Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρα η μονη αξιοπιστη λυση ειναι μηδενισμος χλμ σε καθε γεμισμα ωστε να υπολογισω ποσο κραταει το γεμισμα.

το αμαξι το πηρα μτχ. χαρτια για το αεριο δεν εχω. ο πωλητης(γνωστος ιδιωτης, οχι αγνωστος/μαντρας/αντιπροσωπεια) με ειπε (αν θυμαμαι καλα) οτι ειναι brc. μπορω να το διαπιστωσω καπως??

επισης με ειπε οτι καθε γεμισμα βγαζει κοντα 400 χλμ.

 

Μια και μόνη λύση υπάρχει φίλε μου: Γεμίζεις υγραέριο, μηδενίζεις χιλιομετρητή, και πας μέχρι να τελειώσει το υγραέριο. Εκεί θα δεις τι χιλιόμετρα βγάζεις, με τον τρόπο που οδηγείς κιόλας. Εγώ στο αμάξι μου βγάζω 450+ χλμ, η γυναίκα μου που δεν ξέρει τι σημαίνει "οικονομική οδήγηση" βγάζει 400+.

 

συτο το εκαανα ηδη! οπως ειπα, εχω κανει καμια 150χλμ και εσβησαν τα 2 απ τα 4 λαμπακια.

 

παραλληλα με το αεριο καιει και βενζινη? (σα να επεσε λιγακι ο δεικτης)

η εγκατασταση πρεπει να εγινε το 2011

 

Στο Opel 1,4 γιατί να καίει παράλληλα και βενζίνη; Αν το πηγαίνεις νορμάλ και όχι τρίμματα δεν πρέπει να καίει καθόλου βενζίνη - μόνο στην εκκίνηση όταν είναι κρύος ο κινητήρας (όπως είπε φίλος πιο πάνω), μέχρι να ζεσταθεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση κάτι παίζει με την εγκατάσταση. Εκτός και αν είναι turbo ο κινητήρας οπότε διάφορα έχω ακούσει και δει...

 

με την εκκινηση το γνωριζω. αλλωστε βλεπω ποτε αλλαζει απο βενζινη σε αεριο (απο κοκκινο, πρασινιζει ενα λαμπακι)

 

κατα την διαρκεια ομως ψεκαζει;

 

Κανονικά ΔΕΝ πρέπει να ψεκάζει. Μόνο αν πιέζεις πολύ τον κινητήρα μπορεί να ψεκάσει και βενζίνη, που και αυτό θέλει συζήτηση...

Τα λαμπάκια που έχει το σύστημα δεν είναι αξιόπιστα. Εγώ δεν τα βλέπω καν.

0.59 ευρω εννοει το λιτρο

 

Αφού έγραψα "59 λεπτά"...

 

προφανώς όχι της ώρας. :-D

Μολις εμαθα οτι γνωστος μου του χαλασε το αυτοκινητο, quasqai nissan(αν το γραφω καλα), ο κινητηρας. Ειχε κανει εγκατασταση για υγραεριο, πριν 2 χρονια.

Το φυσα και δεν κρυώνει....

:(

 

...και από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι φταίει το υγραέριο; Δηλαδή τι έκανε το υγραέριο στον κινητήρα και αυτός "χάλασε";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις εμαθα οτι γνωστος μου του χαλασε το αυτοκινητο, quasqai nissan(αν το γραφω καλα), ο κινητηρας. Ειχε κανει εγκατασταση για υγραεριο, πριν 2 χρονια.

Το φυσα και δεν κρυώνει....

:(

 

...και από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι φταίει το υγραέριο; Δηλαδή τι έκανε το υγραέριο στον κινητήρα και αυτός "χάλασε";

 

 

το συγκεκριμένο όχημα εχει βγαλει κάποιες βλάβες με το σύστημα αεριου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα φταιει ο....Αλιμπαμπας !!!!

 

Δυστυχως η ημιμαθεια είναι χειροτερη από την αμαθεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι απλα διακοσμητικα τα λαμπακια... εχω κανει 220χλμ και ειμαι με το 1 λαμπακι απ τα 4. ελπιζω τουλαχιστον να βγαλει 350.

χαλαρα το παω. ουτε πολλες στροφες ουτε υψηλη ταχυτητα!

καλα μη φανταστειτε, ενα κλικ επεσε ο δεικτης βενζινης.

επισης 100αρα ή 95αρα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι απλα διακοσμητικα τα λαμπακια... εχω κανει 220χλμ και ειμαι με το 1 λαμπακι απ τα 4. ελπιζω τουλαχιστον να βγαλει 350.

χαλαρα το παω. ουτε πολλες στροφες ουτε υψηλη ταχυτητα!

καλα μη φανταστειτε, ενα κλικ επεσε ο δεικτης βενζινης.

επισης 100αρα ή 95αρα???

 

 

Οτι εβαζες και πριν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βδομαδα το χω :)

εβαλα 95αρα μια φορα, αλλα με εχουν πει καλυτερα η 100αρα

Η βενζίνη σου να παίζει μεταξυ 1/4 με 1/2 του ντεποζιτου, μην το αφήνεις να ξεμενει.

Αν σου είπαν να βάζεις πιο πάνω από απλή 95αρα, βαζε 97αρα v-power της shell που μια φορά τη βδομάδα (κυρίως τρίτη) την έχουν 1 λεπτό πιο ακριβά από την απλή το λιτρο..δεν σου χρειάζεται πανάκριβη 100αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απ το 1/4 δε θα την αφησω να πεσει.

οοοοοοοοοταν μπορεσω θα κανω ενα φουλαρισμα (τζαστ ιν κεισζ να εχω καυσιμο)

 

με την 95αρα δημιουργειται καποιο θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απ το 1/4 δε θα την αφησω να πεσει.

οοοοοοοοοταν μπορεσω θα κανω ενα φουλαρισμα (τζαστ ιν κεισζ να εχω καυσιμο)

 

με την 95αρα δημιουργειται καποιο θεμα;

 

 

Οχι κανενα.Σου ειπαν για 100αρα επιεδη ειναι πιο ακριβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω καλυτερης καυσης με ειπαν.

αλλα λογω τιμης, μονο 95/97 με βλεπω να βαζω.

 

 

σαν νεος που ειμαι στο αεριο, πρεπει να προσεξω κατι στην χρηση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω καλυτερης καυσης με ειπαν.

αλλα λογω τιμης, μονο 95/97 με βλεπω να βαζω.

 

 

σαν νεος που ειμαι στο αεριο, πρεπει να προσεξω κατι στην χρηση του;

 

 

Τιποτα το ιδιαιτερο !!! Καλο βεβαια οπως και με βενζινη ειναι να μην πηγαινουμε το αυτοκινητο με 5.000 στροφες συνεχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι απλα διακοσμητικα τα λαμπακια... εχω κανει 220χλμ και ειμαι με το 1 λαμπακι απ τα 4. ελπιζω τουλαχιστον να βγαλει 350.

χαλαρα το παω. ουτε πολλες στροφες ουτε υψηλη ταχυτητα!

καλα μη φανταστειτε, ενα κλικ επεσε ο δεικτης βενζινης.

επισης 100αρα ή 95αρα???

Καταντάς γραφικός.

 

Σου γράφουν οι χρόνια κάτοχοι ότι τα λαμπάκια είναι διακοσμητικά. Φτου και απ την αρχή εσύ, με τα λαμπάκια...

 

αν έχεις βάλει 40 λίτρα υγραέριο κατ εμέ οτιδήποτε κάτω από 400χλμ είναι απλά τραγικό fail. Μιλάμε για το Opel 1.4 NA βεβαίως...

 

Βενζίνη γιατί ρωτάς τι να βάζεις; Για να ξεκινάς καλά και να πηγαίνεις καλύτερα μέχρι να ζεσταθεί το μοτερ; (για 5 λεπτά δηλαδή).

 

Ο δείκτης βενζίνης είναι ψηφιακός; Αν ναι, και αυτός παπάτζες γράφει. Διότι αν είναι ψηφιακός, οι ενδείξεις του περνάνε από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Οπότε μπορεί η βενζίνη να μην πέφτει (μιας και κίνησε με υγραέριο) αλλά ο εγκέφαλος να "ρίχνει" τον δείκτη βενζίνης καθώς μετράει ΚΑΙ τα χιλιόμετρα και θεωρεί ότι το hardware -ο μετρητής στο ντεπόζιτο σου- έχει σφάλμα, οπότε για να μην "μείνεις" από βενζίνη, σου κατεβάζει τον δείκτη. Αποτέλεσμα είναι όταν πας εσύ μετά και βάζεις π.χ. 10 ευρώ, ο δείκτης ανεβαίνει λες και έχεις βάλει π.χ. 20 ευρώ... καθώς η βενζίνη, υπάρχει μέσα στο ντεπόζιτο, ασχετα αν γράφει το κοντέρ ότι είσαι στη "ρεζέρβα".

 

όλα είναι σχετικά φίλε μου... απόλαυσε τα χιλιόμετρα σου πιο οικονομικά από ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απ το 1/4 δε θα την αφησω να πεσει.

οοοοοοοοοταν μπορεσω θα κανω ενα φουλαρισμα (τζαστ ιν κεισζ να εχω καυσιμο)

 

με την 95αρα δημιουργειται καποιο θεμα;

Μην το γεμισεις φουλ, δεν χρειάζεται, θα αργησεις παααρα πολύ να την κάψεις (μπορεί και πανω απο 3μηνο) και δεν είναι ότι σωστότερο να μένει για μεγάλο χρονικό διάστημα στο ντεπόζιτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

40λιτρα πηρε.

εεε, εχω φαει σκαλωμα με τα λαμπακια!!!! τι να κανω :cry:

 

ο δεικτης ειναι με βελονα (οχι ψηφιακος)

 

 

 

σε περιπτωση ΠΟΥ βγαλει λιγοτερο απο 400χλμ (θα το κανω 2 3 γεμισματα να δω πως συμπεριφερεται) το παω για ρυθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Τα λαμπάκια δουλέουν λάθος. ΜΗν τους δίνεις σημασία. Ενδεικτικά έχεις μια άποψη.
  2. Καίει ελάχιστα βενζίνη όταν δουλεύεις με το υγραέριο
  3. Όσο έκαιγες πριν με βενζίνη, να υπολογίζεις ένα το ΠΟΛΥ 10% παραπάνω να καις με υγραέριο. Εάν καις παραπάνω να πας να το δει ο μάστορας που στο έβαλε (με την καλή την έννοια...)
  4. Κάθε 15.000 χιλιόμετρα αλλάζεις ένα φίλτρο (δεν θυμάμαι όνομα)
  5. Κάθε 30.000 χιλιόμετρα αλλάζεις ένα άλλο φίλτρο (δεν θυμάμαι όνομα)

Αυτά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...