Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα αν διαβασεις εδω  http://www.autogasforum.gr/   θα δεις οτι εχουν κανει παρα πολλα χλμ χωρις προβλημα . Εχει μεγαλη σημασια η σωστη εγκατασταση και ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν διαβασεις εδω  http://www.autogasforum.gr/   θα δεις οτι εχουν κανει παρα πολλα χλμ χωρις προβλημα . Εχει μεγαλη σημασια η σωστη εγκατασταση και ρυθμιση.

Εσείς τι μάρκα κιτ έχετε βάλει , επιπλέον λαδιέρα έχετε τοποθετήσει?

Συμφωνώ  εάν ο εγκαταστάτης σου το ρυθμίσει σωστά και να είσαι προσεκτικός με την συντήρηση του LPG αλλά και του ίδιου του κινητήρα δεν θα έχεις πρόβλημα.Να κάνεις τα Service στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα.Το ίδιο μοντέλο που έχετε το έχω οδηγήσει ωραίο και άνετο αμάξι.Του 07 εαν δεν κάνω λάθος είναι και είναι 6ταχυτο.

Καλά χιλιόμετρα να έχετε.

Απο την ίδια κοινότητα άντλησα αρκετές χρίσημες πληροφορίες πρωτού πάρω απόφαση για την εγκατάσταση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει σε Hoonda CRV το N.I.G.S σε εξουσιοδοτημενο Honda λογω εγγυησης και σε δυο Audi TT το Aeb σε Qgas

Βέβαια σε εμένα έχει λήξει η εγγύηση 7ετης έδινε ο Σ.

Σε εσάς σας δίνει για το κινητήρα ή μόνο για το υγραέριο.Σέ εμένα τουλάχιστον έδωσε 2 χρόνια μόνο για το αέριο.Δέν το εγκατέστησα σε εξουσιοδοτημένο της Honda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια σε εμένα έχει λήξει η εγγύηση 7ετης έδινε ο Σ.

Σε εσάς σας δίνει για το κινητήρα ή μόνο για το υγραέριο.Σέ εμένα τουλάχιστον έδωσε 2 χρόνια μόνο για το αέριο.Δέν το εγκατέστησα σε εξουσιοδοτημένο της Honda

 

Εμενα δινει 10ετη εγγυηση αλλα στον πρωτο ιδιοκτητη για το αυτοκινητο και ισχυει αλλα 2+ χρονια

 

Για το υγραεριο 2 χρονια μου εδωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σέρβις στο αέριο πρέπει να γίνεται?

2 γνωστοί μου φοράνε κιτ χρόνια τώρα και δε το έχουν κάνει Ποτέ τίποτα....

Φυσικά λειτουργεί άψογα όπως στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο το kit

 

Αν θελει αλλαγμα φιλτρων ,συμπληρωμα λαδιου σε λαδιερα κλπ

 

Ποσα χλμ εχουν κανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά, παρά πολλά χλμ.

Απ τα πρώτα κιτ που ηρθαν(μάρκα κλπ δε ξερω)

Γιατί τους ρώτησα που να πάω το δικό μου για σέρβις (με την προϋπόθεση οτι το πάνε κάθε χρόνο) αλλά έφαγα άκυρο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά, παρά πολλά χλμ.

Απ τα πρώτα κιτ που ηρθαν(μάρκα κλπ δε ξερω)

Γιατί τους ρώτησα που να πάω το δικό μου για σέρβις (με την προϋπόθεση οτι το πάνε κάθε χρόνο) αλλά έφαγα άκυρο!!!!

 

Ενας ελεγχος καθε χρονο καλο ειναι να γινεται μαζι με το ετησιο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά, παρά πολλά χλμ.

Απ τα πρώτα κιτ που ηρθαν(μάρκα κλπ δε ξερω)

Γιατί τους ρώτησα που να πάω το δικό μου για σέρβις (με την προϋπόθεση οτι το πάνε κάθε χρόνο) αλλά έφαγα άκυρο!!!!

Σε τι αμάξι το έχουν τοποθετήσει.Ανάλογα το Kit όπως έγραψε και ο Γιάννης Platano,ίσως χρειαστεί αλλαγή φ.καυσίμου(για το αέριο).

Τις βαλβίδες τις ρυθμίζουν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα μάγκες και απο εμένα, είμαι στην φάση να κανω αγορά Hyundai Getz 1.1 used και θέλω να του βάλω άμεσα LPG με την αγορά. Βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν ξέρω και πολλά πολλά απο τις εταιρίες.

 

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ο χώρος μιας και με την μπουκάλα δεν θα μείνει τίποτα. Πολλοί λένε πως υπάρχει και έτοιμο ΚΙΤ για να μπεί στο χώρο τις ρεζέρβας, αν υπάρχει τέτοια επιλογή σκέφτομαι να βγάλω εντελώς την ρεζέρβα και να έχω αντί αυτού στο αμάξι έτοιμο φιτίλι και μια πόμπα που δουλεύει με το 12ν του αναπτήρα. Υπάρχει Κιτ για την ρεζέρβα; πόσα λίτρα είναι συνήθως αυτά αν υπάρχει.

 

Επίσης αν ξέρετε κάποιο εγγυημένο για να βάζει σωστά ρυθμισμένα μέχρι την Θεσσαλονίκη απόσταση θα μπορούσα να πάω άνετα να το βάλω και απο εκεί.  Ευχαριστώ πολύ απο τώρα για της πληροφορίες που δίνεται στο τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες και απο εμένα, είμαι στην φάση να κανω αγορά Hyundai Getz 1.1 used και θέλω να του βάλω άμεσα LPG με την αγορά. Βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν ξέρω και πολλά πολλά απο τις εταιρίες.

 

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ο χώρος μιας και με την μπουκάλα δεν θα μείνει τίποτα. Πολλοί λένε πως υπάρχει και έτοιμο ΚΙΤ για να μπεί στο χώρο τις ρεζέρβας, αν υπάρχει τέτοια επιλογή σκέφτομαι να βγάλω εντελώς την ρεζέρβα και να έχω αντί αυτού στο αμάξι έτοιμο φιτίλι και μια πόμπα που δουλεύει με το 12ν του αναπτήρα. Υπάρχει Κιτ για την ρεζέρβα; πόσα λίτρα είναι συνήθως αυτά αν υπάρχει.

 

Επίσης αν ξέρετε κάποιο εγγυημένο για να βάζει σωστά ρυθμισμένα μέχρι την Θεσσαλονίκη απόσταση θα μπορούσα να πάω άνετα να το βάλω και απο εκεί.  Ευχαριστώ πολύ απο τώρα για της πληροφορίες που δίνεται στο τοπικ

Καλησπέρα, μιας και εγκατέστησα και εγω πρόσφατα κίτ υγραερίου θα σου τα γράψω όσο περιληπτικα μπορώ.

Αρχικά το θέμα στο υγραέριο είναι να βρέις καλό εγκαταστάτη δηλαδή να στο ρυθμίσει σωστά.Εάν γίνει σωστή ρύθμιση δεν θα έχεις προβλήματα. Πόσα χιλιόμετρα έχει ο κινητήρας του?

Θα πρέπει ο κινητήρας να δουλεύει κανονικά δίχως κάποιο πρόβλημα πρίν την εγκατάσταση του αερίου(π.χ. καμμένος αισθητήρας λ)

Η κάθε εταιρεία βγάζει 2 εκδόσεις την φτηνή λύση και την ακριβή.

Προσωπικά εγω έβαλα την καλή έκδοση ώστε να ψεκάζει και βενζίνη αλλά όλο το σύστημα το σύνδεσα και με τη θύρα obd2 εφόσον είναι μοντέλο 2001 και μετά.Για μήν γίνει μπέρδεμα εγω εχω τοποθετήσει σε Honda  Accord.

Ένα άλλο ζήτημα είναι η τοποθέτηση λαδιέρας, θα ακούσεις διάφορες απόψεις, προσωπικά εγω δεν έχω βάλει.

Το σημαντικότερο είναι να είσαι τακτικός στο Service του αυτοκινήτου αλλά και του συστήματος LPG.

Ψάξε να βρείς στοιχεία για το κινητήρα σου και απο άλλους κατόχους.

Βασικά εγω με αέριο δεν το πάταω πάνω απο 4500στροφές και σε όσα ταξίδια κάνω πηγαίνω με  μια μέση ταχύτητα 120χλμ/ωρα

Εάν κάνεις ετησίως >10.000χλμ τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου να πάς να το τοποθετήσεις.

Η τιμή υγραερίου/λτ  πόσο έχει στην  Ξάνθη απο περιέργια ρωτάω

Όσο για το κίτ για την ρεζέρβα έχω πάρει εάν της τάξης 20 ευρώ.Και πρίν την εγκατάσταση του LPG την είχα βγάλει την ρεζέρβα.Πότε εδω και 4 χρόνια δεν με έχει πιάσει λάστιχο.

Υπάρχουν 2 είδη δεξαμενής LPG, μια είναι στην ρεζέρβα (βέβαια θα βάλεις όσο μεγαλύτερη μπορείς) και η άλλη είναι κυλυνδρική

Εγω έχω Lovato το δουλεύουν πολύ στην επαρχία.

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για τα BRC

http://www.lovatogas.com/php/eng/lpg_systems/

Καλή έρευνα πάρε 3-4 προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες και απο εμένα, είμαι στην φάση να κανω αγορά Hyundai Getz 1.1 used και θέλω να του βάλω άμεσα LPG με την αγορά. Βρίσκομαι στην Ξάνθη και δεν ξέρω και πολλά πολλά απο τις εταιρίες.

 

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ο χώρος μιας και με την μπουκάλα δεν θα μείνει τίποτα. Πολλοί λένε πως υπάρχει και έτοιμο ΚΙΤ για να μπεί στο χώρο τις ρεζέρβας, αν υπάρχει τέτοια επιλογή σκέφτομαι να βγάλω εντελώς την ρεζέρβα και να έχω αντί αυτού στο αμάξι έτοιμο φιτίλι και μια πόμπα που δουλεύει με το 12ν του αναπτήρα. Υπάρχει Κιτ για την ρεζέρβα; πόσα λίτρα είναι συνήθως αυτά αν υπάρχει.

 

Επίσης αν ξέρετε κάποιο εγγυημένο για να βάζει σωστά ρυθμισμένα μέχρι την Θεσσαλονίκη απόσταση θα μπορούσα να πάω άνετα να το βάλω και απο εκεί.  Ευχαριστώ πολύ απο τώρα για της πληροφορίες που δίνεται στο τοπικ

 

 

Σε 1100 κυβικα LPG ? Ποσο σου καιει βενζινη και ποσα χλμ κανεις ? Το λεω εγω που εχω βαλει σε 3 αμαξια αλλα 1800-2000 κυβικα .

Δεν ξερω αν σε συμφερει .Απο οτι διαβαζω Θεσσαλονικη υπαρχει "καρτελ" στην τιμη του υγραεριου και ειναι πιο ακριβο απο Αθηνα . Εγω βαζω με 0.589 το λιτρο

 

Τι εννοεις kit για  ρεζερβα ?

 

Κατι τετοιο ?? http://www.news.gr/auto/sto-timoni/article/135025/kit-episkefhs-elastikoy-ohi-efharisto.html

 

Αν σου σκιστει το λαστιχο οπως την επαθα προ ημερων δεν σου κανει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...