Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@georgep800

Το τελωνείο είναι και γαμώ τα χρονοβόρα!!!:-)

Οσον αφορά τα 22 δολλάρια μου το είπε εκτελωνιστής(ιδιώτης που αναλαμβάνει να σου εκτελωνήσει πράγματα και όχι υπάλληλος του τελωνείου)

 

Η διαδικασία του εκτελωνισμού σου πήρε δηλαδή περισσότερο απο μια ώρα;

Επίσης δεν σε ρώτησαν για ποιο λόγο αναγράφεται μικρότερη αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαδικασία του εκτελωνισμού σου πήρε δηλαδή περισσότερο απο μια ώρα;

Επίσης δεν σε ρώτησαν για ποιο λόγο αναγράφεται μικρότερη αξία;

 

Πάνω απο μια ώρα.

Δεν με ρώτησαν γιατί δεν τους είπα-κατάλαβαν απο κάπου οτι η αξία ήταν μικρότερη της κανονικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω την αποψη σας πανω σε ενα θεμα

εκανα μια αγορα απο καποιον που ειχε βαλει στο Item Location χωρα ευρωπαικης ενωσης, το δεμα κοστιζει με τα μεταφορικα κατι λιγοτερο απο 100 ευρω και ειναι ας πουμε μεγεθος κουτιου παπουτσιων

 

το προβλημα μου ειναι οτι ο πωλητης αντι να το στειλει απο την χωρα της ευρωπαικης ενωσης που ελεγε το εστειλε απο το Χονγκ Κονγ!

 

με αλλα λογια δηλωνει ψεματα στο item location για να τσιμπανε οι πελατες του νομιζοντας οτι ειναι απο ευρωπη και τελικα τα στελνει απο αλλου (βεβαια αυτοι ειναι τσακαλια και μου ειπε να μην ανυσηχω και οτι εχει δηλωσει gift)

 

εγω στην περιπτωση που το δεμα σταματησει τελωνειο (και μου ζητησουν οσα τους λειπουν για να φτιαξουν την πισινα) τι μπορω να κανω;

ο τυπος προφανος γραφει οτι θελει για να πουλησει, το ebay πως με προστατευει; (προφανος με το να διαγραψει την πωληση η τον πωλητη δεν θα με βοηθησει ιδιαιτερα γιατι τα λεφτα θα τα δωσω στο τελωνειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω την αποψη σας πανω σε ενα θεμα

εκανα μια αγορα απο καποιον που ειχε βαλει στο Item Location χωρα ευρωπαικης ενωσης, το δεμα κοστιζει με τα μεταφορικα κατι λιγοτερο απο 100 ευρω και ειναι ας πουμε μεγεθος κουτιου παπουτσιων

 

το προβλημα μου ειναι οτι ο πωλητης αντι να το στειλει απο την χωρα της ευρωπαικης ενωσης που ελεγε το εστειλε απο το Χονγκ Κονγ!

 

με αλλα λογια δηλωνει ψεματα στο item location για να τσιμπανε οι πελατες του νομιζοντας οτι ειναι απο ευρωπη και τελικα τα στελνει απο αλλου (βεβαια αυτοι ειναι τσακαλια και μου ειπε να μην ανυσηχω και οτι εχει δηλωσει gift)

 

εγω στην περιπτωση που το δεμα σταματησει τελωνειο (και μου ζητησουν οσα τους λειπουν για να φτιαξουν την πισινα) τι μπορω να κανω;

ο τυπος προφανος γραφει οτι θελει για να πουλησει, το ebay πως με προστατευει; (προφανος με το να διαγραψει την πωληση η τον πωλητη δεν θα με βοηθησει ιδιαιτερα γιατι τα λεφτα θα τα δωσω στο τελωνειο)

 

Το ότι δηλώνει αυτός ψευδή στοιχεία μπορείς να τον καταγγήλεις (το σκότωσα) στο Ebay!!

Τώρα εγώ αυτό που θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση (αλλά είναι δύσκολο να σταματήσει σε τελωνείο κάτι που έρχεται απο κίνα κτλ...δεν ξέρω τι κομπίνα έχουν κάνει οι κινέζοι με τους τελωνιακούς μας :mrgreen:) είναι 1ον) Να ΜΗΝ πλήρωνα και να του το γυρνάγανε πίσω και 2on) λογικά μετά η paypal θα σου επέστρεφε τα χρήματα σου απο την στιγμή που και θα πλήρωνες παραπάνω χωρίς να στο πει ο πωλητής αλλα ΚΑΙ επειδή είχε δηλώσει ψέυτικα στοιχεία και σε κορόιδεψε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε το λίνκ της δημοπρασίας. Πάντως δε θα στο σταματήσει το τελωνείο. Αν ήταν από αμερική ναι θα είχες πρόβλημα. Από Ασία δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά ενός IP video server box, αξίας $83, το οποίο ήρθε ασφαλισμένο με DHL, πέρασε από τελωνείο και πλήρωσα 35 Ευρώ για DHL και 56 Ευρώ για τελωνείο!!! Υπήρχε και τιμολόγιο μαζί με την αξία των $83 το οποίο δεν το δέχτηκαν και μου ζητούσαν βεβαίωση τράπεζας ότι πλήρωσα το ανωτέρω ποσό!!!

 

Τους έδειξες τελικά την την βεβαίωση της τράπεζας για την πληρωμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια μπορω να κανω καταγγελια στο ebay δες στο λινκ παρακατω http://pages.ebay.co.uk/help/policies/item-location.html

 

το ebay λεει οτι απαγορευεται να δηλωνεις ψευδη η ανακριβη στοιχεια οσον αφορα το που βρησκετε το προιον γιατι υπαρχουν και τα τελωνεια και ο κοσμος το σκεφτεται διπλα, εγω τον προτιμησα γιατι ελεγε χωρα ΕΕ οποτε σκεφτηκα δεν θα πληρωσω τελωνειο, αλλος πωλητης με το ιδιο προιον ιδια τιμη που ελεγε οτι ειναι απο Χονκ Κονγ δεν τον σκεφτηκα καθολου

 

στην περιπτωση που δεν πληρωσω εαν σταματησει τελωνειο δεν νομιζω οτι θα μου δωσει χρηματα πισω το paypal, στο παρελθον εχω κανει dispute στο paypal και το εχω κερδισει αλλα εδω αρκει ο πωλητης να αποδειξει οτι το πηγε το δεμα μεχρι το ταχυδρομειο και τελος

 

σας ευχαριστω πολυ

 

Το ότι δηλώνει αυτός ψευδή στοιχεία μπορείς να τον καταγγήλεις (το σκότωσα) στο Ebay!!

Τώρα εγώ αυτό που θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση (αλλά είναι δύσκολο να σταματήσει σε τελωνείο κάτι που έρχεται απο κίνα κτλ...δεν ξέρω τι κομπίνα έχουν κάνει οι κινέζοι με τους τελωνιακούς μας :mrgreen:) είναι 1ον) Να ΜΗΝ πλήρωνα και να του το γυρνάγανε πίσω και 2on) λογικά μετά η paypal θα σου επέστρεφε τα χρήματα σου απο την στιγμή που και θα πλήρωνες παραπάνω χωρίς να στο πει ο πωλητής αλλα ΚΑΙ επειδή είχε δηλώσει ψέυτικα στοιχεία και σε κορόιδεψε!!

 

βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έδειξες τελικά την την βεβαίωση της τράπεζας για την πληρωμή;

 

Είχα μαζί μου μια απόδειξη από την κάρτα (από ATM με το όνομα της εταιρείας και το ποσό). Δεν θέλησαν ούτε να τη δουν. Τη βεβαίωση από την τράπεζα για να την έπαιρνα θα έπρεπε να φύγω από το Αεροδρόμιο και να ξανανέβω Αθήνα και τρέχα γύρευε αν και πότε θα μου την έδιναν. Οι τύποι ήταν "Take it or leave it". Τελικά τα πλήρωσα και έφυγα.

 

Δεν κατάλαβα πάντως η DHL γιατί παίρνει 35 Ευρώ στην περίπτωση που περάσεις τελωνείο και τίποτα αν δεν περάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...αν το δέμα γράφει gift πάνω και δεν υπάρχει κανένα τιμολόγιο, δεν μπορείς να υποστηρίξεις ότι πράγματι είναι gift και να μην επιβαρυνθείς τίποτα; όταν κάτι μέινει τελωνείο, από που σε ειδοποιούν; Αν ζητήσεις κανέναν προιστάμενο να μιλήσεις και του πεις καμιά δικαιολογία δεν παίζει να την γλυτώσεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τι να σου απαντησουμε;

δεν ξερω εαν στα δωρα δεν υπαρχει φορολογια αλλα για σκεψου το εξης

ποσοι Ελληνες εχουν φιλους που τους στελνουν συνεχεια δωρα απο το Χονκ Κονγκ;

 

οσον αφορα τον προισταμενο ειναι πως θα τον πετυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τι να σου απαντησουμε;

δεν ξερω εαν στα δωρα δεν υπαρχει φορολογια αλλα για σκεψου το εξης

ποσοι Ελληνες εχουν φιλους που τους στελνουν συνεχεια δωρα απο το Χονκ Κονγκ;

 

οσον αφορα τον προισταμενο ειναι πως θα τον πετυχεις

 

άλλο το hong kong...αν μου στείλει όμως ένα δώρο ο θείος μου απ΄την αμέρικη, πρέπε να φορολογηθεί;; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.πόσο αξιόπιστο είναι το ebay?κοιτούσα δύο τσάντες και κατα λάθος τις καταχώρησα στη λίστα μου χωρίς να το καταλάβω.έπειτα από δύο μέρες μου απάντησαν από το ebay.co.uk ότι η συγκεκριμένη αγορά δεν υπήρχε και ότι δεν έπρεπε να απαντήσω στον πωλητή, ενώ με ενημέρωσαν να απευθυνθώ στην αστυνομία σε περίπτωση που είχα πληρώσει (κάτι το οποίο ευτυχώς δεν έκανα).μπορεί τε να με ενημερώσετε πώς γίνεται μια ασφαλή αγορά?Το paypal τί ακριβώς είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση: γιατί δε θέλω αυτό που θα μου στείλουν να μου έρθει σαν απλό δέμα και να ξαναχαθεί πως το λέω στα αγγλικά να μου το στείλει συστημένο το δέμα και να πληρώσω όσο κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστορία(off topic για να μην ανοίξω καινούριο):

Μπαίνω χθές msn και βλέπω πως με έχει κανει add κάποιος άσχετος. Ρωτάω από που είναι και μου λέει Κίνα. Κατευθείαν σκέφτομαι πως βρήκε το mail μου από το ebay. Googlarw το mail του [email protected] και βλέπω πως έχει μαγαζί με αντικείμενα..πχ παπούτσια κτλ χωρίς τιμές όμως. Τον ρωτάω γιατί δεν έχουν τιμές και μου λέει πως οι τιμές ποικίλουν και εξαρτώνται από την ποσότητα που θα αγοράσεις(wholesale). Πχ. Ipod nano 4gb 80$ με μεταφορικα, αν πάρω 5 πάει στα 60$.. πολύ φθηνά..κάτι βρωμάει? Ότι και αν τον ρώτησα απάντησε. Μου έστειλε φωτογραφίες, καταλόγους κτλ. Το θέμα είναι ρισκάρεις να πάρεις έστω ένα για δοκιμή? Στέλνει και ένα μου είπε. Δέχεται paypal, είναι verified και λέει πως προστατεύομαι από το paypal...σε περίπτωση που δεν πάρω το δεμα. Τι να κάνω, να το τολμήσω?..το παρακάτω post φωνάζει όχι..

 

Απλά να προσθέσω ότι ποτέ δεν αγοράζουμε κάτι μέσω mail κτλ, και ας μας λέει ο πωλητής ότι τιμή θέλει, και ας δέχεται (...) και paypal. Μόνο μέσα από τις δημοπρασίες του ebay.

 

Τι να κάνω?

 

ps:Sorry για το μεγάλο Post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μου αρέσει στο site του... :???:

 

Το θέμα είναι αν πληρώσεις με paypal και αυτός στείλει ένα δέμα(έτσι θα έχει αποδεικτικά στοιχεία ότι έκανε την αποστολή), που περιέχει μαϊμού προϊόντα ή και... τίποτα, τότε τι γίνεται;;; Θα αποζημιωθείς απο το paypal; Πως μπορείς να αποδείξεις όλα τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...