Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με το θέμα των δίσκων, που αναφέρθηκε στα μηνύματα της προηγούμενης σελίδας, μου έστειλαν μήνυμα από το paypal πως ο πωλητής τους έδωσε το tracking number και έστειλε το δέμα με china post. Στο tracking system βέβαια όταν δοκιμάζω τον κωδικό δε βγαίνει τίποτα. Σε επόμενο μήνυμα που έλαβα από το paypal, μου είπαν πως μπορώ να ζητήσω ολική ή μερική επιστροφή χρημάτων, αρκεί να επιστρέψω το δέμα στον πωλητή σε δέκα μέρες από σήμερα!!! Είναι δυνατόν;;; Σε δέκα μέρες ούτε που θα το έχω παραλάβει, αν στείλει κάτι βέβαια. Τι να κάνω;

 

Έλαβα σήμερα το δέμα. Ένα ψεύτικο νόμισμα, όπως είχα μαντέψει. Χωρίς κανένα στοιχείο του απόστολέα. Το paypal μου έστειλε πριν από μερικές μέρες τη διέυθυνση του Κινέζου για να του το στείλω πίσω και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων. Ωστόσο πέρα από τους αγγλικούς χαρακτήρες της διεύθυνσης υπάρχει και αυτό:

Προφανώς πρόκειται για κινέζικους χαρακτήρες. Δοκίμασα να άλλάξω κωδικοποίηση, αλλά τίποτα. Ζήτησα από το paypal να μου στείλει τη διεύθυνση σε μορφή εικόνας για να την εκτυπώσω και να την κολλήσω στο φάκελο και αναμένω απάντηση. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να διαβαστούν οι παραπάνω χαρακτήρες; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι νεο μελος. Παρακολουθουσα καιρο τις συζητησεις σας και μπορω να πω οτι ειναι ενα πολυ χρησιμο foroum.

 

Χθες δημιουρησα μια prepaid card και της εβαλα μεσα 10ευρα. Καινουργιος στον χωρο του ebay αρα 10 ευρω ειναι οτι πρεπει για να μαθει καποιος. Το λοιπον ομως. Βρηκα ενα προϊον που με αποστολη στην Ελλαδα εκανε 4 ευρω και κατι ψηλα. Παω μεταβαση στο ταμειο δεσμευση για αγορα και πληρωστε τωρα μεσω paypal. Εδω βρισκομαι αντιμετωπος μενα προβλημα. Εκει που μου λεει να βαλω το κωδικο της καρτας μου και να κανω apply συνεχεια μου λεει πως ο κωδικος ειναι λαθος. Ποιον κωδικο πρεπει να βαλω ρε παιδια? Δν ειναι ο κωδικος της καρτας που γραφει μπροστα ο 16ψηφιος? Εχω φτιαξει paypal ολα ειναι νταξει αλλα δν μπορω με την καμια να πληρωσω.... Τι γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα σας. Ειμαι νεο μελος. Παρακολουθουσα καιρο τις συζητησεις σας και μπορω να πω οτι ειναι ενα πολυ χρησιμο foroum.

 

Χθες δημιουρησα μια prepaid card και της εβαλα μεσα 10ευρα. Καινουργιος στον χωρο του ebay αρα 10 ευρω ειναι οτι πρεπει για να μαθει καποιος. Το λοιπον ομως. Βρηκα ενα προϊον που με αποστολη στην Ελλαδα εκανε 4 ευρω και κατι ψηλα. Παω μεταβαση στο ταμειο δεσμευση για αγορα και πληρωστε τωρα μεσω paypal. Εδω βρισκομαι αντιμετωπος μενα προβλημα. Εκει που μου λεει να βαλω το κωδικο της καρτας μου και να κανω apply συνεχεια μου λεει πως ο κωδικος ειναι λαθος. Ποιον κωδικο πρεπει να βαλω ρε παιδια? Δν ειναι ο κωδικος της καρτας που γραφει μπροστα ο 16ψηφιος? Εχω φτιαξει paypal ολα ειναι νταξει αλλα δν μπορω με την καμια να πληρωσω.... Τι γινεται??

 

δεν δινεις κωδικο της καρτας αλλα κανεις συνδεση με εμαιλ-κωδικο στο paypal, που εχει αποθηκευμένη την καρτα σου και πληρωνεις.

οταν γραφτηκες στο paypal δηλωσες την καρτα σου? και μετα την εκανες verify με τον 4ψηφιο κωδικο της τραπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Verify δεν την εκανα. Χθες δημιουργησα την καρτα θελει 3-4 μερες τυπικα να βγει ο κωδικος αλλα πηγα σμρ το πρωι και ρωτησα τον υπευθυνο και μου λεει οτι και να μην το κανεις δν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

 

Εδω ειναι το θεμα ομως. Οτι στο συγκεκριμενο προϊον δν συνδεεται στο paypal αλλα ζητα τον κωδικο της καρτας. Σενα αλλο προϊον μπηκε στο paypal και οταν εκανα corfim μου πε για καποιο σφαλμα και τελικα δν ολοκληρωθηκε η αγορα.....

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο? Τα στοιχεια στην paypal οπως διευθυνση με λατινικους ή με ελληνικους χαρακτιρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα στοιχεια στο paypal πρεπει να ειναι με λατινικους καρακτηρες και το ονοματεπωνυμο ακριβως οπως το εγραψαν στην καρτα ή/και στην τραπεζα.

 

απο οσο ξερω το verify ειναι απαραιτητο.

παρε αυριο ενα τηλ να δεις, μπορει να εχει βγει ο κωδικος, κανε την verify και δοκιμασε παλι.

 

μην κανεις δοκιμες αγοραζοντας διαφορα προιοντα για να δεις αν δεχεται την καρτα χωρις verify, μην τυχων σου κανει κανενας πωλητης dispute οτι αγοραζεις και δεν πληρωνεις μετα, αν και νομιζω εχεις 7 μερες διωρια να πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ονοματεπωνυμο δν ξερω πως το χουν γραψει. Δν το γραφει πανω η καρτα και δν εχω λογαριασμο. Το πολυ πολυ το κανω και αυτο με λατινικους.

 

Αν ειναι αυριο ανοιχτα τους παιρνω αλλιως απο Δευτερα.

 

Το θεμα ειναι οτι εχω επιλεξει ενα προϊον 3-4 φορες και που γραφει αγορασμενα προϊοντα 4. Πως τα αφαιρω? Γινεται αν ειναι να σβησω τον λογαριασμο στο ebay να δημιουργησω αλλον???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ονοματεπωνυμο αν το δεχτηκε δηλ χρεωσε το 1,5ε τοτε ειναι οκ αλλιως δεν θα δεχοταν την καρτα.

αν χρειαζεται αλλαγη και δεν υπαρχει τετοια επιλογη στο paypal στειλε τους ενα μαιλ οτι εκανες λαθως και θα στο αλλαξουν.

 

αν εχεις πατησει δεσμευση αγορας για τα 4 αντικειμενα τοτε μαλλον εισαι αναγκασμενος να τα αγορασεις, εκτως και αν στειλεις μήνυμα στον πωλητη οτι εγινε απο λαθος και το δεχτει.

 

για να σβησεις τον λογαριασμο δεν ξερω αν γινεται και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του στειλω αναγκαστηκα μνμ. Ουτως ή αλλως φενεται οτι ειμαι newbie. Το paypal δεχτηκε την καρτα. Με το 1,5 ευρω δν ξερω τι και πως.

 

οταν παρεις τηλ την τραπεζα ρωτα αν εχει γινει χρεωση 1,5ε να σου πουν τον κωδικο που εγινε η χρεωση στο paypal, οταν μετα τον δωσεις στο paypal θα γινει verify και θα σου επιστραφει το 1,5ε.

 

στειλε μνμ για να ακυρωσεις ολα τα αντεικειμενα, και οταν κανεις verify την καρτα αγοραζεις ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Αφου πλεον σχεδον ολα τα δεματα ανοιγονται ακομα και αν ειναι gift οταν παραγγελνεις ενα iphone πχ πως γινεται να δηλωσεις $45 ως την αξια του? Δε θα σε παρουν χαμπαρι και θα σε φορολογησουν στην κανονικη του τιμη? Ενω αν δηλωσεις μια τιμη στο μισο της αγορας ας πουμε και το προιον ειναι μεταχειρισμενο ειναι πιο πιστευτο ε? Τωρα αυτο που σου ζηταν να φερεις αποδειξη απο paypal πλαστογραφειται πολυ ευκολα... Μπορουν να παρουν τον κωδικο της αποδειξης και να ελενξουν και εκεινοι μεσω υπολογιστη και μετα αφου διαπιστωσουν την πλαστογραφηση να σε πανε μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα σμρ μνμ στους πωλητες και τους ειπα οτι εχω προβλημα με το paypal ωστε και να μην θελουν να το ακυρωσουν να το κανουν γτ δν θα παρουν λεφτα. Απο εκει και περα προσπαθησα και σμρ με ενα μικροπροϊον εφτασα στο confirm και με το που το πατησα, αφου ειχα συνδεθει κανονικα στο paypal μου βγαζει μνμ we were not able to proccess your payment. Απο δευτερα τηλ στην τραπεζα..... Pfffffffffffffffff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βαζεις μια καρτα στο paypal το ονομα σου πρεπει να ειναι το ιδιο με αυτο που γραφει πανω στην debit card σου. Η πιστωτικη η προπληρωμενη δεν λεει. Αν δεν εισαι σιγουρος πως γραφεται παρε τηλεφωνο την τραπεζα και ρωτα.

 

Οταν συμπληρωσεις σωστα τα στοιχεια της καρτας σου στο paypal τοτε θα σε χρεωσουν €1,5 και μετα απο 3-4 μερες θα εμφανιστει στο λογαριασμο σου μια χρεωση που συμπεριλαμβανει ενα τετραψηφιο κωδικο. Αυτον το κωδικο τον βαζεις στο paypal για να κανεις verify την καρτα σου. Μονο οταν γινει αυτο θα μπορει το paypal να χρεωσει την καρτα σου. Αλλιως στελνεις λεφτα στο paypal με τραπεζικο εμβασμα για να κανεις αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν π.χ σχεση τα κεφαλαια και οι τονοι? Γτ εγω το γραψα με μικρα και εβαλα τονους. Και πηγα να ταλλαξω σε κεφαλαια αλλα δν το δεχεται.... Αρα τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...