Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εργαζομαι ως επιστημονικος συμβουλος σε εταιρια που δραστηριοποιειται στο χωρο της διαγνωσης στην Ελλαδα. Ειμαι κατοχος διδακτορικου διπλωματος απο την Αγγλια.

 

Ερωτουμαι πολυ συχνα τι ανθρωποι χρειαζονται στην αγορα του 2010-2012. Επειδη βλεπω οτι γινεται πολυ συζητηση για εργασια στο θεμα, και επειδη δεν εχω κανενα λογο να μην βοηθησω, σας παραθετω "τζαμπα" πληροφοριες.

 

1) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που γουσταρουν να ξυπνουν νωρις το πρωι με φουλ ενεργεια και χαρα που ειναι ζωντανοι.

 

2) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που μπορουν να αναλαβουν να φερουν μια διαδικασια εις περας χωρις να υπαρχει καποια "πεπατημενη".

 

3) Πολυ περισσοτερο, χρειαζονται ανθρωποι που μπορουν να βρουν λυσεις σε προβληματα, να προτεινουν εναλλακτικες και να τις ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ στην πραξη.

 

Συνολικα, χρειαζονται σημερα σε πολυ μεγαλο βαθμο ανθρωποι που δεν δουλευουν για να εχουν χρηματα για καφε, αλλα ανθρωποι με οραμα, με σχεδια για το μελλον τους, με ορεξη για ζωη. Οταν καποιος πορευεται κατ' αυτον τον τροπο, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα χρηματα θα ερθουν.

 

Βλεπω πολυ κοσμο καθε μερα σε καφετεριες, τα σαββατοβραδα να βγαινουν κοπαδιαστα και γενικα να κανουν επιλογες που δεν τους βοηθουν να "τακτοποιησουν" το μελλον τους, αλλα μαλλον να καλυψουν προσωρινες αναγκες. Αυτα ειναι προσωπικες, συνειδητες επιλογες.

 

Εχω μιλησει με τοσους ανθρωπους, και σε ελαχιστους μονο εχω δει την σπιθα που περιμενω να δω στο βλεμα τους. Σε ολους αυτους λεω οτι δεν υπαρχουν ενδιαμεσες λυσεις. Ή κανεις κατι στο 100% ή δεν το κανεις καθολου. Σκεψου πως θελεις να ζησεις τη ζωη σου. Η εργασια σημερα, ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο, ειναι θεμα επιλογων τροπου ζωης.

 

Δεχομαι οτι δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για 12ωρη εργασια, και οτι δεν ειναι ολοι out-of-the-box thinkers ή self-motivated. Αλλα μην γκρινιαζουμε οτι ειναι στραβος ο γυαλος. Οι εταιριες θελουν ανθρωπους που θα συντελλεσουν στην αναπτυξη της. Δεν υπαρχει μεση οδος σε αυτο.

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως και να μην φανηκα αυστηρος. Και εγω ξεκινησα απο το μηδεν, με χαμηλο απολυτηριο λυκειο. Ουτε κονε ειχα, ουτε βυσμα εβαλα. Και στον Εβρο υπηρετησα, και ουτε καταδεχτηκα να αναγνωρισω κανενα απο τα πτυχια μου (ακομα θεωρουμαι απο το Ελληνικο κρατος ως αποφοιτος λυκειου). Απλα εχω ενα στοχο, και ροκανιζω σιγα σιγα μεχρι να φτασω εκει.

 

Για ποιες εταιρειες μιλας για εδω στην ελλαδα????? γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα απο αυτα που λες θελουνε ανθρωπους θηματα δυστηχως οσα πτυχια και να εχεις, δουλευεις για να εχεις χρηματα για καφε γιατι για κατι αλλο δεν περισσευουνε!!!!! δουλευω 10 χρονια χωρις καμμια αυξηση μισθου περαν της νομιμης που ειναι ψιχουλα!!! καθομαι υπερωριες χωρις να μου ζητηθει αλλα επειδη ειμαι σωστος υπαλληλος και πρεπει να βγαλω εις περας την δουλεια μου ανεξαρτητως χρονου και η αναγωριση δεν υπαρχει πουθενα!!!! ισα ισα οσο μπορουνε να σε ρουφηξουνε θα το κανουνε! ΒΑΡΕΘΗΚΑ να αξιζω πολυ περισσοτερα και ο ανωτερος μπυ στη δουλεια να ειναι η κορη του κολλητου του αφεντικου που εχει τελειωσει σχολειο χωρις σπουδες στο σηγκεκριμενο επαγγελμα και να εχει και αποψη με μισθο 2πλασιο απο ολους!!!!

για αυτους τους λογους εχω αποφασισει να φυγω και να παω εξωτερικο μπας και κανω κατι στην ζωη μου μπας και δημηουργησω οικογενεια μπας και καταφερω να αποταμιευσω μπας και ζησω σαν φισιολογικος ανθρωπος και οχι σαν ζωο οπως μου συμπεριφερονται εδω και ας ειναι τα χαμογελα και η υπερβολικη ευγενεια στο εξωτερικο ψευτικη!!!!!!

 

---------- Προσθήκη στις 14:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:28 ----------

 

Τι γλώσσα την ξέρεις;

την ξέρεις ΑΡΙΣΤΑ;

πχ. εγω ξέρω πολυ στοιχειώδη ισπανικά, αλλα...

, να κανω χαλαρή κουβεντουλα -με βοηθεια χειρονομιών, αγγλικών, κλπ- με εναν Ισπανο τουρίστα εδώ, οχι σε επαγγελματικο επίπεδο.

δηλ, να στειλω βιογραφικο σε ισπανικη εταιρεια και να γράφω οτι γνωρίζω τη γλώσσα δεν το διαννοούμαι, αν με βαλεις να εξυπηρετήσω ισπανό πελάτη, θα χάσω τη μπάλα.

 

 

χωρις Ισπανικά, ξέχνα οποιαδήποτε σκέψη*, ειναι σαν να πας Γαλλια χωρις γαλλικά, UK χωρις αγγλικά, κ.ο.κ.

 

*εκτός αν ...

κάνεις ενα επαγγελμα εξιδεικευμένο, εχεις αρκετη εμπειρία ηδη (οχι απλα το πτυχιο), και εισαι και τυχερος να βρεις εναν εργοδοτη να σε θέλει.

πχ. εχω γνωστο που δουλευει τωρα εκει, και χωρις να ξερει τη γλώσσα, αλλα: 1.ειναι προγραμματιστής Java και όχι junior,

και 2.ο εργοδότης του ειναι ελληνική εταιρεία, που εχει εκει υποκαταστημα. δηλ. προσληφθηκε εδώ, και τα βρηκε εκει ετοιμα (εργασια, σπιτι).

 

 

 

---------

1. γιατι εβαλες την Ισπανια στις υποψήφιες χώρες?

2. τι επάγγελματα θελεις/μπορεις να κάνεις? και τι σπουδες εχεις?

3. απο γλώσσες τι ξέρεις καλά (πχ. σε επίπεδο να σε προσλαβουν σε ενα μαγαζί, και να μπορεις να εξυπηρετήσεις εναν ντόπιο).

 

αρχικη μου επιλογη ειναι αμερικη αλλα δεν το βλεπω πολυ εφικτο αφου η αμερικανικη πρεσβεια δεν απανταει καν σε ερωτησεις μου!!!! δυσκολο πολυ!!!! εχς σπουδασει γραφιστικη και δουλευω εδω και 10 χρονια - φετος κλεινω 1χρονο ανεργιας εχω φρικαρει οτι δουλεια ψαχνω μου δινουνε τον βασικο σαν να μου σβηνουνε 10 χρονια προυπηρεσιας σαν να τελειωσα τωρα την σχολη!!!!! οσο για τα ισπανικα ξερω σαν και εσενα οποτε ακυρη και η ισπανια!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εργαζομαι ως επιστημονικος συμβουλος σε εταιρια που δραστηριοποιειται στο χωρο της διαγνωσης στην Ελλαδα. Ειμαι κατοχος διδακτορικου διπλωματος απο την Αγγλια.

 

Ερωτουμαι πολυ συχνα τι ανθρωποι χρειαζονται στην αγορα του 2010-2012. Επειδη βλεπω οτι γινεται πολυ συζητηση για εργασια στο θεμα, και επειδη δεν εχω κανενα λογο να μην βοηθησω, σας παραθετω "τζαμπα" πληροφοριες.

 

1) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που γουσταρουν να ξυπνουν νωρις το πρωι με φουλ ενεργεια και χαρα που ειναι ζωντανοι.

 

2) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που μπορουν να αναλαβουν να φερουν μια διαδικασια εις περας χωρις να υπαρχει καποια "πεπατημενη".

 

3) Πολυ περισσοτερο, χρειαζονται ανθρωποι που μπορουν να βρουν λυσεις σε προβληματα, να προτεινουν εναλλακτικες και να τις ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ στην πραξη.

 

Συνολικα, χρειαζονται σημερα σε πολυ μεγαλο βαθμο ανθρωποι που δεν δουλευουν για να εχουν χρηματα για καφε, αλλα ανθρωποι με οραμα, με σχεδια για το μελλον τους, με ορεξη για ζωη. Οταν καποιος πορευεται κατ' αυτον τον τροπο, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα χρηματα θα ερθουν.

 

Βλεπω πολυ κοσμο καθε μερα σε καφετεριες, τα σαββατοβραδα να βγαινουν κοπαδιαστα και γενικα να κανουν επιλογες που δεν τους βοηθουν να "τακτοποιησουν" το μελλον τους, αλλα μαλλον να καλυψουν προσωρινες αναγκες. Αυτα ειναι προσωπικες, συνειδητες επιλογες.

 

Εχω μιλησει με τοσους ανθρωπους, και σε ελαχιστους μονο εχω δει την σπιθα που περιμενω να δω στο βλεμα τους. Σε ολους αυτους λεω οτι δεν υπαρχουν ενδιαμεσες λυσεις. Ή κανεις κατι στο 100% ή δεν το κανεις καθολου. Σκεψου πως θελεις να ζησεις τη ζωη σου. Η εργασια σημερα, ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο, ειναι θεμα επιλογων τροπου ζωης.

 

Δεχομαι οτι δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για 12ωρη εργασια, και οτι δεν ειναι ολοι out-of-the-box thinkers ή self-motivated. Αλλα μην γκρινιαζουμε οτι ειναι στραβος ο γυαλος. Οι εταιριες θελουν ανθρωπους που θα συντελλεσουν στην αναπτυξη της. Δεν υπαρχει μεση οδος σε αυτο.

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως και να μην φανηκα αυστηρος. Και εγω ξεκινησα απο το μηδεν, με χαμηλο απολυτηριο λυκειο. Ουτε κονε ειχα, ουτε βυσμα εβαλα. Και στον Εβρο υπηρετησα, και ουτε καταδεχτηκα να αναγνωρισω κανενα απο τα πτυχια μου (ακομα θεωρουμαι απο το Ελληνικο κρατος ως αποφοιτος λυκειου). Απλα εχω ενα στοχο, και ροκανιζω σιγα σιγα μεχρι να φτασω εκει.

 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

οκ όλες αυτές οι υποχρεώσεις-προαπαιτούμενα για τις δουλειές των "εταιριών" (μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για τι εταιρίες μιλάμε?)

γιατί ξεκινάμε να μιλάμε για το θέλουν οι εργοδότες από τους υπαλλήλους και δεν βάζουμε στην κουβέντα και το τι θέλουν οι υπαλληλοι από τους εργοδότες? Λες ότι τελικά τα λεφτά θα έρθουν... Ξέρεις εσύ πολλούς να τα δίνουν πλέον?

Ξέρεις πολλούς να είναι αφεντικά και να είναι "out of the box thinkers" οι ίδιοι?

πολλές εταιρίες που δεν προσλαμβάνουν τον απόγονο του γνωστού τους (όπως αναφέρει το παλικάρι πιο πάνω) για τις πιο "πανω" θέσεις?

εταιρίες να πληρώνουν τις υπερωρίες?

να μην κάναν ΜΕΙΩΣΗ μισθού το τελευταίο εξάμηνο ΠΑΡΟΤΙ έχουν την ίδια δραστηριότητα με πέρσυ προφασιζόμενοι την κρίση?

 

ξέρεις μήπως ποιά είναι η σχέση τέτοιων εταιριών, τα πρότυπα που προβάλλουν και το τι ζητάνε, με την κρίση που περνάμε?

 

δεν κάνω προσωπική επίθεση σε σένα όπως προφανώς κατάλαβες, απλά αναρωτιέμαι, πότε ο Έλληνας σταμάτησε να θεωρεί υποτιμητικό τον όρο "αμερικανάκι" και τον έκανε "role model" !!!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

οκ όλες αυτές οι υποχρεώσεις-προαπαιτούμενα για τις δουλειές των "εταιριών" (μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για τι εταιρίες μιλάμε?)

γιατί ξεκινάμε να μιλάμε για το θέλουν οι εργοδότες από τους υπαλλήλους και δεν βάζουμε στην κουβέντα και το τι θέλουν οι υπαλληλοι από τους εργοδότες? Λες ότι τελικά τα λεφτά θα έρθουν... Ξέρεις εσύ πολλούς να τα δίνουν πλέον?

Ξέρεις πολλούς να είναι αφεντικά και να είναι "out of the box thinkers" οι ίδιοι?

πολλές εταιρίες που δεν προσλαμβάνουν τον απόγονο του γνωστού τους (όπως αναφέρει το παλικάρι πιο πάνω) για τις πιο "πανω" θέσεις?

εταιρίες να πληρώνουν τις υπερωρίες?

να μην κάναν ΜΕΙΩΣΗ μισθού το τελευταίο εξάμηνο ΠΑΡΟΤΙ έχουν την ίδια δραστηριότητα με πέρσυ προφασιζόμενοι την κρίση?

 

ξέρεις μήπως ποιά είναι η σχέση τέτοιων εταιριών, τα πρότυπα που προβάλλουν και το τι ζητάνε, με την κρίση που περνάμε?

 

δεν κάνω προσωπική επίθεση σε σένα όπως προφανώς κατάλαβες, απλά αναρωτιέμαι, πότε ο Έλληνας σταμάτησε να θεωρεί υποτιμητικό τον όρο "αμερικανάκι" και τον έκανε "role model" !!!???

 

Mα πολυ απλα ο υπαλληλος οφειλει να δειξει ευσυνειδησια , ζηλο , χαρα (οταν παιρνει τα 700-800 Ε , πολλες φορες δε οταν παιρνει ολες τις υπερωριες ) , κεφι, δημιουργικοτητα (ειμαστε ολοι ''στελεχη'' της εταιρειας εξαλλου ) , κατανοηση (οταν αναρριχαται στην ιεραρχια ο δικος τους ενω αλλος ειναι που βγαζει τη δουλεια και βαρδα δεν μην τολμησεις να του παρεις την δοξα καποια στιγμη ) και φυσικα να εχει και ολα τα προσοντα που απαιτει η δουλεια (γνωστο δηλαδη) :-)

Και βεβαια να δεχθει τις οποιες μειωσεις (λογω οικονομικης κρισης παντα..) με στωικοτητα.

Και αυτα σε καμμια πολυεθνικη , γιατι σε μερικες αλλες τοπικες επιχειρησεις που κινουνται αναλογα με την ''πιατσα '' ,ασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

οκ όλες αυτές οι υποχρεώσεις-προαπαιτούμενα για τις δουλειές των "εταιριών" (μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα για τι εταιρίες μιλάμε?)

 

Μιλαμε για εταιριες που εχουν στοχους και ειναι σαι φαση αναπτυξης και οχι συντηρησης. Ανεξεραιτως δραστηριοτητας. Φαρμακευτικες, Κατασκευαστικες, Λιανικου εμποριου. Τα παντα.

 

γιατί ξεκινάμε να μιλάμε για το θέλουν οι εργοδότες από τους υπαλλήλους και δεν βάζουμε στην κουβέντα και το τι θέλουν οι υπαλληλοι από τους εργοδότες? Λες ότι τελικά τα λεφτά θα έρθουν... Ξέρεις εσύ πολλούς να τα δίνουν πλέον?

 

Γι' αυτο ακριβως ειπα οτι ειναι θεμα στασης ζωης. Δηλαδη, δεν κανεις κατι γιατι περιμενεις ανταλλαγμα / επιβραβευση. Κανεις μια δουλεια γιατι γουσταρεις να παραγεις, να αναπτυσεσαι, να εισαι ενεργος πολιτης. Σε αυτη την περιπτωση, τα λεφτα θα ερθουν θες-δε-θες. Ετσι δουλευει το "συστημα".

 

Ξέρεις πολλούς να είναι αφεντικά και να είναι "out of the box thinkers" οι ίδιοι?

πολλές εταιρίες που δεν προσλαμβάνουν τον απόγονο του γνωστού τους (όπως αναφέρει το παλικάρι πιο πάνω) για τις πιο "πανω" θέσεις?

εταιρίες να πληρώνουν τις υπερωρίες?

να μην κάναν ΜΕΙΩΣΗ μισθού το τελευταίο εξάμηνο ΠΑΡΟΤΙ έχουν την ίδια δραστηριότητα με πέρσυ προφασιζόμενοι την κρίση?

 

Σε νιωθω 100% με αυτο που λες. Το εχω ζησει και ειναι αδικο. Αυτες οι εταιριες πιστεψε με δεν εχουν πολυ ζωη. Ειναι σαν το πολιτευμα της βασιλειας - καποια στιγμη θα καταρευσει. Αν εισαι σε τετοια εταιρια σου συστηνω να συλλεξεις οσο το δυνατον περισσοτερες εμπειριες και να στελνεις παραλληλα συνεχως βιογραφικα.

 

ξέρεις μήπως ποιά είναι η σχέση τέτοιων εταιριών, τα πρότυπα που προβάλλουν και το τι ζητάνε, με την κρίση που περνάμε?

 

δεν κάνω προσωπική επίθεση σε σένα όπως προφανώς κατάλαβες, απλά αναρωτιέμαι, πότε ο Έλληνας σταμάτησε να θεωρεί υποτιμητικό τον όρο "αμερικανάκι" και τον έκανε "role model" !!!???

 

Διευκρινιζω και παλι οτι η αγορα και το συμπαν δουλευουν με τον ιδιο τροπο. Δεν τα λεω ολα αυτα λογω "ανωτεροτητας", αφου ξεκινησα απο πολυ χαμηλοτερα επιπεδα απο τον μεσο ορο. Σου λεω οτι η αγορα δουλευει με αυτες τις ταχυτητες και εχει αυτες τις απαιτησεις. Αν θελεις να πηδηξεις στο βαγονι καντο, αν οχι δεν τρεχει τιποτα. Απλα, οι δουλειες που πληρωνουν "καλα" ειναι αυτες που εχουν αυξημενες απαιτησεις. Στις υπολοιπες, μπορεις να κοιμασαι ησυχος το βραδυ, αλλα οι απολαβες που θα εχεις δεν θα σε καλυπτουν (τουλαχιστον οχι οταν αποκτησεις οικογενεια). Ειναι 100% ζητημα του πως θελεις ΕΣΥ να ζησεις τη ζωη σου. (και btw η αγορα της αμερικης ειναι πολυ πιο αργη απο την ΕΕ). Αλλα σε παρακαλω, μην τα κανουμε ολα κρεμασταρια οταν δεν θελουμε να πηδηξουμε να τα πιασουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι παντως να μην ξεχναμε και την αδικια που υποστηκαμε (και αλλοι συνεχιζουν να ανεχονται ) η την αγωνια μας , οταν ''πιαστηκαμε'' , η απλως βρηκαμε τον δρομο μας (ικανοτητες? ναι , αλλα ισως και τυχη συγκυριες κλπ- ενω αλλοι μπορει να ψαχνουν στον Οαεδ απεγνωσμενα ) και να μιλαμε για κρεμασταρια...

Εξαλλου η παροιμια λεει οτι εκει που εισαι ειμουν και εδω που ειμαι (μπορει) θα ερθεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιες εταιρειες μιλας για εδω στην ελλαδα????? γιατι εγω δεν βλεπω τιποτα απο αυτα που λες θελουνε ανθρωπους θηματα δυστηχως οσα πτυχια και να εχεις, δουλευεις για να εχεις χρηματα για καφε γιατι για κατι αλλο δεν περισσευουνε!!!!! δουλευω 10 χρονια χωρις καμμια αυξηση μισθου περαν της νομιμης που ειναι ψιχουλα!!! καθομαι υπερωριες χωρις να μου ζητηθει αλλα επειδη ειμαι σωστος υπαλληλος και πρεπει να βγαλω εις περας την δουλεια μου ανεξαρτητως χρονου και η αναγωριση δεν υπαρχει πουθενα!!!! ισα ισα οσο μπορουνε να σε ρουφηξουνε θα το κανουνε! ΒΑΡΕΘΗΚΑ να αξιζω πολυ περισσοτερα και ο ανωτερος μπυ στη δουλεια να ειναι η κορη του κολλητου του αφεντικου που εχει τελειωσει σχολειο χωρις σπουδες στο σηγκεκριμενο επαγγελμα και να εχει και αποψη με μισθο 2πλασιο απο ολους!!!!

για αυτους τους λογους εχω αποφασισει να φυγω και να παω εξωτερικο μπας και κανω κατι στην ζωη μου μπας και δημηουργησω οικογενεια μπας και καταφερω να αποταμιευσω μπας και ζησω σαν φισιολογικος ανθρωπος και οχι σαν ζωο οπως μου συμπεριφερονται εδω και ας ειναι τα χαμογελα και η υπερβολικη ευγενεια στο εξωτερικο ψευτικη!!!!!!

 

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις απο αυτα που εγραψα? Οσοι ακολουθουν την πεπατημενη δεν θα δουν "χαρα". Τους φτυνει το συστημα, δεν το βλεπεις? Δεν τραβαει. Η επιχειρηση δεν θα σωθει ουτε θα καταρευσει αν κανεις κατι λαθος, οποτε γιατι να σε πληρωσει?

 

Αν εσυ ειχες μια επιχειρηση πλυντηριου-στεγνωτηριου ρουχων, θα χρειαζοσουν μια γραμματεα και εναν ανθρωπο για τις εξωτερικες δουλειες. Αυτες οι θεσεις ειναι "στανταρ", δηλαδη το περιθωριο ρισκου και η βαρυτητα των υποχρεωσεων ειναι πολυ κοντα στο μηδεν. Αν ερχοταν ομως καποιος και σου ελεγε οτι αν τον προσελαμβανες θα σου εκλεινε συμφωνια με 2-3 ξενοδοχεια για καθημερινη αποστολη ρουχων και οτι θα σου οργανωνε την επιχειρηση ουτως ωστε να μπορει να πλενει καθημερινα 100 ρουχα αντι για 10, αυτον τον ανθρωπο πως θα τον αντιμετωπιζες και ποσο θα τον πληρωνες? Τετοιοι ανθρωποι χρειαζονται, που οδηγουν την αναπτυξη και εφαρμοζουν ιδεες και λυσεις. Αυτους τους ανθρωπους εχει αναγκη η αγορα στην Ελλαδα, στην Ευρωπη και σε ολον τον υπολοιπο κοσμο.

 

Ειναι καθαρα θεμα προσωπικων επιλογων και στασης ζωης.

 

---------- Προσθήκη στις 15:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:49 ----------

 

Καλο ειναι παντως να μην ξεχναμε και την αδικια που υποστηκαμε (και αλλοι συνεχιζουν να ανεχονται ) η την αγωνια μας οταν ''πιαστηκαμε'' , η απλως βρηκαμε τον δρομο μας (ικανοτητες? ναι , αλλα ισως και τυχη συγκυριες κλπ- ενω αλλοι μπορει να ψαχνουν στον Οαεδ απεγνωσμενα ) και να μιλαμε για κρεμασταρια...

Εξαλλου η παροιμια λεει οτι εκει που εισαι ειμουν και εκει που ειμαι (μπορει) θα ερθεις..

 

Αυτα φιλε ειναι γελοιοτητες. Προφανως δεν διαβασες αυτα που εγραψα αλλα δεν με ενδιαφερει κι ολας γιατι τα εγραψα για οσους θελουν να βελτιωσουν τη ζωη τους και οχι για αυτους που περιμενουν να τους "καλεσουν για συνεντευξη". Καληνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτα φιλε ειναι γελοιοτητες. Προφανως δεν διαβασες αυτα που εγραψα αλλα δεν με ενδιαφερει κι ολας γιατι τα εγραψα για οσους θελουν να βελτιωσουν τη ζωη τους και οχι για αυτους που περιμενουν να τους "καλεσουν για συνεντευξη". Καληνυχτα.

 

Τα διαβασα ολα προσεκτικα.Οπως και αυτο...

 

 

 

 

 

Συνολικα, χρειαζονται σημερα σε πολυ μεγαλο βαθμο ανθρωποι που δεν δουλευουν για να εχουν χρηματα για καφε, αλλα ανθρωποι με οραμα, με σχεδια για το μελλον τους, με ορεξη για ζωη. Οταν καποιος πορευεται κατ' αυτον τον τροπο, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα χρηματα θα ερθουν.

 

 

Καληνυχτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομαι ως επιστημονικος συμβουλος σε εταιρια που δραστηριοποιειται στο χωρο της διαγνωσης στην Ελλαδα. Ειμαι κατοχος διδακτορικου διπλωματος απο την Αγγλια.

 

Ερωτουμαι πολυ συχνα τι ανθρωποι χρειαζονται στην αγορα του 2010-2012. Επειδη βλεπω οτι γινεται πολυ συζητηση για εργασια στο θεμα, και επειδη δεν εχω κανενα λογο να μην βοηθησω, σας παραθετω "τζαμπα" πληροφοριες.

 

1) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που γουσταρουν να ξυπνουν νωρις το πρωι με φουλ ενεργεια και χαρα που ειναι ζωντανοι.

 

2) Οι επιχειρησεις χρειαζονται ανθρωπους που μπορουν να αναλαβουν να φερουν μια διαδικασια εις περας χωρις να υπαρχει καποια "πεπατημενη".

 

3) Πολυ περισσοτερο, χρειαζονται ανθρωποι που μπορουν να βρουν λυσεις σε προβληματα, να προτεινουν εναλλακτικες και να τις ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ στην πραξη.

 

Συνολικα, χρειαζονται σημερα σε πολυ μεγαλο βαθμο ανθρωποι που δεν δουλευουν για να εχουν χρηματα για καφε, αλλα ανθρωποι με οραμα, με σχεδια για το μελλον τους, με ορεξη για ζωη. Οταν καποιος πορευεται κατ' αυτον τον τροπο, ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι τα χρηματα θα ερθουν.

 

Βλεπω πολυ κοσμο καθε μερα σε καφετεριες, τα σαββατοβραδα να βγαινουν κοπαδιαστα και γενικα να κανουν επιλογες που δεν τους βοηθουν να "τακτοποιησουν" το μελλον τους, αλλα μαλλον να καλυψουν προσωρινες αναγκες. Αυτα ειναι προσωπικες, συνειδητες επιλογες.

 

Εχω μιλησει με τοσους ανθρωπους, και σε ελαχιστους μονο εχω δει την σπιθα που περιμενω να δω στο βλεμα τους. Σε ολους αυτους λεω οτι δεν υπαρχουν ενδιαμεσες λυσεις. Ή κανεις κατι στο 100% ή δεν το κανεις καθολου. Σκεψου πως θελεις να ζησεις τη ζωη σου. Η εργασια σημερα, ΠΑΝΤΟΥ στον κοσμο, ειναι θεμα επιλογων τροπου ζωης.

 

Δεχομαι οτι δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για 12ωρη εργασια, και οτι δεν ειναι ολοι out-of-the-box thinkers ή self-motivated. Αλλα μην γκρινιαζουμε οτι ειναι στραβος ο γυαλος. Οι εταιριες θελουν ανθρωπους που θα συντελλεσουν στην αναπτυξη της. Δεν υπαρχει μεση οδος σε αυτο.

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως και να μην φανηκα αυστηρος. Και εγω ξεκινησα απο το μηδεν, με χαμηλο απολυτηριο λυκειο. Ουτε κονε ειχα, ουτε βυσμα εβαλα. Και στον Εβρο υπηρετησα, και ουτε καταδεχτηκα να αναγνωρισω κανενα απο τα πτυχια μου (ακομα θεωρουμαι απο το Ελληνικο κρατος ως αποφοιτος λυκειου). Απλα εχω ενα στοχο, και ροκανιζω σιγα σιγα μεχρι να φτασω εκει.

 

Τα λες καλα, αλλα αυτα 'πιανουν τοπο' στο εξωτερικο, οχι ελλαδα. Τωρα αν εσυ σταθηκες τυχερος, εισαι η εξαιρεση, για ελλαδα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο εξωτερικο τα πράγματα είναι ασχημα.. δέν υπάρχουν δουλειές για μετανάστες.. γιατί δέν φτάνουν για τους ντόπιους.. υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός.. Όπου και να πας θα δείς γκετοποίηση άνεργων μεταναστών που ζούν απο τα κρατικά επιδόματα..

 

Πρόσφατα στη Σουηδία που έχει το τελειότερο κοινωνικό σύστημα.. δηλαδή δέν βλέπεις ανθρώπους να ζητιανεύουν.. εξαθλιωμένους στο δρόμο κτλ.. και εχουν αρχίσει και πυροβολάνε μετανάστες στις στάσεις λεοφωρίων.. Τί να λέμε τώρα... Στο Malmö βγάλανε ανακοίνωση να μήν κυκλοφοράνε οι μετανάστες μόνοι τους!!! Στην Ανατολική Γερμανία είναι γεμάτο Νεοναζί.. Στο Παρίσι στα βόρεια προάστια σε σφάζουν για 5 ευρώ να πάρουν κάτι να φάνε.. όχι πρεζόνια.. Μήν φύγει κανένας εξωτερικό χωρίς να έχει πολύ καλά προσόντα ή κάποια άκρη.. Σας μιλάει κάποιος που την έχει ψιλοπατήσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-δεν εχω διαβασει τις πρωηγουμενες σελιδες-

στις αλλες χωρες λενε οτι βρισκεις δουλεια 20χιλ το χρονο ενω στην Ελλαδα 700ε το μηνα χωρις να βαζουν/αν 13-14 μισθο χριστουγεννα πασχα ειτε παρομοια επιδοματα?

το ιδιο ισχυε και με τις συνταξεις(αν και τωρα τις βαφτισαν επιδομα)

 

@bluesattack παραμενει μια απο τις 3-4 ισχυροτερες χωρες?η δικια μας η καταντια δεν συγκρινετε με γαλλια.

Η γαλλια ειναι γνωστη απο τα παλια τα χρονια για γαλλικη επανασταση/γαλλικος μαης του 68.

και μεις με την χουντα...αν και δεν ζουσα νομιζω οτι τουλ.τοτε δεν πειναγε ο κοσμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει απο οτι καταλαβα ο καθενας εχει την δικη του αποψη στο θεμα και ειναι σεβαστη!!!!

 

Προφανώς είσαι στην κοσμάρα σου και δέν θέλεις να παραδεχτείς την πραγματικότητα.. Δουλειές δέν παίζουν στην Ε.Ε. εκτός και είσαι κανένας που τους κάνεις χάρη που δουλεύεις για αυτούς.. Πές μου χώρα και θα σου δώσω σάιτ και πληροφορίες για όλα αμα καίγεσαι τόσο.. Εγώ είμαι ήδη στο εξωτερικό και ψαχνω δουλειά εδώ και κάτι μήνες.. Υπάρχει τρελή ανεργία.. και σίγουρα δέν έχουν προτεραιότητα οι μετανάστες..

 

Ανοιξε καμια τηλεοραση και άκου τι γίνεται στη Γαλλία.. που είναι έτοιμοι να βγούν με τα ρόπαλα..

 

τί λέει η Μέργκελ για τους μετανάστες που ταίζουν καμια δεκαριά εκατομμύρια απο το 60 μέσω επιδομάτων και έχουν μπεί μέσα.. που στη Γερμανία πλέον πέρνουν μόνο ερευνητές μετανάστες.. και έχουν πλακώσει όλοι με τα διδακτορικά για να έχουν μονο και μια δουλίτσα για 4 χρόνια σίγουρη..

 

Εδώ η Σουηδία που είναι απο τις πλέον ιντερνασιοναλ αγορές εργασίες και σου λένε ότι άν δέν ξέρεις καλύτερα Σουηδικα απο Σουηδό δέν σε καλούνε ούτε για συνέντευξη.. Εχει κάτι ψιλά και με αγγλικα αλλα εχουν και τρελές απαιτήσεις.. Σου λέει εγώ κανω σκόντο και υποχώρηση να σε πάρω με αγγλικά.. Εσύ τί επιπλέον θα μου δώσεις σαν εργαζόμενος να το ισορροπήσεις αυτο?

 

Στην Αγγλία πουλάνε αεροπλανοφόρα και κόβουν τους μισούς δημοσιους υπαλλήλους!!! για να βγούνε με τα χρέη που έχουν.. οχι για αναπτυξη..

 

Με τη λογική.. Εφόσον βρείς σπίτι στο εξωτερικο που είναι το πιο δυσκολο.. εφόσον μάθεις καλά την γλώσσα τους γιατι χωρίς γλώσσα απλά δεν υπαρχεις.. εφόσον.. εφόσον.. Κάνε τελευταία μιά ερωτηση στον εαυτό σου.. Γιατί να πάρουν εμένα απο ένα τριτοκοσμικό κράτος όπως η Ελλάδα στη δουλειά τους και όχι έναν δικό τους? Μήπως έχουν έλλειψη απο την ειδικότητά μου?

 

Υπόψην εδω οι άνθρωποι στις δουλειές τους είναι ΡΟΜΠΟΤ.. με όλη τη σημασία της λέξεεως.. Δέν θα σου πούν.. ελα μωρε το παιδι ας του δώσουμε μια ευκαιρία έστω δοκιμαστικά.. Θα σου ζητήσουν χαρτιά απο τη βαθμολογία σου στην Γ λυκείου.. και με χρονολογική σειρά ΤΑ ΠΑΝΤΑ οτι γραφεις στο βιογραφικό σου να τα αποδείξεις με αντιστοιχη χαρτούρα.. κανα πακο χαρτιά ζητάνε μόνο.. μήν ανησυχείς.. και άν στο βιογραφικο σου πχ ξεχάσεις να βάλεις υπογραφή και τους τα δώσεις θα σε απορρήψουν αμέσως.. Δέν σου κάνω πλάκα...

 

Ενδεικτικα θα σου πω ότι σε πανεπιστήμιο που ζήτησα δουλειά ο χειρότερος ήταν φρέσκος αποφοιτος απο ΜΙΤ.. Σε μια εταιρια βρήκα έναν που μόλις είχε προσληφθεί και σαν υποστήριξη.. όχι σίνιορ δουλειά και είχε 6 χρονια εμπειρία!!! Ελυνε και έδενε εκει μέσα και ήταν... υποστήριξη απλώς.. Δηλαδή εσύ νομίζεις οτι έτσι τα δίνουν τα λεφτά.. τα 3 και 4 χιλιάρικα το μήνα..? Πληρώνουν αλλα πληρώνουν και αυτούς που παράγουν πολύ περισσότερο απο ότι θα μπορούσε να παράγει ένας ντόπιος..

 

Ενα ρητό λέει.. Καλύτερα πρώτος στο χωριό παρα δεύτερος στην πόλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω 20 σελίδες με Post, θα κάνω μόνο μερικά σχόλια

 

¨Όσο για τις οικονομικές διαφορές σαφώς το εξωτερικό είναι φθηνότερο, πολλές φορές όχι μόνο αναλογικώς με το μισθό σου. Π.χ. σε κυριλέ μαγαζί στην Ουτρέχτη που πήγα πριν ένα μήνα, πλήρωσα για τρεις μπύρες και ένα ποτό 15,20 ευρώ, στο Έντζο (μπουρνάζι) πριν δύο μέρες για τρεις μπύρες και ένα ποτό νομίζω ότι βγήκε 26 ευρώ. Στην Αγγλία ένα pint (περίπου μισό λίτρο) στο slug and letuce στο κέντρο (soho ή covent garden) έχει 2,50 με 3 λίρες (4,5 ευρώ) ενώ εδώ μία μπύρα στο Θησείο (330 ml) έχει 5-6 ευρώ. Πολύ μεγάλη διαφορά αν σκεφτείς ότι ένας κατώτατος μισθός ενός απόφοιτου στο Λονδίνο είναι περίπου 1.200 λίρες το μήνα (1750 περίπου ευρώ) ενώ στην Ελλάδα γύρω στα 700-800 ευρώ.

 

To Λονδίνο έχει πολύ περισσότερο κόσμο απότι η Αθήνα, οπότε λογικό είναι τα πράγματα ευρείας κατανάλωσης όπως η μπύρα να είναι φτηνά. Στην Ελλάδα δεν πίνουμε μπύρα, πίνουμε καφέ. Αλλά όταν πίνουμε τον καφέ, μπαστακωνόμαστε 4-5 και βάλε ώρες στην καφετέρια, λογικό είναι ο άλλος να σε χρεώνει για την ώρα. Στο Λονδίνο αν κάτσεις πάνω από 1.5-2 ώρες σε μαγαζί θα σε κοιτάνε πολύ άσχημα, το καταλαβαίνεις και ο ίδιος, δεν πρόκειται να σε διώξουν, αλλά θα σου δείξουν ότι πρέπει να φύγεις. Όσο για τα ποτά, σε ενα club στην Αθήνα πληρώνεις 8-12 ευρώ το ποτό, στο Λονδίνο (σε κυριλέ club) πληρώνεις 20 λίρες για να μπείς και περίπου 10-15 λίρες το ποτό. Όσο για το ταξί, ας μην το συζητήσουμε, ειδικά το βράδυ. Για απόσταση 800 μέτρων και διάρκειας 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα, πλήρωσα 5 λίρες (τα έγραφε πάνω η απόδειξη, δεν τα κατεβάζω από το μυαλό μου). Επίσης 1200 λίρες δεν είναι πλέον 1750 ευρώ, αλλά περίπου 1350-1400 με την σημερινή ισοτιμία, αλλά και πάλι δεν έχει σημασία, στην Αγγλία ζεις και με λίρες παίζουν, ποτέ δεν κοιτάνε τι γίνεται απέξω.

 

Ας πάρουμε και τα σπίτια, ένα σπίτι με δύο κρεβατοκάμαρες εδώ στην Αθήνα έχει περίπου 500-600 ευρώ (αν υπολογίζω καλά) δηλαδή σχεδόν όλος ο μισθός. Στο Λονδίνο ένα two-bedroom flat (με δύο κρεβατοκάμαρες) έχει γύρω στις 700-800 λίρες (εξαρτάται βεβαίως από την περιοχή), λίγο πιο πάνω από το μισό του μισθού σου.

 

500 me 600 ευρώ στην Αθήνα έχουν τα ενοίκια σε σχετικά καλες περιοχές και όχι τίποτα τρώγλες.. Εντάξει, δεν μιλάω για βίλες, αλλά όχι και για κοτέτσια. Στις αντίστοιχες περιοχές στο Λονδίνο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις two bedroom apartment με λιγότερο από 800-900 λίρες το άτομο. Πρόσεξε: ΤΟ ΑΤΟΜΟ... Αν βγεις παραέξω, οκ, τα ενοίκια πέφτουν πολύ, αλλά ούτε για αστείο 700-800 λίρες για 2 υπνοδωμάτια. Απλά οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται σε όμοια πράγματα.

 

Γενικώς νομίζω ότι είναι πιο εύκολη η ζωή στο εξωτερικό σε αναλογία με την Ελλάδα. Ένα τριάρι σπίτι (και όχι διαμέρισμα) με πίσω κήπο και χώρο μπροστά για στάθμευση αυτοκινήτου σε καλή περιοχή έχει γύρω στις 300.000 λίρες. Ένα τριάρι διαμέρισμα εδώ στην Αθήνα, χωρίς κήπο και χωρίς χώρο στάθμευσης σε καλή περιοχή πόσο έχει; 200.000; 250.000;

 

 

Στο Λονδίνο δεν βρίσκεις με τίποτα τριάρι σπίτι με πίσω αυλή κλπ κλπ. Με τίποτα. Μιλάω πάντα για το κέντρο του Λονδίνου. Όσο για την τιμή, κοίτα τα site:

 

http://www.findaproperty.com/searchresults.aspx?edid=00&salerent=0&regionid=018&bedrooms=03&radius=2&sp=11

http://www.findaproperty.com/displayprop.aspx?edid=00&salerent=0&pid=5243168

http://www.findaproperty.com/displayprop.aspx?edid=00&salerent=0&pid=6887645

http://www.findaproperty.com/displayprop.aspx?edid=00&salerent=0&pid=6203807

http://www.findaproperty.com/displayprop.aspx?edid=00&salerent=0&pid=7204176

 

Άσε που τα περισσότερα από αυτά είναι sharehold, που σημαίνει ότι δεν σου ανήκουν ουασιαστικά και πρέπει μετά από κάμποσα χρόνια να τα 'ξανα-αγοράσεις' ουσιαστικά.

 

Ένας προγραμματιστής στην Ελλάδα πόσα μπορεί να πάρει; Ας πούμε το μέγιστο 2000 το μήνα; Πολλά λέω αλλά ας πούμε ότι υπάρχουνε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις. Στο Λονδίνο είναι πολύ σύνηθες μισθοί της τάξεως των 60-70000 λιρών το χρόνο.

 

Στην Αγγλία και παραπάνω. Αν δουλεύεις στο financial sector/city, τότε ένας προγραμμάτιστής με 4 χρόνια προυπηρεσία μπορεί και να χτυπάει £100.000 τον χρόνο μικτά, κοίτα όμως παρακάτω...

 

 

 

Όσο για δουλειές, δεν το συζητάω, 8.30-5 με μία ώρα διάλειμμα και στις 5 ακριβώς έχεις φύγει. Και όλες οι υπερωρίες πληρωμένες. Δε νομίζω αυτό το ωράριο και τη νοοτροπία να το έχουνε πολλές εταιρίες στην Ελλάδα.

 

Ούτε για αστείο δεν συμβαίνει αυτό στο Λονδίνο, για να χτυπάς τους μισθούς που ανέφερα πιο πριν... Ούτε για αστείο. Μπορεί να σου δίνουν τεράστιο μισθό και bonus (όχι υπερωρίες), αλλά πρέπει να φέρεις χρήμα σε αυτούς. Αν φέρεις, θα πάρεις και εσύ. Αν δεν φέρεις, θα σε διώξουν, χωρίς δεύτερη κουβέντα. Όσο για τα ωράρια εργασίας, αυτό το δημόσιος υπάλληλος πέστο σε όλους αυτούς που χρυσοπληρώνονται για να δουλεύουν περίπου 16-20 ώρες την ΗΜΕΡΑ (χωρίς υπερβολή), εννοείται και Σ/Κ. Δεν μοιράζουν λεφτά εδώ, σε σκίζουν στην δουλειά για να στα δώσουν... Αν είσαι καλός και εργατικός, θα βγάλεις πολλά... Απλά εδώ έχεις την επιλογή να το κάνεις και αυτό... Αλλά πες μου, ποιός έλληνας θα θυσίαζε την προσωπική του ζωή δουλεύοντας 20 ώρες την ημέρα για 7 μέρες την εβδομάδα για να βγάζει 300 και 400 χιλιάρικα τον χρόνο?? Το πότε θα κοιμηθείς είναι δικό σου θέμα, επίσης δικό σου θέμα είναι το πόσο γρήγορος είσαι... Αν είσαι γρήγορος, η δουλειά βγαίνει πιο γρήγορα (χωρίς να σημαίνει ότι μπορείς να φύγεις, πάντα σου αναθέτουν κι άλλη). Αν δεν είσαι γρήγορος, απλά σε διώχνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση από όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ.

 

Ούτε 25 ώρες το 24ωρο πρέπει να δουλεύεις, ούτε να είσαι native speaker, αλλά ούτε κι οι μισθοί είναι με 5-6 μηδενικά. Απλά πληρώνεσαι την αξία του έργου σου. Αυτό σημαίνει όμως ότι παράγεις έργο και ότι υπερασπίζεσαι τη θέση σου καθημερινά με τις ικανότητες σου. Το σημαντικότερο για εμένα είναι ότι δε νοιώθεις ανασφάλεια, προσλαμβάνεσαι με συγκεκριμένα οφέλη και ξέρεις ότι θα τα απολαμβάνεις μέχρι της παραίτησης ή της απόλυσης σου. Ούτε έναντι πληρωμές, ούτε ανασφάλιστη εργασία, ούτε δεν ξέρω τι. Ξέρεις τους όρους εργασίας από τη στιγμή που υπογράφεις το συμβόλαιο σου.

 

Αν πάμε στα επιμέρους μπορώ να σας πω και λεπτομέρειες, πχ αν δεν ξέρεις τη γλώσσα, το δύσκολο είναι να πάρεις προαγωγή, αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να ανέβεις στην ιεραρχία της εταιρείας, οπότε είσαι λίγο σαν μαύρη τρύπα αφού θα χρειάζεται να προσλάβουν κάποιον άλλο (και να τον χρυσοπληρώσουν ως εξωτερική προσθήκη) για να καλύψει τη θέση που θα έπρεπε να έχεις.

 

@ kage, Πλέον δεν υπάρχουν 13-14 μισθοί γενικά και αόριστα, ούτε η λογική του επιδόματος όπως την έχουμε στην Ελλάδα. Όλοι οι νεοπροσληφθέντες έχουν 12 μισθούς με εξαίρεση κάποιες χώρες, πχ Γαλλία. Από εκεί και πέρα, αν δικαιούσαι κάποιο "επίδομα", συνήθως αυτό έρχεται μέσω φοροαπαλλαγών ή είναι κάποια σημαντική προσθήκη στο μισθό σου. Παραδείγματα, οι μηχανικοί παίρνουν περίπου 500 ευρά παραπάνω αν έχουν και διδακτορικό, σε αντίθεση με κάποιον από πανεπιστήμιο που δεν παίρνει τίποτα παραπάνω (στη Γερμανία) ή αν είσαι γονιός, δικαιούσαι 5 ημέρες άδεια για θέματα που αφορούν το παιδί (αρρώστια, βαθμούς, κλπ). Όσο για τις φοροαπαλλαγές που ανέφερα παραπάνω, αν είσαι νέος χωρίς σκυλιά παιδιά δάνεια λοιπές υποχρεώσεις, οι κρατήσεις φτάνουν το 50% του μισθού σου. Σημείωση: Επιδόματα παιδιού, Υπολογιστή, κλπ ΔΕΝ υφίστανται, όμως το κράτος πρόνοιας δίνει σε κάθε άτομο από τη γέννηση του μέχρι κάποια ηλικία ένα συγκεκριμένο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...