Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, meletis11 είπε

Ποσα λιτρα χωρητικοτητα εχει η δεξαμενη;

Στο φιεστα χωρεσε 45 και κατι λιτρα.

Νομιζω η δεξαμενη υποτιθεται 40 λιτρα χωραει του φιεστα.

 

43 χωράει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως πολλη ειναι η παραπληροφορηση κατα της υγραεριοκινησεως.

Πολλοι θα ηθελαν να εγκατασταθει συστημα στο αμαξι, αλλα δισταζουν.

Σε αυτο συντελει και το οτι καποιοι τεχνικοι και εγκαταστατες ειτε δεν γνωριζουν, ειτε συμπεριφερονται σαν αρπακτικα, η εγκατασταση ή η ρυθμιση δεν ειναι ορθη κλπ, και το οτι καποια πρατηρια καυσιμων κατι δεν κανουν καλα.

 

Αν ομως εγκατασταθει ποιοτικο αρμοζον (το οποιο να ταιριαζει στο αμαξι) υστημα, γινει σωστη εγκατασταση και ορθη ρυθμιση (κατα πασα πιθανοτητα) και υστερα γινεται σωστη συντηρηση, δεν θα παρουσιασθει κανενα προβλημα.

 

Συμφερει οικονομικως, γλυτωνει πολλα χρηματα ο οδηγος (και δη αυτοι που διανυου περισσοτερα απο 10000 χλμ ετησιως) και εκπεμπει λιγοτερους ρυπους.

Π.χ. αν καποιος με βενζινη δαπανουσε 50-60Ε, με υγραεριο θα δαπανει 20-25Ε μαζι με το ποσοστο βενζινης που θα καιει (αναλογως με το αμαξι, τον τροπο οδηγησεως, την επικρατουσα τιμη, τον καιρο κλπ).


 

Επεξ/σία από meletis11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 10:19 ΠΜ, meletis_m είπε

Σε πρόσφατη εγκατάσταση σε Opel Corsa C σε μερικά βενζινάδικα κατά τη πλήρωση υγραερίου κάνει θόρυβο κατα τη πλήρωση . Είναι θέμα πολυβαλβιδας; Πάντως σταματάει στο 80% της χωρητικότητας της δεξαμενής .

Είχα πριν 2 υγραεριοκινητα με πολλά χιλιάδες χιλιόμετρα δε είχα παρατηρήσει κάτι .

Παίζει ρόλο μήπως η πίεση της αντλίας ; Έχει τύχει σε κάποιον ; 

Τη Παρασκευή πάει για έλεγχο του χάρτη- σφιγκτήρων-πίεσης μειωτήρα  ( έχουν συμπληρωθεί 3500 χιλιόμετρα) από τη εγκατάσταση το Μαιο 2023 .

Όσο για το θόρυβο κατά τον ανεφοδιασμό μου είπε ο μάστορας είναι θέμα πίεσης αντλίας πρατηρίου , δε το κάνει και πάντα . Εκει που βάζω η αντλία είχε ~10bar .

Μου άναψε και 2 φορές check λόγω καυσίμου . Δε είχα διαγνωστικο όμως μαζί μου να δω σφάλμα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυξηθηκε η τιμη της βενζινης, αυξηκε και του υγραεριου.

Ειναι σαφως πολυ πιο προσιτη τιμη και πολυ χαμηλοτερη εν συγκρισει με βενζινη και αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2023 στις 10:16 ΜΜ, meletis_m είπε

Παρέλαβα σήμερα το αμάξι . Φουλαρα με 38λτ (80%) της δεξαμενής . Ρυθμίστηκε να ρίχνει και βενζίνη στα φορτία το σύστημα .

Μπήκε το Europegas  με Hana ,μπεκ . 

Από κατανάλωση θα το μετρήσω , έκανα τα πρώτα 120 χιλιόμετρα. Πηγαίνει καλύτερα στα χαμηλά μου φαίνεται .

Ο χάρτης του ρυθμίστηκε και εν κινήσει και έκανε 70 χιλιόμετρα για ρύθμιση σε όλες τις συνθήκες .

 

Έγινε έλεγχος του χάρτη , ρυθμίστηκε η πίεση του μειωτηρα , και έλεγχος των σωληνώσεων και σφιγκτήρων σήμερα . 

Έχουν συμπληρωθεί 3500 + χιλιόμετρα με LPG από τη εγκατάσταση Μάιο 2023 . Κανένα θέμα δε έχει παρουσιαστεί . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, meletis_m είπε

Έγινε έλεγχος του χάρτη , ρυθμίστηκε η πίεση του μειωτηρα , και έλεγχος των σωληνώσεων και σφιγκτήρων σήμερα . 

Έχουν συμπληρωθεί 3500 + χιλιόμετρα με LPG από τη εγκατάσταση Μάιο 2023 . Κανένα θέμα δε έχει παρουσιαστεί . 

 

Μειγμα χρειαζοταν καποια ρυθμιση;

Ο θορυβος απο τι ητανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis11 είπε

Μειγμα χρειαζοταν καποια ρυθμιση;

Ο θορυβος απο τι ητανε;

Ελέγχθηκαν τα fuel trims με διαγνωστικό

Είναι μια χαρά ..

Ο θόρυβος το διόρθωσε και κάνει σε πολύ ελάχιστο βαθμό ήταν από το φλοτερ της δεξαμενής .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ελέγχθηκαν τα fuel trims με διαγνωστικό

Είναι μια χαρά ..

Ο θόρυβος το διόρθωσε και κάνει σε πολύ ελάχιστο βαθμό ήταν από το φλοτερ της δεξαμενής .

 

Χρειασθηκε το φλοτερ καποια αλλαγη ή διορθωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης επειδή βλέπω και για τις τιμές κάποια post μπορείτε να κατέβασετε την εφαρμογή fuel gr ώστε να βλέπετε τιμές υγραέριο η βενζίνη ακόμα και στην εθνική ενώ είστε σε ταξίδι. Και το fuel Calc ώστε να υπολογίζετε κατανάλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ακούσει αλλά χθες το είδα στην πράξη.
Αυτοκίνητο με υγραέριο όχι δικό μου δεν επερνε εμπρός ενώ μιζαριζε
Με τον διακόπτη ανοιχτό και πατημένο το κουμπί εναλλαγής καυσίμου για λίγα δευτερόλεπτα πήρε.
Έχει πρόβλημα με σωληνάκι βενζίνης και θα αλλαχτεί.
Δεν είναι ο πιο ορθόδοξος τρόπος να πάρει μπροστά αλλά λύση ανάγκης από ότι ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν ξέρει κανείς.

Μετά από αλλαγή πνεύμονα πρέπει να γίνει ρύθμιση στον εγκέφαλο; Έχω την εντύπωση πως "μπουκώνει" μετά την αλλαγή από βενζίνη. Μερικές φορές σβήνει κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Doubt είπε

Ερώτηση αν ξέρει κανείς.

Μετά από αλλαγή πνεύμονα πρέπει να γίνει ρύθμιση στον εγκέφαλο; Έχω την εντύπωση πως "μπουκώνει" μετά την αλλαγή από βενζίνη. Μερικές φορές σβήνει κιόλας.

Ναι κάνε μερικά χιλιόμετρα και μετά να δεις τη πίεση του μαζί με Η/Υ .

Το ίδιο μου έκανε σε νέα εγκατάσταση έκανα 2500 χιλιόμετρα πήγα το ρύθμισε όπως μου είχε πει και έστρωσε . 

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Το είχα ακούσει αλλά χθες το είδα στην πράξη.
Αυτοκίνητο με υγραέριο όχι δικό μου δεν επερνε εμπρός ενώ μιζαριζε
Με τον διακόπτη ανοιχτό και πατημένο το κουμπί εναλλαγής καυσίμου για λίγα δευτερόλεπτα πήρε.
Έχει πρόβλημα με σωληνάκι βενζίνης και θα αλλαχτεί.
Δεν είναι ο πιο ορθόδοξος τρόπος να πάρει μπροστά αλλά λύση ανάγκης από ότι ξέρω.

Μέχρι 10 φορές μπορεί να μπει με αυτό το τρόπο , μετά θέλει reset .

Απλώς το αφήνεις να ζεσταθεί καλά και μετά ξεκινάς . Εάν είναι > 15 ετιας να γίνει έλεγχος σε όλα τα σωληνάκια καυσίμου λόγω ηλικίας .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Doubt said:

Ερώτηση αν ξέρει κανείς.

Μετά από αλλαγή πνεύμονα πρέπει να γίνει ρύθμιση στον εγκέφαλο; Έχω την εντύπωση πως "μπουκώνει" μετά την αλλαγή από βενζίνη. Μερικές φορές σβήνει κιόλας.

Εγω άλλαξα την προηγούμενη βδομάδα γιατί εκτόνωνε και μύριζε μέσα, το κάναμε μια βόλτα μετά με λίγο και με πολύ γκάζι + ρυθμίσαμε να ρίχνει περισσότερη βενζίνη στα kickdown που ήθελα εγω έτσι κι αλλιώς.

Δεν μου είπε πάντως κάτι για επανέλεγχο, ούτε είχα κάποια περίεργη συμπεριφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...