Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα!!!!

 

Από γερμανικό μαγαζί προσπάθησα να παραγγείλω κάποια πράγματα.. με στέλνει το site τους στο paypal για να πληρώσω το ποσό των 667ευρω! Πατάω pay now αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι δεν γίνετε να γίνει η συνναλαγη.. δοκιμάζω και 2η και 3η φορά! Τίποτα....

 

Μπα λέω αφού έχω 900ευρω μέσα στο λογαριασμό μου.. πέρνω τηλέφωνο την alpha.. μου λένε την πρώτη φορά η συνναλαγή έγινε και τα λεφτά έχουν δεσμευτεί! Τις υπόλοιπες φορές δεν είχατε χρήματα για να τα ξανα στείλετε!

 

ΣΤΟ PAYPAL ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΛΑΓΗ!!

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΤΕ??

 

Έχω κάνει άπειρες αγορές.. τέτοιο πράγμα πρώτη φορά μου συμβαίνει!! Σας παρακαλώ βοηθείστε με!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα πάρει από έναν γερμανό πωλητή δύο αντικείμενα (ένα για μένα και ένα για έναν φίλο μου), και επειδή καθυστέρησαν πολύ, το ένα ήταν χτυπημένο, αυτός δεν απαντούσε σε e-mail και γενικά ήμουν αρκετά δυσαρεστημένος, άφησα αρνητικό feedback. Αυτός μου είχε στείλει ένα e-mail ζητώντας μου να αποσύρω την αρνητική αξιολόγηση, και εγώ είχα αρνηθεί, "χώνοντας" ταυτόχρονα, ενώ και αυτός ποτέ δεν άφησε θετική αξιολόγηση, ενώ πλήρωσα αμέσως και επικοινώνησα ακριβώς μετά την αγορά.

 

Χτες μου ήρθε αυτό το e-mail:

 

Sehr geehrte Ebay-Kunde

zuerst möchte ich mich im Namen von Profis-shop bei Ihnen für die Unannehmlichkeiten die wir Ihnen bereitet haben entschuldigen.

Wir haben z.Zt. mit Ebay einige Probleme, was durch Fehler unserer Mitarbeiter, sei es durch späterer versenden, sowie nicht beantworteten e-mails

Verursacht worden ist, möchte ich mich bei Ihnen nochmals entschuldigen.

Da wir einiges leider nicht mehr Rückgängig machen können, haben wir uns im Namen von Profis-shop lange Gedanken darüber gemacht, wie wir die Unannehmlichkeiten wieder aus der Welt schaffen könnten und sind zum Entschluss gekommen, das wir Ihnen als Entschädigung ein Präsent schicken würden um so es wieder gut zu machen.

Wir hoffen natürlich, dass wir uns einigen können. Ebenfalls hoffen wir und bitten Sie drum die negativen Bewertungen von 10.05.07 wieder Rückgängig zu machen wir wären Ihnen sehr dankbar darüber.

Nochmals entschuldige ich mich im Namen von Profis-shop und hoffe dass Sie mir helfen können?

MfG

 

Επειδή από online translators δεν βγάζω νόημα, μπορεί κανείς με στοιχειώδη γνώση γερμανικών να κάνει τον κόπο να το διαβάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εύκολο θα ήθελα μια απάντηση σε 2 ερωτήσεις

 

1) Εχω λεφτά στο λογαριασμό μου στο Paypal (από κάτι που πούλησα) αλλά όταν πήγα να πληρώσω κάτι που αγόρασα δεν μου έβγαζε επιλογή για πληρωμή από το account balance του Paypal αλλά μόνο από πιστωτική. Δεν μπορώ να πληρώσω από τα χρήματα που έχω μέσα στο paypal?

 

2)Πως μπορώ να βάλω μια μεγάλη φωτογραφία (σε διαστάσεις) στις δημοπρασίες μου? Όσο μεγάλη και αν ειναι ή φώτογραφία που φτιάχνω πάντα εμφανίζεται στις ίδιες διαστάσεις στην δημοπρασία μου : 300px πλάτος κ 400px ύψος.

Τι μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα,στο αγγλικο ebay δεν υπαρχει επιθημυτη τιμη οπως στο emarket?

αν πλοιοδοτησεις για κατι το αγοραζεις στην οποιοδηποτε τιμη πλοιοδοτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω να σας κάνω μία ερώτηση ,παρήγγειλα ένα παιχνίδι και θα μου το στείλουν με Sellers Standard International Rate ξέρετε περίπου πόσες μέρες θα κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα,στο αγγλικο ebay δεν υπαρχει επιθημυτη τιμη οπως στο emarket?

αν πλοιοδοτησεις για κατι το αγοραζεις στην οποιοδηποτε τιμη πλοιοδοτησες?

Υπάρχει, λέγεται Reserve Price και μπορεί να την βάλει όποιος θέλει στην δημοπρασία του. Δεν χρησιμοποιείται πολύ όμως..

 

Aπό Αγγλία

4-6 εργάσιμες θα έλεγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μακάρι!:mrgreen:!Ο πωλητής μου είπες πως το το παιχνίδι έγινε dispatched την δευτέρα άρα αυτή την εβδομάδα θα φτάσει.Και έχω παραγγείλει το gears of war και δεν μπορώ να περιμένω:evil::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εύκολο θα ήθελα μια απάντηση σε 2 ερωτήσεις

 

1) Εχω λεφτά στο λογαριασμό μου στο Paypal (από κάτι που πούλησα) αλλά όταν πήγα να πληρώσω κάτι που αγόρασα δεν μου έβγαζε επιλογή για πληρωμή από το account balance του Paypal αλλά μόνο από πιστωτική. Δεν μπορώ να πληρώσω από τα χρήματα που έχω μέσα στο paypal?

 

2)Πως μπορώ να βάλω μια μεγάλη φωτογραφία (σε διαστάσεις) στις δημοπρασίες μου? Όσο μεγάλη και αν ειναι ή φώτογραφία που φτιάχνω πάντα εμφανίζεται στις ίδιες διαστάσεις στην δημοπρασία μου : 300px πλάτος κ 400px ύψος.

Τι μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γνώστης (giankyr!!!!)στις παραπανω ερωτήσεις?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εχω λεφτά στο λογαριασμό μου στο Paypal (από κάτι που πούλησα) αλλά όταν πήγα να πληρώσω κάτι που αγόρασα δεν μου έβγαζε επιλογή για πληρωμή από το account balance του Paypal αλλά μόνο από πιστωτική. Δεν μπορώ να πληρώσω από τα χρήματα που έχω μέσα στο paypal?

 

2)Πως μπορώ να βάλω μια μεγάλη φωτογραφία (σε διαστάσεις) στις δημοπρασίες μου? Όσο μεγάλη και αν ειναι ή φώτογραφία που φτιάχνω πάντα εμφανίζεται στις ίδιες διαστάσεις στην δημοπρασία μου : 300px πλάτος κ 400px ύψος.

Τι μπορώ να κάνω?

Φίλε αν είχα ξεκάθαρες απαντήσεις θα μιλούσα άμεσα..

 

1. Λογικά θα έπρεπε να εμφανίζεται, εγώ πρίν από καμιά 10αριά μέρες πλήρωσα από χρήματα που είχα στο Balance.

2. Αν θυμάμαι καλά σου παρέχει τη δυνατότητα για html code στην περιγραφή, έτσι θα βάλεις link από imageshack και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giankyr Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και την ως τώρα βοήθεια σου! :-D

 

Όσον αφορά την πληρωμή από το balance, όπως είπα, δεν μου είχε καν επιλογή.... :confused: θα ξανακοιτάξω βέβαια την επόμενη φορά που θα πληρώσω για κάτι άλλο.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, με συμφέρει καλύτερα να μεταφέρω μικροποσά στον λογαριασμό μου στην Ελλάδα (κάτω από 100 ευρώ ας πούμε) ή με καλύτερα συμφέρει να μεταφέρω μεγαλύτερα ποσά μια και καλή? Τι ποσοστό κρατάει το Paypal για κίνηση προς μια ελληνική τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PayPal χρεώνει μόνο για ποσά μικρότερα από ?100. Βέβαια δεν το έχω κάνει ποτέ για να ξέρω τι θα χρεώνει η τράπεζα..

 

Εγώ αν και έχω πουλήσει κάποια αντικείμενα, ποτέ δεν τραβηξα τα χρήματα απ' το PayPal γιατί απλά ήξερα ότι στο μέλλον θα αγόραζα ξανά χρησιμοποιώντας το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει το γεγονός ότι επειδή δεν έχω λεφτά στο Balance σε GBP αλλά σε $ δεν μπορούσα να πληρώσω το αντικείμενο που αγόρασα?

 

Πριν από λίγο αγόρασα κάτι άλλο απο UK και πλήρωσα σε GBP αλλά και πάλι δεν μου έβγαλε επιλογή να πληρώσω από το Paypal. Στον λογαριασμό μου έχω χρήματα μόνο σε $ και ευρώ αλλά όχι σε λίρες.

 

Όταν είναι να πάρω τα χρήματα από κάποια πώληση απο UK με ρωτάει αν θέλω να τα πάρω σε ευρώ ή να αρχίζουν να μπαίνουν και σαν λίρες τα λεφτά στο Balance.

Τι να κάνω να δεχτώ την επόμενη φορά να μπουν λίρες αντί για ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...