Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 1600αρι που ειχα ρωτησει και εβαλε φιλος κανενα πρόβλημα .Ουτε το 1800αρι δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα ...Αρκει να γινει σωστη εγκατασταση που ισχυει για όλα τα συστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 1600αρι που ειχα ρωτησει και εβαλε φιλος κανενα πρόβλημα .Ουτε το 1800αρι δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα ...Αρκει να γινει σωστη εγκατασταση που ισχυει για όλα τα συστηματα.

Τα προβλήματα, εάν εμφανιστούν, θα εμφανιστούν μετά από χρόνια χρήσης.

 

ειναι δυνατον 67λιτρα μπουκαλα να παιρνει μαξ μονο 47 λιτρα ; Τι παιζει σε αυτη την περιπτωση; 

Πήγαινε στον μηχανικό σου και ζήτα να σου ανοίξει λίγο τον χώρο, δηλαδή να παίρνει παραπάνω η μπουκάλα σου. Λογικά, με τέτοια μπουκάλα έπρεπε να βάζεις κοντά στα 55 με 60 λίτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μπακαλίστικα μου φαίνονται αυτά που γράφονται...μπουκάλες που άλλο γράφουν κι άλλο παίρνουν, λαμπάκια με ενδείξεις ό,τι να'ναι...τόσο χύμα είναι τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χύμα και ακόμα χειρότερα... άστο καλύτερα...

 

Πλήρωνε την βενζινούλα σου και μην ασχολείσαι με αυτά.

 

 

Εχεις τετοια εμπειρια και το λες ???? Εγω εκλεισα 3 χρονια και δεν το μετανοιωσα στιγμη παρολο που δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο αλλα ειναι 2λιτρο το αμαξι οποτε με βενζινη θα ειχε ...παρκαρει μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τετοια εμπειρια και το λες ???? Εγω εκλεισα 3 χρονια και δεν το μετανοιωσα στιγμη παρολο που δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο αλλα ειναι 2λιτρο το αμαξι οποτε με βενζινη θα ειχε ...παρκαρει μονιμα.

Ο άλλος έβγαλε συμπέρασμα ότι είναι μπακάλικα όλα αυτά και χύμα τα πράγματα επειδή δεν ξέρει (και δεν ρώτησε να μάθει) ότι για λόγω ασφάλειας οι μπουκάλες παίρνουν λιγότερο από όσο γράφουν.

 

Για αυτό ας μην ασχολείται με αυτό το thread και ας καθήσει να πληρώνει την βενζίνη, όπως του πρότεινα.

 

ΥΓ. 5 χρόνια έχω υγραέριο, με πάνω από 70.000 χιλιόμετρα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος έβγαλε συμπέρασμα ότι είναι μπακάλικα όλα αυτά και χύμα τα πράγματα επειδή δεν ξέρει (και δεν ρώτησε να μάθει) ότι για λόγω ασφάλειας οι μπουκάλες παίρνουν λιγότερο από όσο γράφουν.

 

Για αυτό ας μην ασχολείται με αυτό το thread και ας καθήσει να πληρώνει την βενζίνη, όπως του πρότεινα.

 

ΥΓ. 5 χρόνια έχω υγραέριο, με πάνω από 70.000 χιλιόμετρα :)

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά δεν εμπιστεύομαι κάποιον να κάνει τέτοια μετατροπή στο αμάξι μου...διάβασα κι αυτά με τις μπουκάλες και τις ενδείξεις, ε πολύ θέλει; :)

 

Βλέπω να πληρώνω βενζίνες για χρόνια! (και δεν καίει και λίγο!)

Εχεις τετοια εμπειρια και το λες ???? Εγω εκλεισα 3 χρονια και δεν το μετανοιωσα στιγμη παρολο που δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο αλλα ειναι 2λιτρο το αμαξι οποτε με βενζινη θα ειχε ...παρκαρει μονιμα.

Ειρωνικό ήταν το ποστ του φίλου, ίσως έφταιγε και το δικό μήνυμα όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ zio10, όταν έβαλα πριν 5 χρόνια υγραέριο ήμουν 10 φορές πιο επιφυλακτικός από ότι είσαι εσύ τώρα. Είχε μετρημένα στα δάκτυλα βενζινάδικα με υγράεριο και όχι όπως τώρα που έχουν γεμίσει τον τόπο.

 

Πραγματικά τα λαμπάκια δεν είναι και το πιο ακριβές σύστημα για την μέτρηση της βενζίνης αλλά μπορείς πολύ εύκολα και σίγουρα να ξέρεις πόσο περίπου έχεις ακόμα υγραέριο.

 

Ήξερα ότι βγάζω γύρω στα 350 χιλιόμετρα, επομένως όταν πλησίαζα εκεί πήγαινα και γέμιζα. Τόσο απλά. Και να μου άδειαζε τελείως, σιγά θα έκαιγα για μερικά χιλιόμετρα βενζίνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ zio10, όταν έβαλα πριν 5 χρόνια υγραέριο ήμουν 10 φορές πιο επιφυλακτικός από ότι είσαι εσύ τώρα. Είχε μετρημένα στα δάκτυλα βενζινάδικα με υγράεριο και όχι όπως τώρα που έχουν γεμίσει τον τόπο.

 

Πραγματικά τα λαμπάκια δεν είναι και το πιο ακριβές σύστημα για την μέτρηση της βενζίνης αλλά μπορείς πολύ εύκολα και σίγουρα να ξέρεις πόσο περίπου έχεις ακόμα υγραέριο.

 

Ήξερα ότι βγάζω γύρω στα 350 χιλιόμετρα, επομένως όταν πλησίαζα εκεί πήγαινα και γέμιζα. Τόσο απλά. Και να μου άδειαζε τελείως, σιγά θα έκαιγα για μερικά χιλιόμετρα βενζίνη.

 

 

Ετσι ακριβως !!!

 

Οποιος δεν εχει εμπειρια ή ειδικες τεχνικες γνωσεις τεκμιριωμενες καλυτερα να αποφευγει να παρει θεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άλλο που με προβληματίζει είναι ότι έχει γεμίσει ο τόπος συνεργεία που κάνουν μετατροπές σε υγραέριο...ποιον να εμπιστευτείς;; Και κάτι ακόμα, δεν ξέρουμε πότε και πως θα αυξηθεί η τιμή του αερίου ή θα μπει κανένας περίεργος φόρος πχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άλλο που με προβληματίζει είναι ότι έχει γεμίσει ο τόπος συνεργεία που κάνουν μετατροπές σε υγραέριο...ποιον να εμπιστευτείς;; Και κάτι ακόμα, δεν ξέρουμε πότε και πως θα αυξηθεί η τιμή του αερίου ή θα μπει κανένας περίεργος φόρος πχ!

 

 

Για αξιοπιστια μονο μεσω γνωστου...Για αυξηση τιμης κανεις δεν ξερει .....Αλλα παλι θα είναι αισθητα πιο φτηνο νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αξιοπιστια μονο μεσω γνωστου...Για αυξηση τιμης κανεις δεν ξερει .....Αλλα παλι θα είναι αισθητα πιο φτηνο νομιζω

Κι άλλη μια ερώτηση, χάνεις αναγκαστικά τη ρεζέρβα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που θα σου βάλει το υγράεριο, να ξέρεις είναι το Α και το Ω.

Εάν σου κάνει καλή δουλειά, θα δουλεύει και μια χαρά το κιτ. Εάν όχι, θα έχεις διάφορα προβλήματα.

 

Να πας να πάρεις προσφορές, να δεις ποιος φαίνεται πιο επαγγελματίας, να ρωτήσεις τίποτα γνωστούς που έχουν βάλει.
Γενικά να κάνεις μια έρευνα αγοράς.

 

Αυτό με την αύξηση το ακούω εδώ και 5 χρόνια.
Όταν είχα βάλει, μου λέγαμε κορόιδο, πήγες και έβαλες και τον άλλον μήνα θα έχουν ίδια τιμή η βενζίνη με το υγράεριο.

Έλα που όμως έχουν περάσει 5 χρόνια και η τιμή είναι στο 50% και εγώ έχω κερδίσει:

  • πάνω από 5.000 ευρώ βάζοντας υγραέριο
  • να μην σκέφτομαι εάν θα χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο ή όχι
  • να πηγαίνω ταξίδια και να μην με νοιάζουν τα χιλιόμετρα που κάνω
  • αλλάζει και η ψυχολογία σου

Βέβαια, αύριο μπορεί να μπει κάποιος φόρος. Αυτό δεν το γνωρίζει κανείς αλλά ΠΑΝΤΑ το υγράεριο θα είναι πιο φτηνό από την βενζίνη.

 

Τέλος, αυτό με την ρεζέρβα που λες, εγώ την είχα βάλει πίσω στο πορτ μπαγκάζ την ρεζέρβα και απλώς είχα λιγότερο χώρο για τις αποσκευές.

 

Να ρωτήσω εγώ, τι αυτοκίνητο έχεις, πόσο καίει και τι χιλιόμετρα κάνεις τον χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...