι για να τα παρουν ξανα, αυξηση τιμης υγραεριου) τοτε ασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαπιστώνω ότι είναι τέτοιο το ποσοστό των οδηγών που κάνουν τη μετατροπή που το κράτος θα έχει μεγάλες απώλειες στα προσδοκώμενα έσοδα.

Αμφιβάλλω αν θα αργήσει πολύ η αναζήτηση εσόδων και από τον τομέα της υγραεριοκίνησης...Κοινώς, αναμείνατε επιβαρύνσεις...

 

Εκει είναι το σημείο που πρεπει να παμε το κράτος στα ευροπαικά δικαστηρια. να δουμε ποιος θα κερδισει..Δεν φτανει που παρανομεί εδω και πολλα χρονια το κρατος, θελει κ αλλα? δεν τους φτάνουν τα 2750 ευρο που τους εδοσα για να ''εκτελωνισω'' το γερμανικο αυτοκινιτο μου? που η αξια αγορας ηταν 3000 ευρω. Ντεμέκ ευρωπαικη ένωση είμαστε και ταχα μου ταχα μου.

 

Οι γερμανοι εχουνε λιγοτερους φορολογικες ελαφρυνσεις οταν οδηγουν με υγραεριο η ηλεκτρισμο η υβριδικο. είμαστε πολλους αιωνες πισω. Δεν πρεπει να επιτρεψουμε τίποτα περισσοτερο. Ακουσα καπου για ''ειδικο φόρο ενναλακτικης ενέργειας''. Αν το κανουν αυτο μαγκες μου θα στείλω επώνυμα επιστολη στα ευρωπαικα δικαστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλαίνε από τώρα από την τρομάρα τους... :P

 

Ρε φίλε, πλήρωσες όπως λες 2750 ευρώ σε εκτελωνισμό για να φέρεις αμάξι από χώρα που ανήκει στην ΕΕ, κάτι που είναι παράνομο, η Ελλάδα πληρώνει μηνιαίως πρόστιμο γι αυτό αλλά το κέρδος απ' τον εκτελωνισμό είναι μεγαλύτερο οπότε χέστηκαν για το πρόστιμο. Και μου λες τώρα ότι δε θα αυξήσουν την τιμή σε υγραέριο, αδιαφορώντας για τις κυρώσεις, αν τους συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιες σκεψεις κανουμε...

Στην μπανανία που ζουμε, στο κρατος της αναξιοπιστιας, στη χωρα που οι νομοι αλλαζουν καθε χρονο, σιγουρα ειναι θεμα χρονου να την 'πεσουν' οι κυβερνωντες και στο υγραεριο.

Ζουμε σε μια χωρα που δεν υπαρχει καμια σταθεροτητα, δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο γιατι το κρατος μας ειναι για τα γέλια.

Φοβαμαι συντομα, προσωπικη αποψη εκφραζω παντα και τιποτε παραπανω, οτι θα δουνε το θεμα 'υγραεριο' απο πιο κοντα, και τοτε θα τεθει υπο αμφισβητηση, μερικη εστω, το ολο εγχειρημα.

 

Θα μου πεις, θα φτασει το υγραεριο την τιμη της βενζινης; δεν το πιστευω, αλλα αμα ειναι να κανεις αποσβεση σε 10 χρονια(τιμη τοποθετησης, πιθανη φορολογηση -καποιου τυπου που θα σκεφτουν οι εγκεφαλοι για να τα παρουν ξανα, αυξηση τιμης υγραεριου) τοτε ασε...

 

ούτε εγώ πιστεύω ότι θα εξισωθούν οι τιμές υγραερίου βενζίνης...όπως νομίζω ότι θα τους πάρει λίγο χρόνο ακόμη για να πάρουν πρέφα τι γίνεται και - κυρίως - για να αναλάβουν δράση...Άρα όσο πιο γρήγορα κάποιος κάνει τη μετατροπή τόσο πιο γρήγορα κάνει και απόσβεση...Άπό την άλλη πλευρά εάν η απόσβεση αργεί να γίνει περισσότερο από 1-2 χρόνια, παύει να είναι ελκυστική η μετατροπή από τη στιγμή που τα τελευταία χρόνια σπάνια κάποιος κρατά ένα αυτοκίνητο πάνω από 5-7 χρόνια...Βέβαια με την οικονομική κρίση που υπάρχει νομίζω ότι πολλοί θα αναθεωρήσουν κι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλαίνε από τώρα από την τρομάρα τους... :P

 

Ρε φίλε, πλήρωσες όπως λες 2750 ευρώ σε εκτελωνισμό για να φέρεις αμάξι από χώρα που ανήκει στην ΕΕ, κάτι που είναι παράνομο, η Ελλάδα πληρώνει μηνιαίως πρόστιμο γι αυτό αλλά το κέρδος απ' τον εκτελωνισμό είναι μεγαλύτερο οπότε χέστηκαν για το πρόστιμο. Και μου λες τώρα ότι δε θα αυξήσουν την τιμή σε υγραέριο, αδιαφορώντας για τις κυρώσεις, αν τους συμφέρει;

 

Ακριβως. Συνειδητα θα παρανομησουν αμα δουν 'φραγκα' ασχετα αν η χωρα φαει προστιμα.

Οπως το κανουν και σε αλλες περιπτωσεις.

 

Για πειτε μου, θα επρεπε τα υβριδικα αυτοκινητα να πληρωνουν τελη κυκλοφοριας; Δεν υπηρχε παλια μια ολοκληρη συζητηση γι αυτο το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πληρώνουν τα υβριδικά, τα τέλη κυκλοφορίας είναι για τη συντήρηση των δρόμων και καλά, δεν έχει να κάνει σχέση με τους ρύπους. Είναι άλλα τα πράσινα τέλη που κόλλησαν από πίσω

 

Το γεγονός ότι υπάρχουν διόδια σε δρόμους που έχουν αποσβεστεί ήδη και πληρώνουμε και τέλη κυκλοφορίας, αυτό είναι το απαράδεκτο και παράνομο και και και...

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτούς τους άχρηστους είναι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι όσους φόρους και να μου βάλουν εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω να αγοράζω χωρίς να έχω λεφτά.

Σαν να μου βάλεις το ψωμί 500 ευρώ το καρβέλι και να περιμένεις ότι θα συνεχίζω να αγοράζω ένα τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από την καθυστέρηση και το γεγονός ότι εάν δε σου δώσει εγκαίρως τα απαραίτητα χαρτιά και θα χρειαστεί να πας δύο φορές, δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα...

κι εγώ περνούσα ΚΤΕΟ την περίοδο που περίμενα για την εγκατάσταση και πήγα μια φορά για το κανονικό ΚΤΕΟ και μια για τον έλεγχο του υγραερίου. Νομίζω ότι δεν άλλαξε κάτι πέρα από το γεγονός ότι πήγα δύο φορές...Αρκεί φυσικά να σου δώσει τα χαρτιά...

 

Καλησπερα φιλε περασα και εγω στον κ.κατσαμπερη στην σελιδα στο ιντερνετ γραφει υγραεριο...εγω το εχω τοποθετηση αρχες σεπτεβρη μου ειπανε τελη σεπτεβρη θα εχουμε τα χαρτια..Το καλητερο θα ηταν να τον πει καπιος οτι του γινετε δυσφιμιση να μπει στην σελιδα να μας δωσει εξηγησεις......τωρα αν σε περιπτωση που περασει το οριο τον 3 μηνων και δεν χω τα χαρτια θα κινηθω και εγω νομικα οπως ο παραπανω φιλος...παντως δεν νομιζω να ειναι απατεωνας ζουμε στην ελλαδα και σε τετοια θεματα αν δεν εχεισ μεσον υπαρχει καθυστερηση...και δεν νομιζω να θελει πολλους εχθρους εναντιον του θα χασει πελατια γενικα ...αν καπιος εχει περασει κτεο ας μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πληρώνουν τα υβριδικά, τα τέλη κυκλοφορίας είναι για τη συντήρηση των δρόμων και καλά, δεν έχει να κάνει σχέση με τους ρύπους. Είναι άλλα τα πράσινα τέλη που κόλλησαν από πίσω

 

Το γεγονός ότι υπάρχουν διόδια σε δρόμους που έχουν αποσβεστεί ήδη και πληρώνουμε και τέλη κυκλοφορίας, αυτό είναι το απαράδεκτο και παράνομο και και και...

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτούς τους άχρηστους είναι ότι δεν καταλαβαίνουν ότι όσους φόρους και να μου βάλουν εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω να αγοράζω χωρίς να έχω λεφτά.

Σαν να μου βάλεις το ψωμί 500 ευρώ το καρβέλι και να περιμένεις ότι θα συνεχίζω να αγοράζω ένα τη μέρα.

 

ειναι για κινητρο να εχεις πιο καθαρο αμαξι.

εκτος κι αν νομιζεις οτι το 2λιτρο φθειρει περισσοτερο τον δρομο απο το 1.8:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, είμαι ο Μάκης από Θεσσαλονίκη και χθές τοποθέτησα υγραέριο στο xantia μου (1.8 16v,μοντ.2000) στην Κομοτηνή με ραντεβού αυθημερόν. Υπόψην ότι τη Δευτέρα πήρα τηλέφωνο και την Τρίτη πήγα και το πέρασα. Της BRC 4ης γενιάς Ιταλίας μέσα σε 7 ώρες. Πήγα με βενζίνα και γύρισα με υγραέριο. Καμμία διαφορά παρά μόνο στην τσέπη. Το συνιστώ σε όλους ειδικά σε μεγάλα κυβικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, είμαι ο Μάκης από Θεσσαλονίκη και χθές τοποθέτησα υγραέριο στο xantia μου (1.8 16v,μοντ.2000) στην Κομοτηνή με ραντεβού αυθημερόν. Υπόψην ότι τη Δευτέρα πήρα τηλέφωνο και την Τρίτη πήγα και το πέρασα. Της BRC 4ης γενιάς Ιταλίας μέσα σε 7 ώρες. Πήγα με βενζίνα και γύρισα με υγραέριο. Καμμία διαφορά παρά μόνο στην τσέπη. Το συνιστώ σε όλους ειδικά σε μεγάλα κυβικά.

 

πόσο αυξήθηκε η κατανάλωσή σου? εγω έχω περάσει ένα ZAVOLI 4 γενιάς και η κατανάλωση μου είναι 20% πανω αυτής της βενζίνης(αντι για το 10% όπως θα έπρεπε να είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε περασα και εγω στον κ.κατσαμπερη στην σελιδα στο ιντερνετ γραφει υγραεριο...εγω το εχω τοποθετηση αρχες σεπτεβρη μου ειπανε τελη σεπτεβρη θα εχουμε τα χαρτια..Το καλητερο θα ηταν να τον πει καπιος οτι του γινετε δυσφιμιση να μπει στην σελιδα να μας δωσει εξηγησεις......τωρα αν σε περιπτωση που περασει το οριο τον 3 μηνων και δεν χω τα χαρτια θα κινηθω και εγω νομικα οπως ο παραπανω φιλος...παντως δεν νομιζω να ειναι απατεωνας ζουμε στην ελλαδα και σε τετοια θεματα αν δεν εχεισ μεσον υπαρχει καθυστερηση...και δεν νομιζω να θελει πολλους εχθρους εναντιον του θα χασει πελατια γενικα ...αν καπιος εχει περασει κτεο ας μας πει

 

 

διάβασα τα μηνύματα για την καθυστέρηση για τα έντυπα και μου φαίνεται εντελώς αδικαιολόγητη. Εγώ στα Γιάννενα μόλις τους είπα ότι θέλω να περάσω το αμάξι ΚΤΕΟ μου ζήτησαν 2-3 μέρες και μου τα έδωσαν αμέσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Ntinaras: 1200 ευρώ συνολικά

Προς Afroditi9: από ότι διαπίστωσα μέχρι στιγμής είχα πολύ μικρή αύξηση της κατανάλωσης περίπου 10%, κάτι εντελώς φυσιολογικό και από ότι μου είπαν παίζει ρόλο η ρύθμιση διαφόρων παραμέτρων που γίνονται με το laptop από τον τεχνικό στον εγκέφαλο της BRC κατά την εγκατάσταση. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν είδα καμμία διαφορά στις επιδόσεις. Το σύστημα είναι 4ης γενιάς ιταλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...