Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Οχι, δεν εννοω αυτό.. Εννοώ ότι γράφει μαλακίες και πουλάει τζάμπα μαγκιά..

 

ΛΟΛ Εγραψα τι πιστευω πως εννοει ο Lucifer με αυτο που εγραψε. Το οποιο ειναι λογικοτατο. 500 για 30 τετραγωνικα ή 500 για 90 τετραγωνικα? Εχει μια διαφορα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πνεύμα πουλάς τώρα?

 

Συγνώμη αλλά γιατί θεωρείς ότι πουλάει πνεύμα?

Θεωρείς τα 500 πολλά όταν παίρνεις 2000 μισθό?

Φαντάσου κάποιον στην Ελλάδα με 800 ευρώ μισθό που νοικιάζει σπίτι με 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς στιγμήν νόμισα πως η λογική μου με είχε εγκαταλείψει, αλλά οκ, η ερώτησή μου ήταν τελικά τόσο υγιής όσο νόμιζα.

 

Owlman, wtf.

 

Αυτό σημαίνει ότι είσαι ανισόρροπος και έχεις αναλαμπές.. Πολύ χουβαρντας δέν είσαι για αριστερός πάντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Σοβαρά τώρα, γιατί με λένε αριστερό.

 

Because you left God :shifty:

 

 

Aν και παιζει στο μυαλο μου να ακουγεται καλυτερο το pun :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση,

μολις τελειωσα να βλεπω τη ταινια ντοκιμαντερ sicko που για οσους δε την εχουν δει συγκρινει το συστημα υγειας τις Αμερικης (που εδω πληρωνεις για ολα και με το παραπανω αν δεν εχεις ασφαλεια, και αν εχεις τη πληρωνεις χρυση και πρεπει να εισαι υγειεστατος για να σε δεχτουνε) με αυτο τις Γαλλιας και του Καναδα. Επειδη σκεφτομαι χρονια τωρα οτι δε περναω καλα εδω, οχι λογο του οικονομικου (οχι οτι δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα αλλα γενικα σαν ποιοτητα ζωης) λεω να αρχησω να ψιλοσκεφτομαι πιο σοβαρα να μετακομοισω σε αλλη χωρα. Θελω να παω καπου οπου υπαρχουν δουλειες και οικονομικη ανεση αλλα να μην ειναι το παν το χρημα. Καπου οπου οι ανθρωποι ειναι πιο φιλικοι και το κρατος πιο σωστο απεναντι στους πολιτες. Ξερω οτι η Ιρλανδια ψηφιστηκε η καλυτερη χωρα να ζεις αλλα ειναι λιγο extreme για μενα να μετακομοισω εκει. Μετα σκεφτομαι και η Γαλλια οπως τη περιγραφει το ντοκιμαντερ ειναι καλη οπως και ο Καναδας και η Σουηδια. Ποια χωρα θεωρειται καταλληλη να μετακομοισει καποιος που ζηταει τα παραπανω;

 

Θα έλεγα στο menu των υποψήφιων χωρών σου να εντάξεις και την Αυστραλία. Οι συγγενείς μου, μου έχουν περιγράψει έναν παράδεισο τουλάχιστον σε επαγγελματικό επίπεδο που είναι αυτό που με απασχολεί πρωτίστως. Ευελπιστώ τη νέα χρονιά να μου δοθεί η ευκαιρία να κάνω ένα ταξιδάκι να δω τι και πως από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αυστραλια το χω σκεφτει αλλα προτιμω αν παω καπου στην ευρωπη. Η Γαλλια παντος αν ειναι οντως ετσι οπως τη περιγραφει το ντοκιμαντερ ειναι τελεια σαν χωρα. Ακουσα κατι τρελα πραγματα, με την καλη την εννοια, οτι ετσι και αρρωστησεις πας στο νοσοκομειο γινεσαι καλα και φευγεις χωρις να πληρωσεις δεκαρα. Φανταζομαι θα εχουν και καλους γιατρους. Και οχι μονο αυτο αν εισαι γυναικα και εγκυος σου στελνει το κρατος νταντα στο σπιτι για να σε βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου, σου πλενει τα ρουχα και μαγειρευει, εννοειτε δωρεαν.

Ολα αυτα πληρωνονται με τους εχτρα φορους βεβαια αλλα κανεις δε φενεται να ενοχλειτε καθος οι μισθοι ειναι τοσο υψηλοι που παλι ζεις ανετα. Αν δουλευεις 35 η 40 ωρες (δε θυμαμαι ακριβος) εχεις 5 εβδομαδες αδεια με πληρωμη, αν παντρευτεις εχεις μια εχτρα βδομαδα δωρεαν. Οσο περισσοτερες ωρες δουλευεις εχεις και τις αναλογες μερες off, πληρωμενες παντα. Εδειξε σαν παραδειγμα ενα τυπο που πηγε στο γιατρο για κατι που ειχε και για αναρωση τον ρωτησε ο γιατρος ποσο καιρο πιστευει χρειαζετε, λεει 3 μηνες αυτος, υπεγραψε το χαρτι ο γιατρος και ο τυπος πηρε 3 μηνες αδεια οπου το κρατος πληρωσε το 65% και ο εργοδοτης το υπολοιπο 35% για τους 3 μηνες πληρωμης και ενο ο τυπος πηγε διακοπες! Δε ξερω κατα ποσο ειναι αληθινα ολα αυτα και αν υπαρχει καποιο catch αλλα αν οχι ποιος ο λογος να ρθει κανεις Αμερικη. 2 φρασεις ακουσα στη ταινια η μια λεει you pay what you can afford to pay and receive the treatment you need to receive, για το συστημα υγειας, και the government is afraid of the citizens and not the citizens afraid of the government.

Δε ξερω αν μου ανοιξε τα ματια αυτη η ταινια η αν μου εκανε πλυση εγκεφαλου αλλα αξιζει να τη δειτε. sicko λεγεται by michael moore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αυστραλια το χω σκεφτει αλλα προτιμω αν παω καπου στην ευρωπη. Η Γαλλια παντος αν ειναι οντως ετσι οπως τη περιγραφει το ντοκιμαντερ ειναι τελεια σαν χωρα. Ακουσα κατι τρελα πραγματα, με την καλη την εννοια, οτι ετσι και αρρωστησεις πας στο νοσοκομειο γινεσαι καλα και φευγεις χωρις να πληρωσεις δεκαρα. Φανταζομαι θα εχουν και καλους γιατρους. Και οχι μονο αυτο αν εισαι γυναικα και εγκυος σου στελνει το κρατος νταντα στο σπιτι για να σε βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου, σου πλενει τα ρουχα και μαγειρευει, εννοειτε δωρεαν.

Ολα αυτα πληρωνονται με τους εχτρα φορους βεβαια αλλα κανεις δε φενεται να ενοχλειτε καθος οι μισθοι ειναι τοσο υψηλοι που παλι ζεις ανετα. Αν δουλευεις 35 η 40 ωρες (δε θυμαμαι ακριβος) εχεις 5 εβδομαδες αδεια με πληρωμη, αν παντρευτεις εχεις μια εχτρα βδομαδα δωρεαν. Οσο περισσοτερες ωρες δουλευεις εχεις και τις αναλογες μερες off, πληρωμενες παντα. Εδειξε σαν παραδειγμα ενα τυπο που πηγε στο γιατρο για κατι που ειχε και για αναρωση τον ρωτησε ο γιατρος ποσο καιρο πιστευει χρειαζετε, λεει 3 μηνες αυτος, υπεγραψε το χαρτι ο γιατρος και ο τυπος πηρε 3 μηνες αδεια οπου το κρατος πληρωσε το 65% και ο εργοδοτης το υπολοιπο 35% για τους 3 μηνες πληρωμης και ενο ο τυπος πηγε διακοπες! Δε ξερω κατα ποσο ειναι αληθινα ολα αυτα και αν υπαρχει καποιο catch αλλα αν οχι ποιος ο λογος να ρθει κανεις Αμερικη. 2 φρασεις ακουσα στη ταινια η μια λεει you pay what you can afford to pay and receive the treatment you need to receive, για το συστημα υγειας, και the government is afraid of the citizens and not the citizens afraid of the government.

Δε ξερω αν μου ανοιξε τα ματια αυτη η ταινια η αν μου εκανε πλυση εγκεφαλου αλλα αξιζει να τη δειτε. sicko λεγεται by michael moore.

 

Για Γαλλία δέν έχω πληροφορίες γιατί δέν ξέρω γαλλικά αλλά απο αυτά που λένε στις ειδήσεις μάλλον μούφα είναι και αυτή σάν ιδέα.. Στο Παρίσι πχ ξέρω ότι στα βόρεια προάστια έχουν ένα είδους άβατο.. γκετοποίηση μεταναστών.. χαμός με το συνταξιοδοτικό, απεργίες, ξύλο.. Μάλλον σάν την Γερμανία θα είναι και αυτοί, για αυτό και τα έχουν κάνει πλακάκια στην Ε.Ε.

 

Απο την άλλη έχουν τις φτηνότερες τιμές στα τρόφιμα, προφανώς ωραίο κλίμα και καλό φαί..:-) Δέν ξέρω αλλα εγώ δέν θα πήγαινα εκεί.. Να έχεις κατα νού.. Απο οσα ακούς τίποτε και απόσα βλέπεις τα μισά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανα ban δεν θα πέσει?

 

Εσύ άνοιξες καινούργιο λογαριασμό για να ρωτήσεις αυτή τη μαλακία?

 

---------- Προσθήκη στις 18:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:09 ----------

 

Σοβαρά τώρα, γιατί με λένε αριστερό.

 

Δέν είσαι αριστερός? Ετοιμος ήμουν να σου πετάξω γιαούρτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...