Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος που εχει τοσο εντονες διαφωνίες το threatd είναι οτι δεν ειναι θέμα που μπορείς ευκολα να γενικέυσεις. Στην Ελλάδα δεν ειναι μόνο οι μισθοί το πρόβλημα πάντως ειναι και η απουσία εξέλιξης , η κακή οικονομική κατάσταση που δεν βοηθάει στην ανάπτυξη, η απουσία εργασίας με σοβαρές αρμοδιότητες και ευθύνες, εργασία τύπου "γέμισμα θέσης" που οδηγεί σε κατάθλιψη. Στην Θεσσαλονίκη που ζούσα αν και ήμουνα τυχερός με τις δουλείες γενικά , όλη η πόλη ηταν ένα παράρτημα. Ένα παράρτημα χρειάζεται μόνο ταμία , πωλητές και κανα προϊστάμενο. Κάπως έτσι ηταν και εκεί επιβίωναν μόνο λογιστές , πωλητές και "διευθυντές" με πιο πολύ τον ρόλο ρου προσωπάρχη που πέρναν 30% παραπάνω απο τους πωλητές. (και με το επιβίωναν εννοώ είχαν δουλεία.) Αν είχες παραπάνω προσόντα έπρεπε να κάνεις downgrade σε κατι από αυτά.

 

Εγώ όμως που είχα λιώσει το κορμί μου (οχι μόνο για να πάρω το πτυχίο μου και να κάνω ΜΒΑ) αλλά γιατι το management το finance και το Investment ηταν κατι που αγαπούσα και ασχολούμουν με αυτά όσο μπορούσα, που ήμουν motivaded τέρμα , που ζητούσα τις παραπάνω ευθύνες, να παίρνω αποφάσεις να είμαι ο άνθρωπος που θα βαλει πλάτη να σηκώσει ενα project που αν παει καλά εκανε την ζωή του δεν πάει καλά θα απολυθεί asap, όχι δουλεια τυπου ΔΥ .. τι να εκανα? Να γινόμουν λογιστής?

 

Ε έφυγα έξω (εντάξει κύπρο είμαι δεν εφυγα και πολύ έξω). Εδώ μια που λέτε για μισθούς για ενα motivated, energetic individual με καλές σπουδές και δυνατά problem solving skills ο μισθός των 2.5 - 3κ euro ειναι νορμαλ πρός καλός αλλα σίγουρα δεν ειναι κάτι φοβερό - εντυπωσιακό πολύς κόσμος παίρνει τα διπλά από αυτά και παραπάνω. Η εξέλιξη επίσης (αναλόγως της εταιρίας είναι πολύ πιο γρήγορη και καλύτερα αμειβόμενη). Ασε που το αφορολόγητο είναι 20000 ευρώ (απο εκει ξεκινάει η κλίμακα) και οι ασφαλιστικές κρατήσεις ψίχουλα. Τι να λέμε τώρα...

 

Α και εδώ οι καλοί δεν χάνονται, το ωραίο με το εξωτερίκο είναι οτι αν εισαι πολυ καλός στην δουλειά σου και εχεις αποτέλεσμα καταλαβαίνεις τι θα πει headhunting.. δεν ψάχνεις ποτέ εσύ για δουλεία σε βρίσκουν αλλοι (αρκει ενα Linkedin profile)!

 

Αυτά συγκριτικά με Θεσσαλονίκη - Πατρα που γνωρίζω. Τωρα Αθήνα αν και εχω ακούσει πολλά , ένα κινέζικο ρητό λέει "από ότι βλέπεις πίστευε τα μισά και από ότι ακούς μην πιστεύεις τίποτα", οπότε δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ολοι με μαστερ και διδακτορικά και ΜΒΑ ειμαστε... και όλοι άνεργοι είμαστε ή δουλεύουμε κάτω απο ελεινές συνθηκες.. Ρατσισμός υπάρχει παντου και πάντα θα υπαρχει.. Δέν είναι δυνατόν τα εγγλεζάκια και τα γερμανάκια να πιανουν δουλειά με ένα τουριστικής κατηγορίας bachelor αμεσως και εσενα να σου ζητάνε τα κέρατα τους επειδή είσαι αλλοδαπός.. Μιλάμε για σωματεμπόριο επιστημονικής σαρκός.. Κατα τα άλλα υπαρχει πολιτική ίσης μεταχείρησης.. δέν υπάρχουν φυλετικά κριτήρια.. Ε.Ε. ενωμένη δυνατή!

 

Συμφωνώ απολύτως με το ρητό.. Απο ότι ακους τίποτε και απο όσα βλέπεις τα μισά.. Οι Έλληνες είμαστε ολοι ψώνια και δέν υπάρει περίπτωση να βγάλεις αλήθεια απο κάποιον που δουλευει στο εξωτερικό, ποσα βγάζει και πώς τα βγαζει.. Θα σου πεί μόνο ότι είναι πανέξυπνος.. ότι περνάει καλα.. ότι είναι ηγέτης κτλ.. :-)

 

Μην έχετε λοιπόν αυταπάτες.. Στο εξωτερικό το μόνο καλό είναι ότι θα πληρωθείς πολύ καλύτερα αναλογικα απο ότι πληρώνεσαι στην δραματική Ελλάδα.. Μέχρι να πιάσεις όμως αυτή τη δουλίτσα θα ξεχάσεις πως σε λένε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτό που λέει ο owlman σχετικά με τις απαιτήσεις των εργοδοτών από τους αλλοδαπούς, οι εμπειρίες μου δείχνουν τα αντίθετα. Μέσα στους πρώτους 4-5 μήνες που πήγα στη Γερμανία (για σπουδές), έπιασα και δουλειά (όχι στον τομέα μου) κι ούτε μου ζήτησαν της παναγιάς τα μάτια, ούτε γερμανικά ήξερα, ούτε αισθάνθηκα να με αδικεί κάποιος. Τα ίδια και η κοπέλα μου, που μέσα σε 2 χρόνια δούλεψε σε 3 διαφορετικές εταιρείες από τις οποίες και έφευγε για να πάει πάντα σε κάτι καλύτερο. Και στη συνέχεια που έπιασα δουλειά στον τομέα μου (χωρίς να έχω μείνει καθόλου άνεργος), ίδιες συνθήκες με τους Γερμανούς έχω και γενικά όλοι με αντιμετωπίζουν ισότιμα και με γερμανικά του πέουλ@ και μια χαρά περνάω και με την προϋπηρεσία που απέκτησα, το βιογραφικό που έφτιαξα και τις συστατικές που πήρα, βρήκα καλύτερη δουλειά (και μάλιστα σε άλλη ήπειρο).

 

 

Φανερά, για εμένα πια η Ελλάδα είναι ο τόπος που κατοικούν 5-6 άνθρωποι που αγαπώ, η χώρα που μου προσέφερε 17 χρόνια παιδεία, ένας καταπληκτικός τόπος για διακοπές και η χώρα στην οποία ομιλείται η γλώσσα που λατρεύω να ακούω.

 

 

Στην ερώτηση για επιστροφή στην Ελλάδα, απαντώ πως δεν ξέρω αν ποτέ θα γυρίσω. Πριν από 5-6 μήνες το σκεφτόμουν, αλλά οι κακές σκέψεις περνάνε γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτό που λέει ο owlman σχετικά με τις απαιτήσεις των εργοδοτών από τους αλλοδαπούς, οι εμπειρίες μου δείχνουν τα αντίθετα. Μέσα στους πρώτους 4-5 μήνες που πήγα στη Γερμανία (για σπουδές), έπιασα και δουλειά (όχι στον τομέα μου) κι ούτε μου ζήτησαν της παναγιάς τα μάτια, ούτε γερμανικά ήξερα, ούτε αισθάνθηκα να με αδικεί κάποιος. Τα ίδια και η κοπέλα μου, που μέσα σε 2 χρόνια δούλεψε σε 3 διαφορετικές εταιρείες από τις οποίες και έφευγε για να πάει πάντα σε κάτι καλύτερο. Και στη συνέχεια που έπιασα δουλειά στον τομέα μου (χωρίς να έχω μείνει καθόλου άνεργος), ίδιες συνθήκες με τους Γερμανούς έχω και γενικά όλοι με αντιμετωπίζουν ισότιμα και με γερμανικά του πέουλ@ και μια χαρά περνάω και με την προϋπηρεσία που απέκτησα, το βιογραφικό που έφτιαξα και τις συστατικές που πήρα, βρήκα καλύτερη δουλειά (και μάλιστα σε άλλη ήπειρο).

 

 

Φανερά, για εμένα πια η Ελλάδα είναι ο τόπος που κατοικούν 5-6 άνθρωποι που αγαπώ, η χώρα που μου προσέφερε 17 χρόνια παιδεία, ένας καταπληκτικός τόπος για διακοπές και η χώρα στην οποία ομιλείται η γλώσσα που λατρεύω να ακούω.

 

 

Στην ερώτηση για επιστροφή στην Ελλάδα, απαντώ πως δεν ξέρω αν ποτέ θα γυρίσω. Πριν από 5-6 μήνες το σκεφτόμουν, αλλά οι κακές σκέψεις περνάνε γρήγορα.

 

Αντε πάλι τα ίδια.. ωράια.. και γώ Γερμανία είμαι... με μέτρια γερμανικά.. αλλα συνενοούμαι με τον κόσμο.. Δέν καταλαβαίνω τώρα τί μου λές.. Ότι η Γερμανία εχει δουλειές?

 

Προφανώς μπορεί να γράψει ο καθένας ότι βλακεία του κατέβει εδώ μέσα.. ότι λέμε να το λέμε με επιχειρήματα.. Για την Γερμανία πάντα.. Εχουν έλλειψη απο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ προσωπικό.. δηλαδή διδακτορικούς φοιτητές, ερευνητές, τεχνικους για τα πανεπιστήμια κτλ κτλ.. και έχουν 1% λιγότερη απόδοση στην οικονομία τους απο αυτές τις ελλείψεις.. Τα λένε και στις ειδήσεις στην Ελλάδα.. Απο μετανάστες είναι ΦΟΥΛ εδώ..

 

Χάρη στην πολιτική της κ. Μέργκελ.. αφού περιέπαιξε τους δουλους της Γερμανίας (Ελλαδα, Ισπανία, κτλ) και τους ζητάει τα δανεικά.. εφτιαξε την τελειοτερη αντιμεταναστευτική πολιτική στην Ε.Ε. και σάν ηλίθια ρομποτάκια που είναι οι Γερμανοί που στήνονται κιολας για τον υπερπατριωτισμό τους και το καλό της Γερμανίας.. εχει δημιουργηθεί εδώ ένα κλίμα μήν το χαρακτηρίσω έτσι όπως μου έρχεται..

 

Δουλειές σε γερμανικές εταιρίες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.. μήν λέμε ότι θέλουμε.. Δέν μιλάνε κάν αγγλικά εδώ οι Γερμανοι.. γιατι να μιλήσουν? ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στα πανεπιστήμια το μιλάνε για να έχουν τζίρο απο τους ιντερνατιοναλ φοιτητές.. Μαζεύουν επιστήμονες απο όλο το κόσμο.. ΓΙΑΤΙ να προτιμήσουν έναν απο την Ελλαδα?

 

Απο αυτά που γράφεις μόνο επιβεβαιώνεις αυτά που λέω.. Τί δουλειές αλλα ζες μια μια και αηδίες.. Πές.. εκανα προσωρινές δουλειές απο δώ κα ιαπο κέι οπου έβρισκα για να μην μένω ανεργος.. Δέν είναι ντροπή.. Απλά με το κλίμα που επικρατεί στην κολοελλάδα πολλοί σκέφτονται.. να πάω έξω? και ότι γίνει.. ειναι ΛΑΘΟΣ αυτό.. μέσω κανενός μεταπτυχιακού αφου οργανωθείς λίγο για κανα 2 χρόνια μετά βλέπεις.. και θα είναι λίγο καλύτερα τα πραγματα τότε λογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παίρνεις προσωπικά, λάθος μου που σου απάντησα.

 

Για τους υπόλοιπους, όχι δε δουλέψαμε ποτέ σε πανεπιστήμιο κι όχι δεν κάναμε προσωρινές δουλειές και ναι δουλεύαμε σε εταιρείες, όποιος θέλει με πιστεύει όποιος δε θέλει να μη με πιστέψει. Και για την ιστορία, φύγαμε από την Ελλάδα ενώ είχαμε και οι δύο δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ασπρο η μαυρο.Αναλογα με την πολη , με την ειδικοτητα που εχει ο καθενας κλπ.Παντως δεν βλεπω να γινεται καμμια κοσμοσυρροη απο ξενους που θελουν να ερθουν για δουλεια στην Ελλαδα, ποσο μαλλον στις επιχειρησεις που θελουν να επενδυσουν και ψαχνουν ανθρωπους με οραματα και αποφασισμενουν να πιαζουν την ζωη απο τα μαλλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O owlman μάλλον ο ίδιος δεν τα κατάφερε και βγάζει πικρία. Καλό είναι να προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός.

 

Εγώ τέλειωσα Ελλάδα και ήρθα UK για μεταπτυχιακό και στους 9 μήνες βρήκα δουλειά σε τρομερή εταιρεία όπου έκανα τη πρακτική μου και τη διπλωματική μου και μετά καπάκια δουλειά σε μια απο τις μεγαλύτερες τράπεζες του κόσμου. Ούτε χρόνο δεν έκλεισα εξωτερικό και ήδη με στείλανε 2 μήνες Νεα Υόρκη και άλλους 2 μήνες Λονδίνο μέχρι να γυρίσω σκωτία στην εδρα μου. Αλλά σκυλιασα, εστελνα μειλ, επαιρνα τηλεφωνα και βρηκα θεσεις εκει που δεν υπηρχαν μιλωντας με ατομα απο τις εταιριες που πιστεψαν σε μενα.

 

Μην κρίνεις απο τις προσωπικές σου επιλογές. Επίσης ήμασταν 35 έλληνες στο μεταπτυχιακό και κανεις άλλος δεν βρήκε ακόμα δουλειά κυρίως επειδη δε ψαχναν ή περίμεναν να τους έρθει ουρανοκατέβατη ή απλά είναι ακόμα εκει και ξεκινανε 2α μεταπτυχιακα ή απλά ζουνε τη ζωη τους.

 

Ο καθενας ειναι διαφορετικός και δε προκειται να βρεις πουθενα δουλεια εξω αν δε σκυλιασεις. Δε θα σε παιρνουν τηλεφωνα οι διευθυντες να σε παρακαλανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παίρνεις προσωπικά, λάθος μου που σου απάντησα.

 

Για τους υπόλοιπους, όχι δε δουλέψαμε ποτέ σε πανεπιστήμιο κι όχι δεν κάναμε προσωρινές δουλειές και ναι δουλεύαμε σε εταιρείες, όποιος θέλει με πιστεύει όποιος δε θέλει να μη με πιστέψει.

 

Ε τότε σε τίποτε σουβλατζίδικα ή σε τίποτε ελληνικά εστιατόρια δουλεύατε.. Για γερμανικές εταιριές μιλάω εγώ..

 

Εδώ ολόκληρη Ζίμενς και είχε πρίν κάτι μήνες ψεύτικες αγγελίες με δουλειές μονο και μόνο για τα μάτια για να λέει ότι έχει κίνηση το μαγαζί.. και έστελνα και γώ σάν βλάκας σε όλες όσες είχε..χαχ αχα .. ελεος.. Επίσης βρήκα εταιρία που διαχειρίζοταν προσωπικό για μεγάλες εταιρίες και την είχε Ελληνας.. και του στελνω βιογραφικό και μου λέει .. Αγορι μου εδώ περισσεύουν οι Γερμανοι και έχουν αρχίσει και φεύγουν και αυτοί μετανάστες (!).. Δέν υπαρχει περίπτωση.. Οποιος έχει αμφιβολίες να μου στείλει μηνυμα να του δώσω εμαιλ και τα παντα..

 

Δέν πέρνω προσωπικά τίποτε.. Το φαί μου έφαγες?.. Απλα... Μήν γράφουμε ότι θέλουμε και αγγίζουν μυθιστορημα τα λεγόμενα μας.. Αλλο πως τα θλουμε τα πραγματα να είναι και αλλο πως είναι... Επίσης δίνω μια συμβουλή σε όσους το έχουν πάρει απόφαση για εξω.. ΜΑΚΡΥΑ απο Ελληνες.. Μόνο κάποιον που ξέρετε καλα.. Και μήν πέρνετε σοβαρα τίποτε Ελληνες καθηγητές σε πανεπιστήμια ή διδακτορικους τί σας λένε.. Δέν έχουν ψάξει ποτέ τους δουλειά αυτοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με αυτό που λέει ο owlman σχετικά με τις απαιτήσεις των εργοδοτών από τους αλλοδαπούς, οι εμπειρίες μου δείχνουν τα αντίθετα. Μέσα στους πρώτους 4-5 μήνες που πήγα στη Γερμανία (για σπουδές), έπιασα και δουλειά (όχι στον τομέα μου) κι ούτε μου ζήτησαν της παναγιάς τα μάτια, ούτε γερμανικά ήξερα, ούτε αισθάνθηκα να με αδικεί κάποιος. Τα ίδια και η κοπέλα μου, που μέσα σε 2 χρόνια δούλεψε σε 3 διαφορετικές εταιρείες από τις οποίες και έφευγε για να πάει πάντα σε κάτι καλύτερο. Και στη συνέχεια που έπιασα δουλειά στον τομέα μου (χωρίς να έχω μείνει καθόλου άνεργος), .

 

Owlman,έχει δίκιο ο InsomniaK.

 

Εχω να πω ακριβώς τα ίδια-δεν ένοιωσα ποτέ μειονεκτικά από τους Γερμανούς εργοδότες μου,και το ότι και εγώ είμαι ξένη ποτέ δεν έπεξε ρόλο,ούτε και τώρα,απλά,προσλαμβάνουν με βάση τα βιογραφικά σου,συνήθως...

Βέβαια στο τομέα του καθενός ίσως υπάρχει έλλειψη προσωπικού,αλλά δεν είναι και βασικό κριτήριο να μείνεις άνεργος και να περιμένεις το Μάννα Εξ.Ψάχνεις,έστω και παρωδικά,αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις, δίχως να ξέρεις αλλά έχεις δίκιο σε κάτι. Όντως μακρυά από έλληνες, δείτε για παραδείγματα στο παρόν τόπικ.-

 

EDIT: Δε γνωριζόμαστε με τη Sylvia και κάποια στιγμή της την έχω πει κιόλας με άσχημο τρόπο, για να μη δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O owlman μάλλον ο ίδιος δεν τα κατάφερε και βγάζει πικρία. Καλό είναι να προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός.

 

Εγώ τέλειωσα Ελλάδα και ήρθα UK για μεταπτυχιακό και στους 9 μήνες βρήκα δουλειά σε τρομερή εταιρεία όπου έκανα τη πρακτική μου και τη διπλωματική μου και μετά καπάκια δουλειά σε μια απο τις μεγαλύτερες τράπεζες του κόσμου. Ούτε χρόνο δεν έκλεισα εξωτερικό και ήδη με στείλανε 2 μήνες Νεα Υόρκη και άλλους 2 μήνες Λονδίνο μέχρι να γυρίσω σκωτία στην εδρα μου. Αλλά σκυλιασα, εστελνα μειλ, επαιρνα τηλεφωνα και βρηκα θεσεις εκει που δεν υπηρχαν μιλωντας με ατομα απο τις εταιριες που πιστεψαν σε μενα.

 

Μην κρίνεις απο τις προσωπικές σου επιλογές. Επίσης ήμασταν 35 έλληνες στο μεταπτυχιακό και κανεις άλλος δεν βρήκε ακόμα δουλειά κυρίως επειδη δε ψαχναν ή περίμεναν να τους έρθει ουρανοκατέβατη ή απλά είναι ακόμα εκει και ξεκινανε 2α μεταπτυχιακα ή απλά ζουνε τη ζωη τους.

 

Ο καθενας ειναι διαφορετικός και δε προκειται να βρεις πουθενα δουλεια εξω αν δε σκυλιασεις. Δε θα σε παιρνουν τηλεφωνα οι διευθυντες να σε παρακαλανε..

 

Προφανώς εσυ θές να πείς τώρα ότι έχεις υψηλό IQ, έχεις πτυχία απο περιζήτητο πανεπιστήμιο, είσαι οργανωτικότατος και ξέρεις να κινείσαι ενω εγώ είμαι ένας πικραμένος αποτυχημένος που δέν αξίζει και πρέπει να βγαλω αφρούς να προσπαθήσω πιο πολύ γιατί εχω παρασυρθεί απο τις φυσικές ομορφίες της Γερμανίας και το έχω γυρισει σε τουρισμό..

 

Καημό το έχω πάντως να δώ ένα πόστ στα θέματα με δουλειές, μετανάστευση κτλ.. να βγεί ένας και να πει κάτι αρνητικό.. όλοι μα όλοι.. ειμαι μάγκας, εχω γαμο τα πτυχία, είμαι πανέξυπνος.. Δέν έχετε κάποια επιχειρήματα ή αναφορές.. Τρείς λαλούν κα δυό χωρεύουν.. Τλέος πάντων.. μην χάνω άσκοπα το χρόνο μου με το typing.. όποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει.

 

Κάτσε τώρα γιατί διάβασα και ατα αλλα πόστ.. Προσθέτω.. Εχω βαρεθεί να μου κάνουν παρατηρήσεις για δουλειά άτομα που δέν εχουν δουλέψει στη ζωή τους.. Τί δέν έχει ζήτηση ρε.. Μηχανικός είμαι με μαστερ και μαπολα.. Αμα δέν χρειάζεται μηχανικούς η Γερμανία ποιος τους χρειάζεται?.. Απλά πιάνεται εκεί μια θεσούλα ερευνητή.. ενα γραφειάκι μέσω κονέ κανα καθηγητή.. χαρουμενα παιδιά.. περνετε τα φράγκα.. πάτε κανα ταξιδάκι για κανα σεμινάριο και δίνετε συμβουλές καριέρας σε αποτυχημένους ετσι για το καλο.. και φυσικά ΚΟΠΙΑΖΕΤΕ για τη διατριβή σας.. Λοιπόν ΤΖΟΥΖΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daimonα κονγκρατουλατσιόνς ρε ;) Εσένα σε πρόλαβα από τις πρώτες μέρες που έφυγες για έξω οπότε τα 'χεις πιο φρέσκα φαντάζομαι :P

 

Και για τους υπόλοιπους keep posting είναι πολύ ενδιαφέροντα τα νέα από έξω, ό,τι ακούγεται καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις, δίχως να ξέρεις αλλά έχεις δίκιο σε κάτι. Όντως μακρυά από έλληνες, δείτε για παραδείγματα στο παρόν τόπικ.-

 

EDIT: Δε γνωριζόμαστε με τη Sylvia και κάποια στιγμή της την έχω πει κιόλας με άσχημο τρόπο, για να μη δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις.

 

yup.

 

 

ως προς το άλλο.Είναι οι εμπειρίες μας αυτές,γιατί να πούμε ψέμματα ;

 

Και προς Θεού,και μένα πχ δεν μου ήρθαν όλα ουρανοκατέβατα....μετά το σχολείο εργοστάσιο και ανήξερη με τι να συνεχίσω...τώρα τα παρατάω όλα για να κάνω άλλες σπουδές,και ανάθεμα αν τελιώσω μέχρι τα 28...επειδή δεν μας βλέπω καλά στο μέλλον...ο καθένας είναι έρμαιος για την ζωή του,είναι ευθύνη του καθενός άμα μένει άνεργος.

Δεν είναι ντροπή να ασχολειθεί κάποιος με κάτι που είναι έξω από το αντικείμενό του,είναι δύσκολοι καιροί και αυτό το καταλαβένουν και τα παιδιά που θα ετοιμαστούν να βγουν στον χώρο εργασίας,είτε στην Ελλάδα,είτε αλλου.Αυτά λίγο οφφτόπικB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Owlman ουτε γαματος προσπαθω να το παιξω ουτε τιποτα. Απλα σου λεω οτι με ενα πτυχιο απο ελλαδα και ερχομενος εξω, εκανα τα αδυνατα δυνατα να τελειωσω το πτυχιο μου με βαθμο και βρηκα μονος μου εταιρεια να κανω τη πρακτικη μου απληρωτος (διπλωματικη πτυχιου μεσα σε εταιρεια ειναι οτι καλυτερο).

 

Αμα εκανα οτι και το 95% του κοσμου θα καθομουν 2-3 μηνες να ξυνομαι και να κανω μια εργασια για τα ματια του κοσμου. Ομως πηγα και δουλευα απληρωτος και μετα απο 1 μηνα μου δωσανε μονοι τους μισθο για να πηγαινω φουλ ταιμ. Και εκανα και ταυτοχρονα αιτησεις και με πηρανε μετα το πτυχιο σε τραπεζα.

 

Κανεναν δεν ενοιαξε αν ειμαι πορτοκαλι ή ασπρος, ελληνας η βρετανος ή απτο Κρονο. Ο φιλος μερικα ποστ πριν το ειπε τελεια:

 

Δεν θελουν να γεμιζεις ποστα, θελουν να κανεις δουλεια..να φερνεις νεες ιδεες και να αποδεικνυεσαι. Και εγω εδω στην αρχη αισθανομουν αχρηστος, οτι η εκπαιδευση μας στην Ελλαδα δε με βοηθησε πουθενα και οτι ολοι ειναι καλυτεροι.

 

οσο περναει ο καιρος γινεσαι καλυτερος και ανεβαινεις. και σε καμια περιπτωση η αγγλια δεν ειναι παραδεισος, ενα εθνος μπεκρηδων ειναι αλλα εμενα με νοιαζει οτι ζω αναμεσα σε παρκα και βλεπω παπιες μεχρι να παω στη δουλεια, ολα δουλευουν ρολοι και οσο εχω τη κοπελα μου και 2-3 καλους φιλους μου δε με νοιαζει οπου και να ημουν.

 

Η εναλλακτικη ειναι και η τρομακτικοτερη, δηλ η Ελλαδα. Δε νομιζω να μπορουσα ποτε ξανα να ζησω εκει...και εχω μολις 14 μηνες που εφυγα στα 23 μου. Η Γερμανια ηταν επιλογη σου που πηγες, προσωπικα δε θα μπορουσα ποτε να ζησω σε τοσο κρυοκωλη χωρα και οσες φορες την επισκεφθηκα απογοητευτηκα.

 

Ισως φταιει η δουλεια σου..εγω ειμαι ΙΤ που γενικα υπαρχουν δουλειες. Αν ο τομεας σου ειναι πχ ψυχολογια ή δασονομος ή κατι πιο εξεζητημενο φυσικα μη περιμενεις τα ιδια job avalabilities.

 

@praetorianos: thanks man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εσυ θές να πείς τώρα ότι έχεις υψηλό IQ, έχεις πτυχία απο περιζήτητο πανεπιστήμιο, είσαι οργανωτικότατος και ξέρεις να κινείσαι ενω εγώ είμαι ένας πικραμένος αποτυχημένος που δέν αξίζει και πρέπει να βγαλω αφρούς να προσπαθήσω πιο πολύ γιατί εχω παρασυρθεί απο τις φυσικές ομορφίες της Γερμανίας και το έχω γυρισει σε τουρισμό..

 

Καημό το έχω πάντως να δώ ένα πόστ στα θέματα με δουλειές, μετανάστευση κτλ.. να βγεί ένας και να πει κάτι αρνητικό.. όλοι μα όλοι.. ειμαι μάγκας, εχω γαμο τα πτυχία, είμαι πανέξυπνος.. Δέν έχετε κάποια επιχειρήματα ή αναφορές.. Τρείς λαλούν κα δυό χωρεύουν.. Τλέος πάντων.. μην χάνω άσκοπα το χρόνο μου με το typing.. όποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει.

 

Μου αρέσει που δεν πιστεύεις στην τύχη.

 

Από εκεί και πέρα, το έχω αναφέρει πολλές φορές σε μηνύματα μου. Δεν είναι για όλους το εξωτερικό. Είναι δύσκολο να ξεκινήσει κάποιος και σε μία ημέρα να αλλάξει όλη του τη ζωή του. Τον τρόπο ζωής, τη γλώσσα επικοινωνίας, τους φίλους του, τον τρόπο διατροφής, την καθημερινότητα του, τον τρόπο σκέψης του. Για εμένα ο πρώτος χειμώνας που είχε χιόνι σχεδόν 5 μήνες ήταν ο δυσκολότερος χειμώνας της ζωής μου, μου έλειπε ο ήλιος, και εκείνο το καλοκαίρι γύρισα στην Ελλάδα για μεγάλο διάστημα μέχρι να αποφασίσω που τελικά θέλω να πάω και τι θέλω να κάνω στη ζωή μου. Την Αγγλία για παράδειγμα την είχα απορρίψει από πολύ νωρίς, ζούσε η αδερφή μου στο Λονδίνο και είχα μείνει γύρω στους 6 μήνες σύνολο και μετά που με έστειλαν με τη δουλειά, πήγα, είδα και απήλθα και πάλι κατέληξα πως δε θα μπορούσα να ζήσω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...