Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον παλικάρια το να βαλει κανεις σημερα υγραεριο στο αυτοκίνητό του είναι πολυ σωστη κίνηση μιας και όλοι θέλουμε να μειώσουμε τα έξοδά μας. Εγώ έβαλα υγραέριο στο αυτοκίνητό μου πριν 2 εβδομάδες και όλα κυλάνε ρολόι. Επειδή η λίστα αναμονής στη Θεσ/νίκη είναι πάνω απο 4 μήνες, αν και είμαι απο Βέροια κατέβηκα στην Αθήνα και το πέρασα εκεί. Όταν κατέβηκα μου στοίχησε 65 Ευρώ, ενώ όταν γύρισα (με υγραέριο) μου στοίχησε 32 Ευρώ.

Επειδή κάνω πάνω απο 25.000 χιλιόμετρα το χρόνο, πιστεύω οτι θα κάνω απόσβεση σε κανα 9μηνο. Απο γκάζια δεν βλέπω καμία διαφορά. Όσοι το σκεφτεστε αλλα κολάτε στο ποσό που πρέπει να δώσετε προκαταβολικά, έχετε στο νου σας οτι ορισμένα συνεργεία σας διευκολύνουν με δόσεις, άρα ότι κερδίζετε απο κάθε φουλάρισμα του ρεζερβουάρ, θα το δίνετε στη δόση τους πρώτους μήνες. Άρα δε θα σας φανεί το ποσό και με το που το κάνετε απόσβεση θα κερ΄διζετε.

Όσο για τη Βουλγαρία, ανέβασαν και εκεί τις τιμές (δεν συγκρίνονται με αυτές εδώ βέβαια) αλλα δεν περνάς κτεο. Με το συνεργείο στη Φιλιππούπολη που μίλησα, μου είπανε οτι θα ανοίξουν συνεργείο στη Θεσ/νίκη σύντομα. Μέχρι τότε προτιμήστε τα Ελληνικά συνεργεία.

 

τους βούλγαρους τους ξέρω πολύ καλά..όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν και αυτοί. στη φιλλιπούπολη δεν ξέρω ένα μάστορα να βάζει και να συντηρεί καλά αεριο θα έρθουν και θεσαλονικη να ανοίξει μαγαζί..με τι άδεια??τεσπα.... ακόμα να βάλετε αέριο?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα να βάλετε αέριο?!?[/b]

 

αν σου περισσεύουν 1500-2000 ευρα,μπορεις να αρχιζεις να τα μοιραζεις εδω μεσα :lol:

και ελα μετα ξανα ρωτα αν εχουμε περασει υγραεριο...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πει και αλλού και το ξαναλέω και τώρα..αντί να αγοράσω ανούσια ζαντολάστιχα και στερεοφωνικά (όπως έχει το 80 τοις εκατό εδώ μεσα) έβαλα σύστημα υγραερίου και ξένοιασα. τωρα το βλέπεις έτσι "άν έχεις 2000 ελευθερα μοιρασε και εδω". δες το σαν ένα χρήσιμο εξτρά για το αμάξι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πει και αλλού και το ξαναλέω και τώρα..αντί να αγοράσω ανούσια ζαντολάστιχα και στερεοφωνικά (όπως έχει το 80 τοις εκατό εδώ μεσα) έβαλα σύστημα υγραερίου και ξένοιασα. τωρα το βλέπεις έτσι "άν έχεις 2000 ελευθερα μοιρασε και εδω". δες το σαν ένα χρήσιμο εξτρά για το αμάξι σου

 

Άλλη μια κλασική "μόλις την έβγαλα απ' τον μυαλό μου" στατιστική..:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πει και αλλού και το ξαναλέω και τώρα..αντί να αγοράσω ανούσια ζαντολάστιχα και στερεοφωνικά (όπως έχει το 80 τοις εκατό εδώ μεσα) έβαλα σύστημα υγραερίου και ξένοιασα. τωρα το βλέπεις έτσι "άν έχεις 2000 ελευθερα μοιρασε και εδω". δες το σαν ένα χρήσιμο εξτρά για το αμάξι σου

 

δεν ξερω αν εσυ ανήκεις στο υπολοιπο 20% η και 1% της λογικης σου!

αλλα καποιος που εχει να δωσει 2 χιλιαρικα για << ανουσια >> ζαντολαστιχα και στερεοφωνικα συστηματα στο αυτοκινητο του,τοτε δεν θα τον ενδιεφερε το συγκεκριμενο blog,και δεν θα ψαχνοταν για υγραερια και κουραφεξαλα!

 

δεν μιλαμε για παιχνιδια εδω μεσα!

πιστευω εχουμε σοβαρη συζητηση!

οποτε εισαι πολυ Out σε ολα τα παραπανω που γραφεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πει και αλλού και το ξαναλέω και τώρα..αντί να αγοράσω ανούσια ζαντολάστιχα και στερεοφωνικά (όπως έχει το 80 τοις εκατό εδώ μεσα) έβαλα σύστημα υγραερίου και ξένοιασα. τωρα το βλέπεις έτσι "άν έχεις 2000 ελευθερα μοιρασε και εδω". δες το σαν ένα χρήσιμο εξτρά για το αμάξι σου

 

εντάξει ο καθένας ότι θέλει βάζει. δε μπορείς να κρίνεις κάποιον ακόμη ακόμη αν βάλει και φώτα κάτω από το ιπτάμενο αυτοκίνητο του.

 

"μεταξύ μας, αν βάλει κάποιος μπλε, κάθισε στα 50μ. από αυτόν. Κουνούπι δε θα σε πλησιάσει. Όλα σε αυτόν θα πηγαίνουν" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ προβλημα σας ρε παιδιά στην τελική μην τσαντίζεστε :lol: δεν ξαναμιλάω:-)

 

δεν τσατιζομαστε!

το προβλημα μας ειναι η καταναλωση του αυτοκινητου ( και τιποτε αλλο )μετα της τρελες αυξησεις του κρατους στα καυσιμα!

γιατι προφανως ειναι απο αλλου ,αυτος που επεφερε της αυξησεις!δεν εξηγείται αλλιως!

μπορει αυτος στα μερη του να κυκλοφορεί με γαιδουρι!

αυτο θελει να επιβαλει και σε εμας?

τι να πεις πια γιαυτο το κρατος :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τσατιζομαστε!

το προβλημα μας ειναι η καταναλωση του αυτοκινητου ( και τιποτε αλλο )μετα της τρελες αυξησεις του κρατους στα καυσιμα!

γιατι προφανως ειναι απο αλλου ,αυτος που επεφερε της αυξησεις!δεν εξηγείται αλλιως!

μπορει αυτος στα μερη του να κυκλοφορεί με γαιδουρι!

αυτο θελει να επιβαλει και σε εμας?

τι να πεις πια γιαυτο το κρατος :X

 

αυτός ο άλλος λέγεται ειδικός φόρος κατανάλωσης και είναι ποσοστιαίος. Δε θυμάμαι ακριβώς το ποσοστό (μιας και δε το λένε εύκολα τα ΜΜΕ) και θα σου πω αύριο μεθ' αύριο. Χωρίς να σου πω όμως ποσοστό ξέρω ότι το κράτος θα πάρει 530 ευρώ για κάθε χιλιόλιτρο βενζίνης έως ή και παραπάνω από 96,5 οκτάνια. Κάνε την πράξη και δες πόσο έχει το καύσιμο με 23% ΦΠΑ. Αν βγάλεις και πάλι το ΦΠΑ τότε θα δεις πόσο κοστίζει το λίτρο μαζί με όλα τα κέρδη (διυλιστηρίου, εταιρεία, μεταφορέα, πρατηριούχου).

Τώρα μπορείς να καταλάβεις πόσα παίρνει το κράτος και αν τελικά τους ενδιαφέρει να σου ρίξουν το καύσιμο. Κάτι το οποίο για να γίνει πρέπει να μειώσουν τον ειδικό φόρο.

Κάτι τώρα που ζητάνε φόρους δε θα γίνει. Για να μη σου πω ότι ξέρω και για ακόμα μία αύξηση των καυσίμων.

 

EDIT : @ neo24gr η κατανάλωση του αυτοκινήτου είναι πολύ καλή. Το δικό μου 2.0lt έχει μέση κατανάλωση εντός πόλης 8,4 λίτρα/100 χλμ. Aχχχχ θυμάμαι τότε που έβαζα με 0.65€ και μου φαινότανε πολύ... ΑχχχΑχχχ Αχχχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EDIT : @ neo24gr η κατανάλωση του αυτοκινήτου είναι πολύ καλή. Το δικό μου 2.0lt έχει μέση κατανάλωση εντός πόλης 8,4 λίτρα/100 χλμ. Aχχχχ θυμάμαι τότε που έβαζα με 0.65€ και μου φαινότανε πολύ... ΑχχχΑχχχ Αχχχ

 

ααααααχχ!

μην μου θυμιζεις αυτες τις τιμες!

0,65-0,69!

χαιροσουν το αυτοκινητο που ειχες οτι και αν ηταν αυτο!

βολτες βολτες βολτες βολτες!:cry:

η φθηνια τρωει τον παρα,αλλα που να το καταλαβουν οι ανωθεν !

8,4 μεση καταναλωση σε διλητρο?

τι μαρκα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Megane coupe '09 2.0lt TCe.

μέση κατανάλωση και λόγο τιμών καυσίμων, δε βγαίνω έξω από πόλη και σπάνια πηγαίνω Θεσνίκη πλέον. Είμαι συνέχεια Λάρισα. Και όταν πήζει η Λάρισα με ανοιχτή την αγορά, βράστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Megane coupe '09 2.0lt TCe.

μέση κατανάλωση και λόγο τιμών καυσίμων, δε βγαίνω έξω από πόλη και σπάνια πηγαίνω Θεσνίκη πλέον. Είμαι συνέχεια Λάρισα. Και όταν πήζει η Λάρισα με ανοιχτή την αγορά, βράστα.

 

http://www.energy.eu/

τιμες ενεργειας προ και μετα φορων στην ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι γειά σας

Να σας ενημερώσω για τους ενδιαφερόμενους εντός Αττικής πώς μίλησα τηλεφωνικά με τον Κο Καρβούνη MAZDA στα Γλυκά Νερά, πόσο κοστίζει η εγκατάσταση για MATRIX 1600cc με kit 5ης γενιας,

και μου είπε 1500€ και ραντεβού εντος της εβδομάδας.Προσωπικά θεωρώ την τιμή πολύ υψηλή.Γνωρίζει κάποιος από εσάς συνεργεία με λογικές τιμές στο λεκανοπέδιο Αττικής;

 

|καλημέρα. σχετικά με την επικοινωνία με Καρβούνη, σου είπε ότι το emer ειναι 5ησ γενιας κια άρα δεν κάνει τρυπήματα στην πολλαπλή;;;. γιατι αν ειναι έτσι ειναι καλά τα 1500 ευρώ. εγώ ήξερα οτι 5ησ γενιάσ ειναι μόνο το ιταλικό icom jtg κια τησ vialle lpi με κόστοσ 1800 και τα 2...

ψάχνω να κάνω εγκατάσταση σε honda hrv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

|καλημέρα. σχετικά με την επικοινωνία με Καρβούνη, σου είπε ότι το emer ειναι 5ησ γενιας κια άρα δεν κάνει τρυπήματα στην πολλαπλή;;;. γιατι αν ειναι έτσι ειναι καλά τα 1500 ευρώ. εγώ ήξερα οτι 5ησ γενιάσ ειναι μόνο το ιταλικό icom jtg κια τησ vialle lpi με κόστοσ 1800 και τα 2...

ψάχνω να κάνω εγκατάσταση σε honda hrv.

 

Αγαπητοί, ποιος σας ενημέρωσε ότι στα 5ης γενιάς δεν τρυπάνε την πολλαπλή. Έχω βάλει το ICOM JTG σε Opel Astra 1.4 (2007) χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά βγάλανε την εισαγωγή, την τρυπήσανε για τα μπεκ και την ξαναβάλανε στη θέση τους. Προς το παρόν έχω κάνει 7000 km με το σύστημα και είμαι ικανοποιημένος. Αλήθεια ποια είναι η άλλη μάρκα άμεσου ψεκασμού σε υγρή μορφή (λεγόμενα και 5ης γενιάς?) εκτός από Vialle και ICOM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...