Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
Στην ερώτηση του aledjo, θα ήθελα να αναφέρω κάτι για την προέλευσ της λέξης. Λένε ότι, όταν είχαμε ακόμα Αμερικάνικες Βάσεις και ερχόντουσαν κάθε τόσο πλοία του Αμερικάνικου Στόλου στον Πειραιά, υπήρχαν κοπέλες που περίμεναν πώς και πώς τα ναυτάκια για να "πάνε" μαζί τους (δεν έχει σημασία αν ήταν επί χρήμασι ή όχι). Αυτό που έκαναν τα κορίτσια, στα greeklish εκείνης της εποχής, λεγόταν "go with men". Ε, κατά την "μεταφορά" του στην τότε ελληνική καθομιλουμένη, με την αφαίρεση του "with", γίνεται "go men"-> "gomena" -> γκόμενα. Μπορεί και να μεταφέρω urbal legend, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο ζωντανό παράδειγμα εκείνης της εποχής για να το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει. Αυτά.

 

Αυτό μου θυμίζει μια δική μου θεωρία, ότι η λέξη γκαντέμης βγαίνει από το god damn it. :lol:

 

Πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο να ισχύει αυτό που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Χθες το βράδυ που το παράτησα δούλευε μια χαρά η βλακεία.. Ποιό ξέρει..

Microsoft Natural Keyboard Elite anyone/ Όχι το ergo το καινούριο...

 

παρτο παραμασχαλα και πηγαινε μεχρι ενα φιλαρακι σου να το δοκιμασετε στο δικο του πισι.

 

διφορετικα RMA... (αν εχει εγγυηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου θυμίζει μια δική μου θεωρία, ότι η λέξη γκαντέμης βγαίνει από το god damn it. :lol:
To χα διαβάσει κάπου αυτό.Εσύ συμπλήρωσες το wiktionary?? =P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθευει οτι εσπασαν στο ξυλο τον emo που εκανε τη διαφήμιση για το molto? Ακουσα οτι τον πειραν και video και το ανεβασαν στο net...
Κατάφεραν να τον ανανωρίσουν???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, τους δέρνουν, τους βγάζουν ταινία στο ίντερνετ, ζουν το δράμα τους, μαζεύονται, δέρνουν τους άλλους, τους βγάζουν στο ίντερνετ, ζουν το θρίαμβό τους, πηδάνε κανα κοριτσάκι μ'αυτά και μ'αυτά, το βγάζουν στο ίντερνετ και πάει λέγοντας...it's a new world.

 

Εγώ που μου έχει χαλάσει η καφετιέρα και τρέχει το νερό απ' έξω τι θα κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που μου έχει χαλάσει η καφετιέρα και τρέχει το νερό απ' έξω τι θα κάνω?

 

Σε χαλάνε τα νερά ή ότι δεν μπορείς να κάνεις καφέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχεις ομάδα έχεις μεγάλη γκάμα...

 

Μεγάλη...

αλλά όχι γκάμα

 

καλά όχι και τόσο μεγάλη

 

οκ μικρή ρε αλεξ ΠΑΡΑΤΑ ΜΕ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, τους δέρνουν, τους βγάζουν ταινία στο ίντερνετ, ζουν το δράμα τους, μαζεύονται, δέρνουν τους άλλους, τους βγάζουν στο ίντερνετ, ζουν το θρίαμβό τους, πηδάνε κανα κοριτσάκι μ'αυτά και μ'αυτά, το βγάζουν στο ίντερνετ και πάει λέγοντας...it's a new world.

Και εγω δεν τους παω καθολου αυτους μα αυτο δεν σημαινει οτι θα βγω εξω και θα χτυπησω οποιον μου τη σπαει η φατσα του ή η εμφανιση του (αν και μπορω:P:p:p).

Οσο για την καφετιερα: κουραγιο φιλε. Θα περασει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...